5 Biograd Na Moru

Biograd na Moru: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Biograd na Moru kdysi býval korunovačním městem chorvatských králů. Dnes je významným jachtařským centrem a oblíbeným letoviskem. Díky své poloze na nejvíce členité části chorvatského pobřeží Jaderského moře tato oblast poskytuje vynikající příležitosti pro námořní turistiku a plachtění více než kterákoli jiná část Chorvatska.

Kromě kulturního a historického dědictví je Biograd známý také svými krásnými plážemi, malebnými zátokami a kvalitou ubytovacích služeb. Ve městě je mnoho restaurací nabízejících speciality místní i mezinárodní kuchyně.

5 Biograd Na Moru

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy v Biogradu na Moru

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí do Biogradu na Moru na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Adria

1 Adria Biograd Na Moru

Hotel je situován v krásném piniovém háji v blízkosti pláže, ve vzdálenosti přibližně 900 m od centra města. Oblázkovo-písčitá pláž Soline je vzdálená jen 200 m od hotelu. Centrum letoviska Biograd na Moru se nachází ve vzdálenosti asi 10 minut pěší chůze od hotelu. Během hlavní sezóny jezdí městem turistický vláček.

Adriatic

2 Adriatic Biograd Na Moru

Elegantní hotel je situován na atraktivním místě nedaleko centra malebného letoviska Biograd na Moru, jen 50 m od oblázkové pláže a 400 m od známé písčité pláže Soline. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté jen několik minut chůze od hotelu (obchody, restaurace, tradiční trh, půjčovny automobilů a motocyklů, kavárny). Biograd na Moru je ideálním výchozím místem pro výlety lodí do Národního parku Kornati.

Villa Mai Mare

3 Villa Mai Mare Biograd Na Moru

Příjemný, dobře vedený penzion, v tiché části letoviska uprostřed zeleně, blízko moře a za výhodnou cenu, doporučujeme jako možnost pohodové dovolené ve dvou, s polopenzí. Biogradská riviéra se nachází ve střední části Jadranu. Bezpočet písčitých pláží a poklidných zátok obklopují borové háje. Před Biogradskou riviérou se nachází Kornatské souostroví – koruna všech krás Jadranu.

Studia Mlinár

4 Studia Mlinar Biograd Na Moru

Studia Mlinar – jsou situována ve východní části Biogradu 300 m od centra, v klidné zóně u borovicového lesoparku, 250 m od pláže Dražica a 300 od pláže Soline. Parkovaní u domu zdarma. K dispozici 2 – 3 lůžková studia, sprcha a WC, menší kuchyňská linka, lednice, balkon nebo terasa, TV/SAT, klimatizace za příplatek.

Camping Park Soline

5 Camping Park Soline Biograd Na Moru

Camping Park Soline se nachází hned vedle nádherné písečné a oblázkové pláže v blízkosti Biogradu, na 20hektarovém pozemku ve stínu hustého porostu borovic, a nabízí vlastní supermarket i internetovou kavárnu. K vybavení objektu patří bazén venkovní mořská voda, restaurace a lá carte, kavárna, sprchy na pláži, dětské hřiště, market, tobogán, sociální zařízení společné, stánek s občerstvení.

ČTRNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Biogradu na moru

Město a přístav v Severní Dalmácii má asi 5500 stálých obyvatel. Nachází se 28 km jihovýchodně od Zadaru. Rozkládá se na poloostrově mezi zálivy Bošana a Soline a částečně i ve vnitrozemí. Jedná se o tradiční, velmi pěkně upravené letovisko s bohatou zelení. K Biogradu můžeme přiřadit i dva malé ostrovy – Planac a Sveta Katarina.

Přestože Biograd sám o sobě nenabízí takovou plejádu festivalů nebo zábavy jako jiná letoviska, svou výhodnou polohou není v tomto směru znevýhodněn. Do Zadaru nebo Šibeniku je to poměrně blízko. Obě tato místa naopak pulzují životem.
Poklidnou atmosféru Biogradu tam ocení zejména ti, kteří nemají hluk nekonečných festivalů nebo mnohohlavé davy právě v oblibě.

Biograd nabízí více možností ubytování. Jak luxusní hotely pro ty nejnáročnější, tak i možnost soukromých apartmánů nebo skromnější ubytování v kempech.
Zkrátka nepřijdou ani rodiny s velmi malými dětmi nebo milovníci domácích mazlíčků, kteří by si dovolenou bez chlupatého kamaráda nedokázali představit.

