1 Korcula

Korčula: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Hledáte cíl své příští dovolené a rádi byste zůstali věrní naprosté klasice v podobě Chorvatska? Máte rádi historii a starobylou atmosféru? Uvítáte rozmanité pláže? Pokud jste 3× odpověděli ano, zpozorněte. Do detailu vám představíme ostrov Korčula a jeho stejnojmenné hlavní město, které nabízí dokonalou kombinaci památek, pláží a aktivního vyžití.

1 Korcula

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy na Korčule

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí na Korčulu na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Marko Polo

1 Marko Polo Korcula

Zavedený, elegantní hotelový resort (nově zrekonstruovaný) je situován nedaleko historického centra známého letoviska Korčula, jen 50 m od pěkné oblázkové pláže. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté v 300 m vzdáleném centru města (obchody, bary, restaurace, galerie, tradiční trh, historické památky, přístav, půjčovny automobilů a motocyklů, sportoviště, vodní sporty na pláži, kavárny).

Liburna

2 Liburna Korcula

Moderní hotelový resort je situován na velmi atraktivním místě, přímo na pobřeží a nabízí úchvatný výhled na malebné historické centrum známého letoviska Korčula. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté jen 10 minut chůze od ubytování (obchody, restaurace, kavárny, historické památky, sportoviště, půjčovny automobilů a motocyklů, galerie, přístav, tradiční trhy). Hotel má ideální polohu pro poznávání přírodních krás i historických památek v okolí.

Bon Repos

3 Bon Repos Korcula

Hotelový komplex se nachází v zeleni v romantickém zálivu ostrova Korčula, ve vzdálenosti přibližně 2 km od historického centra města Korčula. Hotel je členěný do pavilonů, apartmány jsou v patrových bungalovech. Všechny objekty jsou rozesety v prostředí lesoparku na okraji zálivu.

Hotel Port 9 Island Family Resort

4 Port 9 Island Family Resort Korcula

Port 9 Hotel se nachází v Korčule, 2 km od historického centra. V roce 2017 prošel kompletní rekonstrukcí. Nabízí venkovní bazén se sluneční terasou, wellness a fitness centrum, 3 restaurace a ve všech prostorách zdarma Wi-Fi. V restauracích si tu mohou hosté pochutnat na pokrmech místní a mezinárodní. K dispozici je i lobby bar a bar u bazénu. Za příplatek lze využívat wellness centrum se saunou, vířivkou a masážními službami a fitcentrum.

Aminess Lume (Ex. Feral)

5 Aminess Lume Ex Feral Korcula

Malebný hotel se nachází na břehu moře v malebné vesničce Brna na ostrově Korčula. Hlavní město ostrova Korčula je vzdáleno 25 km, městečko Vela Luka je vzdáleno také 25 km. Nákupní možnosti mají klienti přímo u hotelu. Disponuje 76 pokoji a nabízí klientům recepci s prostorným lobby (24 hodinový provoz), směnárnu, restauraci, bar, kavárnu, parkoviště, venkovní bazén na terase hotelu.

PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Korčulu

Korčula je ostrov v Jaderském moři. Má rozlohu 279 km2 a je druhý nejlidnatější hned po Krku. V jeho blízkosti leží poloostrov Pelješac, ostrovy Hvar či Mljet, daleko to není ani na Dalmatské pobřeží.

Jeho stejnojmenné hlavní město si vysloužilo přezdívku Mini Dubrovník. Svou architekturou a množstvím historických památek se tomuto slavnému město opravdu velice podobá. Pokud už máte návštěvu Dubrovníku za sebou a bije ve vás srdce zapáleného historika, Korčula by se rozhodně měla stát vaším příštím cílem. Proč ještě se sem (ne)vydat na dovolenou?

