5 Antalya

Dovolená Turecko: Nejoblíbenější letoviska 2023 & průvodce

Křišťálově čistá voda, vysoké hory, ruiny starověkého impéria, malé idylické vesnice i obrovská kosmopolitní města – Turecko je v mnoha aspektech s ničím nesrovnatelné. Potkávají se zde asijské a evropské vlivy, které dávají vzniknout jedinečné směsici kultur. Bohatou historii tu můžete obdivovat doslova na každém kroku. Turecko je dokonce jedinou zemí, na jejímž území se nacházely hned dva ze sedmi Divů světa.

V našem článku vám představíme klíčové důvody, kvůli kterým byste svou příští dovolenou měli strávit právě v Turecku. Neošidíme vás ale ani o důvody, které by vás od dovolené v této zemi mohly odradit.

5 Antalya

Všechny zájezdy →

30 důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Turecka

Turecko patří mezi TOP 10 nejoblíbenějších turistických destinací na světě. Každý rok ho navštíví více než 35 milionů turistů. Připravené jsou pro ně luxusní hotelové komplexy se službami na špičkové úrovni, krásné písečné pláže, čisté moře i příjemné počasí – co víc si návštěvník ke své plné spokojenosti může přát. Jaké jsou konkrétní důvody, proč byste Turecko měli alespoň jednou za život navštívit i vy?

DEVATENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou do Turecka

 • Turecko se pyšní nádhernými plážemi, celá řada z nich by se skvěle vyjímala na přední obálce časopisu. Modrá laguna v letovisku Oludeniz se dokonce pravidelně umisťuje v čele celosvětových žebříčků o nejkrásnější pláže světa.
 • Po celé zemi se nachází pozoruhodné množství významných archeologických nalezišť. Istanbulské mešity, antické město Efes, pohádkové skalní útvary a podzemní město Kappadokie – Turecko je ideálním útočištěm pro všechny milovníky historie a archeologie.
 • Nebudete mít problém vybrat si ubytování na míru svému vkusu. V nabídce nechybí luxusní hotely, menší hotely ideální pro rodiny, ani soukromé apartmány.
 • Úroveň služeb je obecně na vysoké úrovni. Pokud zvolíte kvalitní hotel se stravováním all inclusive, obvykle budete příjemně překvapeni rozmanitostí pokrmů.
 • Není zde draho. V hlavních turistických letoviscích jsou ceny srovnatelné nebo dokonce nižší než v České republice, v méně turistických oblastech je pak opravdu levno.
 • Na Tureckou riviéru se bez obav vydejte kdykoliv od května do konce října. Po celé období by mělo být velmi příjemné počasí.
 • Milovníci nákupů a smlouvání o cenách budou v sedmém nebi. Navštívit můžete Velký bazar v Istanbulu, jednu z největších tržnic na světě.
 • Písečné pláže z jedné strany lemuje tyrkysové moře, na druhé pak často můžete vidět vysoké hory –  v Turecku si zkrátka užijete bezpočet dechberoucích výhledů.
 • Navštívit můžete mnohá muzea, která uchovávají vykopávky z archeologických nalezišť po celé zemi. Věděli jste například, že se tu nachází největší mozaikové muzeum na světě? Jedná se o Zeugma muzeum ve městě Gaziantep.
 • Všichni nejspíš známé kebab a baklavu. Turecká kuchyně se ale netočí pouze kolem těchto dvou pochoutek, ať už jsou sebelepší. Vyzkoušejte také Köfte, Menemen nebo polévku Corba. (zdroj) V případě turecké kuchyně obžerství prostě není hřích.
 • K výbornému jídlo patří dobré pití. V Turecku vám nabídnou alkoholický nápoj Raki. Pozor, je výborný, také ale pořádně silný.
 • Hromadná doprava po Turecku je funkční, je proto možné se obejít i bez pronájmu automobilu. Na menší vzdálenosti využijete dolmuše (sdílené taxi), pro delší pak autobusy či vlaky, které jsou na podobné úrovni jako u nás.
 • Vyzkoušíte hamam neboli-li turecké lázně. Nechat se namasírovat v oblaku mýdlové pěny je opravdu velkolepý způsob, jak si pořádně odpočinout.
 • Turecko patří mezi nejvyhledávanější lezecké destinace světa. Velmi populární je například oblast Geyikayiri.
 • Turci jsou známí svou přátelskostí a pohostinností. Nedivte se, pokud vás někdy pozvou na čaj.
 • Když navštívíte Istanbul, navštívíte jediné město postavené na dvou kontinentech.
 • V Turecku budete mít prostor užít si (téměř) nikdy nekončící noční život. Tzv. tureckou Ibizou je nazýváno letovisko Bodrum s proslulým klubem Halikarnas.
 • Dáte si tu pravou tureckou dýmku. Přivézt si ji můžete domů jako suvenýr, jsou zde k dostání za dobrou cenu.
 • Národním sportem Turecka je sice fotbal, užijete si tu ale také dostatek vodních a adrenalinových sportů. Jedním z nejoblíbenějších zážitků je paragliding nad letoviskem Oludeniz. (zdroj)

