1 Chalkidiki

Chalkidiki: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Už jste si někdy na mapě všimli kousku země, který nápadně připomíná tři prsty nebo také trojzubec? V tu chvíli jste se dívali na poloostrov Chalkidiki. Právě v této části Řecka můžete strávit svou příští dovolenou. Do paměti se vám nesmazatelně vryjí zdejší písečné pláže, perfektně čisté moře, svěží příroda, vysoké hory ve vnitrozemí i výborné jídlo. Přinášíme vám vše důležité, co o Chalkidiki potřebujete vědět.

1 Chalkidiki

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy na Chalkidiki

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí na Chalkidiki na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Venus Fourka

1 Venus Fourka Chalkidiki

Penzion Venus s bazénem a prostornými studii se nachází v oblasti Chalkidiki, 300 metrů od centra městečka Fourka. Pláž je vzdálená 250 metrů od studií, ubytování je vhodné pro všechny věkové kategorie klientů.

Electra

2 Electra Chalkidiki

Rodinný hotel se nachází v klidné části letoviska Stavros s výhledem na zalesněné hory. Výhodou je umístění hotelu mimo hlavní silnici. Živější centrum je vzdáleno přibližně 200 m, písečná pláž se nachází ve vzdálenosti 350 m. Mnozí jistě ocení česky mluvící personál na recepci, v restauraci a v baru.

Residence Michalis

3 Residence Michalis Chalkidiki

Oblíbená prázdninová residence je situována v pečlivě udržované zahradě v oblasti Liapades, na klidnějším místě jen 500 m od centra známého letoviska Sarti a 400 m od krásné písčité pláže. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté jen několik minut chůze od ubytování (restaurace, bary, taverny, obchody, vodní sporty na pláži, půjčovny jízdních kol a automobilů, zastávka místní dopravy, kavárny, trh, dětská hřiště).

Sun

4 Sun Chalkidiki

Hotel se nachází v malebném městečku Polichrone, které leží 100 km jihovýchodně od Soluně. Písečná pláž leží ve vzdálenosti 50 m od hotelu. Nejbližší restaurace, bary a obchůdky jsou v dosahu přibližně 100 m. Součástí hotelového vybavení je venkovní sladkovodní bazén s lehátky a slunečníky zdrama umístěný v hotelovém atriu a sluneční terasa.

Studia Vourlota

5 Studia Vourlota Chalkidiki

Vourlota je vhodnou volbou pro ty, kteří touží po klidu, a přitom chtějí být na dosah centra dění. V okolí studiového domu najdete nespočet obchůdků, restaurací, barů, kaváren či pekárnu. Vše tak budete mít takřka na dosah. Centrum města je vzdáleno pouhých 100 m a na písečnou pláž s oblázky dorazíte po 300 m chůze.

ČTRNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Chalkidiki

Oblast hrála významnou úlohu už v mytologii. Údajně ji obývali obři, kterými se olympští bohové cítili ohrožováni. Bůh moře Poseidon po nich proto vrhl svůj bájný trojzubec. Tak vznikl poloostrov se 3 prsty, které nesou názvy Kassandra, Sithonia a Athos. Turistická letoviska najdete jen na prvních dvou jmenovaných, jsou ale tak rozmanitá, že dovolenou si zde užije úplně každý.

DVANÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Chalkidiki

 • Hlavním lákadlem jsou písečné pláže z jedné strany obklopené tyrkysovou vodou, z druhé svěží zelení. Asi proto nebude překvapením, že tady najdete mimořádně vysoký počet pláží oceněných Modrou vlajkou kvality.
 • Romantika, tradiční atmosféra nebo divoký noční život? Ať už vyhledáváte jakoukoliv atmosféru, na Chalkidiki snadno vyberete to pravé letovisko.
 • Na Chalkidiki zatím stále nemíří takové davy cestovatelů jako na některé z řeckých ostrovů typu Zakynthos či Kréta. Máte tak možnost poznat autentičtější Řecko v celé jeho kráse.
 • Ať už dáváte přednost hotelovému komplexu s bazénem, rodinnému penzionu, či kempu, z široké nabídky nebudete mít problém si vybrat.
 • V létě se můžete těšit na minimum srážek a maximum slunce.
 • Pokud máte rádi aktivní poznávání, tady budete mít řadu příležitostí k výletům.
 • Chalkidiki je výbornou volbou pro sportovní nadšence. Například cyklisté budou nadšeni z propracovaného průvodce i rozmanitosti tras.
 • Máte rádi divokou přírodu, kempování a autentickou atmosféru? Na Sithonii se vám bude líbit.
 • Koná se zde velké množství kulturních akcí. Na Sani Gourmet festivalu vám své umění představí kuchařské špičky, na Polygyros festivalu si pak poslechnete pravou řeckou muziku.
 • Chalkidiki nemusíte nutně navštívit pouze v létě, turisté sem rádi jezdí v průběhu celého roku.
 • Nachází se zde jediný mnišský stát v Evropě. Vstup je povolen pouze mužům, na tajemné kláštery ale i pohled z dálky rozhodně stojí za to.
 • Na Chalkidiki najdete skvělý aquapark. Pokud vás omrzí koupání v moři, koupaliště zabaví malé i velké.

