5 Makarska

Dovolená Chorvatsko: Nejoblíbenější letoviska 2023 & průvodce

Co se vám vybaví, když se řekne Chorvatsko? Pro většinu lidí je to pohodová atmosféra, oblázkové pláže, výborná zmrzlina a nově také seriál Game of Thrones. Chorvatsko je jednou z nejznámějších destinací pro letní dovolenou.

Většina návštěvníků se hned na první pohled zamiluje do chorvatského pobřeží, všechny ostatní pak definitivně nadchne kulturní a přírodní bohatství této balkánské země.

Pokud vybíráte cíl své příští dovolené, přiblížíme vám důvody, proč byste jako vítěze (ne)měli zvolit právě Chorvatsko.

5 Makarska

Všechny zájezdy →

28 důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Chorvatska

Co se počtu návštěvníků týče, celosvětově je Chorvatsko až 18. nejpopulárnější destinací. Pokud bychom se ale zaměřili pouze na Čechy, rázem by Chorvatsko v žebříčku oblíbenosti poskočilo. A to tak výrazně, že by se vyšplhalo až na samotnou zlatou příčku. Každoročně zde letní dovolenou stráví více než 800 tisíc českých turistů, mezi nejoblíbenější oblasti patří Poreč, Umag a střední Dalmácie. Co sem všechny tak přitahuje?

OSMNÁCT důvodů, proč jet na dovolenou do Chorvatska

 • Je to úplná klasika. Pokud nechcete nic složitě vymýšlet, Chorvatsko je vždy jistota.
 • Do mnohých letovisek pohodlně dojedete autem. Na oblíbený Krk dorazíte už za přijatelných 9 hodin, pokud budete vyjíždět z Prahy. To je jistě dobrá zpráva pro všechny cestovatele, kteří nepatří mezi největší fanoušky létání.
 • Chorvatsko není jen pevnina, ale také více než 1 000 ostrovů různých velikostí. Je tak z čeho vybírat.
 • I když angličtinu ani další cizí jazyky zrovna neovládáte, v Chorvatsku se nemusíte obávat. S Chorvaty se domluvíte jednoduše – česky. Dobrý den je Dobar dan, pivo je pivo a bílé víno bijelo vino. Tak snadné to je.
 • Při cestě do Chorvatska si vystačíte s občanským průkazem. Nemusíte tedy řešit vyřizování cestovního pasu ani víza.
 • Chorvatsko se pyšní perfektně čistým mořem. I proto se zde nachází hned několik oblastí oblíbených mezi potápěči. Potápění si tu přitom můžete vyzkoušet také jako začátečník, stačí se svěřit do rukou některé z agentur.
 • Navštivte Dubrovník a vydejte se po stopách oblíbeného seriálu Hra o trůny (Game of Thrones).
 • Pobřeží Chorvatska nabízí rozmanité pláže. Opalovat se tu můžete na oblázcích, velkých kamenech, betonových platech a písku.
 • Ať už dáváte přednost ubytování v soukromí, kempu, rodinném penzionu nebo luxusním hotelu, ze široké nabídky ubytování si vyberete.
 • Najdete tu hned několik míst, kde nejlepší zábava začíná až po západu slunce. Jako párty místo je proslulá zejména pláž Zrče, pohrdat ale nemusíte ani Hvarem či Rabem.
 • Chorvatsko nezklame ani milovníky historie. O slavných památkách jako je Diokleciánův palác ve Splitu, Eufraziova bazilika v Poreči nebo Staré město v Dubrovníku už jste dost možná minimálně ve škole slyšeli, v Chorvatsku je uvidíte na vlastní oči.
 • Těšit se můžete na bohaté kulturní vyžití. Konají se zde četné hudební i filmové festivaly, koncerty vážné hudby a divadelní představení pod širým nebem.
 • Svěží zeleň lesů, sytá modř jezer a šedivá barva skal, takový koncert barev uvidíte, když navštívíte nejznámější přírodní památku Chorvatska. Plitvická jezera jsou dnes zapsaná na seznamu UNESCO.
 • Autobusová doprava je tu na dobré úrovni. Mezi většími městy se tak pohodlně přesunete, i když nepatříte mezi řidiče nebo si nechcete půjčovat automobil.
 • Chorvatská kuchyně je inspirovaná mnoha vlivy, z každého si přitom vzala to nejlepší. Zajímavostí je, že téměř každý region má své jedinečné způsoby úpravy pokrmů. Pokud tedy budete projíždět napříč Chorvatskem, budete překvapenosti rozmanitostí zdejších jídel.
 • Místní vína se řadí k nejlepším na světě. Jejich charakteristickým znakem je pestrost. Pro vás to znamená jediné – každý večer vaší dovolené můžete ochutnávat jiné víno. (zdroj)
 • Spousta Čechů se každoročně těší na chorvatskou zmrzlinu, která je podle nich mimořádně chutná a osvěžující.
 • Úzké uličky, kouzelné domečky a dokonale zabarvené západy slunce – Chorvatsko je jako stvořené pro romantickou dovolenou.

