6 Novalja

Novalja: Nejlepší zájezdy 2022 & kompletní průvodce dovolenou

Chorvatské přímořské letovisko Novalja okouzlí všechny svými čistými plážemi, skrytými zátokami a krásnou přírodou. V této destinaci se bude líbit milovníkům moře, vodních sportů a je zde vyhlášená místní kuchyně. Toto místo ležící na jihozápadní straně ostrova Pag je každoročně vyhledáváno mladými milovníky taneční hudby z celého světa. Městu se přezdívá chorvatská Ibiza a každé léto se zde koná mnoho festivalů a párty. Díky skvělé nabídce ubytování a příjemným plážím je ale Novalja vhodná i pro rodiny s dětmi. V dnešním článku vám předáme nejlepší tipy na zajímavosti v Novalje a okolí a prozradíme vám, kdy je nejvhodnější se do zátoky Novalja vypravit na rekreaci.

6 Novalja

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy v Novalji

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí do Novalji na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Hotel Camping Straško

1 Camping Strasko Novalja

Mnohokrát oceněný, moderní čtyřhvězdičkový kemp s širokou nabídkou sportovních a zábavních aktivit je situován v překrásné zátoce s dlouhou oblázkovou pláží (oceněna Modrou vlajkou EU). Nákupní možnosti a zábavu mají hosté přímo v resortu nebo v 1,5 km vzdáleném malebném letovisku Novalja (obchody, restaurace, bary, tradiční trh, sportoviště). Vzdálenost z Prahy je 901 km.

Hotel Vila Božena

2 Vila Bozena Novalja

Vila je vzdálená cca 550 m od centra městečka Novalja. V blízkosti najdete restaurace, bary, kavárny, market, směnárna, parkoviště.

Hotel Vila Pisk

3 Vila Pisk Novalja

Vila Pisk Novalja se nachází na ostrově Pag. Vila leží 600m od moře. V blízkosti můžete využít restaurace, které nabízí místní speciality (jehněčí na rožni, pažský sýr). Nejen mladí ocení obří diskotéku na pláži, kde se můžete bavit pod otevřeným nebem až do ranních hodin. V blízkosti městečka Novalja se nachází krásné oblázkové pláže Zrča a Straško, které nadchnou návštěvníky svou prostorností a čistotou moře.

Hotel Liberty

4 Liberty Novalja

Liberty Hotel v Novalji nabízí venkovní bazén, à la carte restauraci a soukromý úsek pláže. V celém hotelu je zdarma dostupné Wi-Fi. Party pláž Zrće leží asi 3 km daleko. Všechny pokoje jsou klimatizované a vybavené satelitní TV, minibarem a psacím stolem. Ve vlastní koupelně najdete sprchový kout a bezplatné toaletní potřeby.Z většiny pokojů je výhled na moře.

Hotel Vila Andela

5 Vila Andela Novalja

Příjemné apartmánové ubytování, ležící na ostrově PAG v letovisku Novalja, cca 600 m od pláže. Apartmány mají balkon nebo terasu, klimatizaci, SAT/TV, wifi připojení na internet.

PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Novalji

Menší rybářská obec a přístav Novalja se nachází ve stejnojmenné zátoce na ostrově Pag. Je druhým největším městem na ostrově a je střediskem zábavy a cestovního ruchu. Najdete zde širokou nabídku ubytování, stravovacích zařízení a tanečních klubů. Spousta místních se zabývá rybolovem, chovem ovcí a pěstováním vinné révy. Doporučujeme vyzkoušet místní víno a lokální kuchyni. V hlavní turistické sezóně se tu pořádají hudební festivaly a některá místa tak mohou být hlučnější, s vysokým výskytem mladých lidí.