DVA důvody, proč nejet na dovolenou na Chalkidiki

 • Region obsluhuje letiště v Thessaloniki (Soluni). To od některých letovisek leží docela daleko, transferem na hotel tak strávíte delší dobou. Namátkou – Kallithea je vzdálená 80 km, Polychrono 90 km a Sarti dokonce 130 km.
 • Vzhledem k tvaru Chalkidiki může být docela náročné dojet z jednoho konce prstu na druhý. Počítejte s tím, že pokud chcete region opravdu poznat, najedete dost kilometrů.

Shrnutí

Chalkidiki zatím není tolik zasažené turismem jako některé z řeckých ostrovů. Díky tomu se můžete těšit na autentickou atmosféru, panenskou přírodu i divoké pláže. Na své si ale přijdou i jedinci vyhledávající moderní infrastrukturu a rušná letoviska. Pokud se smíříte s tím, že na cestách po poloostrově strávíte delší dobu, Chalkidiki tu má něco doslova pro každého.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Chalkidiki bude rájem pro všechny milovníky nádherných pláží. Bez přehánění se dá říct, že právě na Chalkidiki naleznete řadu těch nejlepších pláží z celého Řecku. Více než 70 se jich dokonce pyšní oceněním Modrá vlajka. (zdroj) Většinu zdejších pláží pokrývá písek či drobné kamínky. Na Kassandře vás čekají plně vybavené pláže, na Sithonii si zase užijete poklidné koupání v mnohdy téměř opuštěných zátokách.

Na jaké konkrétní pláže se na Chalkidiki můžete těšit?

 • Possidi: Tato pláž proslula především svým netypickým špičatým tvarem, to ale rozhodně není to jediné, kvůli čemu byste ji měli navštívit. Čeká vás tu i velice čistá voda, značný prostor (pláž má na délku 3,5 km) a nádherné výhledy. Raritou je také povrch pláže. Z jedné strany totiž najdete písek, z druhé kamínky.
 • Kallithea: U oblíbeného letoviska Kallithea se nachází stejnojmenná pláž, na které vám nebude nic chybět. Můžete si zde půjčit lehátka, koupit občerstvení nebo vyzkoušet některý z vodních sportů.
 • Karidi: Tato pláž na Sithonii je oblíbená zejména mezi rodinami s dětmi. Vstup do vody je totiž velice pozvolný, okolní skály navíc pláž chrání před vlnami. Přímo na pláži nenaleznete žádný servis, v blízkém okolí jsou postaveny 2 restaurace.
 • Agios Ioannis: U letoviska Nikiti na Sithonii naleznete menší pláž Agios Ioannis. Budete tu mít plný komfort, k dispozici jsou lehátka, plavčík, menší bar i hřiště na plážový volejbal.
 • Kavourotripes: Žádný romantik by si neměl nechat ujít návštěvu pláže Kavourotripes. I když někteří průvodci tímto názvem označují pouze jednu hlavní pláž, ve skutečnosti se jedná spíše o několik menších pláží a zátok. Nachází se nedaleko letoviska Sarti, ani v létě nebývají nepříjemně zaplněné.

Pokud se najde den, kdy se vám nebude chtít do moře, zchladit se můžete ve sladké vodě v aquaparku Waterland Waterpark. Bazény samozřejmě naleznete také u celé řady hotelů.

Příroda

Region je známý rozmanitostí svých přírodních scenérií. Pobřeží poloostrova Chalkidiki tvoří pláže táhnoucí se v délce více než 550 km. (zdroj) Vnitrozemí je naopak hornaté, přes celý poloostrov se vine hřbet Cholomontas. Kopce lákají k horským túrám a procházkám. Milovníkům přírody učaruje zejména poloostrov Sithonia, který v mnohém působí až exoticky.

Tak jako téměř v celém Řecku se i zde nejvíc daří olivovníkům, ve vnitrozemí najdete také borovicové a piniové lesy. Nechybí ani cypřiše či eukalypty. Ze živočichů zde potkáte zejména stáda koz a ovcí.