DESET důvodů, proč nejet na dovolenou do Chorvatsko

 • Je tu až moc „přečechováno“. Krajana potkáte na pláži, v ulicích města i na hotelu. Musíte si dávat pozor na to, co říkáte, protože skoro každý vám tady bude rozumět.
 • Dříve Chorvatsko platilo za levnou destinaci, dnes už tomu tak úplně není. Řadu věcí dokonce pořídíte za vyšší cenu než u nás.
 • Zaplatíte tu chorvatskými kunami. Ty nejsou tak univerzální jako euro, uplatníte je jen tady.
 • Je zde jasná převaha oblázkových pláží. Pokud patříte mezi fandy písku, musíte místo pobytu vybírat s rozvahou.
 • Velká chorvatská letoviska uprostřed hlavní sezóny připomínají spíše jedno velké mraveniště. Pláže v centru měst praskají ve švech, pokud chcete soukromí, musíte sem vyrazit ráno nebo si udělat výlet za město.
 • Na mnoha místech jsou mořští ježci. Zasvěcení o tom ví a vozí si s sebou boty do vody, někoho by to ale mohlo nepěkně překvapit. Další věcí je, že ne každému jsou boty do vody příjemné.
 • V Chorvatsku už byl skoro každý. Tím, že sem jedete na dovolenou, nikoho neoslníte.
 • Služby zde obecně nejsou na té nejvyšší úrovni. Pokud si rezervujete hotel s all inclusive stravováním, můžete být zklamáni malou nabídkou jídel.
 • Do Chorvatska míří hodně rodin s dětmi. Musíte se tak připravit na křik dítek.
 • Letní sezóna je zde poměrně krátká, mimo ni nemáte jistotu pěkného počasí.

Shrnutí

Chorvatsko si už po pěknou řádku let pevně drží pozici nejoblíbenější zahraniční destinace Čechů. Dá se říct, že pro spoustu českých turistů platí rovnice prázdniny = Chorvatsko. Tato balkánská země kladné body získává za snadnou dostupnost z ČR, pohodovou atmosféru, jazykovou blízkost i krásnou přírodu s hustými lesy a národními parky.

Nespornou výhodou je také rozmanitost jak samotného Chorvatska, tak nabízených služeb. Ať už preferujete klidné ubytování mimo rušná střediska, nebo chcete zažít dovolenou v klasickém hotelu blízko rušné promenády, Chorvatsko nabízí vše.

Ohromnou oblibu mezi Čechy však můžete vnímat jako pozitivum i negativum. Na jednu stranu jsou na nás Chorvati zvyklí a schopní se snadno dohovořit. Pokud by se domluva přesto nezdařila, lehce najdete krajana, který vám může pomoci. Na druhou stranu si i na dovolené můžete připadat, jako byste vlastně ani neopustili české hranice. Pokud by vám přítomnost mnoha Čechů vadila, zkuste nevolit ta nejznámější místa. Chorvatsko má totiž mnoho co nabídnout.

Chorvatsko je jednou z nejznámějších destinací pro letní dovolenou, ale jako romantická svatební cesta už okouzlila nejedny novomanžele.

TIP: Nezapomeňte se dobře sbalit a podívejte se na seznam věcí na dovolenou.

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější letoviska v Chorvatsku

Vybrali jsme ty nejoblíběnější dovolenkové destinace v Chorvatsku a sestavili podrobné turistické průvodce. Přečtěte si o každém z nich a vyberte si letovisko, jež odpovídá tomu, co od dovolené očekáváte:

Split

1 SplitSplit je živé město Dalmácie, které má co nabídnout lidem, vyrážejícím za koupáním i zábavou. Jelikož jde o přístavní město, svou polohou osloví všechny turisty, kteří chtějí jezdit na výlety po blízkých i vzdálenějších ostrovech. Spoustu zábavy si užijete nejen po celý den, ale také v noci – noční život ve Splitu je plný zábavy, vína a dobrodružství. Pokud si ale chcete odpočinout od hluku v klidné a tiché destinaci nebo se chcete v noci dobře vyspat, zvolte raději jiné, menší město… Přečíst více →

