7 Hvar

Hvar: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Milujete teplo, tyrkysové moře, krásné pláže a rádi by jste zažili kouzelnou atmosféru ostrova? Hvar je nejteplejším z chorvatských ostrovů, který najdete na Dalmatském pobřeží. Tohle místo je oblíbenou turistickou destinací nejen díky příjemnému středomořskému podnebí, ale i pro své skryté pláže, zátoky a nedotčenou přírodu. Nepřijdete ani o zajímavá historická města a jsou zde nepřeberné možnosti výletů po ostrově. Ukážeme vám nejkrásnější místa klenotu Dalmácie a poradíme vám, jak si tu užít vaši dovolenou na maximum. V našem článku se dozvíte nejen kdy na ostrov vyrazit, ale dáme vám i doporučení na ty nejkrásnější pláže a prozradíme vám, co všechno tohle letovisko nabízí.

7 Hvar

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy na Hvaru

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí na Hvaru na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Hvar (Jelsa)

1 Hvar Jelsa Hvar

Příjemný plážový hotel je situován v zalesněném mírném svahu na klidném místě, jen 500 m od živého letoviska Jelsa. Oblázkové, přírodní kamenité pláže s betonovými platy se nacházejí 100–150 m od hotelu. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté v centru městečka (obchody, restaurace, vodní sporty na pláži, půjčovna automobilů a motocyklů).

Arkada

2 Arkada Hvar

Velmi oblíbený hotelový komplex se nachází na tichém, vzrostlými borovicemi zastíněném poloostrově přímo u členitého pobřeží, které vytváří řadu zátok s kouzelnými oblázkovými plážemi. Centrum městečka Stari Grad je je vzdáleno 900 m (do centra se lze pohodlně dostat po osvětlené promenádě podél moře nebo místní dopravou). Pláž s betonovými platy se nachází přímo před hotelem, další menší plážičky jsou vzdáleny 50 – 100 m od hotelu, pláž pro nudisty se nachází 500 m od hotelu. Nákupní možnosti mají hosté v bezprostřední blízkosti hotelu (obchůdky, restaurace, bary, střediska vodních sportů).

Senses Resort Vrboska

3 Senses Resort Vrboska Hvar

Jedná se o nově zrekonstruované hotelové pavilony obklopené středomořskou vegetací a borovicemi. Nachází se u nejkrásnějších pláží ostrova Hvar, východně od městečka Vrboska, stále žádanější lokality pro trávení letní dovolené. S Vrboskou je Senses Resort spojen chodníkem vedoucím podél moře, v délce cca 2 km. Najdete zde i venkovní bazén se sladkou vodou, lehátka a slunečníky.

Lavanda

4 Lavanda Hvar

Příjemný, nově zrekonstruovaný prázdninový hotel je situován na klidném místě, nedaleko centra živého letoviska Stari Grad, v blízkosti pěkné oblázkové pláže. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté v 1 km vzdáleném centru městečka (obchody, přístav, vodní sporty na pláži, kavárny, restaurace, bary, historické památky, sportoviště, půjčovny automobilů a motocyklů).

Robinzonáda Bella (Bogomolje)

5 Robinzonada Bella Bogomolje Hvar

Nachází se v překrásné zátoce Mala Pogorila na severní straně ostrova Hvar jen pár kroků od oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře. Všechny terasy domu jsou orientovány k moři s výhledem na nádherné modré odstíny zátoky a pohoří Biokovo.

PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Hvar

Ostrov Hvar je jedním z největších Dalmatských ostrovů a počet jeho obyvatel se pohybuje kolem 11000. Je nazýván chorvatskou Madeirou pro své dlouhé slunné období a průměrnou teplotu 16 °C. Z České republiky je dostupný letecky i autem, jen musíte počítat s lodní dopravou na ostrov.

