1 Dubrovnik

Dubrovník: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Nejnavštěvovanější město Chorvatska s mohutnými, téměř 2 km dlouhými městskými hradbami. Místo, plné historie, výborného jídla a letní zábavy – přesně takový je Dubrovník. Dubrovník je od 70. let zapsán na seznamu dědictví UNESCO, a tak se není čemu divit – za zábavou, historií a poznáním sem každoročně proudí davy turistů. I přesto ale Dubrovník rozhodně stojí za návštěvu. Přečtěte si o něm více a naplánujte si vaši příští dovolenou právě tady. Poradíme vám, kdy se do Dubrovníku vydat a co tam můžete zažít.

1 Dubrovnik

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy v Dubrovníku

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí do Dubrovníku na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Adriatic

1 Adriatic Dubrovnik

Velmi dobře vedený prázdninový hotel je situován uprostřed borového lesa v malebné zátoce Lapad, jen 50 m od pěkné oblázkové pláže a 4 km od centra světoznámého historického letoviska Dubrovník (zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO). Nákupní možnosti a zábavu mají hosté v centru letoviska (pohodlně dostupné místní dopravou se zastávkou přímo před hotelem).

Vis

2 Vis Dubrovnik

Hotel Vis stojí přímo u vlastní oblázkové pláže s půvabným barem Lido a poskytuje ubytování v klimatizovaných pokojích se satelitní TV. Do historického centra Dubrovníku a na promenádu Stradun je to 15 minut jízdy autobusem. Letiště Dubrovník odtud leží asi 25 km.

Astarea I

3 Astrea I Dubrovnik

Umístěno v malebném městečku Mlini cca 200 m od centra města na Dubrovnické riviéře nedaleko Dubrovníku. Těšit se můžete na vnitřní bazén s mořskou vodou, venkovní bazén se sladkou vodou, fitness, sauna, masáže, stolní tenis, billiard, další vyžití dle místní nabídky.

Valamar Argosy

4 Valamar Argosy Dubrovnik

Elegantní hotelový resort je situován na klidném místě poloostrova Babin Kuk, jen 200 m od proslulé pláže Copacabana a 6 km od centra starého Dubrovníku (pohodlně dostupné místní dopravou, zastávka 50 m od hotelu). Nákupní možnosti a zábavu mají hosté jen několik minut chůze od hotelu (restaurace, obchůdky, vodní sporty na pláži) nebo v centru známého letoviska Dubrovník.

Villas Plat

5 Villas Plat Dubrovnik

Villas Plat se nachází v klidné části pobřeží Dubrovnické župy, cca 12 km od historického centra Dubrovníku. Vily s apartmá a studii, recepce se směnárnou, restaurace. Na sluneční terase venkovní bazén se slunečníky a lehátky zdarma (v omezeném množství). Vhodné pro klidnou dovolenou.

PATNÁCT důvodu, proč (ne)jet na dovolenou do Dubrovníku

Dubrovník má okolo 40000 obyvatel. Leží na jihu Dalmácie přímo u moře – je jedním z významných chorvatských přístavů. Z Česka se sem dostanete autem i letadlem. Dubrovníku se přezdívá “perla Jadranu” – toto město má své kouzlo, bohatou historii a je skvělým výchozím bodem pro spoustu výletů. Zároveň ale musíte počítat s tím, že kromě vás tu bude i mnoho dalších turistů, a to především v letních měsících.

Pokud chcete Dubrovník poznávat v klidu, doporučujeme vám návštěvu na podzim či na jaře. Pro náročné cestovatele nabízí Dubrovník mnoho luxusních hotelů a apartmánů. Pokud ale nechcete na dovolené utrácet za drahé ubytování, využijte alternativních ubytovacích služeb nebo se ubytujte v okolních městech a do Dubrovníku se vydejte autem nebo autobusem.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou do Dubrovníku

 • Dubrovník je kouzelné přímořské městečko, jehož historická část je zapsaná na seznam UNESCO.
 • Je to malé městečko – v klidu jej projdete za den či dva.
 • Najdete zde nejstarší evropskou lékárnu – sídlí ve Františkánském klášteře.
 • Dubrovník má unikátní městské hradby, které se táhnou téměř 2 kilometry okolo města. Můžete na ně vystoupit a užít si krásného výhledu po okolí.
 • Pokud jezdíte rádi na výlety, Dubrovník je skvělou výchozí destinací pro výlety, klidně i do okolních států. Poznáte tak více různých kultur během jediné dovolené.
 • Dubrovník je zajímavým místem pro fanoušky Hry o trůny. Samotné město nabízí turistům prohlídky, zaměřené na tento seriál. Kromě Hry o trůny se tu natáčel i film Star Wars: Poslední z Jediů.
 • V restauracích a barech Dubrovníku najdete ta nejlepší chorvatská vína, pocházející například z blízkého poloostrova Pelješac.
 • Blízký poloostrov Pelješac je rájem ústřic a slávek. Můžete je ochutnat i přímo v Dubrovníku.

SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou do Dubrovníku

 • Dubrovník je z Česka autem docela daleko – z Brna 11 hodin čistého času bez zastávek, z Prahy přes 13 hodin.
 • Dubrovník je velmi turistické město. Na památky se v létě stojí fronty a všude jsou davy lidí – s tím musíte počítat.
 • Je velmi pravděpodobné, že tu v sezóně potkáte více turistů než místních.
 • Ceny v Dubrovníku odpovídají jeho pověsti. Jde o jednu z dražších chorvatských destinací.
 • Pokud jedete na dovolenou autem, v Dubrovníku musíte dávat dobrý pozor, kde zaparkujete. Zaparkovat tu není lehké a pokud zaparkujete špatně, hrozí vám odtažení. V historickém centru se nesmí parkovat vůbec.
 • Pokud se chcete v Dubrovníku ubytovat, připravte si dostat peněz. Najdete tu především luxusní apartmány a hotely.
 • Jestliže plánujete dovolenou ve velkém, živém městě, nejspíš se v Dubrovníku budete po pár dnech nudit. Město je sice nádherné, ale abyste viděli něco dalšího, musíte nasednout do auta nebo na trajekt.

Shrnutí

Dubrovník je nádherným historickým městečkem, zapsaným na seznam UNESCO. Je ideálním místem pro milovníky historie, zábavy, dobrého jídla i filmů a seriálů (Hry o trůny a Star Wars, které se tu natáčely). Najdete tu ta nejluxusnější ubytování a ochutnáte skvělé víno a ústřice v mnoha skvělých restauracích. Pokud ale máte rádi klidnou dovolenou, zvolte jinou lokalitu – Dubrovník je v sezóně plný turistů. Autem je z Česka poměrně daleko a můžete se sem dostat i letadlem, ale v takovém případě si budete muset půjčit auto, pokud chcete vidět okolí.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Jelikož se Dubrovník nachází přímo na pobřeží Jaderského moře, najdete tu mnoho krásných míst ke koupání. Vyhněte se pouze přístavu. Na plážích si odpočinete třeba i ve stínu blízkých borovic nebo si užijete plážové sporty. V této oblasti si vyberete z oblázkových, písčitých i skalnatých pláží. Spousta z nich jsou menší pláže, takže nečekejte dlouhé procházky podél pobřeží.

A jaké pláže najdete v Dubrovníku a okolí?

 • Copacabana – jedna z nejoblíbenějších pláží, nacházející se na poloostrově Lapad. Vstup do moře pozvolný, pláž je vhodná i pro pohybově postižené díky snadnému přístupu. Na této pláži si můžete vybrat i z nabídky vodních sportů a také si tu půjčíte kajak.
 • Banje – velmi oblíbená oblázková pláž, vhodná pro rodiny s dětmi. Skvěle dostupná z historického centra Dubrovníku. Dostanete se na ni po schodech, takže není bezbariérová. Z pláže Banje máte výhled na historické centrum Dubrovníku a na ostrov Lokrum. Moře je tu velmi čisté. Můžete si přinést vlastní ručník nebo si zaplatit křesílko v plážovém klubu Banje Beach, kde si dáte i něco k jídlu a pití.
 • Pláž sv. Jakuba – jedna z velmi malebných pláží města, vzdálená asi půl hodiny pěšky z centra. Přístup na ni je složitější, pláž má kamínky a částečně je skalnatá – boty do vody jsou povinnou výbavou. Pláž je ale velmi malebná a nabídne vám krásné výhledy. Najdete tu také restauraci a lehátka a slunečníky jsou k dispozici za poplatek.
 • Buza Beach – jedna z nejkrásnějších pláží na plavání i opalování. Krásné výhledy, malý café-bar s osvěžením. Pláž je skalnatá s vybetonovanými terasami, ze kterých můžete skákat přímo do vody. Pláž najdete velmi blízko historického centra Dubrovníku, takže po prohlídce památek můžete zamířit přímo sem.