Zadar

Zadar je kouzelné místo s barvitou a dlouhou historií. Když mnoho kulturních amátek bylo takřka zničeno, Zadar vstal jako bájný Fénix z popela, a dnes byste to vůbec nepoznali. Díky bombardování v 2. světové válce bylo odhaleno několik významných archeologických nalezišť. Zadar vás okouzlí jak minulostí, tak současným kulturní životem i nádherou okolní přírody. Ať už zvolíte nejluxusnější hotel nebo skromnější kemp, má Zadar vždy co nabídnout. Čisté pláže, výborné jídlo s množstvím čerstvých ryb a mořských plodů, kvalitní víno nebo místní alkohol z třešní… Přečíst více →

Pula

1 PulaPula je příjemnou destinací letních dovolených, která je pro výletníky z Česka dobře dostupná a není tak turistická, jako jiné oblasti Chorvatska. Můžete se sem bez obav vydat za koupáním a objevovat historické památky především z dob Římské říše. Kromě toho vás tu čeká výborná kuchyně s italskými vlivy, romantická zákoutí a krásné západy slunce. Pokud vás ale moc nezajímá historie nebo si ale chcete užít všech výhod velkého města, vybaveného pro turisty, Pula vás příliš nenadchne… Přečíst více →

Dubrovník

Dubrovník je nádherným historickým městečkem, zapsaným na seznam UNESCO. Je ideálním místem pro milovníky historie, zábavy, dobrého jídla i filmů a seriálů (Hry o trůny a Star Wars, které se tu natáčely). Najdete tu ta nejluxusnější ubytování a ochutnáte skvělé víno a ústřice v mnoha skvělých restauracích. Pokud ale máte rádi klidnou dovolenou, zvolte jinou lokalitu – Dubrovník je v sezóně plný turistů. Autem je z Česka poměrně daleko a můžete se sem dostat i letadlem, ale v takovém případě si budete muset půjčit auto, pokud chcete vidět okolí… Přečíst více →

Rovinj

1 RovinjRovinj je atraktivním turistickým cílem Istrie – nadchne vás svou architekturou, úzkými uličkami, tak podobnými italským městečkům, ale i výbornou kuchyní. Ačkoliv je dnes toto město velmi turistické, každý cestovatel si tu najde svůj koutek klidu. Rovinj a okolí přímo vybízí k různým sportovním aktivitám, poznávání historie i ke koupání. V okolí je mnoho možností, kam se vydat na výlet a poznat tak ještě o kousek víc z tohoto poloostrova. Rovinj je skvělým místem pro ty, kterým nevadí čilý turistický ruch a absence nočního života. Pokud vás ale moc neláká historie a stačí vám týden na pláži, vydejte se někam jinam – Rovinj je vhodný spíše pro rodiny, objevitele a pilné cestovatele… Přečíst více →

Hvar

Hvar je nádherný ostrov plný historie. Ocení jej všichni milovníci krásné přírody, pláží a památek. Nebudou se nudit ani akčnější cestovatelé, jelikož ostrov nabízí mnoho různých outdoorových aktivit a výletů. Najdete zde spoustu tradičních i neotřelých restaurací, barů a mnoho krásných hotelů i apartmánů. Rostlinám se na ostrově velmi daří a o Hvaru se často mluví jako o voňavém ostrově. Je zde spousta krásných skrytých zátok a pláží… Přečíst více →

Trogir

1 TrogirTrogir neboli “Malé Benátky” je atraktivním místem pro ty, kdo milují historii, architekturu, umění i dobré jídlo. Dostanete se sem snadno letadlem i autem. Najdete tu spoustu příjemných hotýlků i apartmánů a široké možnosti sportovního vyžití. Trogir je výborným výchozím bodem pro výlety na blízké ostrůvky, ale i na výlety po pevnině. Pokud ale chcete trávit dovolenou ve velkém hotelovém komplexu nebo v živém, turistickém městě, v Trogiru tohle nehledejte. V hlavní sezóně je Trogir sice plný turistů, ale rozlohou je toto město velmi malé a s parkováním to tu také není snadné… Přečíst více →

Poreč

1 PorecPoreč nabízí vše, co jen si pro nezapomenutelnou dovolenou můžete přát. Historické centrum, rozmanité pláže s čistou vodou, výborné jídlo i řadu možností k výletům. Není proto divu, že je toto město mezi cestovateli tak oblíbené. V létě jich sem míří celé davy. Pokud tedy toužíte po klidu, Poreči se v hlavní sezóně vyhněte obloukem. Pokud však čilý ruch uvítáte, Poreč vás bude bavit… Přečíst více →