Tohle místo v Jaderském moři nabízí ubytování i stravování ve všech cenových kategoriích a nabídka aktivit je také velmi široká. Výlety na moře, outdoorové aktivity, bohatá historie, krásné pláže a zátoky nebo také degustace vín – každý si přijde na své. Není tedy divu, že Hvar byl zařazen časopisem National Geographic mezi 10 nejkrásnějších ostrovů světa.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou na Hvar

 • Hvar je nejslunnější místo v Chorvatsku s příjemným středomořským podnebím. Slunce tu svítí celých 2724 hodin za rok.
 • Toto místo je známé pro své krásné zátoky, nádherné pláže a tyrkysové moře.
 • Na ostrově leží památky, zapsané v seznamu UNESCO, a díky bohaté historii ostrova tu najdete i spousty dalších historických památek.
 • Hlavní stejnojmenné město Hvar je elegantním místem. Pokud máte rádi solidní restaurace, krásné hotely, neotřelé bary a luxusní jachty, ve Hvaru se vám bude líbit.
 • Ostrov má dobrou silniční infrastrukturu, takže se po něm můžete příjemně pohybovat. Na ostrov se potom bez problému dostanete trajektem ze Splitu nebo Drveniku.
 • Na tomhle kouzelném místě roste nespočet bylin jako je šalvěj, mateřídouška, oregano nebo levandule a vyrábí se tu levandulový a také olivový olej. Všechny tyto přírodní produkty můžete sami na místě vyzkoušet.
 • Na ostrově je také široká nabídka outdoorových aktivit a míst na výlety.
 • Podél jižní části ostrova se nachází několik malých ostrůvků, které také stojí za návštěvu.

SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou na Hvar

 • Ostrov nenabízí příliš mnoho aktivit pro děti, jako jsou zábavní parky a hřiště.
 • Hvar je ostrov, tudíž k jeho dosažení je nutné využít lodní dopravy z přístavních měst. Je výhodou mít tu auto, abyste se mohli lépe pohybovat po ostrově.
 • Cesta z České republiky na Hvar je delší i kvůli úseku na lodi. Do Splitu je to necelých 1100 km a poté musíte využít lodní dopravy na ostrov.
 • To samé platí, pokud se chcete podívat i někam jinam a dostat se na pevninu. Na Hvaru jste tak trochu v izolaci a je nutné opět využít trajektu.
 • Chorvatsko je velmi oblíbenou letní destinací, takže v hlavní sezóně tu může být přelidněno. S mnoha turisty počítejte zejména v hlavním městě Hvaru a okolí. Za klidnější dovolenou se sem musíte vydat mimo hlavní sezonu a spíše do menších měst, jako je Sučuraj nebo Stari Grad.
 • Kdo má raději písečné pláže, ve Hvaru nebude příliš nadšený. Pláže jsou tu z většiny oblázkové a vstup do moře může proto být obtížnější.
 • Ceny na ostrově jsou o něco vyšší, než jste zvyklí na pevnině. Pokud máte hluboko do peněženky, zvolte si raději jinou, cenově příznivější destinaci.

Shrnutí

Hvar je nádherný ostrov plný historie. Ocení jej všichni milovníci krásné přírody, pláží a památek. Nebudou se nudit ani akčnější cestovatelé, jelikož ostrov nabízí mnoho různých outdoorových aktivit a výletů. Najdete zde spoustu tradičních i neotřelých restaurací, barů a mnoho krásných hotelů i apartmánů. Rostlinám se na ostrově velmi daří a o Hvaru se často mluví jako o voňavém ostrově. Je zde spousta krásných skrytých zátok a pláží.

Pokud máte děti, které potřebují větší vyžití, ostrov toho moc nenabízí. Nenajdete zde zábavní ani vodní parky a pláže jsou vesměs oblázkové. Z České republiky je Hvar poměrně daleko a nutná lodní doprava může být komplikací navíc. Pro pohyb po ostrově je auto prakticky nutností. I přesto je ale chorvatský Hvar každý rok velmi vyhledávanou turistickou destinací.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Ostrov Hvar se nachází v Jaderském moři a najdete tu příjemně teplé moře i krásné pláže. Většina pláží je kamenitých, pouze v severní části jsou i pláže písečné, případně s velmi drobnými kamínky. Pokud tedy máte menší děti, určitě se vydejte na severní část ostrova. Tak či tak nepřijdete o průzračně čisté moře a romantické pláže v zátokách. Ty jsou často obklopeny borovicovými háji a tak tu najdete příjemný stín a skrytá místa k odpočinku.

A jaké pláže a zátoky najdete na ostrově Hvar?

