1 Karpathos

Karpathos: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Chcete uniknout davům lidí, přeplněným plážím a na dovolené si konečně opravdu pořádně odpočinout? V Řecku těžko najdete lepší cíl než Karpathos. Tento ostrov představuje dokonalou oázu klidu. Navíc zde poznáte to pravé a ničím nefalšované Řecko. Seznamte se s Karpathem a získejte všechny informace potřebné pro naplánování své příští dovolené.

1 Karpathos

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy na Karpathos

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí na Karpathos na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Apartmány Ammos Beach

1 Apartmany Ammos Beach Karpathos

Apartmánový dům Ammos Beach Pigadia na písečné pláži s oblázky se nachází cca 2 km od hlavního města Pigadia. Nově disponuje menším obchůdkem a dětským koutkem. První taverny a další obchůdky jsou cca 600m od rodinného ubytování.

Alimounda Mare

2 Alimounda Mare Karpathos

Nově postavený, luxusní hotelový resort je situován na klidném místě, jen několik minut chůze od centra hlavního města Karpathos, přímo u krásné písčité pláže. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté 15 minut chůze od ubytování (obchůdky, restaurace, bary, taverny, sportoviště, přístav, historické památky, střediska vodních sportů, tradiční trh, půjčovny automobilů a motocyklů). Velmi oblíbené jsou výlety na zajímavá místa v okolí.

Studia Albatros

3 Studia Albatros Karpathos

Přibližně 1,5 km od centra letoviska Lefkos a jen 30 metrů od písčito-oblázkové pláže Potali se bělají budovy domu Albatros. Na pláž se schází přírodním chodníkem z kopce. Přímo v domě se nachází jakoby „malý minimarket“, kde mají hosté možnost koupit si nápoje.

Argo

4 Argo Karpathos

Komplex Argo se nachází u letoviska Lakki v příjemné, okouzlující přírodou a překrásnými plážemi vyhlášené oblasti Amoopi na jihu ostrova Karpathos. Nezapomenutelný výhled na zátoku Středozemního moře a jeho romantické útesy činí z hotelu jedinečné místo letní dovolené.

Apartmány Montemar

5 Studia Vourlota Chalkidiki

Montemar je obklopen palmami a buganviliemi, pouhých 150 metrů od pláže Arkasa. Nabízí apartmány se zařízeným balkonem a výhledem na Egejské moře a kopce Karpathos. V okruhu 5 minut chůze najdou hosté restaurace a obchody.

ŠESTNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Karpathos

Karpathos je druhým největším ostrovem Dodekanés. Většina cestovatelů sem míří za jedním hlavním cílem: odpočinout si. Zapomeňte na mačkání se s ostatními turisty v ulicích letovisek či na plážích. Na Karpathu budete mít perfektní podmínky pro relaxaci.

Snadno zde naleznete pláž, kterou budete mít skoro jen pro sebe. Na ní můžete dopoledne odpočívat, po obědě se vypravit na pěší túru. Program na večer je jasný – večeře v autentické řecké taverně případně doplněná ještě o posezení u sklenky koktejlu.

DVANÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Karpathos

 • Na Karpathos se dopravíte opravdu snadno. Přímo na ostrově se nachází letiště, z Prahy se sem dostanete přímým letem, případně s jedním přestupem.
 • Pokud toužíte po klidu, tady se vám ho dostane požehnaně.
 • Na Karpathu poznáte autentické, ničím nefalšované Řecko.
 • Všem milovníkům windsurfingu zdejší podmínky v provozování tohoto sportu mimořádně přejí. Díky silnému větru se tady také skvěle surfuje.
 • Zdejší příroda je téměř prosta větších zásahů člověka.
 • Nabídka ubytování je tak široká, že bez problémů uspokojí nároky každého.
 • Více než na jiných ostrovech zde kladou důraz na tradice. Prohlédnout si můžete folklorní muzeum nebo se zúčastnit mnoha slavností.
 • V průzračném moři se vám bude nejen skvěle plavat, ale také šnorchlovat a potápět.
 • Ostrov je ideální pro příznivce pěší turistiky. Kromě jiného můžete vystoupat na nejvyšší horu ostrova po dobře značené stezce.
 • Z Karpathu vás lodní linky zavezou na Krétu či Rhodos.
 • Vybírat můžete z pláží s plným komfortem, ale také z celé řady romantických zátok, které budete mít jen pro sebe.
 • Při návštěvě Karpathu je povinností ochutnat zdejší proslulý chleba. Zvolit můžete tradiční chléb, ale dostupné jsou rovněž pikantní druhy s kmínem nebo pepřem a sladké druhy se skořicí nebo hřebíčkem.

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou na Karpathos

 • Ráno, odpoledne i večer je tu klid. Akčnější povahy by se mohly nudit.
 • Na Karpathu není nejlepší spoléhat se na autobusovou dopravu. Například na letiště bus zajede pouze 1× denně, ani další spoje nejsou příliš frekventované.
 • Pokud toužíte po rušném nočním životu, Karpathos nebude to pravé ořechové.
 • Na ostrově schází velký aquapark.

