1 Omis

Omiš: Nejlepší zájezdy 2022 & kompletní průvodce dovolenou

Chcete si odpočinout od městského shonu a rychlého životního rytmu? Nové síly snadno načerpáte v malebném Omiši! Ve zdejších dokonalých kulisách se vám bude skvěle relaxovat. Těšit se můžete na jednu z nejhezčích písečných pláží v Chorvatsku, hory obepínající město, nedotčenou přírodu i příjemnou atmosféru. To jsou však pouze některé z lákadel. Přečtěte si našeho turistického průvodce a zjistěte o Omiši co nejvíc.

1 Omis

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy v Omiši

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí do Omiše na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Brzet

1 Hotel Brzet Omis

Hotel Rivijera tvoří komplex hlavní budovy a několika jedno či dvou patrových pavilonů umístěných v mírném svahu v příjemném lesoparku nedaleko centra letoviska Makarska přímo u pláže – (vzdálenost jednotlivých vilek je cca 30 – 200 m od pláže). Hotel disponuje největším tenisovým centrem na Makarské rivieře – nabízí celkem 8 venkovních kurtů a dva kryté.

Holiday Village Sagitta

2 Bluesun Hotel Sagitta Omis

Holiday Village Sagitta se nachází v obci Lokva Rogoznica. Stojí nedaleko Omiše i oblázkové pláže obklopené borovým lesem, přitom však dostatečně blízko centra. Ve společných prostorách je bezplatně dostupné Wi-Fi.

Apartmán Aga – Neven

3 Apartman Aga Neven Omis

Oblíbený apartmány Aga – Neven najdete ve vesničce Nemira, asi 3 km jižně od Omiše a cca 30 km od Makarské. Apartmány jsou vzdáleny cca 50 m od oblázkovo-kamenité pláže s upravenými plochami na slunění. Vesnička Nemira je se nachází několik set metrů pod hlavní silnicí, nabízí dostatek klidu a lze si zde zajít do některého z obchůdků, do restaurace, pizzerie či do několika kaváren. Populární město Omiš pak nabízí velké možností zábavy a nočního života.

Vila Mateo & Andrea

4 Vila Mateo Andrea Omis

Luxusní apartmánová vila se nachází v první řadě od moře přímo nad krásnou pláží s jemnými oblázky. Vila je přístupná autem s možností parkování přímo u domu nebo v garáži. Malé přímořské letovisko vzdálené 2 km od Omiše. Původně malá rybářská vesnička, dnes doplněna moderně vystavěnými vilami. Nemira se nachází několik set metrů pod magistrálou, takže je daleko od husté dopravy a je ideální pro rodinnou dovolenou.

Borje apartmány

5 Borje Apartmany Omis

Oblíbené rodinné apartmány jsou situovány na okraji klidného letoviska Nemira, jen 150 m od menší plážičky a 250 m od malebné pláže v zátoce Mala Luka. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté v blízkosti ubytování nebo v 3,5 km vzdáleném, živějším letovisku Omiš (obchody, restaurace, sportoviště, střediska vodních sportů, tradiční trh).

PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Omiše

Město Omiš se nachází v samotném srdci Jadranu. Dříve bylo nechvalně známé svou divokou pirátskou minulostí. Dnes se těší velké oblibě mezi turisty, mnozí se sem rádi vracejí opakovaně. Město si přesto zachovává svou autentickou tvář.

Omiš je unikátní hned v několika směrech. Nabízí rozmanitou přírodu i nádherné pláže. Na své si tu přijdou rodiny s dětmi i dobrodruzi vyhledávající akci. Jeho poloha ve středu Dalmácie ho pak předurčuje jako ideální výchozí destinaci pro poznávání zbytku oblasti.