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Korčulu

 • Obyvatelé Korčuly si užívají skoro 3 000 hodin slunečního svitu za rok. To je důvod, proč se sem klidně můžete vydat i mimo sezónu.
 • Ostrov má bohatou historii, připomenou vám ji mnohé kulturní akce včetně oblíbeného představení s meči Moreška.
 • Korčula nabízí výborné lodní spojení s dalšími ostrovy (například Hvar, Mljet) i s pevninskou částí Chorvatska (například Split).
 • Luxusní hotel, klasický penzion či skromný apartmán – zejména ve městě Korčula je nabídka ubytování opravdu rozmanitá. Poblíž se nachází i kemp.
 • Korčula je jedním z nejhezčích měst v Chorvatsku. Je známé svou příjemnou atmosférou a (nejen) milovníci historie budou jeho prohlídkou nadšení.
 • Ve městě Korčula se prý narodil slavný cestovatel Marco Polo. Pokud se o něm chcete dozvědět víc, navštívit jeho údajný dům či si koupit některý ze suvenýrů s jeho jménem, v průběhu své dovolené k tomu budete mít ideální příležitost.
 • Pobřeží ostrova je velmi členité, s nalezením té pravé pláže tak nebudete mít problém. Vybírat můžete z plně vybavených, ale také divokých pláží.
 • V hlavním městě Korčula najdete veřejný bazén. Dovolenou si tak může užít i ten, kdo koupání v moři příliš neholduje.
 • Ostrov nabízí ideální podmínky pro windsurfing a plachtění. Na své si přijdou začátečníci i pokročilí.
 • Pocházejí odtud výborná bílá vína Grk, Rukatac a Pošip. Vinařství má na Korčule tisíciletou tradici a když si sklenku zdejšího vína dáte k rybě, vaše chuťové buňky budou v sedmém nebi.
 • Když budete mít štěstí, můžete vidět delfíny v jejich přirozeném prostředí.

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou na Korčulu

 • Cesta z Prahy vám zabere téměř 15 hodin. Náročné to není jen časově, ale také finančně. Z pevninského Chorvatska se totiž na ostrov musíte přepravit trajektem.
 • Na Korčule není letiště. Ta nejbližší se nacházejí v Dubrovníku a Splitu.
 • Absence divočejšího nočního života. V hlavním městě sice najdete několik dobrých podniků, Korčulu ale určitě nelze považovat za centrum nočního života.
 • Moře v hlavním městě není vždy dokonale čisté. Se zakalenou vodou se můžete setkat zejména v sezóně. Můžete to samozřejmě snadno vyřešit popojetím za město, je ale dobré o tom vědět.

Shrnutí

Při návštěvě města Korčula na vás dýchne starobylá atmosféra, na každém kroku pak uvidíte připomínku Marca Pola. Přičtěte k tomu krásné pláže rozeseté podél celého pobřeží, rozmanitou přírodu a ideální podmínky pro sportování a pochopíte, co sem každoročně táhne stovky turistů. Korčula se nezavděčí snad pouze milovníkům nočního života. Pokud toužíte po dovolené ve stylu jedné nekončící párty, výběr Korčuly jako své příští destinace pro letní dovolenou si ještě promyslete.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Na Korčule se můžete těšit především na oblázkové pláže. Jižní strana ostrova je obecně známá tím, že nabízí mírné vlnky ideální pro děti a neplavce. Na severu ostrova si užijete mnohem divočejší moře.

V bezprostředním okolí hlavního města najdete především pláže pokryté oblázky či obklopené skalami. I proto někteří tvrdí, že si zde příliš neužijí malé děti. Pokud ale zatoužíte po dlouhé písečné pláži, stačí popojet k obci Lumbarda.

Na jaké konkrétní pláže se můžete těšit? 