JEDENÁCT důvodů, proč nejet na dovolenou do Turecka

 • Někteří lidé mají obavu o bezpečnost. Obecně platí, že zdejší turistické destinace jsou považovány za bezpečné. Ministerstvo doporučuje vyhýbat se určitým oblastem východního a jihovýchodního Turecka a dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v místech s vyšší koncentrací osob. (zdroj)
 • Pro pobyt v Turecku potřebujete cestovní pas. Nemůžete tedy cestovat pouze na občanský průkaz.
 • Měnou je turecká lira, kterou u nás neseženete až tak snadno jako eura a také s ní jinde než v Turecku nezaplatíte.
 • Turecko je hodně rozlehlé. Kdo chce procestovat co nejvíc míst, musí využít lokální leteckou dopravu nebo počítat s větší ztrátou času při cestování po zemi.
 • Pozor na období, ve kterém do Turecka cestujete. Pokud to bude přes ramadán, v hlavních turistických letoviscích to nejspíš nepocítíte, jinde by vás však mohly nepříjemně překvapit zavřené obchody a restaurace.
 • Jinak než letadlem se sem nedostanete. Většině lidí to vadit nebude, není to ale dobrá zpráva pro ty, kteří létání nemají rádi.
 • Mentalita Evropanů a Turků se od sebe lehce liší.
 • Ženy se mohou dočkat až příliš velkého zájmu ze strany Turků.
 • Dodržování lidských práv Tureckem už bylo předmětem mnoha diskuzí. Někdo by proto s návštěvou této země mohl mít morální problém.
 • Turci pracující ve službách jsou z části závislí na spropitném. Proto od vás nějaký ten bakšiš vysloveně očekávají.
 • Několikrát za den z mešit uslyšíte muezzina, který věřící svolává k modlitbě. Pokud budete ubytováni v blízkosti mešity, toto volání poprvé uslyšíte už před úsvitem. Některé turisty by proto mohlo rušit.

Shrnutí

Turecko je nádherná orientální země, v níž se mísí vliv Evropy i Asie a vytváří unikátní atmosféru. Těšit se můžete na dokonale vyváženou kombinaci historického i přírodního bohatství, stejně jako na krásné pláže, moderní města, rušný noční život i výbornou kuchyni.

Je však třeba počítat s lehce odlišnou mentalitou Turků, kteří jsou na jedné straně velmi přátelští, na druhé mohou být až příliš drzí, zejména k ženám cestujícím sólo. Otázka se také vznáší kolem bezpečnosti. Obecně platí, že turistická letoviska by měla být bezpečná, někdo by se tu ale přesto nemusel cítit zcela komfortně.