Tipy na výlety

Byla by škoda dovolenou strávit pouze na plážích, když je toho na Chalkidiki tolik co k vidění. Dáme vám tipy na místa, která byste při svém pobytu na Chalkidiki rozhodně neměli minout.

 • Město Thessaloniki (Soluň): Druhé největší město Řecka je nepřebernou studnicí památek. Naprostou povinností je zastávka u Bílé věže. Pokud na Chalkidiki cestujete na vlastní pěst a přiletíte na zdejší letiště, ideální variantou může být se tu na den či dva zastavit hned po příletu.
 • Město Polygyros: Hlavní město Chalkidiki rozhodně stojí za minimálně jednodenní návštěvu. Navštivte zdejší archeologické muzeum s nejvzácnějšími vykopávkami z celého regionu nebo lidové muzeum s národními kroji a dalšími předměty.
 • Komplex Meteora: Klášterní komplex se sice nachází na řecké pevnině, jde ale o velmi oblíbený cíl výletů z Chalkidiki. Kláštery postavené v byzantském stylu pochází ze 14. století a dnes patří na seznam UNESCO.
 • Diův chrám: V letovisku Kalithea se nachází jedna z nejznámějších historických památek na Chalkidiki. Diův chrám sloužil k uctívání bohů, později k němu byly přistavěny i na svou dobu velmi pokrokové lázně. Dnes se jedná spíš o ruiny, jejich historický význam je ale neocenitelný.
 • Archeologické naleziště Olynthos: Nálezy z neolitického období si můžete prohlédnout v archeologickém muzeu Olynthos. Najdete zde také půdorysy původních domů a mozaiky.
 • Věž sv. Pavla: Na pobřeží u města Nea Fokea (Kassandra) si můžete vyfotit ikonickou byzantskou věž z 15. století. Vystavěna byla z obranných důvodů, dnes ji sem jezdí obdivovat turisté.
 • Jeskyně Petralona: V blízkosti města Nea Moudania (Kassandra) můžete navštívit úžasnou přírodní památku. Jeskyně Petralona je plná stalaktitů a stalagmitů uspořádaných do nevídaných tvarů. Nalezeny zde také byly pravěké artefakty, ty si dnes můžete prohlédnout v nedalekém muzeu.
 • Poloostrov Athos: Na posvátné hoře Athos se nachází více než 20 klášterů. Do většiny z nich mají dodnes přístup jen muži. Ani ženy ale o pohled na monumentální kláštery nepřijdou, cestovní agentury sem pořádají lodní výlety.
 • Hora Mount Cholomon: Máte rádi turistiku, hory a dechberoucí výhledy? Podnikněte výlet na Mount Cholomon. Nejvyšší bod měří 1 165 metrů, výstup na něj je jen středně náročný, zvládne ho tak i běžný turista.
 • Ostrov Kavkanas: Pokud byste si rádi odpočinuli od ruchu turistických letovisek, ostrov Kavkanas je ideální cíl. Strávit tu můžete i několik nocí. Míří sem především páry, i proto místo získalo přezdívku „ostrov zamilovaných“. Dostanete se sem lodí, výlet vám zajistí některá z místních agentur.

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Waterland Waterpark: Všichni milovníci tobogánů včetně pořádně adrenalinových klouzaček si na své přijdou v aquaparku Waterland. Kromě řady tobogánů si tu užijete třeba i dlouhou divokou řeku nebo bazén s vlnami.
 • Vyzkoušejte flyboarding, při kterém vám adrenalin žilami bude doslova tryskat! Čím dál populárnější aktivitu vám zkušení instruktoři z Wild Wave Riders představí v letovisku Polychrono.
 • Nejrůznější vodní sporty včetně oblíbené jízdy na banánu máte možnost vyzkoušet hned na několik plážích, například v letoviscích Nea Potidea, Sani, Possidi a Polychrono.
 • Na moře můžete vyrazit také na kajaku. Se společností Sea Kayak Halkidiki je možné podniknout dokonce i celodenní výlet.
 • Vody kolem Chalkidiki nabízejí bohatý život. Pod mořskou hladinu se tu mohou potopit začátečníci i zkušení potápěči, stačí využít služby některého z potápěčských center.
 • Chalkidiki si zamilují všichni turisté. Trasy různých obtížností vás provedou zdejší nedotčenou přírodou a poskytnou vám desítky nezapomenutelných výhledů.
 • Region si můžete prohlédnout i ze sedla jízdního kola. Cyklisti, kteří nemají rádi náročný a kopcovitý terén, si nejvíc užijí vyjížďku po poloostrově Kassandra. Existuje dokonce propracovaný průvodce pro cyklisty.