 • Benje: Přímo v centru města Korčula najdete menší oblázkovou pláže Benje. Je vůbec nejstarší v celém městě (zdroj), poblíž si můžete vybírat z nepřeberné plejády restaurací a barů. Pustit se můžete i do windsurfingu. Vzhledem k blízkosti centra hlavního města je tato pláž velmi oblíbená mezi turisty.
 • Zakerjan: Pláž Zakerjan leží východně od Starého města Korčula, oblíbená je zejména mezi místními. Opalovat se tu můžete na velkých kamenech, vstup do vody vám usnadní schody. Hned u břehu je poměrně velká hloubka, tuto pláž tak nedoporučujeme malým dětem.
 • Ispod Duvana: Máte rádi pláže, na nichž se můžete kochat krásným výhledem? Pak vyrazte na Ispod Duvanu v samém srdci města Korčula. Pláž pokrývají oblázky, díky pozvolnému vstupu do moře se tu bude líbit i dětem. V blízkosti najdete restaurace, bary i supermarket.
 • Pupnatska Luka: Jednu z nejoblíbenějších pláží vůbec najdete 15 km od hlavního města. Pokrývají ji oblázky, kolem ale nenajdete stromy, které by vám poskytly stín. Počítejte s tím, že pokud si nepůjčíte lehátka a slunečník, na sluníčku strávíte celý den. Pláž je opravdu nádherná a moře průzračně čisté. V sezóně tu proto úplně sami nebudete.
 • Vela Pržina, Bilin Žal a Tatinje: Ty nejlepší písečné pláže najdete u města Lumbarda. Nejoblíbenější z nich je Vela Pržina, doporučujeme vám na ní vyrazit co nejdříve.

Raději než v moři se vykoupete v bazénu? Vnitřní plavecký bazén najdete přímo v hlavním městě Korčula, nese jméno po slavném plavci Gojko Arneri. Pokud dáváte přednost hotelovým bazénům, líbit se vám bude například ve slavném hotelu Marco Polo.

Toužíte po koupališti s celou řadou adrenalinových atrakcí? To klasické tu nenajdete, zato si můžete užít zábavu na nafukovacích tobogánech v aquaparku Pržina.

Příroda

Ostrov Korčula má hodně členité pobřeží, které obklopují skupinky ostrůvků. Díky členitosti pobřeží nebudete mít problém najít opuštěnou zátoku, kterou budete mít jen sami pro sebe. Část ostrova zabírají hory, další část úrodná pole. Hlavní město Korčula pak leží na oválném poloostrůvku porostlém cypřiši a olivovými háji. Přírodní krásy ostrova nejlépe poznáte díky četným turistickým stezkám, které vás provedou po celém území Korčuly.

Tipy na výlety

Pouhý odpočinek na pláži není nic pro vás? Vydejte se na výlety! Vybrali jsme pro vás to nejlepší, co ve městě Korčula a na stejnojmenném ostrově či jeho okolí můžete vidět.

Památky ve městě Korčula

 • Staré město Korčula: Opevněné Staré město vyniká svým unikátním půdorysem – uspořádáno je do tvaru rybí kostry. Z jakého důvodu? V létě tento tvar umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu, město tak není nepříjemně rozpálené. V zimě je pak chráněno před silnými větry a chladem. Do Starého města vstoupíte jednou ze dvou bran (Kopnena vrata a Primorska vrata) a pak už se můžete vesele toulat uličkami, kochat se výhledy a nakupovat suvenýry.
 • Katedrála svatého Marka: Při procházce Starým městem se zastavte v katedrále sv. Marka. Ta byla postavena v 15. a 16. století, nad jejím vchodem se tyčí socha sv. Marka s postavami Adama a Evy po stranách. Uvnitř katedrály pak můžete obdivovat nádherný oltář od místního kameníka a další výzdobu.
 • Městské muzeum: Přímo naproti katedrále stojí dům, který dříve patřil významné chorvatské rodině, dnes slouží jako městské muzeum. Pokud se chcete dozvědět něco o historii Korčuly, tohle je to pravé místo.
 • Dům Marca Pola: Podle legendy se v Korčule narodil Marco Polo. Tento dům sice určitě nepochází z jeho doby (byl postavený až v 17. století), můžete si ale prohlédnout několik podobizen slavného objevitele a především se vám naskytne opravdu krásný výhled (zdroj).