Novalja je ale známá i svými útulnými kavárnami, bary na pláži a tradičními restauracemi. Město patří mezi nejatraktivnější turistická místa na Jadranu. Jde o velmi slunné místo, plné zátok s tyrkysovou vodou. Díky tomu jsou tu skvělé podmínky k vykonávání vodních sportů a najdete tu i spoustu kilometrů cyklostezek. Z České republiky je Novalja dostupná letecky i autem. Při cestě autem můžete využít trajektu nebo cesty přes Pažský most.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou do Novalji

 • Novalja je 2. největším městem chorvatského ostrova Pag a je zde bohatá nabídka ubytování a služeb.
 • Najdete tu krásné zátoky, oblázkové i písečné pláže a pěkné okolní lesy.
 • Jde o vyhledávané středisko zábavy a nejznámější je pláž Zrće, která je centrem noční zábavy a letních hudebních festivalů.
 • Na své si přijdou i milovníci vína a jídla. Doporučujeme ochutnat místní kuchyni a navštívit některou z tratorií. Nabídka na jídelních lístcích je opravdu široká a mezi největší speciality patří jehněčí na rožni, grilované čerstvé ryby, mořské plody, mlži a místní sýr.
 • V zátoce je vybudovaná široká nabídka ubytování od útulných hotýlků až po plážové resorty. Už v 60. letech místní přestavovali své domy a pronajímali pokoje turistům.
 • Místní ovčí sýr je známý po celém světě díky své aromatické chuti a silné vůni. Je to díky kapkám mořské vody na stéblech bylin, kterými se tu ovce živí. Sýr si můžete koupit v místní sýrárně a ukážou vám, jak se vyrábí. (zdroj)
 • Můžete zde podniknout výlety lodí na okolní ostrovy a vybrat si ze široké nabídky sportovních i vodních aktivit.
 • Jde o velmi slunečné místo a vládne zde příjemné středozemní podnebí. Příroda je rozmanitá a můžete obdivovat husté lesy, spoustu druhů bylin a okolní kopce poseté vinnou révou.

 SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou do Novalji

 • Místu se přezdívá chorvatská Ibiza a v létě je zde opravdu rušno. Konají se tu taneční festivaly a zejména na pláži Zrće končí párty až v brzkých ranních hodinách.
 • Z České republiky jde o vzdálenější destinaci. Z Prahy na ostrov Pag je to necelých 10 hodin a poté musíte využít lodní dopravy na ostrov Pag z přístavu Žigljen, popřípadě přejet přes most.
 • Hlavní město Novalja nenabízí žádné historické památky. Milovníci historie budou muset vyjet do okolí.
 • Pokud nechcete zůstat jen v oblasti zátoky Novalja, pro pohyb po ostrově je lepší mít vlastní auto.
 • Jde o velmi oblíbenou turistickou destinaci a v hlavní sezóně tu je spousta lidí z celého světa.
 • Vzhledem k vysokému počtu návštěvníků a skvělé nabídce služeb si tu připlatíte. Jde o luxusnější lokalitu, orientovanou spíše na bohatší zákazníky.
 • Noční podniky zabraly místa spousty menším domům místních a tak zde najdete méně rodinných apartmánů.

Shrnutí

Novalja je krásné místo s rozmanitou přírodou a bohatým kulturním životem. Jde o velmi atraktivní turistickou destinaci a zátoka je centrem taneční a hudební zábavy. Je zde i skvělá nabídka ubytování a služeb. S tím souvisí i vysoké ceny – destinace je vyhledávaná bohatou klientelou. Hodí se ale i pro rodiny s dětmi. Novalja ale není historické město a za památkami je nutné vyrazit po ostrově.

Novalja je skvělá ke koupání, pro milovníky vodních sportů, přírody a dobrého jídla. Počítejte s delší cestou do destinace a abyste si mohli projet i zbytek ostrova, je lepší mít auto. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Příroda

Podobně jako ve zbytku Chorvatska i v Novalje objevíte krásnou a rozmanitou přírodu. Místní pláže a skryté zátoky jsou považovány za jedny z nejhezčích v Dalmácii. Zátoka i celá oblast leží na severu ostrova Pag. Novalja se řadí mezi nejslunnější místa na Jadranu a kromě vodních sportů tu jsou i skvělé podmínky k pěším túrám i k výletům na kole.

V této části ostrova se lidé věnují farmaření a nechybí ani pěstování vinné révy a oliv. Jde také o rybářskou oblast a kromě čerstvých ryb k večeři máte možnost vyrazit i za rybolovem na širé moře.

