7 Kreta

Kréta: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Největší řecký ostrov, který potěší každého cestovatele. Na Krétě si přijdou na své rodiny i jednotlivci, aktivní sportovci a objevovatelé i plážoví povaleči. Můžete tu poznávat velká města i ztracené vesničky, přírodu i krásně čisté moře – je to jen na vás. Bohatá historie, výborná kuchyně, založená na jehněčím mase, a nádherná příroda – přesně taková je Kréta. Východní a západní část ostrova se od sebe liší, a vy autem můžete procestovat každý kout.

7 Kreta

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy na Krétu

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí na Krétu na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Amounda Bay

1 Amounda Bay Kreta

Hotel Amounda Bay se nachází cca 450m od písečné pláže Amoudara a nabízí venkovní bazén s lehátky, restauraci a snack bar. Všechny pokoje jsou klimatizované a mají balkon. Amounda Bay leží jen pár minut chůze od řady restaurací, kaváren a obchodů. Přímo před hotelem najdete autobusovou zastávku. Do Heráklionu je to 7 km. Na místě je soukromé parkoviště.

Eri Beach

2 Eri Beach Kreta

Hotel je situován přímo u moře na skalnatém výběžku s přilehlými písečnými plážemi. Nejbližší nákupní možnosti, restaurace a taverny jsou vzdáleny přibližně 200 m, do rušného centra letoviska Hersonissos je to zhruba 500 m. Vzdálenost od Heraklionu, kam jezdí pravidelné autobusové linky (zastávka asi 50 m od hotelu), činí asi 23 km.

Petra Mare

3 Petra Mare Kreta

Oblíbený hotel je situován přímo na dlouhé písečno-oblázkové pláži. Do centra městečka Ierapetra, vzdáleného přibližně 800 m od hotelu, lze dojít pohodlnou procházkou podél pobřežní promenády.

Kavros Beach

4 Kavros Beach Kreta

Hotelový komplex Kavros Beach se skládá z několika budov rozmístěných přímo u písečné pláže (místy smíšené) letoviska Kavros, která patří k nejdelším na ostrově Kréta. V blízkosti hotelu se nachází celá řada obchodů, barů a taveren. Centrum městečka Georgioupolis je vzdáleno přibližně 4 km, město Chania leží ve vzdálenosti 20 km, letiště je v dosahu asi 30 km.

Amuse

5 Amuse Beach Club Kreta

Hotel Amuse stojí přímo u krásné pláže, vedle známého Palm Beach Club s bazény a bary, které mohou klienti hotelu Amuse využívat. V samém srdci živého a pulzujícího letoviska Hersonissos, které je známé díky nepřebernému množství nákupních i zábavních možností přes den i ve večerních hodinách. Jako na dlani budete tedy mít obchody, taverny, bary a mnoho dalšího. Od letiště je hotel vzdálen jen cca 25 km.

PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Krétu

Ostrov Kréta s hlavním městem Heraklion má přes 600000 obyvatel. Možná se vám to zdá hodně, ale samotný ostrov má téměř 8400 km2, takže v některých oblastech nemusíte na místní vůbec narazit. Najdete tu nádherné pláže a zátoky i krásná městečka a vesničky v typickém řeckém stylu. Východ a západ Kréty se od sebe liší – na východní části není tolik vegetace, jako na té západní.

Na Krétě se můžete vydat i za poznáním historie, například památek z období Mínojské civilizace. Uvidíte tu mnoho archeologických nalezišť a prohlédnete si například palác Knossos z mínojské doby.

Kréta turistům nabízí rozmanité ubytování. Můžete si užívat luxus a služby velkých měst nebo se ubytovat v malebném přístavním městečku či úplně mimo turistická letoviska