 • Mekicevica – zátoka, situovaná východně od centra Hvar. Kromě dvou oblázkových pláží zde najdete i dlouhý pás bílého kamenitého pobřeží Bilo punta. Toto pobřeží je ideální místo pro všechny, kteří si užívají dlouhý pobyt na slunci. V zátoce je i menší restaurace, která je dostupná jak lodí, tak po souši.
 • Milna – menší historická vesnička, ležící jen 10 minut autem z města Hvar. Nechybí kamenité pláže, které se skrývají mezi borovicovými lesy a poli agáve. Milna je lemována menšími, půvabnými zátokami. Jde o přístavní místo, takže tato část ostrova je dostupna lodí v rámci organizovaných výletů. Bez obtíží se sem ale dostanete i sami autem.
 • Dubovica – tato zátoka je oblíbenou destinací organizovaných výletů, takže je tu často rušno. Najdete tu dlouhou kamenitou pláž a voda je v této oblasti opravdu nádherná. Dubovica je místo, vhodné jak ke koupání, tak i k výpravám pod mořskou hladinu. Ani tady nechybí restaurace a z Hvaru je tato zátoka dobře dostupná.
 • Pláže Stari Grad – nachází se na severní části ostrova. Tyto písečné pláže jsou skvělou volbou pro rodiny s dětmi. Vstup do vody je pozvolný a na některých místech velmi snadný díky malým schůdkům. Najdete zde i sprchy, sociální zařízení, šatny a také několik restaurací a barů.

Mezi další populární pláže a zátoky v okolí města Hvar patří pláž Lanterna, zátoka Maslinica, Jelsa a Soline. (zdroj)

Na ostrově je spousta hotelů a resortů, které mají vlastní venkovní bazén. V případě nepřízně počasí můžete využít i široké nabídky wellness služeb a krytých bazénů.

Příroda

Příroda na ostrově Hvar je krásná a rozmanitá. V celé oblasti je kopcovitá krajina s vinicemi a borovými háji. Slunné dny jsou tu velmi časté a ostrov je známý především svými krásnými zátokami s průzračnou vodou a čistými plážemi. Hvar je velmi oblíbený i díky pěstování levandule a zpracování oleje, který se tu z ní lisuje. Bylinek a květin tu uvidíte několik set druhů. Doporučíme vám, co si nenechat ujít z přírody tohoto chorvatského ostrova.

 • výlet: pokud máte rádi celodenní výlety, určitě byste se měli vydat na Paklené ostrovy, které leží jen 30 km od města Hvar. Jestliže nemáte rádi organizované exkurze, máte možnost využít vodní taxi z přístavu z města Hvar a na ostrovy se dopravit sami. Během července a srpna je dobré počítat s tím, že místa se vzhledem k hlavní turistické sezoně rychle zaplní. Pokud máte tedy raději klid, vyražte na ostrovy jindy. Souostroví se skládá ze 17 ostrovů a je vhodné pro všechny milovníky nedotčené přírody a pláží. Nespočetné zátoky vybízí k plavání, šnorchlování, potápění a pokud budete mít štěstí, spatříte i delfíny nebo vodní želvy. Na všech ostrovech je zákaz provozu aut, ale můžete si půjčit kolo nebo si ostrov projít pěšky. Doporučujeme navštívit místní vesničky, které si zachovaly svou autentickou chorvatskou krásu a kde se můžete najíst v jedné z mnoha skvělých restaurací, které se zaměřují především na čerstvé mořské plody.
 • Levandulová pole a festival Velo Grablje – pokud vyrazíte na Hvar v pozdním červnu, určitě si nenechte ujít kvetoucí levanduli. Polní cesty vedoucí ze Stari Grand až do centra Hvaru jsou plné vesniček, které obklopuje levandule. Každý rok na přelomu června a července se zde koná festival Velo Grablje. Tento festival probíhá v období sklizně levandule a návštěvníci si můžou vyzkoušet lisování čerstvého oleje. Oslavy trvají dva dny a součástí je i doprovodný program a také možnost si zakoupit výrobky z levandule. Stari Grad se nachází 15 minut od centra Hvaru. (zdroj)

Tipy na výlety

Přímo ve Hvaru:

 • Historické centrum Hvaru – vymezte si čas na prohlídku nejdůležitějšího města ostrova, Hvaru. Město Hvar je plné historických památek z dob italské renesance, galerií, obchodů a útulných kaváren. Je také velmi moderním městem a v přístavu kotví ty nejluxusnější jachty a lodě.
 • V centru Hvaru si prohlédněte kostel sv. Štěpána, který pochází z období italské renesance. Uvnitř můžete obdivovat repliky obrazů, pocházející z 13. století. Kostel stojí na náměstí Sv. Štěpána, které je největším náměstím v Dalmácii. Můžete se posadit v jedné z kaváren, popovídat si s místními a při šálku kávy se kochat pohledem na zachovalou fontánu ze 16. století.
 • Nenechte si ujít ani prohlídku divadla, které patří mezi jedno z nejstarších v Evropě. Bylo postaveno přímo nad přístavem Hvaru a najdete jej hned u hlavního náměstí. Divadlo se nachází v prvním patře historické budovy Arzenálu. Ten sám o sobě poutá  ročně spousty návštěvníků – jedná se o budovu ze 13. století, která sloužila k opravě a uskladnění lodí. (zdroj)
 • Ve městě Hvar nenajdete ale jen historické památky. Pokud máte rádi nevšední zážitky, místní cestovní kanceláře toho nabízí opravdu spoustu. Doporučujeme degustace chorvatských vín a nebo prohlídku nočního města. V Hvar se nachází spousta barů a město je známé pro svůj bohatý noční život.

Výlety do okolí:

 • Ostrůvek Jerolim – leží přímo naproti ostrovu Hvar a lodním taxi se sem dostanete za 15 minut. Jerolim je neobydlený ostrov, plný malých pláží a borových lesů a je známý také pro své nudistické pláže. Na ostrůvku je pouze jeden bar a restaurace. Jerolim je vyhledáván zejména pro svou nedotčenou přírodu a je vhodný k procházkám po dlouhých kamenitých pobřežích.
 • Ostrov Brač – třetí z největších Dalmatských ostrovů, dostupný lodním taxi nebo v rámci organizovaného výletu. Ostrov má bohatou historii a je známý také těžbou vápence, z něhož je postavena spousta historických památek v Chorvatsku. Kromě toho na ostrově najdete spousty luxusních hotelů a restaurací. Kousek od ostrova navštivte také Dragonjiny jeskyně nebo využijte místní nabídky sportů, jako je paragliding či windsurfing.
 • Národní park Paklenica – krasový říční kaňon, který se nachází nad městem Stari grad. V kaňonu se nachází nejvyšší chorvatská skála a ostrov je vhodný na horolezecké výpravy. Národní park je od Hvaru trochu dál – můžete využít nabídek některé z místních cestovních kanceláři a vyrazit na celodenní výlet. Do Paklenice se dá dostat i trajektem. Cena lístku se odvíjí od turistické sezony a pohybuje se mezi 400-800 Kn na osobu tam i zpět. Vstup do parku stojí 40-50 Kn a nejlepší období pro návštěvu jsou měsíce duben, květen a září. (zdroj)
 • Stari Grad – hlavní přístavní město ostrova Hvar, kde najdete i nejznámější chorvatskou pevnost. Přezdívá se jí kamenná kniha, protože na zdech pevnosti najdete vyrytá rčení v latinském, italském a chorvatském jazyce. Můžete zde navštívit i Starigradské pláně, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Stari Grad leží jen 2 km od Hvaru a je lehce dostupné vodním taxi.
 • Krasová jeskyně Grapčeva špilja a osada Humac – leží na jižní straně ostrova Hvar a vnitřek jeskyně zdobí stalagmity a stalaktity. Jeskyně představuje největší prehistorické naleziště z doby neolitu. Je přístupná každé pondělí, středu a sobotu. Vstupné je 30 Kn pro dospělého a 10 Kn pro dítě. Jeskyni najdete v osadě Humac, kde se můžete kochat také starobylými domy z kamene. Nachází se zde pouze jedna obydlená budova, kde připravují pokrmy z lokálních surovin. Cesta z centra Hvaru je lehce dostupná autem. Cesty jsou značené a do osady Humac se dostanete do 20 minut.  (zdroj)
 • Jelsa – menší rybářská vesnička na severním pobřeží ostrova. Ceny jsou tu mnohem nižší než v centrálním Hvaru, ale kvalita nabízených služeb je i tak dost vysoká. Jelsa je plná nočních barů, tradičních restaurací a je známá svým rušnějším společenským životem. Mimo jiné zde najdete tu nejlepší chorvatskou zmrzlinu a výborné místní víno. Poslední víkend v srpnu se zde každoročně konají slavnosti vína, na které se sjíždí turisté z širokého okolí. Jelsa leží pouhých 25 minut jízdy autem od centra Hvaru.