Shrnutí

Dovolená na Karpathu je ideální pro všechny milovníky klidu, autentické kultury a neposkvrněné přírody. Líbit se tu bude také sportovcům, kteří se mohou věnovat pěší turistice, windsurfingu nebo potápění. Někomu by zde však mohlo chybět turistické zázemí v takovém rozsahu, jaké nabízí některé okolní ostrovy včetně Rhodu. Zapomenout můžete na divoký noční život v klubech, adrenalinové dovádění v aquaparku a podobné atrakce. Pokud však pro svou dovolenou nic takového nepotřebujete, kouzlu ostrova Karpathos snadno propadnete.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Karpathoské pláže jsou pojem. Většinou je pokrývá hrubší do zlata zbarvený písek, výjimečně i oblázky. Jižní pobřeží je podstatně větrnější než zbytek ostrova, tamější pláže si proto oblíbí zejména vyznavači windsurfingu a surfování.

Na jaké konkrétní pláže se na ostrově Karpathos můžete těšit?

 • Kyra Panagia: Jednu z nejkrásnějších pláží ostrova můžete navštívit na západním pobřeží. Pláž nepatří mezi nejširší, vše vám ale vynahradí perfektně tyrkysová barva moře. Na jižní straně pláže si můžete pořídit fotku u ikonického kostela. V těsné blízkosti pak naleznete taverny i obchody.
 • Apella: Díky pozvolnému vstupu do vody si pláž Apella zamilují rodiny s malými dětmi, díky skalkám a podmořskému životu se tu bude líbit milovníkům šnorchlování. Pláž najdete na východním pobřeží necelých 20 km od hlavního města. Vypůjčit si zde můžete slunečníky a lehátka, v okolí nechybí ani bistra.
 • Achata: Žádný milovník romantických zátok by si neměl nechat ujít pláž Achata. Ta se nachází pár kilometrů od hlavního města, přitom nebývá přeplněná. Půjčit si tu můžete lehátka, neschází ani taverna. Pobyt vám navíc ozvláštní jeskyně, které lze proplavat.
 • Agios Nikolaos: Na východě Karpathu můžete odpočívat na velmi klidné pláži Agios Nikolaos. Skalní výběžky ji rozdělují na 3 části, to ještě umocňuje pocit soukromí. Ani tady ale nechybí slunečníky, bar a dokonce ani volejbalové hřiště. Klidná a průzračná voda také přeje šnorchlování.
 • Vatha: Chtěli byste vyzkoušet windsurfing? Pak byste neměli chybět na pláži Vatha, místě tomuto sportu zasvěcenému. Pláž je dlouhá téměř kilometr, patří tak mezi ty nejdelší na ostrově.

Rádi střídáte plavání v moři s koupáním ve sladké vodě? Pak si vyberte některý z hotelů s bazénem, jejich nabídka je zde široká. Žádný aquapark tu ale nenajdete.

Příroda

Přírodu na Karpathu nejlépe vystihují slova divoká a nespoutaná. Díky tomu, že ostrov dosud není příliš zasažený masovým turismem si zdejší krajina zachovává svůj typický ráz. Když jedete ze jihu na sever, můžete si připadat, jako byste projížděli dvěma různými světy. Jih je plně rozvinutý s moderní výstavbou, sever skalnatý s malými penziony a rodinnými hotely.

Co se fauny týče, Karpathos je domovem jedné z největších populací tuleňů středomořských. Řadí se také mezi důležité ptačí oblasti Evropy, ve zdejších jeskyní se vyskytují vzácné sovy a netopýři. (zdroj)

Tipy na výlety

Projeďte si Karpathos křížem krážem a nevynechejte ani malé vesničky ve vnitrozemí. Poznáte tak Řecko v té nejryzejší kráse. Jaká místa by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti?

 • Město Pigadia (Karpathos): Hlavní město ostrova stojí minimálně za jednodenní návštěvu. Prohlédněte si zdejší přístav, ruiny starobylé akropole a další památky.
 • Vesnice Finiki: Máte rádi ryby a mořské plody? Pak byste neměli chybět v této proslulé rybářské vísce. Za návštěvu ale kromě taveren stojí i kostel a přístav.
 • Vesnice Othos: Zdánlivě nevýznamná vesnička v sobě ukrývá hotový poklad – muzeum folklóru. Zde si prohlédnete tradiční oděvy i zemědělské nástroje.
 • Pozůstatky větrných mlýnů (anemomylos): Silný vítr využívali už dávní předci. Dnes si u města Olympos a u vesnice Spoa můžete prohlédnout zbytky starých mlýnů.
 • Ostrov Saria: Opravdu nedaleko od břehu Karpathu najdete ostrůvek Saria s malou kapličkou a skvostnou přírodou. Dopraví vás sem některá z výletních lodí.
 • Hora Kali Limni: Pokud máte rádi pěší turistiku v horách, vydejte se rovnou na nejvyšší horu ostrova. Dosahuje výšky 1 215 metrů. Výšlap můžete začít ve vesnici Lastos, počítejte však s celodenním výletem a kromě dobrých bot si s sebou vezměte i dostatek tekutin. Z vrcholku se vám pak za dobrého počasí naskytne pohled na Krétu i Rhodos.