OSM důvodů, proč jet na dovolenou na Krétu

 • Kréta je velký a různorodý ostrov. Má co nabídnout milovníkům přírody, dobrého jídla, krásných pláží i cestovatelům, kteří mají rádi aktivní dovolenou.
 • Je skvělou destinací pro milovníky historie. Najdete tu spoustu archeologických nalezišť a prohlédnout si můžete třeba známý palác Knossos.
 • Kréta má jedny z nejkrásnějších řeckých pláží, například tu s růžovým pískem. Spousta pláží je menších a najdete tu i takové, které budete mít sami pro sebe. (zdroj)
 • Čekají vás tu nádherná přímořská městečka a malé přístavy, kde si dáte výborné jídlo a užijete si příjemné atmosféry a řecké pohostinnosti.
 • Pro české cestovatele je Kréta cenově dostupná a najdete tu ubytování všech cenových kategorií.
 • Na Krétě budete mít nádhernou přírodu všude kolem. Můžete se toulat silničkami na strmých svazích místních kopců a užívat si krásných výhledů po okolí, nebo se můžete vydat na treky pěšky či na kolech.
 • Z Česka je Kréta skvěle dostupná. Letecky jste tu za 2,5 hodiny a protože má Kréta 2 letiště, můžete si vybrat to bližší vašemu ubytování nebo strávit část dovolené na východní a část na její západní části.
 • V krétských přístavních městech se budete cítit jako v Benátkách – na místní architektuře jsou poznat silné benátské vlivy.

SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou na Krétu

 • Kréta potěší hlavně milovníky klidu. Ačkoliv tu najdete i pár větších měst, zbytek jsou spíše městečka a vesničky.
 • Na Krétě si musíte půjčit auto. Pohyb bez něj bude jen obtížný a z ostrova byste moc neviděli. Je to ostrov, který opravdu neprojdete pěšky.
 • Krétské silnice zároveň nepatří mezi příliš bezpečné. Často jsou klikaté a spousta z nich je nezpevněných. Styl řízení se podobá tomu v Itálii. Všude po ostrově také najdete podél silnic malé kapličky na místech, kde došlo k nehodě.
 • Pokud si chcete užívat jen válení na pláži, vydejte se na jiný, menší ostrov. Na Krétě je toho spoustu k objevování.
 • Ačkoliv je Kréta turistickým letoviskem a většinou se domluvíte anglicky, v některých odlehlých městečcích se mluví pouze řecky.
 • Ostrovní kuchyně je založena především na mase. Kréťané se historicky příliš nezabývali rybolovem – raději chovali zvířata v ohrádce. Ryby si tu sice dáte, ale na ty nejlepší řecké ryby musíte na jiné ostrovy.
 • Kréta se hodí hlavně na delší dovolenou. Za týden projedete jen malou část ostrova.

Shrnutí

Kréta je ostrov, který potěší každého cestovatele. Nádherné pláže, malebná přístavní i vnitrozemní městečka, hory i moře a výborné jídlo – to vše tu na vás čeká. Zažijete tradiční řeckou pohostinnost v malých tavernách všude po ostrově i atmosféru Benátek v místních přístavech. Ostrov patří mezi levnější destinace a skvěle se tu najíte třeba i za 10 Eur na osobu.

Kréta se moc nehodí pro ty, kteří plánují dovolenou jen na pár dní. Musíte si tu také půjčit auto, jinak se po ostrově budete pohybovat jen obtížně. Místní řídí podobně jako Italové, takže si musíte zvyknout. A pokud hledáte rušnou, skvěle vybavenou destinaci, zkuste se podívat po jiném místě – Kréta je skvělá hlavně pro milovníky klidu a nabídne vám spíš příjemnou atmosféru menších přímořských městeček, ačkoliv se v létě plní turisty. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Kréta je úžasným místem na koupání. Najdete tu městské i přírodní pláže písčitého i oblázkového typu. Některé z nich jsou vybavené lehátky a slunečníky a na těch nejodlehlejších můžete být klidně sami. Spousta místních pláží se skvěle hodí pro děti, protože mají mírný vstup do vody. Na Krétě najdete také unikátní pláž s růžovým pískem, na které se každoročně fotí tisíce lidí.