DEVĚT důvodů, proč jet na dovolenou do Biogradu na Moru

  • Z Brna do Biogradu pojedete autem zhruba 7 hodin. Časově výhodné je využít leteckou dopravu  do Zadaru s následným přesunem místními autobusy. Pokud vám nevadí poněkud delší varianta, z Prahy přes Záhřeb nebo Vídeň se do Biogradu dostanete i autobusem.
  • Biograd disponuje poměrně velkým množstvím pláží přímo v místě nebo v těsné blízkosti.
  • Díky poklidné atmosféře a dobré vybavenosti je tato destinace ideální pro rodinnou rekreaci s dětmi.
  • Nadšení budou i milovníci turistiky nebo přírody.
  • Pro návštěvníky, kteří preferují aktivní dovolenou nabízí Biograd velké množství sportovního vyžití.
  • Jedná se o relativně klidnou destinaci, takže pokud chcete o dovolené opravdu zvolnit a relaxovat, je Biograd tou správnou volbou právě pro vás.
  • Pakliže vám učarovaly plavidla v jakékoliv podobě, budete z Biogradu nadšeni. Byť je městečko opravdu malé, disponuje dvěma přístavišti.
  • V blízkém okolí Biogradu naleznete množství zajímavých zákoutí, památek a přírodních krás..
  • Každoročně se v Biogradu koná několik festivalů z nichž nejznámější je Biogradski stol.

PĚT důvodů, proč nejet na dovolenou do Biogradu na Moru

  • V hlavní turistickou sezonu počítejte s poněkud horší dostupností na místo určení. Celé Chorvatsko je opravdu světově oblíbenou lokalitou a dojezdové časy z plánovače tras se mohou značně lišit od reality. Také cesta autobusem s CK  je poněkud zdlouhavá.
  • Dobrodruzi, kteří nechtějí mít opletačky s místními strážci zákona, ať raději využijí vždy zavedené kempy. Po celém Chorvatsku je stanování ve volné přírodě zakázáno.
  • Pokud se rozhodnete dopřát slunné pláže a historické památky i svým čtyřnohým mazlíčkům, neměl by to být zásadní problém. Zpozornět by však měli majitelé kříženců teriérů typu bull (označovaných jako bojová plemena)  a plemen typu bull, která nejsou uznaná FCI (americký pitbullteriér, americký bully, liondog…). Všem těmto je vstup do Chorvatska, tedy i do Biogradu, zakázán (zdroj).
  • Milovníci rušného nočního života  by mohli být v Biogradu jeho poměrně poklidnou atmosférou poněkud znuděni.
  • Přímo v místě toho , kromě obvyklé prázdninové zábavy, příliš mnoho nenajdete. Za zážitky budete muset cestovat.

Shrnutí

Biograd na moru je kouzelné místo s barvitou a dlouhou historií. I když oproti větším letoviskům neoplývá tak bohatým nočním životem, milovníci historie, kultury a přírodních krás si zde i tak přijdou na své. V Biogradu na moru je velký výběr pláží různého typu, je možnost využít i koupaliště nebo nedaleké Vranské jezero. I zde jsou pláže oceněny Modrou vlajkou.Turistická vybavenost je v místě více než dobrá. Strádat zde nudou opravdu nebudete ani vy, ani vaše děti. Na ty v Biogradu pamatují jak hřišti tak atrakcemi na plážích.Majitelé pejsků či kočiček také nepřijdou zkrátka. Sehnat zde ubytování s domácím mazlíčkem není problém. Na Murteru je dokonce vyloženě psí pláž.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Jak jsme zmínili již výše, Biograd je v podstatě z větší části umístěn na poloostrově, takže pláže jsou prakticky v centru veškerého dění. Několik biogradských pláží se honosí titulem modrá vlajka. Na výběr máte z písčitých i oblázkových pláží. Na své si tak přijdou opravdu všichni. Většina pláží je velmi dobře přístupná a s malými dětmi tak nemusíte cestovat za čistým mořem s mělkým dnem kdo ví kam. Na plážích můžete využít jak nabídky vodních sportů, tak plážových atrakcí jako jsou různé tobogány a skluzavky.  Výborná je i snadná dostupnost do centra. Takže není problém po cestě z pláže navštívit nějakou památku nebo si sednout do příjemné kavárny.

