Ostrov Kos 2021 – základní informace na cestu

Ostrov Kos 2020 aktuální informace

Chystáte se letos na dovolenou na řecký ostrov Kos? Pokud ano, pokusíme se Vám přiblížit co nejvíce skutečností z tohoto ostrova, aby Vás nic nepřekvapilo  a hlavně aby jste navštívili všechny krásné místa co ostrov ukrývá. 


Měna: Euro   ♦    Doba letu: +-2,5h   ♦   Posun času: +1 hodina


Rozloha: 290km²   ♦   Počet obyvatel: 33 388 (2011)          


Kos

je řecký ostrov, přezdívaný jako domov Hippokrata, který je považován za otce lékařství.  Ostrov se nachází v blízkosti tureckého pobřeží, které je při dobré viditelnosti krásně vidět.  Rozloha celého ostrova je 290 km a proto se neřadí mezi největší ostrovy v Řecku. Počet obyvatel se v tuhle chvíli může lišit, v roce 2011 žilo na ostrově 33 388 obyvatel. Největší město je stejnojmenné město Kos.

Tip: Předtím, než se vydáte na dovolenou, se nezapomeňte ujistit, že je Váš dům či byt v bezpečí. Tipy na prevenci před vloupáním najdete v článku Co udělat před odjezdem na dovolenou.

Kos a pláže

Na ostrově najdete nespočet krásných pláží, které lemují celý ostrov. Mezi nejnavštěvovanější patří Paradise Beach (7 km od Kefalos), Camel Beach (6 km od Kefalos), Kardamena Beach (západní pobřeží ostrova).  Pláže jsou převážně písčité a voda je křišťálově modrá a čistá.

Nechystáte-li se přímo na Kos, můžete si přečíst náš článek o celém Řecku. Pro cestovatele autem, jsme připravili článek ohledně cesty autem do řecka v roce 2018.

Cestování po ostrově – zapůjčení auta či kola

Chystáte-li se cestovat po ostrově Kos, nemusíte se vůbec bát, že by jste se někde ztratili. Ostrovem vede pár cest, které Vás vždy dovedou na místo, kam potřebujete.  Cestovat můžete buď  MHD, autem, motorkou, čtyřkolkou nebo na kole. My jsme pro naše poznávání ostrova využili místní půjčovny čtyřkolek. Ve většině půjčoven Vám bude sděleno, že jízda mimo vyznačené komunikace je zakázána, takže po plážích a polních cestách byste jezdit neměli.

Za 18 euro/den (může se lišit) jsme mohli jezdit od 7:00 nejpozději do 20:00. Nejlépe uděláte, když vozidlo zapůjčíte před zavírací dobou a vracet budete až za 24:00. Lze zapůjčit i na více dní bez nutnosti každý den vracet. Na co si určitě dejte pozor jsou kruhové objezdy, zde se dává přednost zprava.

Co navštívit na ostrově Kos?

Město Kos – do hlavního města můžete vyrazit autobusem nebo zapůjčeným vozidlem. My jsme volili variantu zapůjčení čtyřkolky i z důvodu, že město jsme chtěli projet co nejvíce míst a nemuseli se omezovat.  Město Kos je krásným místem, kde se Vám určitě bude líbit. Kos má v nabídce velkou škálu obchodů od luxusních až po klasické řecké obchůdky. Určitě navštivte – starobylý amfiteátr, pozůstatky římských lázní, Hrad rytířů Řádu sv. Jana (Neratzia),

Tip: Přečtěte si, co si vzít na dovolenou v zahraničí.

Lázně, termální prameny Embros Therme – velmi oblíbené místo, které musíte určitě navštívit. Pomáhá na dýchací, kožní nemoci atd. .  Cesta vede přes město Kos a kolem pobřeží, kde Vám cestu bude zpříjemňovat krásný výhled. Při příjezdu na konec cesty, kde je parkoviště a menší restaurace, se stačí vydat z kopce dolů. Kde na Vás už čeká termální jezírko s teplotou dosahující 40 – 50 °C

Asklepion – pokud Vás zajímá jak vypadalo starověké Řecko, tak tohle městečko doporučujeme navštívit. Najdete zde nespočet zachovalých a krásných památek.