 • výlet: vydejte se do rybářské osady Šimuni, která leží na západě ostrova Pag, pouhých 14 km z Novalji. Oceníte zde zejména několik kilometrů dlouhé pláže. Kromě koupání je toto místo ideální i k dlouhým procházkám a k odpočinku. Šimuni je zároveň i malým letoviskem a najdete tu několik kaváren a restaurací. Kromě toho si zde můžete vybrat ze široké nabídky vodních sportů jako je kayaking, yachting nebo jízda na banánu. Pláže jsou čisté, upravené a vhodné i pro děti.
 • Rijeka – na celodenní výlet můžete vyrazit do třetího největšího města Chorvatska, Rijeky. Rijeka je významným přístavním městem a pyšní se krásným historickým centrem, které je plné galerií, muzeí a divadel. Můžete si odtud odvézt i tradiční suvenýry, nejčastěji ve formě šperku. Hlavička mouřenína s bílým turbanem je talisman, který přináší štěstí. Z Novalji trvá cesta autem 2,5 hodiny, ale vede sem i autobusová linka. Cena lístku začíná na 112 Kn. (zdroj)

Tipy na výlety

Přímo v oblasti Novalja:

 • staré římské město Cissa – město Novalja neoplývá historickými památkami, ale jen 3 km od něj v rybářské osadě Caska leží tento kdysi opevněný římský tábor. Bohužel místo bylo v minulosti zasaženo silným zemětřesením a převážná část osady se propadla do moře. Dnes zde máte možnost obdivovat pozůstatky románských trosek a zachovalé kostelíky a najdete tu také příjemnou oblázkovou pláž.
 • V obci Novalja byste neměli minout Talijanovu bužu. Jde o historický římský podzemní vodovod, který Římané vytesali do skály a zásobovali jím celou obec pitnou vodou. Dnes už je nefunkční, ale podívat se na něj můžete při návštěvě Městského muzea. V muzeu se mimo jiné nachází archeologické předměty a výstava fotografií z potopeného vraku z doby 1. století před naším letopočtem. (zdroj)
 • Za starými olivovými háji zajeďte do vesnice Lun. V zahradě najdete olivový strom, který je údajně starý až 2000 let. Kromě toho tu uvidíte jeden z největších sadů divokých olivových stromů. Místo je lehce dostupné autem, leží v severní oblasti Novalji a cesta vám zabere 25 min.

Výlety do okolí:

 • objevte Bermudský trojúhelník ostrova Pag – ten leží na opuštěném kopci směrem do Žigljen, pouhých 7 km do Novalji. Tento fenomén láká mnohé výzkumníky UFO i zvědavé turisty. Jde o náročnější trek, který se táhne hornatou planinou, takže doporučujeme pevnější boty a chuť na dobrodružství.
 • město Pag – leží 25 km od Novalji a je skvělým místem na celodenní výlet. Město leží v Pažském zálivu a je plné historických památek, kultury, gastronomických pochoutek. V okolí najdete desítky písečných pláží. Město je proslulé i výrobou pažského sýra a milovníky pálenek určitě potěší ta místní (travarica), která se vyrábí z bylin na ostrově. Dnes už ji zde nabízí téměř každý bar.
 • mělké vody v Lokunja – kousek od Pagu, 25 min autem od Novalji, najdete tato léčebná jezírka. Zázrak je v bahně, které je plné léčivých solí. Hodinový pobyt v těchto jezírkách vám pomůže od kožních problémů i revmatu.
 • výlet na nejvyšší horu ostrova: Sveti Vid je vysoký 348 metrů a tyčí se kousek od města Pag, 30 km autem ze zátoky Novalja. Na jeho vrcholu se nachází betonový sloup a pozůstatky kaple sv. Víta. Doporučujeme vyrazit brzy ráno, abyste se vyhnuli horkému letnímu slunci. Pokud tu budete na jaře, budete odměněni zelenou krajinou a kvetoucími bylinkami. Na vrchol vedou dvě dobře značené stezky a po cestě spatříte krásné zátoky, pohoří Velebit a celý Pažský záliv. Cestou uvidíte menší jezírka, místní trávy a květiny a pravděpodobně i pasoucí se ovce.
 • solné doly v Pagu – tyto středověké bazény sloužily v minulosti jako zdroj soli. Táhnou se několik kilometrů a najdete zde i starou továrnu. Jde o historickou památku a mezi jednotlivými doly se dá bez problémů procházet.
 • Zavratnica – tato zátoka je vyhlášená národním parkem a je zapsána na seznam UNESCO. Na výlet si vyhraďte celý den. Tento ojedinělý přírodní úkaz je vzdálený 32 km od Novalji. Můžete zde podniknout turistický výšlap, vykoupat se v příjemné slané vodě a užívat si místo, kde se natáčely scény filmu Vinnetou. (zdroj)