 • Elafonisi – tato unikátní pláž se nachází poblíž stejnojmenného ostrůvku. Podobá se tropickému ráji – písek na této pláži je svítivě růžový a na slunci hraje všemi barvami. Dostanete se sem autem i autobusem (například z města Chania). Můžete si tu půjčit i slunečník a lehátko a v blízkosti jsou taverny, kde se můžete občerstvit. Ty nejkrásnější plážové fotky z dovolené pořídíte právě tady.
 • Balos – tuto nádhernou pláž najdete na poloostrově Imeri Gramvoúsa v západní části Kréty. Celá oblast je chráněná, takže tu uvidíte rozmanitou flóru i faunu, mimo jiné divoké osly nebo chráněné želvy. Tato pláž je zároveň i lagunou, a proto je tu moře v mnoha místech hodně mělké a je zbarvené do exotické zelenomodré barvy.
 • Falassarna – jedna z nejkrásnějších pláží ostrova. Leží cca 50 km od města Chania. Tato písčitá pláž je velice oblíbená dospělými i rodinami s dětmi, protože vstup do vody je pozvolný a poblíž najdete i plážové bary a občerstvení. V létě se tu pořádají plážové party, a proto sem každoročně míří spousta mladých.
 • Kedrodasos – nádherná písčitá pláž na západním pobřeží ostrova, která leží poblíž pláže Elafonisi. Hodí se pro milovníky přírody a klidu a nebývá tak přeplněná jako jiné populárnější pláže. Kousek vedle najdete pohodlné parkoviště a cesta pěšky trvá asi 10 minut pěšky.
 • Seitan Limania – nádherná malá pláž cca 20 km z Chanie, která leží na poloostrově Akrotiri. Zaparkujete nad ní a k pláži musíte doslova slézt, protože leží mezi skalisky. Jelikož se jedná o maličkou pláž bez vybavení, nezapomeňte si vzít jídlo a pití na celý den.
 • Agiofarago – tato pláž se nachází ve stejnojmenné soutěsce a je obklopena vysokými skalisky. Najdete ji přibližně uprostřed ostrova v jeho jižní části. Pláž je menší a poblíž najdete i malý kostelíček s jeskyní. Užijete si tu krásné výhledy i dlouhé procházky po okolí.

Na Krétě najdete desítky dalších krásných pláží – stačí jen objevovat. Navštivte také pláže Malia, Vai, Chrissi island, Koufonissi nebo Matala nebo se vydejte jen tak po pobřeží a zastavte se tam, kde vás to láká nejvíc. (zdroj)

Pokud se na ostrov vydáte mimo sezonu nebo nechcete plavat v moři, můžete si vybrat i z několika plaveckých bazénů. Ve městě Chania je plavecký bazén a další najdete ve městě Agios Nikolaos na adrese Ikaron 4.

Příroda

Kréta vás dostane nejen nádherným mořem, ale i úchvatnou přírodou. Nejvyšší hora se tyčí do výšky přes 2400 metrů a celý ostrov vám nabízí spoustu možností k výpravám nejen po nekonečném pobřeží, ale i do vnitrozemí ostrova. A kam se vydat na výlety za přírodou?

 • výlet: Soutěska Samaria – jedno z nejkrásnějších míst ostrova, které najdete hodinu a čtvrt jižně z Chanie. Dostanete se sem autem či autobusem. Pro návštěvníky je soutěska dostupná od května do října a po zbytek roku bývá nepřístupná kvůli vysoké hladině vody. Abyste ji prošli celou, vyhraďte si celý den, protože výlet vám zabere 5-7 hodin chůze. V některých místech je cesta náročnější, proto nezapomeňte na kvalitní pevnou obuv. Za námahu budete odměněni nádhernými výhledy do okolí i krásnou přírodou. Po celé délce soutěsky najdete místa, kde se můžete osvěžit pitnou vodou nebo si zajít na záchod. (zdroj)
 • Botanický park a krétské zahrady – botanická zahrada, ve které vás čeká příjemný, 2-3hodinový okruh s poznáváním místních i exotických rostlin. Najdete tu například sekci s různými druhy vinné révy, citrusů, voňavé bylinky i oddíl exotického ovoce. U botanického parku je také restaurace, kde ochutnáte například čerstvou pomerančovou šťávu nebo koláč. V polovině trasy vás čeká také minizoo.

Tipy na výlety

Na ostrově Kréta:

 • Palác Knossos – najdete jej kousek od města Herakleion. V tomto obrovském paláci, postaveném v období Mínojské civilizace, žil podle legend Minotaurus. Dobře zachovalé pozůstatky si můžete sami prohlédnout. Nejlepší je vyrazit ráno, než začnou přicházet další turisté. Koupit si můžete klasický lístek za 15 Eur nebo kombinovaný lístek za 16 Eur, se kterým navštívíte i muzeum v Herakleionu. Návštěva paláce je možná také s audioprůvodcem nebo s průvodcem.
 • Město Rethymno – nádherné přístavní městečko na severním pobřeží Kréty, přibližně na půl cesty mezi Chanií a Herakleionem. Městečko vás okouzlí nádhernými historickými budovami, krásným městským centrem s mnoha úzkými uličkami a krásnými zákoutími i výbornou kuchyní, kterou můžete ochutnat ve spoustě taveren. Navštivte tu Benátský přístav, kde si prohlédnete starý maják a můžete si tu dát něco na osvěžení. V Rethymnu je také archeologické muzeum nebo muzeum folklóru a historie. V blízkém okolí najdete pěkná místa ke koupání.
 • Město Agios Nikolaos – nádherné přístavní městečko s jezírkem v centru. Leží asi hodinu cesty z Herakleionu směrem na východ. Podél jezírka a celého přístavu je dlouhá promenáda, plná barů a restaurací. Místo má úžasnou atmosféru a můžete tu nakoupit spoustu suvenýrů, dát si něco dobrého nebo se jen tak procházet krásnými uličkami a městečko objevovat svým tempem.
 • Herakleion – hlavní město Kréty. Herakleion je také přístavní město a můžete si tu prohlédnout například Benátskou pevnost přímo na pobřeží nebo také archeologické muzeum. Herakleion žije turisty a tak tu najdete spoustu obchodů, taveren i možností zábavy. V letním období tu probíhá 3měsíční festival, plný hudby, divadla i tance. V blízkém okolí najdete také pěkné pláže, například Amnissos, Kokkini Hani nebo Mátala. Ceny v Herakleionu jsou o něco vyšší, než v Agios Nikolaos nebo v Rethymnu.
 • Chania – druhé největší město Kréty s 60000 obyvateli. Není tak turistické jako hlavní město, a tak si jej můžete v klidu projít. Nabídne vám malebná zákoutí s tavernami s venkovními stoly, krásnou promenádu podél benátského přístavu a úžasné staré město. Můžete tu strávit celý den a užívat si atmosféry středně velkého řeckého města.
 • Klášter Agarathos – pravoslavný klášter, umístěný na kopci 30 minut autem z Herakleionu. Skvělé místo pro náboženské rozjímání, kde se cítíte opravdu jako na konci světa. Můžete si tu prohlédnout krásně zdobenou kapli, koupit si náboženské předměty a navštívit muzeum s náboženskými předměty.

Výlety do okolí:

Kréta je velký ostrov, a tak si zaslouží důkladné objevování. Podniknout můžete také výlety na okolní ostrovy či ostrůvky, ale doporučujeme vám strávit čas především na Krétě, protože toho nabízí spoustu. Pokud se chcete vydat mimo Krétu, můžete zamířit například na tato místa:

 • Celodenní výlet na ostrůvek Chrisi – tento ostrůvek, přezdívaný krétský Karibik, patří mezi nejjižnější středozemní ostrovy. Den tu strávíte koupáním i šnorchlováním na nádherných plážích nebo procházkami v cedrových lesích. Na ostrůvek vás dopraví loď a s průvodcem navštívíte také kostelík Sv. Mikuláše.
 • Výlet na Santorini – na tento nádherný řecký ostrov se z Kréty vypravte na jeden či dva dny. Santorini je oblíbenou destinací zamilovaných párů a nabídne vám spoustu romantických zákoutí a nádherné západy slunce. Můžete tu ochutnat výbornou řeckou kuchyni a pokochat se krásnými městečky a příjemnými plážemi. Výlet koupíte například v balíčku zde nebo přes tuto stránku.
 • Ostrov Kasos – tento menší ostrov se nachází mezi Krétou a ostrovem Karpathos. Nádherný ostrov s krásnými plážemi i přírodou, kde si budete připadat jako v tropickém ráji. Hodí se na celodenní výlet.
 • Ostrov Gavdos – tento exotický ostrůvek jižně od Chanie vás okouzlí nádherným mořem. Má jen 60 stálých obyvatel a najdete tu několik taveren i místa, vhodná pro kempování. Ostrůvek má jen 27 km2 a nachází se daleko od civilizace, takže si tu skvěle odpočinete od turistického ruchu. (zdroj)