Biograd na moru

1 Biograd Na MoruBiograd na moru je kouzelné místo s barvitou a dlouhou historií. I když oproti větším letoviskům neoplývá tak bohatým nočním životem, milovníci historie, kultury a přírodních krás si zde i tak přijdou na své. V Biogradu na moru je velký výběr pláží různého typu, je možnost využít i koupaliště nebo nedaleké Vranské jezero. I zde jsou pláže oceněny Modrou vlajkou.Turistická vybavenost je v místě více než dobrá. Strádat zde nudou opravdu nebudete ani vy, ani vaše děti. Na ty v Biogradu pamatují jak hřišti tak atrakcemi na plážích.Majitelé pejsků či kočiček také nepřijdou zkrátka. Sehnat zde ubytování s domácím mazlíčkem není problém. Na Murteru je dokonce vyloženě psí pláž… Přečíst více →

Crikvenica

1 CrikvenicaCrikvenica je kouzelné místo s barvitou a dlouhou historií. I když oproti větším letoviskům neoplývá tak bohatým nočním životem, milovníci historie, kultury a přírodních krás si zde i tak přijdou na své. Hlavní Crikvenická pláž se pyšní titulem Modrá vlajka, který garantuje čistou pláž i vodu.Turistická vybavenost je v místě více než dobrá. Strádat zde nudou opravdu nebudete vy ani vaše děti…  Přečíst více →

Umag

3 UmagUmag už několik desítek let žije prakticky zejména z cestovního ruchu. Na městě to jde znát a plně si tento potenciál uvědomuje. Najdete tak přímo v místě mnoho kulturních památek, sportovišť, tenisových kurtů a v sezóně se zde rozhodně nudit nebudete. Tři velké pláže jsou hrdými nositelkami Modré vlajky – prestižního ocenění, které se uděluje jen nejčistším a nejudržovanějším plážím. Navštívit můžete i během poměrně krátkého půldenního nebo celodenního výletu i jiné dvě země – Itálii a Slovinsko… Přečíst více →

Krk

1 KrkNejvětší chorvatský ostrov má co nabídnout skoro každému. Zájemci o historii zde mohou obdivovat řadu památek, na své si přijdou i milovníci přírody. Příznivci akční dovolené se mohou pustit do aktivního objevování ostrova a projít si některou z turistických stezek. (Nejen) rodiny s dětmi si pak užijí odpočinek na plážích oceněných Modrou vlajkou. Kdo je ten, koho Krk tolik nenadchne? Milovníkům divokého nočního života by mohla chybět širší nabídka klubů a barů… Přečíst více →

Makarska

1 MakarskaSkvělá poloha, čisté moře i fascinující výhledy na kopce za městem – Makarska má své nezaměnitelné kouzlo, za kterým sem každý rok míří tisíce turistů. Zatímco milovníci přírody a pěších či cyklistických výletů budou z Makarské nadšeni, srdce zájemců o historii už pravděpodobně tolik nezaplesá. Pokud se ale smíříte s menším počtem významných památek, s vybaveností města budete spokojeni… Přečíst více →

Omiš

1 OmisOmiš stále ještě není tolik dotčený masovým turismem jako některá jiná letoviska. Díky krásným písečným plážím si ho oblíbí především rodiny s menšími dětmi, díky bohaté nabídce sportovních a adrenalinových atrakcí je pak ideálním místem pro aktivní cestovatele. Nejvýznamnějším negativem tak zůstává horší dostupnost z České republiky. Cesta autem zabere čas, letenky zase bývají drahé. Pokud tohle zvládnete překonat, malebný Omiš si zamilujete… Přečíst více →

Korčula

1 KorculaPři návštěvě města Korčula na vás dýchne starobylá atmosféra, na každém kroku pak uvidíte připomínku Marca Pola. Přičtěte k tomu krásné pláže rozeseté podél celého pobřeží, rozmanitou přírodu a ideální podmínky pro sportování a pochopíte, co sem každoročně táhne stovky turistů. Korčula se nezavděčí snad pouze milovníkům nočního života. Pokud toužíte po dovolené ve stylu jedné nekončící párty, výběr Korčuly jako své příští destinace pro letní dovolenou si ještě promyslete… Přečíst více →