Zia – pro mě jedno z nejkrásnějších míst na ostrově. Horská vesnička Zia (350 m. n. m.)se nachází 16 km od hlavního města. Ve vesničce naleznete typicky řecké modrobílé budovy, dochovaný vodní mlýn a národní park.

vsekolemcestovani.cz
Výhled z vesnice ZIA
Zia
Ulička ve vesnici ZIA

Kefalos – od hlavního města ho dělí 45 minut cesty.Naleznete zde jediný větrný mlýn na ostrově a nejznámější fotografovaný výběžek.

Kefalos
Panorama Kefalos – vsekolemcestovani.cz

Turecko – nemáte-li už co objevovat a válet se Vám na pláži nechce, můžete navštívit nedaleké Turecko. Místní cestovky do téhle země dělají zájezdy lodí. Turecko můžete navštívit jen v případě, že máte platný cestovní pas.

Ostrov Kos jídlo

Mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější určitě patří tradiční taverny. Většinou ve všech tavernách budete mít jako prostírání papírový ubrus.

Řecký salát (choriatiki) – tenhle salát má několik obměn, ve všech tavernách ale chutná výtečně.

Tzaziky, je typicky řecký předkrm někdy se používá jako omáčka. Připravuje se z řeckého jogurtu, kopru, česneku, olivového oleje, okurky, soli a pepře.

Mořské plody, pokud máte rádi ryby a všechny mořské plody, doporučuji vyzkoušet nějaké z nabídky.  Mezi nejčastější patří určitě octopus (chobotnice).

Nejkrásnější taverna ?

Navštívili jsme jich několik, ale jako nejkrásnější s výborným jídlem bych určitě vybral OROMEDON . Tahle nádherná taverna se nachází v horské vesničce ZIA. Pokud se rozhodnete navštívit tuhle tavernu, doporučuji si zařídit rezervaci.

Jsou na ostrově imigranti? (2018)

Před cestou na řecký ostrov Kos jsme si přečetli různá média, která psala, že ostrov je zasypán imigranty a nepořádkem. To nás dost znepokojilo, ale i přes to jsme na ostrov letěli. První příjemné překvapení bylo, že na plážích byla naprostá čistota a jediný nepořádek tam byl od turistů, kteří si zapomněli maximálně vzít ručník z pláže.

Že imigranti jsou po celém ostrově? To bych mohl taky vyvrátit, za celou dobu našeho pobytu jsme nezaznamenali žádného podivného kolemjdoucího, který by vypadal jako imigrant. Více podivných lidí potkáte při procházce Prahou, než na ostrově Kos.

Letiště a co je potřeba do Řecka

Letiště se nachází přímo uprostřed ostrova, cesto do jakéhokoliv letoviště déle jak 40 minut. Let na ostrov Kos z Prahy,Brna či Ostravy trvá v průměru 2,5 hodiny.

Na cestu do Řecka Vám stačí občanský průkaz, víza ani pas řešit nemusíte z důvodu, že země je v EU. Pokud si vezmete pas budete mít výhodu, že můžete navštívit lodí Turecko. Je to opravdu kousek.

Na co si dát pozor?

  • Přednost zprava na kruhovém objezdu pro vozidla, které na kruhový objezd vjíždí.
  • Určitě si dejte pozor na fotografování vojenských objektů, kterých je na ostrově několik.

Jak vás můžu podpořit?

Projekt vsekolemcestovani.cz, můžete podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.

Ubytování:

Pojištění na cesty

Sending
User Review
4.5 (2 votes)

2 názory na “Ostrov Kos 2021 – základní informace na cestu”

  1. Tak a opäť som si pripomenul Kos. Je to skutočne krásne miesto a som rád, že nie som sám, kto ho oceňuje. Mne sa veľmi páčilo to, že človek našiel aj osamelé miesta, pokoj bez masovosti. Ďakujem.

    Motyčka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top