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Výlety na kajaku – tyto výlety začínají například v městečku Paleochora v jihozápadní části ostrova. Různé druhy kajaků si můžete zapůjčit například v agentuře Enjoy Crete. Ceny se liší v závislosti na typu kajaku a délce výpůjčky.
 • Agentura Enjoy Crete pořádá mnoho dalších adrenalinových expedicí a aktivit, například horolezecké výpravy, rodinné výlety nebo výlety na kolech (v nabídce mají mountainbike, silniční kola i elektrokola).
 • Výlety lodí – při těchto výletech si užijete plavání, šnorchlování, poznávání významných míst Kréty i jejího okolí – záleží jen na vás. Můžete si vybrat z výletů na hodinu i na delší dobu. Agenturu najdete ve městě Chania.
 • Lukostřelba – vy i vaše děti se můžete na pár hodin stát lukostřelci. Instruktoři vám vše vysvětlí a poté si zkusíte střelbu na lehčí i náročnější cíle (3D modely zvířat) na 19 různých stanovištích. Nemusíte být nijak zvlášť fyzicky zdatní, stačí jen vhodné obutí. Veškeré vybavení vám půjčí na místě. Areál se nachází v jihozápadní části ostrova, asi hodinu a půl autem z města Chania. Výlet spojíte také s návštěvou blízkých pláží.
 • Paragliding – na Krétě si vyzkoušíte i tuto adrenalinovou aktivitu. Tandemový paragliding je vhodný i pro ty, kteří tuto zábavu ještě nezkoušeli. Pilot vám nejdříve vysvětlí, jak se chovat a co dělat, a potom už můžete začít. Aktivita začíná v Chanii a užijete si výhledy z ptačí perspektivy na Krétu i na okolní moře a ostrůvky.
 • Na Krétě najdete také řadu potápěčských agentur, například Kalypso, Diver’s club Crete, Evelin Dive Center nebo Scubakreta. Agentury nabízí potápění u břehů moře, výlety na lodích za potápěním nebo objevování podmořských jeskyní či vraků lodí. Na Krétě si najde své zkušený potápěč i naprostý začátečník.
 • Plážové sporty na Krétě – na pláži Kouremenos najdete surfařský klub s plavčíky a s instruktory. Další vhodnou pláží pro tento sport je Elafonisi, kde si na své přijde začátečník i pokročilý. Surfovat můžete také v oblasti Amoudara a Agia Marina v Chanii. Pokud máte rádi paddle surfing, poblíž Heraklionu najdete perfektní místa Stalida a Arena. Dalším místem pro tento sport je pláž Falassarna. Na pláži Amoudara si vyzkoušíte kitesurfing. Na větších krétských plážích na vás čeká spousta dalších vodních aktivit a sportů.

Aktivity pro děti

Vaše děti zaujmou všudypřítomné krétské kočky, které jsou většinou mazlivé a jsou zvyklé na krmení od turistů i místních. Po celém ostrově uvidíte misky s vodou i granulemi – místní jsou tu na kočky zvyklí a mají je rádi. Na skalách zase můžete pozorovat horské kozy a na ostrově spatříte i jiná divoce žijící zvířata. S dětmi si na Krétě užijete příjemné koupání na krásných plážích, často s pozvolným vstupem do moře, a vydáte se do zmíněných přístavních městeček, kde se dětem bude také líbit. A co ještě podniknout na Krétě s dětmi?

 • Celodenní výlet na souostroví Koufonisia na pirátské lodi – tento výlet vás zavede na souostroví Koufonisia, které je vyhledávané pro své nádherné pláže s průzračným mořem a modrozelenou vodou. Po ostrůvku se projdete, zaplavete si v moři a děti si zahrají na piráty na lodi.
 • Výlety lodí s proskleným dnem – tyto lodě vyplouvají z Chanie a při výletu můžete s dětmi krmit ryby. Přes prosklené dno lodi budete obdivovat podmořský svět a pokud budete mít štěstí, uvidíte třeba i želvy. Ceny začínají na 10 Eurech za hodinový výlet, děti do 3 let mají výlet zdarma a děti od 3 do 12 let platí 5 Eur.
 • Aquaworld Aquarium – toto akvárium najdete asi půl hodiny východně autem z Herakleionu. Vaše děti se tu seznámí s mořskými rejnoky, chobotnicemi, se spoustou druhů ryb a také s mořskými želvami. V Aquaworldu se nachází i centrum zachráněných plazů, takže tu uvidíte i hady nebo ještěrky. S mnoha zvířátky se můžete i vyfotit. Popisky jsou i v češtině. Strávíte tu 1-2 hodiny a vstupné vás vyjde na 8 Eur na dospělého.
 • Cretaquarium – toto akvárium leží asi 20 minut autem východně z Herakleionu a patří mezi největší a nejmodernější akvária Evropy. Uvidíte tu třeba žraloky nebo medúzy a kraby. Za vstupné v sezoně zaplatíte 10 Eur za dospělého, senioři a děti zaplatí 6 Eur a do 4 let věku je vstup zdarma. Můžete využít i procházky po akváriu s průvodcem nebo s audioprůvodcem.
 • Dinosauria Park – kousek od Cretaquaria najdete tento zábavní park pro děti s replikami dinosaurů, zasazenými do místní fauny. Je tu i planetárium, kde mají i český zvukový doprovod k videím. Najdete tu i obchod se suvenýry a restauraci.