  • Pláž Bošana je oblázková pláž s pozvolným vstupem do vody, která se nachází na severozápadní straně města ihned za přístavištěm jachet. Cestou uvidíte řadu malých pláží, které jsou oblázkovo-písčité v malých zátokách. Tyto pláže jsou méně rušné a mají také pozvolný vstup do moře. Na pláži Bošana je k dispozici beach volejbalové hřiště, několik restaurací a prodejen s občerstvením. Pláž je také vybavena kabinkami na převlékání a sprchou. Přímo na pláži je také půjčovna loděk. Jediným nedostatkem je, že okolo pláže nejsou stromy. Není problém si na pláži vypůjčit slunečník nebo i lehátko.
  • V blízkosti kempu Soline se nachází písečná pláž Soline . Je velmi vhodná pro rodiče s malými dětmi nebo neplavce pro svůj pozvolný vstup do moře.  Celá zátoka je dlouhá zhruba 50 ma proto zejména v prázdninových měsících je třeba si pospíšit, abyste našli místo. Okolí pláže je obklopeno borovicovým lesem, kde můžete najít osvěžující  stín. Na pláži jsou k dispozici sprchy, převlékací kabinky, kavárny, prodejci zmrzliny, pro děti je zde vybudováno hřiště a pro sportovce beach volejbalové hřiště. Na pláž Soline dojdete procházkou ve stínu stromů po promenádě vybudované z centra podél moře nebo můžete dojet autem směrem na tenisové hřiště (parking se platí).
  • Pláž Dražice je oblázkovo-písečná s pozvolným vstupem do moře a již několik let za sebou dostává Modrou vlajku (ocenění čistoty). Na pláži se nacházejí různé atrakce, bazén se slanou vodou, kde se konají navečer různé koncerty nebo diskotéky. Na malém poloostrůvku je tobogán a skluzavka, areál je doplněn restaurací a kavárnou. Zde si můžete také zajistit  pronájem různých sportovních vodních rekvizit – jako jsou vodní skútry, šlapadla, kánoe nebo loďky. Sportovní hřiště na plážový volejbal a dětské houpačky najdete přímo na Soline. Pláž je vybavena také toaletami, kabinkami na převlékání, sprchami a službu první pomoci. Mezi poloostrůvkem s tobogánem a bazénem je vybudován vstup do vody pro hendikepované.  Na pláži si můžete pronajmout lehátka se slunečníky nebo se usídlit ve stínu borovic.
  • Písečná pláž Crvena luka je v regionu vyhlášena jako jedna z nejlepší pláží.  Okolo zátoky je postavený ubytovací areál, ale vstup individuálním klientům je otevřen. Za poplatek si zde můžete vypůjčit řadu sportovního náčiní nebo se občerstvit v místní prodejně.
  • Pláž Kumenat se nachází ve čtvrti Biogradu, který se nachází za kempem Soline. Vhodná je pro všechny turisty, kteří si rádi užívají klidu na pláži. Jedná se o menší oblázkovou pláž, u které je k dispozici občerstvení a toalety. Do vody je vhodná obuv kvůli ježkům.
  • Vyznavače nudismu jistě potěší pláž na ostrově sv. Katarina.

Příroda

Blízké i vzdálenější okolí Biogradu nadchne jak turisty, tak především milovníky přírody všeobecně. V blízkosti Biogradu leží několik chráněných krajinných oblastí a přírodních parků.

  • Na nepříliš vzdáleném ostrově Dugi otok leží chráněná krajinná oblast Telašćica. Má 25 malých zátok. Je dlouhá zhruba 10 km a má několik krásných dlouhých písčitých pláží s písčitým dnem. V jihozápadní části jsou krásné borové lesy, olivovníky a fíkovníky. Ttato chráněná krajinná oblast se počítá k nejkrásnějším a nejmalebnějším přírodním zákoutím na Jadranu.
  • Vranské jezero je největším jezerem v Chorvatsku. Ač původně sladkovodní, díky jeho propojení umělým kanálem s mořem, je v něm dnes voda poloslaná. Zajímavostí je, že  ve Vranském jezeře můžeme najít jak druhy sladkovodní, tak mořské, kterými je jezero hustě osídleno. Pro vášnivé rybáře máme skvělou zprávu – lze si za mírný poplatek zakoupit jednodenní nebo i vícedenní rybářský lístek a na Vranském jezeře si zalovit. Okolní mokřiny uspokojí návštěvníky se zálibou v ornitologii nebo fotografování množstvím vodního ptactva. Lze se účastnit i projížďky na člunech s odborným doprovodem.
  • Národní park Kornati tvoří množství malých, zdánlivě neosídlených malých ostrovů  ve vnějším pásmu mezi ostrovy Dugi otok a Žirje. Pro naprostý nedostatek pitné vody neposkytují možnost stálého osídlení.  Do 18. stol. tu však bylo několik rybářských osad. Několik opuštěných domků stále poskytuje možnost robinsonského ubytování sportovních rybářů a potápěčů. Některé slouží jako pikniková místa se sezónní nabídkou místních rybích specialit. Vody kolem Kornatů prosluly jako bohatá loviště ryb, hlavonožců a jiných mořských živočichů. Výhlášená potápěčská lokalita je kolem ostrova Rašip.
  • Modric spilja je jeskyně mezi obcemi Galova a Škabrnja ai 30 minut jízdy od Biogradu. S místními průvodci můžete objevovat kouzlo podzemí. Mnoho turistů bylo nadšeno neobvyklým a vtipným představením těchto přírodních jeskyní( zdroj).