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Pěší turistika – vesnice Malo a Velo Grablje – pěšky se vydáte po stopách starých, opuštěných vesnic. Poznáte autentické archeologické stavby, ochutnáte lokální jídlo a součástí je i přednáška o místní levanduli a bylinách, které na ostrově rostou už po staletí. Vhodné i pro rodiny s dětmi.
 • Lezení po skalách –  hornaté a skalnaté Chorvatsko k lezení po skalách přímo vybízí. Stačí si domluvit instruktora, lekce začínají od 400 Kn na osobu. Skály s možností horolezeckých lekcí najdete po celém ostrově, ale nejznámějším místem pro tento sport je Národní park Paklenica.
 • Vodní sporty – mezi nejoblíbenější vodní sporty tu patří potápění, windsurfing, paragliding, kayaking a také sportovní rybolov a jachting. Ceny začínají na 115 Kn, liší se dle zvolené aktivity a náročnosti.
 • Výlety na moře – pokud máte rádi výlety po ostrovech, můžete využít jedné z nabídek místních cestovních kanceláři. Například agentura Amazing Hvar nabízí klasické i netradiční exkurze. Můžete si u nich půjčit i člun, což vás na celý den vyjde přibližně na 3700 Kn.
 • Půjčení kola – na ostrově si můžete zapůjčit kolo a ostrov si sami projet. Výše zmíněná agentura organizuje i hromadné výlety na kolech, ceny začínají na 500 Kn na osobu.
 • Co byste na Hvaru určitě neměli vynechat jsou degustace místních vín. Vinice jsou na ostrově kam jen oko dohlédne. Využijte organizovaných degustací a ochutnejte ta nejznámější chorvatská vína spolu s místním občerstvením. Jde o celodenní program a ceny začínají na 1400 Kn na osobu.
 • Výlet na vodním člunu – celodenní výlet na Paklené ostrovy, kde navštívíte známou Modrou jeskyni. Do jeskyně se doporučuje vstupovat, jen pokud je moře klidné, nejlépe mezi 10 a 12 hodinou. V tu dobu se láme sluneční světlo a jeskyně pak září modrou barvou. Cena za tento výlet je od 490 Kn na osobu.
 • Potápěčské centrum Viking zprostředkovává organizované ponory na ostrově Hvar. Jejich lekce jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Můžete s nimi zažít i noční potápění, které stojí od 750 Kn na osobu.
 • Velmi oblíbenou aktivitou na Hvaru je i jachtaření. Jedním z hlavních jachtařských přístavů je Nautički centar grada Hvara.

Aktivity pro děti

Na ostrově Hvar se bude líbit i vašim dětem. Historická městečka jsou plná míst k prozkoumávání. Děti budou mít radost i z krásných pláží a zátok. Jednou z nich je Mekicévica, kde se nevyskytují téměř žádní mořští ježci a jde o klidnější místo k odpočinku a dovádění v přírodně vytvořených bazéncích. Pokud máte raději písčité pláže, doporučujeme severní část ostrova. Místní cestovní kanceláře nabízí i spoustu výletů jak na souši, tak na vodě.

 • Výlet za delfíny– pro rodiny s dětmi se hodí tento celodenní výlet lodí. V ceně exkurze je oběd na palubě a nápoje po celý den. Kapitán vám ukáže ta nejkrásnější místa Paklených ostrovů. Budete mít možnost zaplavat si na otevřeném moři a pozorovat delfíny, vyskakující z vody. Obvykle se vyjíždí kolem 10 hodiny ráno z přístavu Hvar.
 • Kayaking – pokud máte větší děti, jízda na kajaku je skvělou možností k prozkoumání dalmatských vod a přírody. Využijte nabídky agentury Hiking Hvar, kde vám bude přidělen průvodce. Ceny začínají na 370 Kn na osobu a můžete si vybrat ze široké nabídky lokalit a výletů na kajaku či raftu.
 • Pevnost Španjola – jedna z hlavních dominant města Hvar. Je situovaná ve Starém městě a k jejímu dosažení je třeba vyšlapat několik schodů a menší kopec. Budete odměněni krásnými výhledy na město s přístavem, ležící přímo pod vámi. Součástí pevnosti je i muzeum výrobků z keramiky a stará věznice. Nechybí ani bar, kde si můžete dát kávu a vaše děti zmrzlinu.
 • Výlet ponorkou – dopřejte dětem nevšední zážitek z podmořského světa. Jaderské moře je plné různobarevných ryb, delfínů a mořských živočichů. Na ostrově se nachází spousta agentur, které zprostředkovávají výlety červenou ponorkou. Ponor trvá 30 minut a stojí 80 Kn na osobu.
 • Gariful Hvar Farm – organická farma se nachází kousek od města Stari Grad. Vstup je volný a děti mají možnost strávit celý den ve společnosti zvířat. Nechybí lamy, sovy, draví ptáci či krokodýli. Rodiče si mezitím můžou vychutnat oběd v místní restauraci, kde připravují čerstvé ryby a mořské plody. (zdroj)