V Dubrovníku a okolí najdete i spoustu dalších pláží – například pláže Kupari, Danče, Pasjača nebo Cava. (zdroj)

Pokud do Dubrovníku vyrážíte mimo letní sezónu a přesto byste se rádi koupali, asi vás nepotěšíme: Dubrovník nemá žádný veřejný bazén pro návštěvníky. Můžete si tu ale pronajmout některou z vilek nebo pokoj v hotelu s bazénem.

Příroda

Příroda v Dubrovníku a okolí je podobně krásná jako v jiných částech Chorvatska. Čeká tu na vás spousta zeleně, krásná městečka, ukrytá mezi horami a kopečky, a malebné ostrůvky. Navštívit můžete už zmíněný ostrov Lokrum s botanickou zahradou, ale také mnoho dalších míst.

 • výlet: na celý den se můžete vydat s průvodcem k vodopádům Mostar a Kravice. Tyto 28 metrů vysoké vodopády najdete v Bosně a Hercegovině. Pokud nechcete platit za průvodce, dostanete se sem autem z Dubrovníku za 2 hodiny 40 minut. V letních měsících se pod vodopády dá i koupat; v tomto období je voda nepříliš hluboká a velmi klidná, a proto se tu můžou koupat i vaše děti. V létě tu najdete i několik otevřených restaurací v blízkém okolí. Cestou se zastavte i v historickém městečku Pocitelj.
 • jeskyně Vjetrenica – tuto jeskyni najdete v Bosně a Hercegovině, asi hodinu autem z Dubrovníku. S průvodcem si projdete přibližně 700 m dlouhou trasu. Průměrná teplota v jeskyni je necelých 12 °C, nezapomeňte si proto vzít teplé oblečení. Nejkrásnější je jeskyně na jaře a na podzim, kdy jsou její podzemní jezírka plná vody.

Tipy na výlety

Přímo v Dubrovníku:

 • Historické centrum Dubrovníku – projděte se jen tak beze spěchu historickým centrem města. Najdete tu staré hradební zdi, na které můžete i vystoupit a podívat se z nich po okolí i na historické centrum.
 • V centru Dubrovníku si prohlédněte Kostel sv. Blažeje, ochránce města, a také Františkánský klášter s historickou lékárnou, pocházející z 1. poloviny 14. století. Nevynechte ani malebné uličky a prozkoumejte na vlastní pěst celé centrum, stojí to za to. Narazíte tu i na malé obchůdky s lokálními dobrotami. (zdroj)
 • Pokud vás zajímá historie Dubrovníku z nezvyklé perspektivy, můžete se vydat na Haunted Dubrovnik city’s dark history tours. Vyberete si z více různých variant, vždy s průvodcem. Na těchto procházkách městem se dozvíte něco z temné historie Dubrovníku.

Výlety do okolí:

 • Poloostrov Pelješac – druhý největší chorvatský poloostrov, proslulý pěstováním vinné révy, mandloní, olivovníků, těžbou soli a chovem ústřic. Můžete tu objevovat krásnou přírodu, místa plná historie a pláže s pískem i s kamínky. Na tomto poloostrově můžete strávit klidně celý den. Můžete se vydat do mnoha krásných městeček nebo se potápět, koupat nebo podniknout pěší túru.
 • Elafitské ostrovy – ostrůvky v blízkosti Dubrovníku, na které se dostanete trajektem. Tyto ostrůvky nabízí krásnou přírodu, malebné pláže a naprostý klid. Výlet si můžete objednat například zde.
 • Národní park Mljet – nachází se na jednom z největších ostrovů jižní Dalmácie, kam se dostanete trajektem. Každý rok jej navštíví přes 100000 lidí. Vstupné je 125 Kn pro dospělého, děti a studenti zaplatí 70 Kn. Děti do 7 let mají vstup zdarma. V tomto parku uvidíte také krásná jezírka. Můžete se tu procházet, půjčit si kola nebo si zaplavat, potápět se, půjčit si kánoi nebo kajak. (zdroj)
 • Hora Srdj – tato hora leží severně od Dubrovníku a skýtá krásný výhled na město i pobřeží. Hora Srdj je vysoká jen lehce přes 400 metrů, ale i tak z ní uvidíte do širokého okolí. Dostanete se sem lanovkou nebo pěšky, případně autem. Lanovka stojí 170 Kn na dospělého (oba směry), 90 Kn jednosměrná, děti 4-12 let zaplatí 60, respektive 40 Kn. Menší děti neplatí. Nahoře si dáte i něco malého na zub.
 • Černá hora – Kotor – z Dubrovníku jste v tomto městečku asi za 2 hodiny (autem nebo autobusem). Jedná se o nádherné pobřežní město uprostřed přírody. Toto místo se nachází u Kotorského zálivu, podél kterého najdete i další malebná městečka. Celá oblast zálivu je zapsána na seznam UNESCO pro svou kulturně-historickou hodnotu.  (zdroj)
 • Cavtat – půl hodiny autem z Dubrovníku najdete toto krásné, starobylé město. Oproti Dubrovníku tu nepotkáte tolik turistů. Můžete objevovat historické centrum, navštívit kostel sv. Mikuláše, kostel Panny Marie od Cavtatu a františkánský klášter. Je tu toho ale mnohem víc!