Pokud však jste ochotni oprostit se od předsudků a poznat tureckou kulturu, tato země vás může jen pozitivně překvapit. Služby v ubytovacích komplexech jsou mnohdy na úrovni západoevropských hotelů, dobře zde funguje hromadná doprava a možností k výletům je tolik, že Turecko dost možná budete muset navštívit opakovaně.

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější letoviska v Turecku

Vybrali jsme ty nejoblíběnější dovolenkové destinace v Turecku a sestavili podrobné turistické průvodce. Přečtěte si o každém z nich a vyberte si letovisko, jež odpovídá tomu, co od dovolené očekáváte:

Antalya

1 AntalyaMilionová Antalya je doslova živelná. Jak ve dne tak v noci. Ať už se vrhnete do lůna přírody, městských ulic historického centra, nebo budete prozkoumávat nabídku aktivit v novější části, či podlehnete vábení nočních podniků, Antalya pulzuje životem 24 hodin denně. Pro ty, kteří hledají klid a ticho tato destinace nebude nejspíš tím pravým ořechovým. Pakliže jste aktivní živel se zálibou v historii, kultuře či sportu, věříme, že se vám v tomto resortu bude líbit. Výhodou Antalye je i její poloha, kdy se, zejména v jarních měsících nebo na podzim (mimo hlavní sezonu) můžete pohodlně koupat v moři a v mezičase si zajet zalyžovat do nedalekého pohoří Taurus… Přečíst více →

Alanya

4 AlanyaPřestože není Alanya tak metropolitní a tolik oblíbená jako Antalya, své příznivce si jistě najde. I zde je skvělé zázemí pro turisty. Ostatně, turistický ruch je hlavní průmysl, ze kterého toto město těží. Ať už se rozhodnete strávit zde opravdu horké léto nebo dáte přednost poněkud mírnějšímu jaru či podzimu, nudit se zde jistě nebudete. Alanya nabízí zázemí jak pro rodiny s dětmi, které zde najdou spoustu zábavy, tak i pro seniory. Ti mohou využít množství lázní, které jsou ve městě velmi oblíbené. A pokud vás poněkud provinční Alanya omrzí, můžete si udělat výlet do živější Antalye, která se odsud nachází pouhých 120 km… Přečíst více →

Side

5 SideTurecké letovisko Side patří mezi menší pobřežní městečka, ležící na Středozemním moři. Čekají vás tu kouzelné písečné pláže, spousta sluníčka, historie všude kolem i nádherná okolní příroda. Ze Side se po pevnině dostanete do spousty zajímavých míst. Pokud jste milovníci aktivní dovolené, budete mít v Side spoustu možností výběru. Potěší vás i to, že Side (a Turecko obecně) nepatří mezi příliš drahé destinace… Přečíst více →

Bodrum

1 BodrumMěsto Bodrum, ležící na egejské riviéře, nabízí spoustu zábavy i aktivit turistům všeho věku i zaměření. Na své si tu přijdou mladé páry, senioři i rodiny s dětmi. Užijete si tu krásných pláží se zlatým pískem na pobřeží Egejského moře, spousty historie, atmosféry příjemného tureckého městečka i výborné kuchyně a můžete si tu prohlédnout jeden z divů světa… Přečíst více →

Izmir

10 IzmirV tureckém Izmiru najdete vše od útulných restaurací a čajoven až po kvalitní nabídku ubytovacích služeb. Nemusíte se bát ani vysokých cen a lidé jsou zde opravdu úslužní a milí. Místní podnebí a vody Egejského moře lákají k odpočinku na mnoha krásných plážích. Můžete si také projít město a prohlédnout si krásné památky. Místo je zajímavé především řeckým vlivem a také prolínáním odlišných kultur… Přečíst více →

Dovolená Turecko: Nejoblíbenější letoviska & průvodce
Sending
User Review
5 (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top