Noční život v Hvaru

Na ostrově Hvar to opravdu žije. Zejména hlavní město je známé rušným nočním životem. Koná se tu nespočet párty a festivalů. V Hvaru najdete i mnoho barů, restaurací a tradičních taveren. Nejznámějším místem na párty je pláž Carpe Diem, kde se celý červenec a srpen konají večírky až do rána. Pokud jste fanoušky elektronické hudby, zamiřte do klubů Veneranda a Kiva.

Pokud dáváte přednost klidnější dovolené, doporučujeme vyhnout se centru Hvaru v červenci a srpnu. Vrcholí turistická sezona a mladí lidé z celého světa sem vyráží na párty a festivaly.

Pokud máte rádi spíše klidnější společenský život, navštivte menší města jako Jelsa, Stari Grad a Vrbovska. Můžete si dát příjemnou večeři v jedné z místních tratorií a nebo si vychutnat  skleničku lokálního vína s pohledem na rozsvícené přístavy Dalmatského pobřeží.

Na ostrově Hvar najdete spoustu restaurací a dalších stravovacích zařízení. Mezi ty nejznámější s lokální kuchyní patří restaurace Ko Doma a oblíbená je i restaurace Bunar, kde se zaměřují na lokální bílá vína. Oba zmíněné podniky najdete v centru Starého města Hvar a v sezoně vám doporučujeme rezervaci. (zdroj)

Počasí na Hvaru

Ostrov Hvar je charakteristický mírnými zimami, teplými léty a vysokým počtem slunečných dnů. Koupání je zde možné od května až do listopadu. Teploty jsou i během zimních měsíců více než příjemné, ale dost často v tomto období fouká a prší. V létě teploty nepřekračují 37 stupňů a podzim je typicky teplejší než jaro.

Okolní vody patří k nejprůzračnějším vodám na Jadranu. Jelikož jsou zde teploty příjemné po celé léto, doporučujeme navštívit ostrov mimo hlavní turistickou sezonu. O koupání v moři ani další aktivity mimo sezonu nepřijdete a vyhnete se davům turistů.

Historie Hvaru

Ostrov Hvar za sebou má velmi bohatou historii. První archeologické nálezy spadají až do doby okolo roku 6000 před naším letopočtem. O nadvládu nad ostrovem v minulosti místní Ilyrové bojovali s Řeky. Z tohoto období se zde zachovala spousta keramiky, kamenných zdí a pohřebišť. Ve 2 století př.n.l., po dobytí Římany, Hvar ztratil na svém významu. Vládcové se tu střídali velmi rychle, ale největší vliv na dnešní podobu ostrova měli Benátčané.

Největší katastrofou pro ostrov byly nájezdy Turků a také různé epidemie. Do konce první světové války ostrov patřil Rakousku a poté se jej pokusili obsadit Italové. Po pár letech byly ovšem nuceni Hvar opustit a od roku 1918 místo patří Chorvatsku (tehdy Jugoslávii).

Dnes je Hvar  jedním z nejvýznamnějších chorvatských center cestovního ruchu a je dobře dostupný díky trajektovým spojením. Výborně se zde daří i zemědělství – na ostrově se pěstuje ve velkém vinná réva, olivy, levandule a rozmarýn. Chorvatská krajka, která se vyrábí z vláken místní agáve, patří na seznam UNESCO. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Hvar
Sending
User Review
5 (1 vote)

1 názor na “Hvar: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top