Tipy na výlety

Přímo v Biogradu:

  • Historické centrum Biogradu nabízí mnoho architektonických skvostů, které stojí za to navštívit.
  • Pro  milovníky historie bude určitě zajímavý kláštěr sv. Ivana se stejnojmennou bazilikou na které navazuje archeologické naleziště.
  • Přímo v Biogradu můžete také navštívit Městské muzeum.  Najdete zde jak exponáty z archeologických vykopávek, tak i instalace věnující se kulturnímu a folklornímu dědictví Biogradu nebo soubory starých fotografií, jak se Biograd postupně měnil a vyvíjel.
  • Zajímavou zkušeností by mohla pro mnohé cestovatele být i návštěva letního kina.
  • Gurmeti jistě ocení informaci, že se v Biogradu každoročně koná vyhlášený festival Biogradski stol. Tato slavnost je především o gastronomii. Můžete zde ochutnat ryze krajová jídla z celého Chorvatska, místní speciality jak v jídle, tak pití. Jako pomyslnou třešničku na dortu se dozvíte i mnohé z místního folkloru.

Výlety do okolí:

  • Pakliže toužíte po atmosféře velkoměsta, ideálním místem je udělat si výlet do Zadaru. Biograd se od něj nachází slabou půlhodinku autem. Zadar má pro mnohé turisty osobité kouzlo a věnovali jsme mu celý samostatný článek v tomto cestovatelském seriálu.
  • Na ostrově Pašman v Tkonu můžete navštívit chorvatský unikát. Je zde postaven jediný benediktinský klášter v celé zemi. Tato památka pochází z poloviny 12. století. Určitě si užijete i malebnost celého Pašmanu, který téměř nedotčenou divokou přírodou.
  • Na Kornatské ostrovy nemusíte nutně jen za krásami přírody, potápěním, nebo, budete-li mít štěstí, pozorovat delfíny. Nachází se tam i množství architektonických památek zejména z dob starého Říma.
  • V blízkosti stejnojmenného jezera se nachází městečko Vrana. Přímo ve městě naleznete hrad, zříceninu i archeologické naleziště.Kousek za městem je nádherná vranská vyhlídka, z které bude mít celé široké okolí jako na dlani.
  • V opačném směru naleznete ve stejnojmenném městě kostel sv. Filipa i Jakova. Ve městě Benkovac dále ve vnitrozemí, můžete obdivovat tamní zámek Benkovac.

Sportovní a adrenalinové aktivity

  • Okolí Biogradu, zejména směrem k Vranskému jezeru, je protkáno sítí stezek pro pěší i pro cyklisty.  Mnohé hotely nabízejí půjčení jízdních kol i výbavy.
  • Pláže Soline, Dražica i Bošana nabízejí také mnohé sportovní vyžití. Hřiště na volejbal, množství tenisových kurtů, které jsou osvětleny i večer, půjčovny šlapadel, skútrů, kurzy potápění nebo mořská či říční kanoistika. Na nábřeží Dražica je i bazén na vodní pólo. To vše se dá v Biogradu zařídit.
  • Pro sportovní nadšence je v místě i fotbalový stadion Gradski stadion Kazimir i Silvio, kde můžete jistě shlédnout nejeden napínavý zápas místních borců.
  • Potápěčská škola Adventures má přímo v Biogradu,ale i v blízkém okolí několik poboček. Můžete si tak vybrat optimální termín nebo lokalitu, kde se budete chtít potápění věnovat.
  • Adrenalin do žil vám vyplaví návštěva Adventure parku v 1,3 km vzdáleném Kozinu nebo Paintball v Pakoštane. V adventure parku nabízejí množství aktivit od paintballu, přes lezecké stěny, lanové centrum, lukostřelbu a jiné..