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou do Omiše

 • Dvě slova: písečné pláže. Málokde jich v Chorvatsku najdete tolik jako právě v Omiši.
 • Vše budete mít na dosah ruky. Omiš leží necelých 30 km od Splitu a 30 km od Makarské, slouží tak jako ideální výchozí bod pro výlety.
 • Několik hotelů, spousta penzionů a ještě širší nabídka apartmánů. Sehnat ubytování přesně podle vašich představ v Omiši nebude problém.
 • Díky písečným plážím s pozvolným vstupem do moře se jedná o ideální destinaci pro rodiny s dětmi.
 • Město obklopuje nádherná a rozmanitá příroda. Uvidíte zde dramatické pohoří, bujnou vegetaci, řeku i spoustu pláží a zátok.
 • Omiš zatím není tolik turistický jako například již zmíněná Makarska. Máte tak možnost zažít autentičtější Chorvatsko.
 • Zaplavat si tu můžete nejen v moři, ale také ve sladké vodě. Městem totiž protéká řeka Cetina, která zde ústí do Jadranu.
 • Omiš je ideálním místem pro sportovní a adrenalinové nadšence. Kajaking, cyklistika, horolezectví nebo zipline – tady se vám splní i ty nejdivočejší představy.
 • Nadšení budou také všichni příznivci dechberoucích vyhlídek. V Omiši jich najdete hned několik.
 • Omiš má zajímavou pirátskou historii. Připomenou vám ji například pevnosti na skalách či oblíbené pirátské večery.
 • Jedině tady ochutnáte pravý Poljički Soparnik, výborný koláč s náplní.

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou do Omiše

 • Pokud chcete jet na dovolenou autem, počítejte s časově náročnější cestou. Z Prahy do Omiše dorazíte po více než 11 hodinách, z Brna vám cesta zabere něco přes 9 hodin.
 • Nejbližší letiště Split je vzdálené 42 km, cena letenek se navíc obvykle pohybuje kolem 6 tisíc Kč.
 • Absence divokého nočního života. Nekonečnou párty, kdy v noci navštívíte hned několik klubů, si v Omiši neužijete.
 • Někomu by mohl chybět aquapark s tobogány a vodními atrakcemi.

Shrnutí

Omiš stále ještě není tolik dotčený masovým turismem jako některá jiná letoviska. Díky krásným písečným plážím si ho oblíbí především rodiny s menšími dětmi, díky bohaté nabídce sportovních a adrenalinových atrakcí je pak ideálním místem pro aktivní cestovatele. Nejvýznamnějším negativem tak zůstává horší dostupnost z České republiky. Cesta autem zabere čas, letenky zase bývají drahé. Pokud tohle zvládnete překonat, malebný Omiš si zamilujete.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Omišská riviéra je proslulá množstvím pláží a zátok obklopených čistým mořem. Okolí Omiše je mimořádně bohaté na písečné pláže, nechybí ale samozřejmě ani ty pokryté oblázky. Vybírat můžete z rušných a plně vybavených pláží, božský klid si užijete v některé ze skrytých zátok.

Na jaké konkrétní pláže se v Omiši a okolí můžete těšit? 

 • Punta (Velka plaža): Přímo v centru města najdete téměř kilometr dlouhou písečnou pláž, která se postupně svažuje do moře. Pod vodní hladinou je bohatý život, často tu proto uvidíte turisty šnorchlovat. Půjčit si můžete lehátka i slunečníky, zahrát volejbal či fotbal nebo vyzkoušet adrenalinový windsurfing. Kolem pláže rostou borovice, zajištěn je tedy i přírodní stín. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejlepších písečných pláží v Chorvatsku, je třeba počítat s davy lidí v hlavní sezóně.
 • Brzet: Asi 15 minutovou procházkou se dostanete na oblázkovou pláž Brzet. Na délku má zhruba 400 metrů, díky velice pozvolně se svažujícímu dnu je oblíbená především u rodin s dětmi. V okolí nechybí restaurace a bary.
 • Stanici: Pokud si chcete pořádně odpočinout, zamiřte na klidnou a tichou pláž Stanici. Částečně ji pokrývá písek, částečně oblázky a podobně jako většina pláží v okolí Omiše je ideální pro rodiny s dětmi.
 • Slavinj: Za 10 minut z centra města dorazíte na malou oblázkovou pláž Slavinj. Nenatrefíte tu na tolik turistů, pláž je oblíbená zejména mezi místními. V blízkosti najdete bary a bistra. Vzhledem k prudšímu vstupu do moře však tato pláž není nejvhodnější pro malé děti a neplavce.

Pokud spíše než moři dáváte přednost koupalištím, nabídka v Omiši vás bohužel příliš nepotěší. Klasický aquapark zde chybí, na druhou stranu se můžete vykoupat v řece Cetině či pod vodopádem Gubavica. Bez bazénu si neumíte představit dovolenou? V Omiši si můžete vybrat hned z několika ubytovacích zařízení, která vám bazén nabídnou.

