8 Santorini

Dovolená Řecko: Nejoblíbenější letoviska 2023 & průvodce

Stále jste se ještě pevně nerozhodli, kam se v létě vypravíte na zaslouženou dovolenou? Výběrem Řecka snad nikdy neuděláte chybu. Tato země na jihu Evropy oplývá mimořádnými přírodními i historickými krásami. Přičtěte k tomu slunečné počasí, celosvětově proslulou kuchyni, pohostinnost obyvatel i velké kulturní bohatství a máte ideální destinaci pro perfektní letní dovolenou u moře.

Přinášíme vám celou řadu důvodů, proč byste Řecko (ne)měli mít v čele svého cestovatelského seznamu.

8 Santorini

Všechny zájezdy →

29 důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Řecka

Věděli jste, že počet turistů tu v létě více než dvojnásobně převyšuje počet Řeků? Je to tak, Řecko patří mezi nejoblíbenější turistické cíle na světě.

Pyšní se velice dlouhou a významnou historií. Například Athény jsou trvale obývány již více než 7 000 let, patří tak k nejstarším městům v Evropě. Řecko také bývá označováno jako rodiště demokracie, západní filozofie, olympijských her, politických věd, západní literatury a divadla. Historie ale samozřejmě není to jediné, co sem davy turistů přitahuje. Z jakých konkrétních důvodů byste na dovolenou (ne)měli zamířit do Řecka?

DEVATENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou do Řecka

 • Řecko není jen pevnina, ale patří k němu také více než 2 000 ostrovů. Už to napovídá, jak mimořádně rozmanitá tahle země bude.
 • Řecko je domovem mnoha významných památek z historie. Řada z nich má dokonce své čestné místo na seznamu UNESCO. Ať už jste fanoušek historie, nebo ne, zdejší pamětihodnosti nenechají chladného nikoho.
 • Tato destinace tu má pro každého něco. Máte rádi noční život? Zamiřte na Mykonos. Dáte přednost dokonalému klidu? Zvolte Karpathos. Klíčové jsou pro vás pláže? Zajímat vás bude Lefkada.
 • Nabídka ubytování je zde obecně velmi široká. Zvolit můžete luxusní hotelový komplex, rodinný penzion, ubytování v soukromí i kemp.
 • Mnohé řecké pláže jsou pověstné svou krásou. Například Elafonisi na Krétě, Myrtos na Kefalonii, Porto Katsiki na Lefkadě, Navagio na Zakynthu nebo Perissa na Santorini patří mezi ty nejlepší pláže na celém světě.
 • Řecko patří mezi nejhornatější země Evropy. Až 80 % povrchu tvoří vrcholky a kopce. Tento fakt potěší všechny milovníky pěší turistiky. Pokud mezi ně nepatříte, díky kopcovitému terénu se minimálně můžete těšit na dechberoucí scenérie.
 • Řecko je v Evropské unii. Pro vstup do země tedy nepotřebujete cestovní pas (i když mít ho samozřejmě můžete), ale vystačíte si pouze s občanským průkazem.
 • Zaplatíte zde eury, které je možné pohodlně vyměnit už v České republice. Navíc je využijete jako univerzální platidlo v mnoha zemích Evropy.
 • Ve většině Řecka jsou zimy mírné, teploty pod 10 °C padají jen výjimečně. Na koupání to v tu dobu nebude, ale za aktivním poznáním je možné sem v klidu vyrazit.
 • Ať už jste mladí věkem, nebo v srdci, na pořádnou párty není nikdy pozdě. Noční život na Mykonu a Zakynthu patří mezi největší pojmy v oblasti večerní zábavy.
 • Řekové jsou známí svou pohostinností. I to je důvod, proč se tady mnozí turisté cítí jako doma.
 • Zdejší obyvatelé dbají na tradice. V žádné jiné evropské zemi není lidová hudba a tance tak populární jako právě v Řecku. Existuje zde kolem 4 000 tradičních tanců. (zdroj)
 • V průběhu své dovolené se tu poměrně často můžete setkat s nejrůznějšími slavnostmi, nejčastěji na počest svatých a na oslavu úrody.
 • Z Řecka pochází řada významných filozofů, spisovatelů, sochařů a umělců. Vy tak máte možnost si zde prohlédnout jejich rodné domy či muzea jim zasvěcená.
 • Podívejte se na místa, kde se natáčely oblíbené filmy jako například Mamma Mia (Skopelos a Skiathos), Řek Zorba (Kréta) nebo Mandolína kapitána Corelliho (Kefalonia). (zdroj)
 • Určitě už jste někdy slyšeli názvy jídel jako tzatziki, souvlaki nebo chalva. Celosvětově proslulá řecká kuchyně bude chutnat i těm nejmlsnějším jazýčkům.
 • Ochutnáte řecký národní alkohol ouzo s výbornou lékořicovou chutí.
 • V několika částech Řecka se daří vinné révě. Z toho důvodu odtud pochází mnohá výborná vína. Mezi nejznámější odrůdy patří Assyrtiko, Xynomavro nebo Aghiorgitiko. (zdroj)
 • Vznikly zde olympijské hry. Dnes se do Olympie můžete podívat, třeba na zapalování olympijského ohně.