Výlety po okolí

 • Pevnost Forteca: Po zhruba 30 minutách chůze ze Starého města dorazíte k britské pevnosti Forteca ze začátku 19. století. Dnes se do pevnosti nepodíváte, z jejího okolí se vám ale otevře krásný výhled na město a mořskou hladinu.
 • Vesnice Žrnovo: Pouhé 4 kilometry od hlavního města Korčula leží malinká vesnice Žrnovo, která je jednou z nejstarších osad na ostrov. Nedaleko ní pak začíná Kocje, chráněná oblast a ideální místo pro procházky.
 • Jeskyně Vela špilja: Nedaleko letoviska Vela Luka najdete zajímavou jeskyni Vela špilja, ve které byly objeveny kosterní pozůstatky ze střední doby kamenné. Archeologické průzkumy zde probíhají dodnes. Od jeskyně budete mít nádherný výhled, zejména pak při západu slunce.
 • Ostrov Hvar: V blízkosti Korčuly naleznete opravdu velký počet míst, kam se vypravit lodí. Plavba dlouhá zhruba 1 hodinu a 30 minut vás čeká, pokud se rozhodnete podívat na ostrov Hvar. Tento tzv. ostrov slunce proslul jako jeden z nejkrásnějších ostrovů světa. Dnes sem návštěvníky přitahuje krásná příroda i rušný noční život.
 • Poloostrov Pelješac: Ještě za kratší dobu (cca 15 minut) se dostanete na nádherný poloostrov Pelješac. Právě tam podle mnohých najdete to nejhezčí moře v celém Chorvatsku. Snové pláže obklopené bujnou přírodou a výborné víno – tohle místo rozhodně stojí za jednodenní výlet.
 • Ostrov Mljet: Na ostrov Mljet vás trajekt dopraví za 30 minut, na místě pak navštivte národní park s neposkvrněnou přírodou nebo slavnou Odysseovu jeskyni.

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Zaplavat si můžete v plaveckém bazénu Gojko Arneri s kapacitou až 400 lidí. Na tom stejném místě si také zahrajete vodní pólo.
 • Na venkovských silnicích a terénních cestách se bude skvěle jezdit všem cyklistům. V současné době zde sice nenajdete oficiální cyklistické trasy, není to ale problém (zdroj). Projížďky po pobřeží nadchnou i nesportovce. Půjčovny kol najdete po celém ostrově, v hlavním městě pak doslova na každém rohu.
 • Ať jste amatérský sportovec, nebo profík, v dubnu se můžete zúčastnit závodu v triatlonu. (zdroj)
 • Zdejší vody přejí všem milovníkům šnorchlování a potápění. Svěřte se do rukou Dupin Dive Center, svědomitě se o vás postarají a ukáží vám krásy podmořského světa.
 • Korčula je naprostým rájem pro všechny příznivce plachtění a windsurfingu! Mimo jiné k tomu nahrává celoročně příznivý vítr. Pokud vás tento sport vždy lákal, díky kurzům plachtění a windsurfingu tady máte tu ideální příležitost s ním začít.
 • Na moře se můžete vydat také na kánoi či na kajaku. Některé kánoe mají průhledné dno, zážitek tak bude ještě intenzivnější.
 • Hladinu adrenalinu v krvi vám zvýší projížďka na bugynách. Tzv. Korčula Buggy Safari je výborný půldenní výlet za cenu kolem 350 až 400 HRK.

Aktivity pro děti

Rodinné dovolené mají své nezapomenutelné kouzlo. Zařídit, aby se děti nenudili, ale někdy může být výzva. Máme pro vás hned několik nápadů, co s dětmi podniknout.

Pokud máte rádi procházky, vydejte se do Starého města a odtud do Kocje se zajímavými kamennými útvary. Pokud rádi jezdíte na kole, pobřežní silnice jsou nenáročné i pro děti. Většinu dítek pak nadchne plavba lodí. Co vyzkoušet dál?

