Lefkada – základní informace před cestou

O ostrově

Lefkada je ostrov v Iónském moři a s centrální pevninou je spojený hrází a sklápěcím mostem. Zabírá rozlohu 356 km2 a žije zde přes 20 tisíc obyvatel. Na mapě je mezi ostrovy Korfu na severu a Kefalonie a Ithakou na jihu. Ostrov nabízí 117 km pláží a středomořské podnebí.

Správním střediskem a hlavním městem ostrova je přístavní město Leukás (někdy psáno Lefkas či Lefkada). Správně je Lefkada rozdělená do dvou krajů a šesti okresů. Vnitrozemí ostrova je velmi hornaté a s vrcholy nad 1000 m n. m. Bohaté zdroje spodních vod, které se zde nachází, udržují velice pestrou floru a faunu.

 

Historie ostrova

Na ostrově byly nalezeny pozůstatky z doby kamenné. Několik silných zemětřesení v minulosti většinu památek na ostrově zničilo. Jednou z mála středověkých staveb, které se zachovaly, je Maura Santa. Hrad je vystaven na výběžku, který zasahuje do moře. Stáří stavby se datuje do 14.století.

Jak na Lefkadu

Na ostrov se dá dopravit snadno po vodě, vzduchem i pěšky přes most. Nachází se zde také půjčovna aut skútrů i lodí. ➦Autem do Řecka

Počasí

Jaro bývá velice deštivé, ale už v dubnu jsou teploty kolem 25 °C. V květnu deště ustávají a vše začne krásně kvést. Vzduch nádherně voní.

Letní sezona začíná v červnu. Teploty jsou kolem 25-35 °C. Od moře vane příjemný mírný vítr.

Podzim je stále teplý a vhodný k rekreaci. V tomto období už je zde klid a pohoda. Turistů je méně.

Zima je deštivá a teploty se pohybují kolem 20 °C.

Gastronomie

Většina restaurací má před vchodem informační tabule s menu. Nechybí ani vyobrazení jídel a jídelní lístky jsou většinou v řečtině, angličtině a němčině.

Řecká kuchyně je známá množstvím předkrmů a chodů. Mezi nejvyhledávanější předkrmy patří tzatziki nebo pečená kapie. Velmi chutná je taramosalata, což je paštika z tresčích jater, k chuti přijde i osvěžující řecký salát choriatiky nebo dolmades, což jsou listy z révy plněné rýží a masem.

Řecko – slunce, moře, hory a památky od jara do zima

K tradičním pokrmům patří gyros (grilované vepřové na rožni) a podává se buď s hranolkami, nebo v arabském chlebu. Podobné jídlo je i suvlaki, jen je ze skopového nebo jehněčího masa. Další dobrotou je musaka, což je zapečený lilek s mletým masem.  Sladká tečka může být klasický řecký jogurt s medem nebo například baklava z lístkového těsta s medem a oříšky.

Na přípitek je vhodný kvalitní koňak Metaxa, který má v sobě sílu řeckého slunce. Oblíbená je i anýzová kořalka zvaná ouzo. V horku přijde k chuti i ledová káva.

Oběd se podává kolem 14. hodiny odpoledne a večeře kolem 21 hodiny. Ta je také hlavním jídlem dne a přijde v dobré restauraci na 5-12 Euro. Očekává se spropitné 5 až 10 % z ceny.

Nákupy

Lefkada nabízí mnoho příležitostí k nákupům. Všechna řecká turistická centra mají supermarkety a minimarkety, útulné obchůdky i stánky. Potraviny jsou nejlevnější ze supermarketů. Většina měst má své tradiční trhy, kde kromě ovoce a zeleniny na pultech nabízí ryby, plody moře, olivový olej, koření, víno domácí produkce a typické řemeslné výrobky a suvenýry. Na trzích je zvykem smlouvat.

Zábava

Pro milovníky nočního života je nejlepší zábava v hlavním městě a veselí se často protáhne až do ranních hodin. Zvláště bujaré jsou oslavy svátků, kdy se jí, pije a tančí řecký tanec sirtaki.

Lefkada je ostrov s nádhernou a pestrou krajinou. Na pobřeží jsou bílé pláže s tyrkysovým mořem. Bohaté srážky v zimních a jarních měsících udělaly z ostrova velice úrodné místo. Pro nadšené horské turisty se naskytuje možnost prozkoumat horské pásmo ve vnitrozemí s vrcholem Stavrotás (1158 m n. m.) nebo nejjižnější výběžek ostrova Mys Doukato zakončený 72 metrů vysokým skalním útesem Akrotírio Lefkadas s majákem. Na jihu a na východě ostrova je množství příjemných zátok pro romantické dobrodružství. Jsou zde i vhodná kotviště pro malé lodě a skvělá místa na koupání.

Ostrov Lefkada je velice vyhledávaným střediskem vodních sportů. Je zde nejlepší zázemí pro windsurfing a kitesurfing. Po celé délce pobřeží jsou půjčovny s potřebným vybavením.

Praktické informace

Ve většině hotelů není třeba elektrický adaptér. Elektrické napětí je 220 V a zásuvky jsou stejné. Voda z kohoutku je zdravotně nezávadná, ale není moc chutná, proto je lepší používat tu balenou z obchodu.

Ostrov Lefkada je považovaný za bezpečné místo, přesto je třeba dodržovat pár dobrých zásad:

  • nenechávat na pláži a v autě osobní věci bez dozoru
  • využívat v hotelu bezpečnostní schránky
  • nenosit u sebe originály dokladů, ale pouze kopie

    Články o Řecku

    Všechny naše články o Řecku naleznete v článku, který slouží jako rozcestník.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top