DESET důvodů, proč nejet na dovolenou do Řecka

 • Pokud na dovolenou nejraději cestujete autem, v případě Řecka na to spíše zapomeňte. Pokud byste se pro tento způsob dopravy nakonec rozhodli, počítejte s delší dobou strávenou na cestě i s vyššími náklady na benzín.
 • Ani letecká doprava nemusí být v každém případě zcela jednoduchá. Na některých ostrovech schází letiště. Musíte tak doledět jinam a do cíle své dovolené dorazit trajektem. V dalších případech vás nečeká přímý let, ale přestup v Athénách.
 • Řekové si zrovna nepotrpí na pořádek. V ulicích i na plážích mnohdy najdete odpadky.
 • Důležité je nepodcenit výběr místa pro vaši dovolenou. Řecko je opravdu rozmanité, některá letoviska jsou absolutně nevhodná pro milovníky klidu, jinde se zase budou nudit pařmeni.
 • Domluva není tak jednoduchá jako v Chorvatsku. Česky se domluvíte výjimečně, ani angličtinou a němčinou mnozí Řekové příliš nevládnou.
 • Počet hvězdiček u hotelů je nutné brát spíše orientačně. Raději vždy čtěte recenze.
 • Pokud zvolíte zájezd s all inclusive, často budete mít menší výběr než u hotelů v Turecku.
 • Na některých místech se musíte připravit na vysoké ceny. Jedná se zejména o Santorini, Mykonos a Rhodos.
 • Řecko má problém s toulavými zvířaty. Téměř na každém ostrově potkáte desítky hubených psů a koček.
 • Řecká kuchyně není zrovna dietní. Dáte si tučný řecký jogurt, mleté maso, sladké dezerty a ouzo a vaše hubnoucí plány vezmou za své.

Shrnutí

Řecko je kolébkou evropské kultury a zároveň domovem jedné z nejstarších evropských civilizací. Díky tomu se na jeho území nachází nepřeberné množství památek. Líbit se tu ale nebude pouze nadšeným historikům, na své si přijdou také milovníci snových pláží, průzračné vody, divoké přírody, nočního života a výborného jídla.

Kdybychom měli Řecko popsat jedním slovem, byla by to rozmanitost. Najdete tu moderní i tradiční města, rušný noční život i dokonalý klid, divoké i plně organizované pláže, vysoké kopce i malá políčka, luxusní hotely i rodinné penziony. Ať už vaše vysněná dovolená vypadá jakkoliv, při správném výběru místa se vám vaše představa může do detailu splnit.

Při plánování dovolené v Řecku je však vhodné myslet na to, že daná destinace nepatří mezi ty nejvhodnější pro návštěvu autem a že ne každý ostrov je snadno dostupný přímým letem z Prahy. Pokud vám to nevadí nebo dobře vyberete, můžete se začít těšit na nezapomenutelnou dovolenou v úchvatném Řecku.