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Zdejší průzračné vody přejí potápění! Ať už jste začátečník, nebo za sebou máte desítky ponorů, svěřte se do rukou společnosti Diving Karpathos. Zprostředkují vám ten nejlepší zážitek z potápění.
 • Jižní silný vítr zase přeje windsurfařům! Veškeré vybavení vám ochotně zapůjčí a do základů tohoto sportu zasvětí zkušení instruktoři z Ion Club.
 • Perfektní podmínky si užijí i surfaři. Sjet tu můžete tak dobrou vlnu, že může být těžké uvěřit, že jste stále v Evropě. Nejlepší škola surfu je Surfvival Karpathos.
 • Vyzkoušet můžete také kitesurfing. Rezervujte si balíček služeb například u Kite Surfing in Karpathos a zažijte opojný pocit rychlosti.
 • Využijte nabídky Jezdeckého klubu Karpathos a podívejte se na krásy ostrova z koňského hřbetu.
 • Povrch ostrova nabízí ideální trasy pro horská kola. Půjčte si jedno a vyrazte na cestu.
 • Pokud máte rádi pěší turistiku, na Karpathu si budete připadat jako v ráji. Tras s nezapomenutelnými výhledy zde najdete opravdu spoustu, byla by škoda alespoň některou z nich neabsolvovat.

Aktivity pro děti

Na Karpathu vás čeká božský klid ideální pro odpočinek na pěkných plážích s pozvolným vstupem do moře. Pokud právě tohle od své rodinné dovolené očekáváte, bude se vám tu líbit. Akčním rodinám by to ale mohlo být málo. Je také vhodné myslet na to, že zejména jižní strana ostrova je docela větrná.

Co konkrétně tu s dětmi podniknout? Až se dostatečně nabažíte krásných pláží, vyjeďte na poznávací výlet po ostrově. Den věnujte hlavnímu městu, zastavte se také ve folklorním muzeu ve vesnici Othos. A co dál?

 • Výlet na lodi s proskleným dnem: Zajímá vás podmořský svět, potápění ale není nic pro vás? Udělejte si výlet na lodi s proskleným dnem. Plavba trvá zhruba 45 minut, dospělí zaplatí 12 euro, děti 8 euro.

Noční život

Ti, kteří si dovolenou neumí představit bez pořádné párty, na Karpathu můžou být zklamaní. Ostrov patří mezi ty klidnější řecké ostrovy, kde se noční život nese spíše v podobě posezení v restauracích a barech než divokého tance do dalšího rána. Největší koncentraci podniků včetně několika klubů najdete v hlavním městě Pigadia.

Jaká konkrétní místa stojí za návštěvu?

 • Bar Boulevard of Broken Dreams: Pokud si po večeři rádi dáte nějaký ten alkoholický drink, zamiřte do baru Boulevard of Broken Dreams. Poslechnete si zde hlavně rockovou hudbu, pravidelně můžete natrefit i na živé vystoupení.
 • Bar Anoi: Stylový bar návštěvníky láká nejen zajímavým interiérem a skvělým výhledem, ale také širokou nabídkou poctivých koktejlů.

Počasí Karpathos

Na Karpathu nikdy nezažijete vysloveně mrazivé počasí, jen zimy jsou deštivější než léta. Průměrné teploty se v nejteplejším srpnu pohybují kolem 27 °C, v nejchladnějším únoru pak kolem 12 °C.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Karpathu? Nejvíc sluníčka si zde užijete od května až do října. V květnu a první polovině června je třeba počítat se studenější vodou, v říjnu je pak moře krásně vyhřáté, čím dál častěji se ale objevuje déšť. Za turistikou se sem vydejte na jaře či na podzim.

Historie Karpathos

Zmínky o ostrově Karpathos najdete už v řecké mytologii. Údajně se jednalo o sídlo Titána Impetha (zdroj), podle legendy se zde měla narodit i slavná bohyně Athéna. Pokud na mytologii zrovna nedáte, nejstarší archeologické nálezy se datují do 2,5 tisíce let př.n.l.

Dávná historie ostrova je poměrně bouřlivá, Karpathos se účastnil mnoha válek. V jejich průběhu vzrostla moc 4 měst, ostrov poté kvůli tomu na chvíli získal název Tetrapolis (z latiny; v překladu znamená čtyři města).

Ani novější historie pro Karpathos nepřinesla klid. Vládci se zde rychle střídali, Karpathos patřil Benátkám, Byzantské říši, Arabům i Osmanům. V roce 1912 území obsadili Italové a spravovali ho až do roku 1944. Mnoho obyvatel emigrovalo do Spojených států, ti ostatní se v březnu 1948 dočkali připojení k Řecku. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Karpathos
Sending
User Review
5 (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top