Rab

1 RabRab je krásný historický ostrov, kde rádi dodržují tradice. Ocení jej milovníci přírody, písečných pláží a kulturního života. Na ostrově je kvalitní nabídka služeb a několik cestovních kanceláří. Agentury tu zprostředkovávají nespočet výletů a outdoorových aktivit. Můžete si zde užít vodních sportů, jachtaření i rybolovu. Slunný Rab je vyhlášený také výbornou lokální kuchyní… Přečíst více →

Brela

1 BrelaBrela je krásným letoviskem pro turisty, kteří nechtějí být ubytovaní ve velkých hotelových komplexech, ale dávají přednost malým apartmánům a rodinným hotýlkům. Spoustu apartmánů najdete přímo na pobřeží, doslova pár kroků od moře. Brela je výborným místem pro aktivní dovolenou, protože nabízí spoustu možností vodních sportů a snadno se z ní dostanete na zajímavá místa v blízkém i vzdálenějším okolí… Přečíst více →

Novalja

9 NovaljaNovalja je krásné místo s rozmanitou přírodou a bohatým kulturním životem. Jde o velmi atraktivní turistickou destinaci a zátoka je centrem taneční a hudební zábavy. Je zde i skvělá nabídka ubytování a služeb. S tím souvisí i vysoké ceny – destinace je vyhledávaná bohatou klientelou. Hodí se ale i pro rodiny s dětmi. Novalja ale není historické město a za památkami je nutné vyrazit po ostrově… Přečíst více →

Rogoznica

1 RogoznicaRogoznica je jedinečnou turistickou destinací, nacházející se v samém srdci Dalmácie. Těšit se můžete na dlouhé pobřeží se skrytými plážemi i zátokami, spoustu možností výletů po pevnině i na blízké ostrůvky nebo na krásnou přírodu a skvělé jídlo. Rogoznica je rájem pro turisty každého věku, kteří upřednostňují klidnou dovolenou. Pokud se ale chcete vydat za bohatým nočním životem, velkými nákupy nebo levným ubytováním, ani jedno v Rogoznici nečekejte. Toto město patří k exkluzivním destinacím, a tak tu najdete i spoustu vilek s bazény pro turisty… Přečíst více →

Šibenik

5 SibenikŠibenik je romantické a krásné město, které vás okouzlí svou přírodou, slunným podnebím a bohatou historií. Místo je vhodné k procházkám a nabízí spoustu adrenalinových a vodních sportů. Na své si přijdou milovníci kultury, středomořské kuchyně i rodiny s dětmi. Je zde i široká nabídka ubytovacích a stravovacích zařízení.Tato destinace je ale tak populární, že je tu v létě dost rušno. Také ceny za služby jsou o něco vyšší. Město je 3. největším v Dalmácii, ale na pláže je lepší vyrazit spíše dál do okolí. Zde jich najdete jen pár a ty jsou často “hlava na hlavě”. Do Šibeniku doporučujeme vyrazit vlastním autem nebo letecky. Cesta autobusem nebo vlakem je sice pohodlná, protože nemusíte řídit, ale je také dost dlouhá… Přečíst více →

Vodice

5 VodiceMěstečko Vodice je živá turistická destinace se slušnou vybaveností a spoustou ubytovacích kapacit pro turisty. Najdete tu krásné historické centrum, odkud stačí udělat pár kroků a jste rovnou na pláži. Z Vodice snadno navštívíte blízké národní parky i ostrovy a krásná města v okolí. Pokud máte rádi hudební festivaly, čilý noční život a gastronomii na úrovni, budete ve Vodici opravdu spokojeni. Jestliže ale dáváte přednost klidné dovolené bez turistů, Vodici se vyhněte – v hlavní sezóně tu budete bojovat o místo na pláži i ve městě se spoustou lidí. Pokud se chcete na dovolené dobře vyspat, dejte pozor, kde se ubytujete – centrum a některé další části Vodice v létě nespí… Přečíst více →

Rabac

1 RabacJelikož jde o ostrovní město, v hlavní turistické sezoně je v centru dost přelidněno. Najdete tu ale i spousty skrytých míst k odpočinku a ke koupání. Oblast i okolí je velmi atraktivní na výlety a nepřijdete ani o širokou nabídku sportovních a outdoorových aktivit. Je výhodné mít s sebou vlastní automobil, i když jde z Česka o delší cestu. V místě tak budete mít lepší možnost projet si další krásná místa zátoky a jejího okolí. Kromě cesty na vaší dovolené v Rabacu příliš neutratíte, ceny jsou přijatelné… Přečíst více →

Dovolená Chorvatsko: Nejoblíbenější letoviska & průvodce
Sending
User Review
4.93 (15 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top