Aktivity pro děti

  • S dětmi můžete navštívit Lunapark jen několik minut vzdálený od pláže Soline
  • Starší děti si určitě zamilují již zmiňovaný Adventure park, který nabízí několik různých aktivit. Inzeruje sice, že je vhodný pro děti od čtyř let, doporučujeme však vzít sem raději děti staršího školního věku, které si atrakce jistě užijí více.
  • Pokud máte malé nespavce, určitě ocení účast na známém festivalu Biogradská noc. Je to slavnost nejen gastronomie a folkloru,ale nabízí i program zajímavý pro děti – například ohňostroj.
  • Pro malé i velké jezdce a jezdkyně pořádá kurzy jezdectví stáj Jankolovica nedaleko Vranského jezera. Kromě kurzů nabízejí i vyjížďky do okolí nebo letní tábory v sedle(zdroj)..
  • Jen několik minut od centra se nachází Fun park Biograd, který ocení všechny věkové skupiny. Kromě horských drah a jiných atrakcí můžete navštívit dinopark nebo strašidelný hrad(zdroj).

Noční život  v Biogradu na Moru

V Biogradu se, jako téměř ve všech prázdninových destinací v Chorvatsku, rádi baví. Během sezóny se zde pořádá několik festivalů, ať už folklorních, gastronomických, čistě hudebních nebo všechno dohromady.

Nejznámější z nich jsou Biogradský stůl, Biogradské léto a Biogradská noc. Poslední zmíněný se sem tématicky náramně hodí. Je to kompozice chutí, vůní, hudby, tance a světel.

Pokud neholdujete pouliční zábavě a festivaly pod širým nebem nevyhledáváte, máte možnost navštívit vyhlášené Biogradské diskotéky, bary nebo noční kluby.

Oblíbenými podniky jsou zde Aqua Club, Pocco Locco, Lavander lounge bar, Queen bar a MIG.

Počasí v Biogradu na Moru

Biograd na moru leží v severní Dalmácii, v pomyslném srdci Jadranu, má tedy typické středomořské klima. Léta jsou obvykle suchá a horká.  Hlavní sezona v Biogradu trvá od druhé poloviny května do září. V červenci a srpnu jsou zde teploty nejvyšší. V tomto období je zde jen minimum srážek a obecně v tomto regionu příliš často zamračené nebe nevidí.

Od června do konce srpna má moře příjemnou teplotu okolo 25℃ .

Nejteplejší počasí v prázdninových měsících láká množství turistů. Pokud nesnášíte velkou kumulaci lidí, dejte přednost raději květnovému, červnovému nebo zářijovému termínu dovolené.

Ani na jaro a na podzim množství srážek příliš nevzroste, ani když teploty nejsou vyloženě vysoké. Pro vyznavače dobrodružství i za nepříznivého počasí, avšak v příjemné teplotě okolo 20℃ v průměru, jsou ideální měsíce k návštěvě Biogradu duben, květen a říjen.

Zimy jsou zde sice mírné, ale poměrně deštivé. Teplota většinou pod 10℃ nad nulou neklesá.(zdroj)

Historie Biogradu na Moru

Jedná se o původní ilyrskou osadu Blandone.První zmínka o městě Biograd na Moru ( Bílé město na moři) zmiňováno v 10. století jako město založené chorvatským králem. Biograd se tak stal tradičním městem králů a biskupů.

V roce 1202, kdy byl Zadar ( Zara) okupován křižáky, mnoho lidí uteklo před nepokoji právě do Biogradu. Proto byl Biograd mnohdy označován jako Zara vecchia ( Stará Zara).

V roce 1409 bylo město začleněno do Benátské republiky a zůstalo jejím členem bezmála čtyři století, až do roku 1797, kdy Benátská republika padla. V letech 1521 1646 bylo město vypáleno během benátsko – tureckých válek.

V 16. a 17. století se v Biogradu formovala  chorvatská armáda, která se značnou měrou podílela ve válce proti Turkům.

Biograd má dlouhou turistickou tradici. První turisté z Československa jsem začali přijíždět v roce 1920 a v roce 1935 zde byl postaven první hotel.

V letech 1991 – 1993 bylo město značně poškozeno bombardováním srbskými povstalci v Chorvatské válce o nezávislost.(zdroj)

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Biogradu na Moru
Sending
User Review
4 (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top