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Buggy Safari – jedinečná projížďka terénními autíčky po okolí Dubrovníku. Projížďka trvá okolo 2 hodin a určitě se bude líbit i vašim dětem.
 • Projížďka na kajaku – v Dubrovníku a okolí najdete více míst, kde si můžete kajaky půjčit ať už na vlastní pěst, nebo s průvodcem. Zkuste například projížďku z přístavu Pile s průvodci, kteří vám řeknou i něco o okolí.
 • Running tour, Swimming tour, Biking tour, Walking tour, Multisport tour – tyto všechny aktivity pořádá společnost Dubrovnik active tours. Všechny informace najdete na webu – stačí si jen vybrat aktivitu, která se vám líbí.
 • Potápění – pokud jste zdatní potápěči, můžete zkusit oblasti Buža, Danče nebo Gorica. (další informace zde) Pokud si chcete potápění jen vyzkoušet s průvodcem, můžete se vydat na skupinový výlet, kombinující kajaky a potápění (zde).
 • Půjčení kola zařídí již zmíněná agentura nebo se podívejte na Biking Croatia.
 • Asi 40 minut autem od Dubrovníku se můžete projet na koních. Rezervaci provedete přes stránku stáje Kojan Koral. Vyjížďky jsou skupinové s průvodcem (maximálně 6 osob) a helmy vám půjčí na místě. Vyjížďka trvá 2-2.5 hodiny, je tedy určena zdatnějším jezdcům. Zaplatíte za ni 112 Eur na osobu.
 • Jízda na vodním skútru, například na blízké ostrovy: agentura Watersports Dubrovnik nabízí několik různých druhů projížděk na vodních skútrech. Ceny se pohybují podle délky a typu výletu mezi 50 a 410 Eur.
 • Agentura Dubrovnik Watersports nabízí projížďky na lodích, flyboard, půjčení kajaku a další aktivity.
 • Paddle board a další sportovní aktivity si můžete vyzkoušet v Coral Beach Clubu.

Aktivity pro děti

Dětem se bude v Dubrovníku líbit – můžete společně objevovat historické centrum, projít se po hradbách a užít si spoustu dalších aktivit. Centrum Dubrovníku je plné volně žijících koček, takže vaše děti budou určitě jako u vytržení. V Dubrovníku najdete také spoustu dětských hřišť a v okolí mnoho pláží, vhodných pro děti. Jednou z nich je Copacabana, ale můžete se vydat i na pláž Uvala se skluzavkami, trampolínami a dalšími aktivitami pro děti.

 • Dubrovnik escape room – několik místností různé obtížnosti a různého zaměření. Najdete tu i escape room na téma Hra o trůny.
 • Cadmos village – z Dubrovníku asi 35 min autem. Najdete tu různé aktivity – střelba z luku, adventure park, projížďky na kolech, výlety s průvodcem i paintball. Zajímavou aktivitou je také vesnická olympiáda – děti budou skákat v pytlích, přetahovat se o provaz a soutěžit v dalších disciplínách pod širým nebem.
 • Akvárium a botanická zahrada Dubrovník – akvárium najdete přímo v Dubrovníku a uvidíte tam 31 nádrží s mořskými živočichy. Botanická zahrada se nachází na blízkém ostrově Lokrum. Projít si můžete asi 1 hektar zahrady, na kterém se vyskytuje asi 500 rostlinných druhů a 200 druhů sukulentů.
 • Potápění s dětmi – vašim dětem můžete zaplatit kurz základů potápění, kde si vyzkouší ponor do dvou metrů. Tato aktivita trvá přibližně 2,5 hodiny a potápí se po malých skupinkách. Instruktor vaše děti také vyfotí a natočí na památku. Aktivita je vhodná pro děti od osmi let.
 • Red history museum – zajímavé muzeum s interaktivními prvky a mobilní aplikací s rozšířenou realitou, která bude děti bavit. Vypráví o všech aspektech života v totalitě a o snaze komunistů změnit chorvatský národ věřících a zemědělců na průmyslový, ateistický národ. Dospělí a děti nad 7 let zaplatí 50 Kn, studenti 40 Kn a děti do 7 let mají vstup zdarma.