Příroda

Příroda v okolí Omiše vás okouzlí dokonalým kontrastem. Na malém kousku Chorvatska tu naleznete opravdu rozmanitou krajinu. Jen kousek od písečných pláží rostou husté lesy, které obklopují řeku Cetinu. Kolem se pak zvedají vysoké hory. Omišská bujná vegetace, průzračné moře a čistý vzduch tak působí jako dokonalý lék proti stresu.

Tipy na výlety

Omiš sice nabízí krásné pláže, byla by ale škoda zůstávat pouze na nich. Poradíme vám, co vidět v samotném městě i co navštívit v jeho okolí.

Památky v Omiši

 • Staré město: Typická dalmatská architektura, staré budovy z kamene, úzké uličky a kostely skoro na každém rohu – takové je Staré město Omiš. Určitě mu minimálně jedno odpoledne věnujte.
 • Pevnost Mirabella: Románská pevnost nad městem v historii sloužila jako úkryt pirátů. Dnes vám nabídne nádherný výhled na město a přístav. Počítejte s tím, že při cestě k pevnosti budete stoupat, výstup je ale nenáročný a zvládnou ho i děti. Na vstupné si připravte 30 HRK za dospělého.
 • Pevnost Starigrad: Výrazně náročnější výstup absolvujete, pokud budete chtít navštívit i pevnost Starigrad. Na cestu si vyhraďte zhruba hodinu a vezměte si dobrou obuv, stojí to ale za to. Pevnost byla v 15. století postavená za účelem obrany proti Turkům, nikdy však nebyla využita. Dnes z ní je dechberoucí výhled, podle nás ještě hezčí než ze slavnější Mirabelly. Vstupné je 20 HRK.

Výlet do okolí

 • Město Split: Pouhých 26 km Omiš dělí od druhého největšího města Chorvatska. Split učaruje všem milovníkům historie, na jeho území najdete ohromné množství památek včetně proslulého Diokleciánova paláce.
 • Město Makarska: Z Omiše máte na dosah ruky také jedno z nejoblíbenějších letovisek střední Dalmácie. Makarska vás zaujme pěknou promenádou kolem moře, plážemi i přírodou. Jedná se tak o ideální cíl jednodenního výletu.
 • Vodopád Gubavica: Cesta dlouhá necelých 30 km vás bude čekat, pokud se budete chtít podívat k vodopádu Gubavica. Na místě vám bude k dispozici vyhlídková plošina s nádherným výhledem do kaňonu řeky. Až dolů k vodopádu se dostanete pouze se zkušeným průvodcem.
 • Červené a Modré jezero: Pokud budete mít půjčené auto, vydat se můžete k 56 km vzdáleným jezerům krasového původu. U obou pořídíte krásné fotky, v tom modrém se můžete i vykoupat.

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Zipline Omiš: Na prvním místě rozhodně musíme jmenovat zipline Omiš. Ten je mnohými považován za vůbec nejlepší v celém Chorvatsku. Co vás čeká? Celková délka 2 100 metrů, výška 150 metrů nad mořem, 8 zipline a 3 hodiny. Cena je lehce vyšší (400 HRK), ale nebudete litovat.
 • Kajaking na řece Cetina: Jednou z nejoblíbenějších aktivit je sjíždění řeky Cetiny. Do kajaku usednete pár kilometrů od Omiše, po zhruba 2 hodinách strávených na řece dopádlujete až do centra Omiše. Cena je 250 HRK za osobu.
 • Kánojing na řece Cetina: Zatímco kayaking zvládnou celé rodiny, kanoistika je adrenalinovější disciplínou. Zážitek si ale odnesete i jako naprostý začátečník. Máte zkušenosti? I pro vás se najde zajímavá výzva.
 • Potápění: Omiš nabízí dokonalé podmínky pro potápění. Zdejší mořské dno je velice rozmanité, poblíž městské pláže se dokonce nachází vrak lodi z 2. světové války. V zátoce Vruja se zase mísí sladká voda se slanou, proto zde žije velké množství druhů ryb.
 • Horolezectví: Přítomnost hor do Omiše láká všechny nadšené horolezce. Pokud byste také chtěli zakusit pocit jako Spiderman, svěřte se do rukou dobře hodnocené agentury Adventure Omiš a zdolejte nějakou tu strmou kamennou stěnu.
 • Windsurfing: Díky téměř neustále lehce foukajícímu větru je Omiš ideálním spotem také pro windsurfing. Proslulým místem je zejména město Ruskamen, 5 kilometrů od Omiše.
 • Cyklistika: Omiš tu má něco i pro cyklisty – stovky kilometrů různě náročných tras. Půjčovny kol najdete skoro na každém rohu, mnohdy vám půjčení rádo zprostředkuje i vaše ubytování. Doporučit můžeme například společnost Rent a Scooter and Bike Omis, kde za přijatelnou cenu seženete nejen kola, ale také skútry.