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Lezení po skalách –  vydejte se do místních skal, vzdálených pouhých 20 min autem od zátoky. Jde o nejznámější místo pro milovníky sportovního lezení. Najdete zde přes 20 skal s trasami různé obtížnosti. Výhledy jsou opravdu nádherné. Místní turistické centrum vám se vším pomůže a poradí.
 • Poznejte krásy zátoky na kole – místní kopce a rozmanitá příroda jsou vhodné k jízdě na kole. V oblasti najdete několik půjčoven a kempů, které nabízí pronájem kola. Na celý den zaplatíte okolo 150 Kn i s helmou.
 • Jízda na čtyřkolce – všichni milovníci adrenalinu by neměli vynechat organizované skupinové výlety na čtyřkolce. Jede se směr Zaglave, během zastávek se vykoupete v zátokách a z výšky budete obdivovat okolní ostrovy. Dojedete až ke známému Bermudskému trojúhelníku ostrova Pag. Ceny se pohybují okolo 600 Kn na dospělou osobu.
 • Potápění – místní vody jsou oblíbené i potápěči. Přes agentury si můžete domluvit ponor, který vyhovuje vašim zkušenostem. V ceně je zapůjčení vybavení, instruktor i doprava lodí. Ceny začínají od 400 Kn.
 • Vodní sporty – Můžete si vybrat například mezi jízdou na kanoi, vodními lyžemi, jízdou na banánu nebo vodním skútru. Ceny se liší dle zvolené aktivity.
 • Výlet lodí  – oblast leží v zátoce a je obklopena několika ostrovy. Můžete vyrazit tak na kratší i na celodenní výlety a užít si plavby po Jadranu. Nejoblíbenější jsou plavby na ostrov Krk a do národního parku Zavratnica.
 • na pláži Zrće vám umožní zážitek ve formě bungee jumpingu. Skáčete do hloubky 41 metrů, jen malý kousek od moře. Cena seskoku je 220 Kn.
 • V oblasti můžete využít i dobrodružné jízdy na raftu. Vyrazíte k okolním vodopádům. Cesta trvá přibližně dvě hodiny a v ceně 520 Kn je zahrnut i zkušený instruktor. Agentura nabízí také jízdy na kajaku.

Aktivity pro děti

Novalja se bude líbit i vašim dětem. Kromě oblázkových pláží zde najdete i ty písečné a vstup do vody je pozvolný. Dětem se bude líbit místní příroda a národní parky. V okolí nechybí ani románské památky a středověké zdi a hradby, které lákají k prozkoumání. V oblasti je také široká nabídka služeb a výletů, které jsou atraktivní i pro ty nejmenší.