Noční život v Dubrovníku

Dubrovník žije i v noci. Jelikož se jedná o luxusní destinaci, nemusíte se bát davů dvacetiletých studentů, kteří by po nocích rozbíjeli lahve od piva v místních parcích. V noci je toto město bezpečné. Večer tu můžete objevovat spoustu různých barů a také několik klubů, které jsou často zaměřeny na “lepší klientelu”.

Pokud rádi navštěvujete hudební kluby, zkuste Revelin Culture Club. Tento klub se nachází v pevnosti ze 16. století na východním okraji historického centra Dubrovníku. Interiér klubu je velmi vkusný a ladí s historickou atmosférou. V létě se tu střídají i takové hvězdy, jako například Fatboy Slim.

Kdybyste chtěli něco klidnějšího, poseďte si u vína. V Dubrovníku máte opravdu co ochutnávat. Přes 100 různých druhů vín můžete ochutnat v baru D’Vino, který najdete v historickém centru. Dáte si tu i talíře se sýry, ke kterým vám poradí to správné víno.

V Dubrovníku můžete objevovat i spoustu dalších podniků, například Lazareti, Banje Beach Club, The Bar by Azur nebo unikátní bar v jeskyni – Cave Bar More. (zdroj)

Počasí v Dubrovníku

Dubrovník má typické středomořské klima. Léta jsou horká, s vysokou vlhkostí a středním množstvím srážek, zatímco zimy jsou mírné a vlhké. Od října do dubna v Dubrovníku často fouká chladný vítr, ale sněží tu jen velmi vzácně. Během roku se můžete těšit průměrně na 250 slunečných dní. Nejlepší dobou na návštěvu je duben až září – v tomto období se dá koupat a odpoledne fouká mírný vánek od moře. Od října do března bývá často mlhavo a deštivo, přičemž nejdeštivější měsíc je listopad.

Pokud si chcete naplno užít moře, doporučíme vám letní prázdninové měsíce. Pozor ale na srpen, který je v Dubrovníku také nejteplejším měsícem. V této době je tu navíc hodně turistů, takže pokud si chcete v klidu užít městečko a navštívit další místa, vydejte se sem v dubnu, květnu, červnu nebo v září. (zdroj)

Historie Dubrovníku

Nejstarší archeologické nálezy v této oblasti pocházejí z 8. století našeho letopočtu. Dubrovník byl v té době nejspíše v Byzantském područí až do chvíle, kdy se stal součástí Benátské říše. V roce 1296 město postihl strašlivý požár, při kterém bylo z velké části poničeno. Poté bylo znovu vystaveno a stalo se relativně nezávislým městem, ačkoliv bylo součástí Maďarského království. Později Dubrovník ještě několikrát změnil majitele. Zajímavé je, že Dubrovník byl jedním z míst, které se stalo vzorem zavádění moderních práv a jako první zavedl také karanténu jako prevenci šíření nemocí. Původní nemocnice s karanténou – lazaretem – je tu velmi dobře zachována. V Dubrovníku byla otevřena také první evropská lékárna, do které se dodnes můžete podívat.

Dubrovník postihla v historii ještě jedna katastrofa – silné zemětřesení, které roku 1667 město téměř zničilo. I v tomto případě se ale Dubrovník dal dohromady a postupně se začal obnovovat. Později se Dubrovník stal součástí Rakouska, Jugoslávie a nakonec samostatného Chorvatska. Roku 1979 bylo město zapsáno na seznam UNESCO a pokračovalo se v rekonstrukci staveb v původním stylu tohoto města.

Dnes je Dubrovník jedním z nejvýznamnějších chorvatských center cestovního ruchu, a také důležitým chorvatským přístavem. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Dubrovník
Sending
User Review
4 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top