Aktivity pro děti

Chalkidiki je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Moře zde bývá klidné a vstup do vody velmi pozvolný, i ty nejmenší dítka si proto pobyt na zdejších plážích maximálně užijí. Nejvíc rodin s dětmi každoročně míří do letovisek Polychrono a Skala Fourkas.

Co konkrétně tu s dětmi podniknout? Určitě navštivte hlavní město Polygyros, projděte si ho a případně navštivte i některé z muzeí. Velmi oblíbeným výletem je plavba k hoře Athos či návštěva jeskyně Petralona. A co dál?

 • Waterland Waterpark: Tento aquapark není určený pouze pro adrenalinové šílence. Líbit se tu bude i dětem, pro které je připravený dětský bazén, pirátský ostrov nebo pro koupaliště poměrně netypická zoo s lamami, ovcemi a dalšími zvířaty.
 • Plavba na ostrov Ammouliani: Na malý ostrůvek Ammouliani se dostanete lodí z města Tripiti. Dětem se určitě bude líbit už samotná plavba, na místě pak budou nadšeni krásnými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do vody. Jedná se tak o ideální místo pro jednodenní rodinný výlet.
 • Aristotelův park: Na severovýchodě Chalkidiki se nachází rodiště Aristotela (Stagira). Poblíž něj dnes můžete navštívit park zasvěcený právě tomuto slavnému filosofovi. Tematický park je hodně interaktivní, děti si tu budou moct osahat řadu vědeckých nástrojů.

Noční život

Na Chalkidiki nebudete ochuzeni ani o rušný noční život. Chce to pouze vybrat správné letovisko. Největší koncentrací barů a klubů proslul poloostrov Kassnadra, konkrétně pak letoviska Kalithea, Polychrono a Pefkochori. Zábavu trvající od večera do rána si ale užijete i v letovisku Neos Marmaras na Sithonii.

Jaká konkrétní místa vás zabaví (skoro) na celou noc?

 • Spinaki Coctail Bar: Výborné koktejly, příjemná atmosféra a dobrá hudba – Spinaki Coctail Bar nabídne ideální kombinaci pro nezapomenutelný večer. Najdete ho ve městě Kallithea. Je tak oblíbený, že se začíná plnit už nezvykle brzy. Kolem 23 hodiny je tady v létě často pěkný nával.
 • Orca Bar Club: Atmosféra s romantickým nádechem je tím, co činí Orca Bar Club v letovisku Pefkochori tak unikátním. Zahrají vám tu světovou i řeckou hudbu, k tomu si můžete objednat velmi dobrý koktejl. Stavte se tu už na západ slunce, je to zážitek.
 • Pearl Club: V tomto klubu ve městě Kallithea zažijete hodně lidí, hlasitou hudbu a divokou párty trvající až do ranních hodin. Vstup obvykle bývá dražší, podle mnohých ale stojí za to.

Počasí Chalkidiki

Na Chalkidiki panuje typické středomořské klima. Teploty začínají stoupat v květnu a příjemně vysoké zůstávají až do října. V zimě teploměry průměrně ukazují 9 °C, častěji ale prší. (zdroj)

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Chalkidiki? Ideální podmínky pro klasickou dovolenou u moře si tu užijete od začátku června až do konce října. Pokud je vaším cílem prozkoumat přírodní a historické krásy poloostrova, zamiřte sem na jaře či na podzim. Protože se zimní teploty pohybují nad evropským průměrem, může být příjemná i návštěva v tomto období. Doporučujeme se ale vyhnout prosinci, kdy spadne nejvíc srážek.

Historie Chalkidiki

Dříve bylo Chalkidiki známé pod jménem Flegra, což v překladu znamená Ohnivá země. Daný název souvisí s mnohými bitvami, které se v oblasti odehrály. Své dnešní jméno oblast odvozuje od obyvatel městského státu Chalkida, kteří ostrov osídlili v 8. století př.n.l.

V 5. století př.n.l zde vznikl Svaz měst Chalkidiki, který se později ve snaze zabránit obsazení území Makedonií spojil s Athénami. Nebylo mu to ale nic platné, chvíli zde tedy vládla Makedonie, později Římská a Byzantská říše i Benátky. (zdroj)

V roce 1430 Chalkidiki obsadili Turkové, kteří nad ním pevnou ruku drželi až do balkánských válek v roce 1912. Dnes je Chalkidiki turisticky hojně navštěvovanou oblastí, bohatou historii zde připomíná celá řada památek.

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Chalkidiki
Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top