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější letoviska v Řecku

Vybrali jsme ty nejoblíběnější dovolenkové destinace v Řecku a sestavili podrobné turistické průvodce. Přečtěte si o každém z nich a vyberte si letovisko, jež odpovídá tomu, co od dovolené očekáváte:

Santorini

1 SantoriniSantorini je úžasné řecké souostroví s malebnými městečky, nádhernými zákoutími a romantikou všude kolem. Jednou za život určitě stojí za návštěvu. Záleží jen na vás, jestli se sem vydáte v hlavní sezóně, kdy ostrůvky praskají ve švech kvůli přílivu turistů ze všech koutů světa, nebo zvolíte jiné období a místo koupání dáte přednost výletům. V tom případě se vám budou malebná městečka jistě líbit. Přečíst více →

Rhodos

1 RhodosPřestože jde o velmi oblíbenou destinaci a cestovní ruch se tu neustále vyvíjí, na Rhodosu nepřijdete ani o krásnou přírodu a klidná místa k odpočinku. Doporučujeme se vyhnout centru hlavního města během turistické sezóny a vyrazit spíše do okolí. K tomu budete potřebovat vlastní automobil nebo musíte využít autobusové dopravy. Doprava a cesty jsou zde klidné a příjemné, až na silnice hlavního města Rhodos… Přečíst více →

Kréta

7 KretaKréta je ostrov, který potěší každého cestovatele. Nádherné pláže, malebná přístavní i vnitrozemní městečka, hory i moře a výborné jídlo – to vše tu na vás čeká. Zažijete tradiční řeckou pohostinnost v malých tavernách všude po ostrově i atmosféru Benátek v místních přístavech. Ostrov patří mezi levnější destinace a skvěle se tu najíte třeba i za 10 Eur na osobu… Přečíst více →

Korfu

5 KorfuKorfu má co nabídnout snad každému typu turistů. Najdete zde krásné pláže, zajímavé střípky z historie, po celý rok zelenou přírodu i řadu sportovních a zábavních možností. Tento ostrov by tak mohl vypadat jako prázdninová destinace bez chybičky, kdyby tu nebyla jedna věc – v červenci a srpnu si sem zdejší krásy jezdí užívat velký počet turistů, zejména Britů. V letoviscích tak musíte počítat s přeplněnými plážemi i vyššími cenami. Pokud vám toto nevadí nebo se vyhnete hlavní sezóně, s výběrem Korfu jako destinace pro svou příští dovolenou neuděláte chybu… Přečíst více →

Lefkada

1 LefkadaNejvětší předností Lefkady jsou bílé pláže, tyrkysové moře a okolní scenérie. Pokud tedy svou dovolenou hodláte strávit především koupáním v moři a odpočinkem na plážích, v Evropě najdete jen málo lepších destinací. Zklamán naopak může být ten, kdo by na Lefkadu přijel za antickými památkami. Počítat je také třeba s tím, že k mnohým plážím je obtížnější přístup. Když to zvládnete, příbuzní vám pak podle fotek možná nebudou věřit, že jste skutečně nebyli v Karibiku… Přečíst více →

Zakynthos

1 ZakynthosPodle mnohých je Zakynthos učiněným rájem na zemi. Chybět vám zde nebudou krásné pláže omývané průzračným mořem, zelená příroda, bujný noční život ani řada možností k výletům. Dovolenou si užijí rodiny s dětmi i ti největší pařmeni. Zakynthos se do noty netrefí snad pouze milovníkům relaxace a klidu. V hlavní sezóně sem totiž míří davy turistů a známá místa bývají přeplněná. Pokud vám to nevadí nebo na Zakynthos vyrazíte mimo sezónu, budete nadšeni… Přečíst více →

Mykonos

3 MykonosMykonos je známý zejména jako párty destinace, kam se sjíždějí lidé z celého světa včetně hollywoodské smetánky. Ostrov má ale více tváří – je domovem pěkných pláží, bílo-modrých vesnic a větrných mlýnů. Vzhledem k oblibě ostrova movitou klientelou se vám sice dostane mimořádně kvalitních služeb, také za ně ale zaplatíte nemalou částku. Pokud se smíříte s vyššími cenami, Mykonos vás svými krásami jistě okouzlí… Přečíst více →

Chalkidiki

5 ChalkidikiChalkidiki zatím není tolik zasažené turismem jako některé z řeckých ostrovů. Díky tomu se můžete těšit na autentickou atmosféru, panenskou přírodu i divoké pláže. Na své si ale přijdou i jedinci vyhledávající moderní infrastrukturu a rušná letoviska. Pokud se smíříte s tím, že na cestách po poloostrově strávíte delší dobu, Chalkidiki tu má něco doslova pro každého… Přečíst více →