Noční život na Krétě

Na Krétě si přijdou na své také všichni milovníci nočního života. Oblíbenými místy noční zábavy jsou resorty Malia a Hersonissos. Tato dvě města od sebe leží 15 minut autem a jsou oblíbená zejména mladými, kteří chtějí tančit až do rána. Ve městě Hersonissos se můžete zastavit například v New York Beach Clubu, který patří mezi nejpopulárnější místní kluby, nebo také v rezortu Star Beach, který přes den nabízí koupání v bazénech se skluzavkami za zvuků hlasité hudby. V noci se hudba mění na techno. Další populární klub se jmenuje Biobio. V rezortu Malia najdete například CandyClub (jedna z nejoblíbenějších místních diskoték) nebo Apollo Club.

Také ve městech Herakleion, Chania i Rethymno najdete široký výběr barů, diskoték, taveren a restaurací. Ve spoustě pobřežních městeček najdete plážové bary nebo bary poblíž přístavů a promenád, kde si dáte třeba koktejl. Místní bary bývají většinou otevřené až do 2 ráno, kdy se zábava přesouvá do nočních klubů.

V Herakleionu můžete navštívit spoustu barů i klubů. Místní noční život je klidnější než v Malii a Hersonissosu. Z místních podniků stojí za návštěvu například Dish Cafe Bar, který vám nabídne výborné jídlo a skvělé vodky, whiskey i likéry. Dalším zajímavým místem je Almyra Seaside – přímo na pláži vám tu naservírují skvělé mořské plody a koktejly a ochutnáte i tradiční řeckou kuchyni. Pokud byste raději do klasického baru, můžete zkusit Wet and Dry Speakeasy Bar. Interiér je ve stylu 20. a 30. let a bar vás zaujme výbornými koktejly.

V každém větším městě Kréty můžete objevovat bohatý noční život. Další tipy (v angličtině) najdete zde. (zdroj)

Počasí na Krétě

Kréta má typické středomořské klima, charakteristické mírnými zimami, plnými deště, a horkými a slunečnými léty. Nejvíce na ostrově prší od října do března, zatímco v létě neprší téměř nikdy. V krétských horách může v zimě i na jaře sněžit a v tomto období bývá Kréta deštivá a větrná. Krajina je hlavně v létě hodně vyprahlá, což nejvíc uvidíte na východní části ostrova. Západní část ostrova je zelenější.

V červenci a srpnu bývá na Krétě průměrně 12 hodin slunečního svitu za den, zatímco nejméně jich bývá v prosinci a lednu. Od poloviny května až do poloviny září fouká severozápadní vítr Meltemi, takže v této části ostrova může mít moře vyšší vlny, než na té odstíněné. Na druhou stranu je díky větru horko snesitelnější. Čas od času mohou přicházet africké vlny veder, kdy teploty stoupají až k 35 °C na pobřeží a ke 40 °C ve vnitrozemí. Průměrná teplota moře je nejvyšší v srpnu – 25 °C. V červenci a v září dosahuje příjemných 24 °C. (zdroj)

Historie Kréty

Kréta je považována za kolébku evropské civilizace. Mezi lety 2800-1400 před naším letopočtem tu rozkvétala Mínojská civilizace. V tomto období byl vybudován třeba palác v Knossosu. Po přírodní katastrofě, která zničila Mínojskou civilizaci, byl ostrov ovládnut jinými kmeny. V následujících letech se na Krétě začala rozmáhat klasická řecká civilizace a poté byl ostrov podmaněn Římem. V byzantském období se Kréta stává významným centrem křesťanství.

Mezi lety 1204-1897 byla Kréta pod nadvládou Benátek a tento vliv je dodneška patrný na spoustě staveb (například v přístavních městech). Kréta získala autonomii v roce 1897 a k Řecku byla připojena v roce 1913. Podobně jako spousta jiných míst utrpěla i Kréta velké škody za druhé světové války. Po ní se ale začala poklidně rozvíjet. Dodnes můžete na Krétě navštívit spoustu míst z dávné i nedávné historie, jako například paláce Knossos, Phaestus, Malia, Zakros, Tylissos a spoustu dalších archeologických nalezišť a zajímavých míst. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Kréta
Sending
User Review
4 (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top