 • výlet do ptačí rezervace Veliko Blato – vydejte se na výlet do chráněné ptačí rezervace. Najdete ji na jižní straně ostrova Pag, půl hodiny autem ze zátoky. Můžete tu obdivovat na 143 druhů ptáků. Jde o poslední místo svého druhu v Evropě.
 • tradiční místní karneval  – na věku nezáleží a tradiční slavnost ostrova Pag si užije celá rodina. Pořádá se dvakrát do roka, v zimě a na konci července už přes 80 let. Jde tak o nejstarší a nejznámější karneval na Jadranu. Nabízí místním i turistům bohatý kulturní a zábavní program. Slavnost začíná tradičním místním tancem a vrcholí ohňostrojem. (zdroj)
 • šnorchlování a potápění v Mandre – moře v oblasti  je klidné, plné krásných ryb i krabů a bohatý podmořský svět můžete prozkoumat i se svými dětmi. Šnorchlování a potápění agentura nabízí na různých místech ostrova a vy si tak můžete vybrat, která oblast se vám líbí nejvíce.
 • zábavné show – s dětmi můžete vyrazit i na večerní vystoupení a show. Během léta je místo střediskem zábavy a najdete zde taneční programy a představení i pro nejmenší.
 • prohlídka věže Kula Skrivanat – tato historická památka leží půl hodiny autem od Novalji. Kula Skrivanat je jedna z devíti věží města Pag, pocházející z 15. století. Věž sloužila k obraně města. V okolí najdete i několik muzeí, do kterých mají děti vstup se slevou.

Noční život v Novalji

V Novalji to v noci žije nejvíce z celého Chorvatska. Zejména pláž Zrće je vyhledávaným párty místem a v létě se na místní taneční festivaly sjíždí lidé ze všech koutů světa. Místo je plné osvětlených barů, kde při muzice servírují drinky přímo na pláži. Můžete tančit a popíjet až do rána. Na přední příčky ostrovní zábavy se řadí nejznámější a největší Aquarius Zrće Bar a Papaya Club.

Pokud jste fanoušky plážových festivalů, pláž Zrće a její okolí určitě nesmíte vynechat. Bary hostí každý rok ty nejznámější DJ´s a konají se zde taneční zábavy až do brzkého rána.

V hlavní sezoně jde o rušné místo, plné lidi a zmatku. Novalja je ale i centrem kultury a pokud máte raději klidnější zábavu, doporučujeme se zúčastnit jedné z mnoha slavností, které se zde v létě pořádají. Mezi ty nejoblíbenější patří srpnové Novaljské kulturní léto.

Budou zde nadšení i všichni gurmáni a milovníci jídla. Pažská kuchyně je velmi vyhlášená a v kombinaci s místním suchým vínem jde o skvělý kulinární zážitek. Za ochutnání určitě stojí jehněčí, na jehož chuť už nezapomenete. Nejlépe jej na roštu připravují v Laguna – restauraci s výhledem na moře, kde vám kromě jehněčího připraví i čerstvé ryby a mořské plody.

Počasí v Novalji

V Novalji a okolí vládne středomořské klima a podnebí je příjemné. V létě můžete očekávat teploty kolem 30 stupňů Celsia a místo se vyznačuje nízkou oblačností. Je zde i vysoký počet slunečných dnů. Někdy zde ale fouká chladnější vítr z hor. Zimy tu jsou krátké a léta dlouhá a teplá.

Průměrná teplota moře je v létě 25 stupňů, ale koupání je možné už od května. Nejlepší dobou pro návštěvu jsou měsíce duben až září. Na jaře je větší pravděpodobnost deště, ale podzim je tu velmi pěkný a je skvělým obdobím pro ty, kteří milují výlety. (zdroj)

Historie Novalji

Prvními obyvateli této oblasti byli Ilyrové. V Novalji sídlily jejich kmeny od doby Bronzové a dnes zde najdete pozůstatky z této doby. V 1. století př. n. l. se oblasti zmocnili Římané a tak v dnešní době můžete obdivovat staré římské město Cissa. Celé území je poseto archeologickými památkami a kulturním bohatstvím z doby románské nadvlády.

O území Novalji mezi sebou po staletí bojovali Italové a Chorvati. V 15. století o ostrov Pag bojovala Francie s Rakouskem. Rakousko bitvu vyhrálo a po druhé světové válce byla lokalita opět přidělena Chorvatsku, bývalé Jugoslávii. (zdroj)

Po těchto změnách a nepokojích začala Novalja vzkvétat a rozvíjet se do své dnešní podoby. V této chvíli je vyhledávanou turistickou destinací, která žije převážně z cestovního ruchu. Najdete zde i památky seznamu UNESCO a důležitý chorvatský přístav.

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Novalja
Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top