Karpathos

1 KarpathosDovolená na Karpathu je ideální pro všechny milovníky klidu, autentické kultury a neposkvrněné přírody. Líbit se tu bude také sportovcům, kteří se mohou věnovat pěší turistice, windsurfingu nebo potápění. Někomu by zde však mohlo chybět turistické zázemí v takovém rozsahu, jaké nabízí některé okolní ostrovy včetně Rhodu. Zapomenout můžete na divoký noční život v klubech, adrenalinové dovádění v aquaparku a podobné atrakce. Pokud však pro svou dovolenou nic takového nepotřebujete, kouzlu ostrova Karpathos snadno propadnete… Přečíst více →

Samos

1 SamosSamos plně uspokojí všechny milovníky přírodních pláží, zelené přírody, hor i významných památek historie. Díky ideálnímu větru si tu dovolenou plnou akce a adrenalinu užijí také příznivci vodních sportů. Někomu by mohla chybět větší nabídka klubů a diskoték, veřejných koupališť či atrakcí pro děti. Pokud nic z toho nepotřebujete, Samos se vám trefí do vkusu… Přečíst více →

Kefalonie

1 KefalonieKefalonia má všechny předpoklady pro to, stát se ideální destinací pro letní dovolenou. Překrásné pláže, rozmanitá příroda, zajímavé rarity a spousta možností k výletům – to jsou jen některé důvody, proč byste sem příští léto měli zamířit i vy. Zklamáni by mohli být snad jen přiznivci divokého nočního života a rušných letovisek. Nic takového tu totiž nenajdete, zato si užijete pořádnou porci klidu a stále poměrně neturistického Řecka… Přečíst více →

Thassos

4 ThassosThassos vám ukáže pravou tvář Řecka. Zdejší krásné pláže zůstávají nepřeplněné i uprostřed léta, při toulkách zeleným vnitrozemím turisty také potkáte spíše zřídka. Thassos tak patří mezi klidnější řecké ostrovy. Pokud si dovolenou neumíte představit bez návštěvy minimálně jednoho klubu za večer a místa rádi střídáte, zdejší nabídka vás nemusí plně uspokojit. Stejně tak je třeba počítat s horší dostupností ostrova. Pokud vám nic z toho nevadí, bez obav zvolte Thassos jako cíl své příští dovolené… Přečíst více →

Naxos

5 NaxosOstrov Naxos zatím nepatří mezi místa, kam by na letní dovolenou každoročně mířily tisíce turistů. Díky tomu si zachovává turismem nezkaženou tvář. Líbit se tu bude všem milovníkům klidu, přírody, procházek a pláží. Díky ideálnímu severnímu větru tu perfektní dovolenou stráví také všichni příznivci windsurfingu a dalších vodních sportů. Všudypřítomný klid by však nemusel vyhovovat akčním povahám, jejichž srdce spíše než po relaxaci touží po zábavě a plně rozvinuté turistické infrastruktuře… Přečíst více →

Skopelos

1 SkopelosSkopelos je místem klidu a míru. Rodinám s velmi malými dětmi, seniorům, či romantickým duším holdujícmí procházkám při západu slunce, a poklidnému slunění a koupání na pláži, bude naprosto vyhovovat. Vybrané hotely a ubytovací zařízení dokonce přivítají i vaše čtyřnohé kamarády. Ti si díky množství volné přírody a malých pláží s minimem turistů dovolenou také skvěle užijí. Koho však Skopelos možná zklame jsou bonviváni milující noční život a nekonečné párty, aktivní sportovci a milovníci adrenalinových sportů nebo i starší děti, které by ocenily kromě moře i například aquapark nebo návštěvu akvária… Přečíst více →

Lesbos

1 LesbosLesbos už několik let žije prakticky zejména z cestovního ruchu. Odráží se to zejména na kvalitě služeb i příslovečné řecké pohostinnosti. Pamatují zde i na malé návštěvníky a prakticky v každém větším městě nebo u hotelového komplexu naleznete dětská hřiště. Sportovní aktivity se, bohužel, převážně soustřeďují na samotné pláže. Lesbos však tuto poměrně chudou nabídku sportovního vyžití nahrazuje množstvím historických a kulturních památek, turistickými hojnými turistickými i cyklistickými trasami a čarokrásnou přírodou… Přečíst více →

Dovolená Řecko: Nejoblíbenější letoviska & průvodce
Sending
User Review
5 (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top