Řecko – slunce, moře, hory a památky od jara do zima

  Co vědět o cestování do Řecka

  Řecko, oficiálně Helénská republika, leží v jižní Evropě a rozkládá se na pevnině i mnoha ostrovech Egejského, Krétského, Thráckého, Středozemního a Jónského moře.

  Metropolí Řecka jsou Athény a úředním jazykem řečtina. Řecké dějiny jsou jedny z nejvýznamnějších na světě a položily základ evropské kultuře. Naprostá většina Řeků vyznává pravoslaví.

  Řecko je díky příjemnému klimatu populární turistickou destinací, především od května do konce října. Tamní příroda, krásné pláže a moře na vás udělají stejně dobrý dojem jako pohostinní obyvatelé a místní kuchyně. Určitě si nenechte ujít gyros, tzatziki, typický řecký jogurt či moučník baklava.

  Řecko počasí

  Řecko má charakteristické středomořské podnebí s průměrnou roční teplotou vzduchu okolo 25 °C. V červenci a srpnu tu ale teploty dosahují i 35 °C ve stínu.

  Nejtepleji je na jihu Řecka, Krétě a Kykladách (až 40 °C). Nejvíce srážek se vyskytuje na severozápadě Řecka u ostrova Korfu. Spadnou tam však už v zimě.

  Teplota moře v Řecku se v sezóně, tedy od konce dubna do konce listopadu, pohybuje mezi 20 až 25 °C. Pobyt na řeckých plážích turistům zpříjemňuje čerstvý vítr meltémi.

  Hlavní a nejslunnější řecký ostrov Kréta charakterizují suchá a horká léta, mírné a deštivé zimy. Na letní dovolenou se tu můžete vypravit téměř celý rok, protože už v březnu se tu dá naměřit 30 °C.

  Jak se dopravit do Řecka

  Do většiny velkých řeckých měst i na větší ostrovy se pohodlně dostanete letecky, zhruba za 2,5 hodiny. Letenka bývá součástí ceny zájezdů, ale můžete si ji pořídit také individuálně. Někdy se doprava do Řecka kombinuje lodí a autobusem.

  Chcete-li jet do Řecka autem, vyhraďte si na to minimálně 24 hodin (vzdálenost z Brna do Athén činí 1900 km). Z dokladů potřebujete národní řidičský průkaz, technický průkaz vozidla a zelenou kartu. Počítejte také s poplatky za použití jednotlivých úseků dálnice, obvykle jsou to 2–3 eura. Celý článek o cestě autem si můžete přečíst v našem novém článku – Cesta autem do Řecka

  Na území Řecka pak můžete cestovat vnitrostátními letadly, autobusy, vlaky nebo taxíky (se státem garantovanými cenami, v noci však se 100% přirážkou). Páteřní železniční trasy vedou z Athén na sever do Soluně a na jih na Peloponés.

  Vyhledávané je v Řecku zapůjčení skútru či auta, což zaručuje volnost a více možností poznávání tamní přírody a památek.


  Najděte si vysněnou dovolenou v Řecku za pár korun – zde


  Jaké očkování platí pro Řecko?

  Řecko je z hlediska očkování zemí s nízkým nebezpečím. Před cestou si jen zkontrolujte očkování proti tetanu a spalničkám, případně zvažte vakcinaci proti hepatitidě A a B, jedete-li do míst s horšími hygienickými podmínkami, nebo patříte do rizikové skupiny. Tato očkování jsou ale jen doporučená, žádná povinná Řecko nemá.

  Na co musí pamatovat cyklista v Řecku

  Řecko se svou členitou krajinou poskytuje také skvělé podmínky pro cyklistiku. Jízdní kolo lze vypůjčit na pevnině i většině ostrovů. Povinným vybavením jsou jen brzdy, odrazky, světla a zvonek. Helmu tu mít nemusíte, přesto se určitě doporučuje.

