Kefalonie – základní informace na cestu

Rozloha 786,6 km² činí z Kefalonie největší z Jónských ostrovů a šestý největší ostrov, který náleží k Řecku.

První zmínky o osídlení jsou dle současných archeologických nálezů staré už několik desítek tisíc let. Vykopávky svědčí o tom, že mykénská civilizace prožívala na ostrově svůj významný rozkvět. Téměř na tři sta let se během svých dějin oblast ocitla pod benátskou nadvládou.

O tom, kde se vzal název Kefalonie, se vede několik teorií. Jedna z nich praví, že název je odvozen od mýtického hrdiny krále Kefala. Ostatně krásu ostrova lze označit za opravdu bezmála mýtickou a není divu, že za svůj domov si ji v určité části života vybral i slavný básník lord George Gordon Byron.

I soudobá Kefalonie má mnoho co nabídnout. Nádherná krajina posloužila jako natáčecí kulisy ke slavnému filmu Mandolína kapitána Corelliho s Nicolasem Cagem a Penélope Cruz. To ostatně zvedlo i vlnu zájmu o návštěvu této destinace. Zajímavé je, že benátský vliv je sice v kultuře znatelný, benátské stavby si tu pro potřeby natáčení musel štáb vytvořit.

Kefalonie si přes tuto popularizaci stále ještě do určité míry zachovala punc nedotčenosti masovým turismem. A ač byste tu nenašli četné historické památky nenašli, pobyt na ostrově vám to bezesporu vynahradí mnoha jinými zajímavostmi.

 

Co vidět a navštívit v Kefalonii

 

Kefalonie je krajina plná kontrastů. Navštívit tu můžete nádherné pláže, které kontrastují s drsně vyhlížejícím pobřežím Asi největší místní chloubou je oblázková pláž Myrtos, kterou bychom našli na severozápadním pobřeží.

Jestliže se Myrtos pyšní přívlastkem nejkrásnější, pak pláž Xi lze označit za nejzáhadnější. Nedá se říci, že byste tu snad běžně měli potkávat mimozemské návštěvy. Pláž Xi nabízí netradiční načervenale zbarvený písek. Údajně sem byl přivát ze Sahary, skutečně potvrzený důvod pro tuto barvu však odborníci zatím nenašli.

Pláž Myrtos

Koho pláže nelákají, může absolvovat výlet do Dračí jeskyně. Pozoruhodných skalních útvarů zde najdeme více, Dračí jeskyně však se svými četnými stalagmity a stalaktity platí za jednu z těch nejzajímavějších.

Jezerní jeskyně Melissani je opředena legendami o nymfách, z nichž jedna se údajně v jezeře utopila pro zradu z nešťastné lásky.

Návštěvník, který by si spíše než rozjímání v lůně přírody přál zažít rušný řecký temperament, by měl navštívit Argostolli. Řecká metropole nabízí vše, co by mohl rekreant potřebovat: Tradiční taverny i životem tepající bary. Kdo by se chtěl spíše vzdělat, lze mu doporučit výlet do místního archeologického muzea.

Nejen děti se vyplatí vzít na návštěvu laguny Koutavos. Dříve neprostupný kout je dnes přírodní rezervací, která poutá návštěvníky hlavně hnízdištěm karet obrovských.

 

Co ochutnat v Kefalonii

Dobře znát určitě budete tradiční předkrm tzatziki. Rovněž běžně rozšířeným pokrmem je řecký gyros.

Chcete-li si dát něco méně tradičního, vyzkoušejte například brambory aliada, které jsou plněné treskou a česnekem. Vyhlášená je rovněž polévka bourbourelia, jejíž základ tvoří cizrna, čočka a fazole.

Praktické informace a rady na cestu

 

Kdy vyrazit

Dobré počasí na ostrově zažijete od dubna do listopadu. Pokud se chcete koupat, rezervujte si termín od června do září, kdy je velmi teplo a vyšší teploty má i moře. V červenci a srpnu zde teploty stabilně převyšují 30 °C. Kdo se míní věnovat aktivní dovolené, vyplatí se mu vyjet mimo hlavní turistickou sezónu, tedy na jaře nebo později na podzim.

 

Doklady pro vstup

Vstup na řecké území je možný pouze s občanským průkazem. Pas se nevyžaduje. Vlastní občanský průkaz nebo pas je zapotřebí zajistit dětem.

Mohlo by Vás zajímat: Kam mohu cestovat na občanský průkaz?

Doprava

Kefalonie má vlastní letiště, na ostrov denně jezdí i trajekty. Z hlavního města jezdí několik autobusových linek. Po ostrově se tak lze nejlépe pohybovat autem, které si tu můžete půjčit. Mezinárodní řidičský průkaz se nevyžaduje. Pohybovat se je možné také na motorce.

Mohlo by Vás zajímat: Autem do Řecka

Ceny a jak platit

Ceny základních potravin jsou většinou stejné jako v tuzemsku. V průměru o něco levněji vychází ubytování, záleží ale na vašich požadavcích na komfort.

Články o Řecku

Všechny naše články o Řecku naleznete v článku, který slouží jako rozcestník.

Sending
User Review
3 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top