 • Aquapark Pržina: Větším dětem a teenagerům se bude líbit v aquaparku Pržina. Nejedná se o klasický aquapark, ale spíše o trampolíny a nafukovací tobogán na moři. Jak už název napovídá, tyhle vodní radovánky si užijete u pláže Pržina u města Lumbarda. Cena začíná na 40 HRK.
 • Historické představení “Moreška”:  Zhruba od poloviny června do poloviny září můžete v hlavním městě zhlédnout unikátní představení. To zachycuje historický boj mezi Maury a křesťany, i když dnes se prezentuje jako bitva mezi Bílým králem a jeho vojskem (které je ve skutečnosti oblečené do červené barvy) a Černým králem, který unesl nevěstu Bílého krále. K boji hraje dramatická hudba a děti jsou z celého představení obvykle opravdu nadšené.

Noční život

Korčula nepatří mezi místa proslulá bujarým nočním životem. Přes den samozřejmě můžete posedět v některé z kaváren či barů, v pozdních hodinách se však vaše možnosti výrazně ztenčují.

Není to ale tak, že byste se tu po večerech měli nudit. V létě se koná celá řada open air koncertů místních hudebníků, živá vystoupení připravují i mnohé restaurace. Navštívit můžete i některou z klasických diskoték či barů. Jaké doporučujeme?

 • Klub Dos Locos No1: Do jedné z mála větších diskoték v hlavním městě míří zejména zástupy teenagerů. Klub v létě bývá doslova narván lidmi, těšit se můžete na dobrou hudbu i výborné koktejly.
 • Klub The Jungle Korčula: Druhý známý klub v hlavním městě, jehož největší předností je outdoorový taneční parket. Pokud vám tedy nedělají dobře zakouřené prostory, vyrazte se pobavit právě sem. Je třeba počítat s vyššími cenami za nápoje, stojí ale za to se tu minimálně jeden večer ukázat.
 • Bar Massimo: V horní části staré pevnosti můžete navštívit koktejlový bar Massimo. Rozhodně se sem stavte na západ slunce, k tomu si dejte některý z lahodných koktejlů a zaposlouchejte se do tónů jazzové hudby.

Počasí na Korčule

Pro počasí na Korčule jsou typická horká léta s teplotami šplhajícími ke 27 °C a delší zimy, kdy teploty neklesají příliš nízko, ale poměrně často prší.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Korčule? Kdykoliv od druhé poloviny června až do konce září. To nejslunečnější počasí slibuje červenec a srpen. V září sice denní teploty začínají klesat, moře však zůstává krásně prohřáté. Vyhněte se návštěvě v říjnu, kdy prší nejvíc z celého roku. Na poznávací výlet sem jinak můžete vyrazit kdykoliv.

Historie Korčuly

Korčula má opravdu dlouhou a bohatou historii. I když samotní obyvatelé ostrova za zakladatele hlavního města považují vznešeného uprchlíka z Tróje Anténóra, objevy archeologů ukazují, že místo bylo osídlené již dávno předtím, než sem slavný Trójan dorazil.

Ostrovu poté vládli Římané, Slované i Benátčané. Zajímavostí je, že v roce 1254 se zde měl údajně narodit slavný objevitel Marco Polo. Jestli je to pravda zůstává záhadou. Každopádně je jisté, že zde kdysi skutečně žila rodina s příjmením Depolo. (zdroj)

Od 18. století zde pokračovalo rychlé střídání vládců. Ostrov ještě nějakou dobu patřil Benátské republice, pak ho získala Habsburská říše. Korčule po krátkou dobu vládla i Francie, později si ostrov podrobila černohorská vojska, která ho darovala zpět do rukou Rakouska.

Po 1. světové válce a během 2. světové války Korčula patřila Itálii, následně Německu. Po válce se Korčula začlenila do Socialistické federální republiky Jugoslávie. Brzy poté se zde začal rozvíjet i cestovní ruch.

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Korčula
Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top