Aktivity pro děti

Jedete na dovolenou s malými dětmi a hledáte ideální destinaci? Dost možná jste ji právě našli! Omiš je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Většina pláží je zde písečná s pozvolným vstupem do moře. Zejména menší děti tak budou nadšené. Po městě najdete několik dětských koutků, oblíbeným výletem je také výstup k pevnosti Mirabella. Co dalšího ještě s dětmi zažít?

 • Plavba pirátskou lodí: Město Omiš má slavnou pirátskou historii a jako členové pirátské posádky si mohou připadat i vaši potomci. Vybírat můžete z několika plaveb včetně nočního dobrodružství.
 • Plavba poloponorkou: Přímo z centrální promenády se můžete vydat na výlet pod mořskou hladinu. Část ponorky celou dobu zůstává nad hladinou, ponořen je pouze její trup. Chvíli se tak můžete pokochat podmořským životem, chvíli si posedět na palubě. Výlet je ideální pro dospělé i děti všech věkových skupin.

Noční život v Omiši

V Omiši vás nečeká jedna velká nekončící párty jako například na Hvaru, noční život se tu nese spíš ve znamení posezení v barech či kavárnách. Těch zde najdete požehnaně. Jaké jsou ty nejproslulejší?

 • Bar Dal Mare: Příjemné posezení u pláže s výhledem na moře si užijete v baru Dal Mare. Dělají zde velmi dobré koktejly, ceny jsou více než přijatelné. Stojí za to sem zajít klidně už přes den, pak si užít výhled na západ slunce a svou návštěvu protáhnout až do nočních hodin.
 • Bar Prestige: Na břehu řeky Cetiny můžete navštívit oblíbený bar Prestige. Z jejich široké nabídky nejrůznějších drinků si vybere každý. Návštěvu vám ještě zpříjemní příjemná hudba.
 • Plážový bar Fortica: Dokonale uvolněnou atmosféru zažijete v plážovém baru Fortica. Jestli máte rádi relax na pláži s drinkem v ruce, na tomto místě byste se určitě měli zastavit.

Počasí v Omiši

Počasí v Omiši vás nejspíš příliš nepřekvapí – poměrně dlouhé, ale teplé zimy a krátké slunečné léto. Teploty svého maxima dosahují v srpnu, nejchladněji bývá v lednu a únoru.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou v Omiši? Pokud vyrážíte na klasickou dovolenou k moři, ideální podmínky si užijete o letních prázdninách. Jestli byste dali přednost menším davům turistů a nevadí vám studenější moře, nabízí se dovolená v červnu. V září je naopak moře vyhřáté, protože se ale stále častěji objevují přeháňky, dovolenou naplánujte na první polovinu měsíce.

Historie Omiše

Historie Omiše sahá až do pravěku. Stáří nejstarších nalezených artefaktů se odhaduje na 3 až 2 000 let př.n.l.

Ve středověku město sloužilo jako opěrný bod neretvanských pirátů, nejobávanějších pirátů v oblasti Jaderského moře. Později nad Omišem dlouhou dobu drželi vládu Římané, Benátská republika i Rakousko. Právě Rakušanům pak město patřilo až do konce 1. světové války. Brzy poté se začal rozvíjet cestovní ruch, který město živí dodnes.

Na závěr dvě zajímavosti: Město se dlouhou dobu jmenovalo Oneum, přejmenováno bylo až až v 7. století. Patronem Omiše je český Jan Nepomucký (Sveti Ivan Nepomuk).

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Omiš
Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top