  Regiony Řecka

  Poznejte atraktivní turistické regiony Řecka:

  • Dodekanésy – jihovýchod Řecka, který ovlivnila turecká kultura. Zahrnuje ostrovy Kalymnos, Karpathos, Kos, Rhodos, Symi a další.
  • Jónské ostrovy – severozápad Řecka s množstvím zeleně: Erikoussa, Korfu, Ithaka, Kefalonie, Kythira, Lefkada, Meganisi, Paxos či Zakynthos.
  • Kréta – největší a nejvýznamnější řecký ostrov s délkou 260 km, rozmanitou přírodou a poutavými historickými památkami.
  • Kyklady – členité ostrovy proslulé bílými domky s modrými okny: Andros, Ios, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini, Syros…
  • Řecko, pevnina – oblíbená centra Chalkidiki, Olympská riviéra s blízkostí Atén i Soluně, Parga, Attika.
  • Sporady – ostrovy s terasovitými sídly a působivým kontrastem modře a zeleně: Alonissos, Skopelos, Skiathos, Skyros.
  • Východoegejské ostrovy – Chios, Limnos, Lesbos, Samos či Thassos, populární turistické destinace mezi Řeckem a Tureckem.

  13 regionů Řecka podle správního členění:

  1. Attika
  2. Střední Řecko
  3. Střední Makedonie
  4. Kréta
  5. Východní Makedonie a Thrákie
  6. Epirus
  7. Iónské ostrovy
  8. Severní Egeis
  9. Peloponés
  10. Jižní Egeis
  11. Thesálie
  12. Západní Řecko
  13. Západní Makedonie

  Krásný ostrov a méně turistů?

  Pokud hledáte zrovna tohle, tak můžete doporučit ostrov Kos, který leží blízko Turecka. Ostrov Kos je sužován s imigranty a s tím spojenou nečistotu. Tohle Vám můžu zcela vyvrátit a ujistit, protože jsme na ostrově byli přes měsíc.  Přečtěte si náš článek o ostrově Kos a zjistěte zajímavosti přímo z ostrova. 

  Tipy na zážitky v Řecku od jara do zimy

  Řecko nabízí zejména slunce, moře, krásné pláže, ale rozhodně také úžasné památky, nejstarší v Evropě. Vedle koupání a relaxace turisté hojně navštěvují antické, byzantské a turecké pamětihodnosti Řecka.

  Květen

  Kréta – v polovině května začíná v Řecku sezóna koupání, a právě na Krétě se doporučuje začít, protože leží hodně na jihu.

  Červen

  Řecká města a ostrovy – poznávání památek a přírodních krás, koupání v azurově modrém moři. Oblíbené jsou například Athény (Akropole, Parthenón), Delfy, Meteora, Olympie, Kréta (Palác Knóssos), Rhodos, Soluň…

  Červenec

  Řecká letoviska – koupání a rozmanité vodní sporty – potápění, surfování, plachtění, vodní šlapadla, vodní lyžování, paragliding.

  Kréta, Iráklion – kulturní festival, který se táhne až do září a zahrnuje operu, balet, klasickou i lidovou hudbu, sympozia a výstavy.

  Santorini – romantická dovolená s úchvatnými západy slunce, ideální jako svatební cesta.

  Kréta, Réthymnon – vinobraní s hudbou, tancem a ochutnávkami (posledních 14 dní v měsíci).

  Srpen

  Řecká letoviska – koupání, relaxace, posezení v charakteristických řeckých tavernách, návštěva letního kina.

  Thassos – nejsevernější řecký ostrov lákající borovicemi, kam Češi rádi cestují autem a trajektem z Kavaly. Vaším cílem může být letovisko Limenaria s promenádou, tavernami, bary a nádhernými vyhlídkami na moře.

  Kréta, Chaniá – kromě lenošení na pláži se nabízí hudební festival s výstavami a koncerty.

  Září

  Zakynthos – vypravte se za mořskými želvami Caretta-Caretta a na nejznámější pláž Řecka, Navagio. Využijte akční ceny mimo hlavní sezónu.

  Korfu – nádherný zelený ostrov na severozápadě Řecka, kde není takové horko jako jinde.

  Říjen

  Rhodos – rodinná dovolená s dětmi předškolního věku na nejslunečnějším řeckém ostrově. Můžete se tu koupat až do listopadu, kdy má mořská voda pořád teplotu 21 °C (od července do září 24–25 °C).

  Listopad – duben

  Athény – eurovíkendy a poznávací zájezdy do řeckého hlavního města.

  Sever pevninského Řecka – horské túry v rozmanité krajině.

  Řecké ostrovy, například Lefkada – přírodní krásy vyhledávané fotografy.


  Najděte si vysněnou dovolenou v Řecku za pár korun – zde


   

  Related Posts

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *