1 Pula

Pula: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Malebné přístavní město s krásnými výhledy, čistým mořem a přírodou, která vás uchvátí. Autem se sem od nás dostanete snadno a můžete si tu užívat mnoha různých výletů po Istrii. Taková je Pula, největší přístav Istrie, nacházející se na jihu poloostrova. Čeká tu na vás mnoho antických římských památek, z nichž nejznámější je místní amfiteátr, a také mnoho krásných pláží. Přečtěte si více o tomto oblíbeném turistickém letovisku, plném historie, kultury a zábavy.

1 Pula

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy v Pule

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí do Puly na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Park Plaza Belvedere Medulin

1 Park Plaza Belvedere Medulin Pula

Nově zrekonstruovaný prázdninový hotel je situován na klidném místě, v blízkosti pěkné přírodní pláže asi 1 km od centra známého letoviska Medulin (v sezóně pohodlně dostupné turistickým vláčkem). Nákupní možnosti a zábavu mají hosté v centru města (obchody, bary, diskotéky, restaurace, kavárny, sportoviště, půjčovny automobilů a motocyklů, tradiční trhy). Velmi oblíbené jsou také výlety do zajímavých míst v okolí (Premantura, Banjole, poloostrov Kamenjak).

Centinera

2 Centinera Pula

Oblíbený v roce 2006 zrekonstruovaný prázdninový resort, který se skládá ze tří tříposchoďových budov (Marco, Luka a Igor), se nachází přímo u oblázkové a kamínkové pláže a leží v malém letovisku Banjole cca 6 km od Puly. Banjole často navštěvují milovníci plodů moře z okolních letovisek, které ve zdejších restauracích velmi dobře připravují. V okolních vodách se chovají ústřice.

Brioni

3 Brioni Pula

Hotel tvořený ze čtyř budov je situován přímo u terasovitých pláží uprostřed vzrostlé zeleně. Nachází se v turistické části Verudela, ve vzdálenosti asi 5 km od centra Puly. Nejbližší štěrkovito -kamenitá pláž s betonovými platy se rozkládá pouhých 10 m od hotelového komplexu.

Hotel Pula

4 Pula Pula

Hotel se leží 200 m od oblázkové pláže a od centra města Pula je vzdálený 2 km. Pokoje jsou klimatizované, za příplatek možnost Wifi připojení. V areálu hotelu se nachází venkovní bazén. Lehátka a ručníky lze pronajmout za příplatek. Dále je zde restaurace, fitness, sauny, tenisový kurt, plážový volejbal, možnost masáží, a za příplatek kuželky.

Splendid

5 Splendid Pula

Resort leží v oblasti Zlaté skály, 4 km od centra Puly a 1 km od Verudely. Název města je řeckého původu (Pola – město). Ve 2. století př.n.l., v období císaře Augusta, se stalo součástí římské kolonie. Z tohoto tzv. zlatého období zůstala řada památek a archeologických nálezů, jako například proslulý amfiteátr, Augustův chrám, Herkulova a Zlatá brána atd. V období Rakousko-Uherské monarchie se stala Pula hlavním vojenským přístavem.

PATNÁCT důvodu, proč (ne)jet na dovolenou do Puly

Pula je se svými 65000 obyvateli největším městem Istrie. Byla a stále je více přístavem než turistickým městem; i díky tomu patří mezi levnější letoviska oblasti. Oproti Splitu je Pula daleko klidnější, ale i zde si v létě užijete zábavu například na tradičních hudebních festivalech. Pěkná příroda, krásné pláže a dlouhé pobřeží z Puly dělají ideální destinaci pro milovníky koupání a vodních sportů.

V Pule můžete objevovat historické památky, navštívit mnoho muzeí nebo se vydat do blízkého i vzdálenějšího okolí – autobusem, autem i na kole. Můžete se ale třeba jen tak toulat krásnými uličkami, zavítat do některé z taveren na výborné místní víno a užívat si atmosféry historického města.

DEVĚT důvodů, proč jet na dovolenou do Puly

 • V Pule uvidíte nejlépe dochované starodávné románské ruiny, nacházející se mimo Itálii.
 • Toto město a jeho okolí vám nabídne nádhernou přírodu a spoustu příležitostí ke krásným výletům do okolí.
 • Kuchyně Puly je velmi bohatá, chutná a podobná té italské. Tato oblast je také vyhlášeným vinařským regionem.
 • V Pule se dostanete na pláž velmi snadno – moře je z libovolné části města vzdálené do 15 minut pěšky. Pobřeží samotné Puly měří pěkných 30 km.
 • Moře v okolí Puly je velmi čisté a pláže jsou vesměs velmi pěkné a čisté. Moře je tu klidné a mnoho pláží má pozvolný vstup do vody, takže se tu bez obav mohou koupat i vaše děti.
 • Pula je romantické městečko pro zamilované. Můžete se tu těšit na nádherné západy slunce na moři.
 • Pula se nachází v údolí a okolo ní se tyčí kopečky. Proto vám nabídne krásné scenérie.
 • Toto město je ideální na procházky. Najdete tu spoustu městských parků, malebných zákoutí a také známý římský amfiteátr.
 • Z Česka je Pula dobře dostupná autem. Patří mezi bližší Chorvatská letoviska.

ŠEST důvodů, proč nejet na dovolenou do Puly

 • Pula je menší městečko. Pokud rádi trávíte dovolenou ve velkých, živých městech, vydejte se raději do Splitu.
 • Pula není tak turisticky orientovaná jako jiná chorvatská letoviska, takže vám nenabídne takové množství služeb pro turisty.
 • Pokud nejste velkými milovníky historie a archeologických zbytků a nalezišť, Pula vás nejspíš příliš nezaujme. Pozůstatky staveb jsou její hlavní atrakcí.
 • Jestliže se sem plánujete vydat za památkami, vyhněte se nejen horkému létu, ale dejte také pozor na podzim – v Pule a okolí bývá poměrně deštivý.
 • Pokud byste chtěli delší dovolenou, v Pule se dost možná budete nudit. Jestliže se vám nechce příliš cestovat po okolí, zvolte si raději nějaké větší, více turistické město.
 • Pokud byste chtěli procestovat celou Istrii, Pula kvůli své poloze nebude tím nejlepším výchozím bodem – některá zajímavá místa od ní jsou na jednodenní výlety příliš vzdálená.

Shrnutí

Pula je příjemnou destinací letních dovolených, která je pro výletníky z Česka dobře dostupná a není tak turistická, jako jiné oblasti Chorvatska. Můžete se sem bez obav vydat za koupáním a objevovat historické památky především z dob Římské říše. Kromě toho vás tu čeká výborná kuchyně s italskými vlivy, romantická zákoutí a krásné západy slunce. Pokud vás ale moc nezajímá historie nebo si ale chcete užít všech výhod velkého města, vybaveného pro turisty, Pula vás příliš nenadchne.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Pula se nachází přímo na pobřeží a nabídne vám mnoho různých pláží a dalších míst ke koupání. Kromě přístavní části se můžete koupat téměř všude – najdete tu jak písčité, tak i oblázkové pláže. Vyberete si z míst, která jsou ideální pro páry, seniory i rodiny s dětmi. Na některých se v létě konají koncerty a další akce.

A jaké pláže najdete v Pule a okolí?

 • Ambrela – jedna z nejhezčích pláží Puly, oceněných modrou vlajkou za čistotu. Pláž je oblázková, autem i autobusem dobře dostupná. Vstup do vody je pozvolný, takže je to ideální místo pro rodiny s menšími dětmi. Na pláži si můžete půjčit lehátka i slunečníky a kousek odtud je restaurace.
 • Hawai Beach – písčitá pláž s krásným okolím, od parkoviště vzdálená asi 400 m. Tato pláž s bílými oblázky a čistou vodou je velmi navštěvovaná. Je vhodná pro rodiny s malými dětmi, protože moře je tu velmi klidné a vstup do vody pozvolný. Díky krásně čisté vodě je pláž Hawai vhodná i pro šnorchlování.
 • Stoja Pula Beach – oblázková pláž, vzdálená jen 3 km od centra Puly. Stoja Beach je oblázková pláž s vybetonovanou přístupovou cestou a je také jednou z prvních, historicky zpřístupněných pláží v oblasti. Jelikož je tato pláž součástí kempu, najdete blízko restaurace, bary i obchod.
 • Valkane – Pláž Valkane je velmi blízko k městskému centru a dostanete se na ni i autobusy. Je vybetonovaná a oblázková, vstup do vody je velmi pozvolný, takže perfektní pro malé děti. Půjčíte si tu i lehátka a slunečníky. Podél pláže jsou stromy, pod kterými si můžete odpočinout od letního vedra. V sezóně bývá tato pláž často velmi plná, navštívit ji můžete ale i mimo sezónu v rámci procházky. Tato pláž se nachází na jednom konci promenády Lungomare, která je jednou z nejpopulárnějších procházek Puly. Lungomare vede podél pobřeží a je dlouhá 4 km. Podél promenády je mnoho laviček, odpočinkových míst a krásných výhledů. Návštěvu pláže Valkane můžete tedy spojit s touto procházkou.

V Pule a okolí můžete prozkoumat i mnoho dalších pláží – například pláž Gortan’s Bay and Beach, Hidrobaza, Histria, Lighthouse nebo Verudela. (zdroj)

Pokud do Puly vyrážíte například mimo sezónu a přesto byste se rádi koupali, navštivte bazén Pula Sport.

Příroda

V Pule i na zbytku Istrie můžete objevovat krásnou přírodu a čisté moře. V blízkém okolí najdete skály, krásné pláže i přírodní rezervace. Do některé z nich se můžete vydat klidně i na celodenní výlet. Přímo v Pule na vás čeká 15 parků a zahrad. Jedním z těchto míst je už zmíněná stezka Lungomare.

 • Výlet na celý den si udělejte do blízkého národního parku Brijuni. Brijuni se rozkládá na 14 ostrůvcích a dostanete se sem například turistickou lodí. Pokud chcete, můžete se tu i ubytovat – je tu ale jen velmi málo ubytovacích kapacit. V tomto národním parku se můžete projet turistickým vláčkem, najdete tu také safari s divokými zvířaty, archeologická naleziště, muzeum, golfová i tenisová hřiště. Můžete se tu potápět a koupat nebo se jen tak vydat na procházku.
 • Další výlet do přírody si můžete udělat do přírodní rezervace Kamenjak. Ta je z Puly vzdálená jen 10 kilometrů a dostanete se sem autem, na kole nebo lodí. Za vjezd s autem nebo skútrem platíte, pro cyklisty a pěší je vstup zdarma. Tuto rezervaci si projeďte například na vypůjčeném kole. Okružní trasa měří 14 kilometrů, takže ji zvládnete i s dětmi.

Tipy na výlety

Přímo v Pule:

 • Římský amfiteátr neboli Arena – jedna z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších místních památek. Amfiteátr byl původně postavený pro cca 20000 diváků a je jediným svého druhu na světě s kompletně zachovalou kruhovou zdí. Vstupné pro dospělé je 50 Kn, studenti a děti zaplatí 20 Kn.
 • Chrám sv. Augusta – chrám, starý přes 2000 let, který byl zničený při bombardování během 2. světové války, ale byl znovu obnoven.
 • V Pule si můžete stáhnout mobilní aplikaci a projít si několik okruhů s pomocí mobilní navigace. Různé procházky po městě najdete zde.

Výlety do okolí:

 • Benátky – romantické město s gondolami, které určitě každý cestovatel zná. Pokud jste Benátky ještě nenavštívili a plánujete dovolenou v Pule, dostanete tam z Puly na trajektu asi za 3,5 hodiny.
 • Rovinj – malé, klidné město, kde můžete relaxovat a procházet se krásnými uličkami. Z Puly je to do Rovinje asi 50 minut cesty. Za návštěvu stojí především stará část města s domečky z 18. století. V městě Rovinj je příjemné klima i v zimě.
 • Mali Lošinj a Veli Lošinj – dvě městečka na ostrůvku Lošinj, na který se dostanete trajektem. Najdete tu krásnou přírodu, mnoho památek a několik kostelíků. Na ostrůvku je spousta vegetace, a proto je ideálním místem pro relaxaci a procházky. Vzduch je tu velmi čistý, což ocení hlavně lidé s respiračními onemocněními. (zdroj)
 • Hum – oficiálně nejmenší město na světě. Hum je starobylé městečko s asi 30 obyvateli. Z Puly je vzdálené přibližně 80 km. Hum má jen dvě ulice, je obehnané hradbami a působí velmi malebně.
 • Poreč – asi hodinu autem z Puly se nachází přístavní město Poreč. Toto město je turisticky oblíbené letovisko, protože žije kulturou a historií. Největší atrakcí města je Bazilika svatého Eufrazia, ale najdete tu i zbytky Neptunova chrámu, o kterém se říká, že je jedním z nejkrásnějších antických chrámů Istrie.
 • Motovun – asi 70 minut autem z Puly leží město Motovun. Jedná se o charakteristické městečko, posazené na malém kopečku, ze kterého vidíte do širokého okolí. Navštívit tu můžete městský palác nebo kostel sv. Štěpána. Tato oblast je také proslulá výborným vínem. (zdroj)

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Kayak tour, šnorchlování a objevování mořských jeskyní si můžete vyzkoušet s agenturou Puls events. Průvodci vaše dobrodružství zdokumentují a nafotí a budete tak mít krásnou vzpomínku. Můžete si ale i samostatně pronajmout kajak nebo mountain bike nebo se vydat na trek.
 • Potápění – v Pule a okolí funguje mnoho agentur, jako například Orca diving nebo Hippocampus. Potápění můžete vyzkoušet i jako naprostí začátečníci, vše vám vysvětlí. Pusťte se třeba i do potápěčského kurzu.
 • Z Puly se můžete vydat také na výlet lodí s piknikem a sledováním delfínů. Lodí se vydáte do blízkosti národního parku Brijuni. Je zajištěn celodenní program, oběd a večeře na lodi. Loď zastaví na jednom z okolních ostrůvků, kde si můžete zaplavat.
 • Metta Float – tato agentura vám nabízí možnost zapůjčení a projížděk na paddle boardech, noční lekce jógy na paddle boardu na pláži Ambrela a další aktivity.
 • Cyklisté si přímo v Pule půjčí kolo nebo zamluví exkurzi s průvodcem, například prostřednictvím agentury PulaBike.
 • Adventure Park Pula – adrenalinový park, kde zkusíte různé lezecké atrakce s jištěním. Park je vhodný pro dospělé a děti od 4 let. V tomto parku najdete také půjčovnu kol.
 • Rio boat Pula – výlet lodí se skleněným dnem. Koná se při rozbřesku i západu slunce, přes den i v noci. Pokud budete mít štěstí, potkáte i delfíny.
 • A pokud máte rádi klasické sporty, volejbal, tenis nebo squash si zahrajete na pláži Histria.

Aktivity pro děti

V Pule a okolí najdete mnoho možností vyžití pro vaše děti. Kromě pláží s dobrým vstupem do vody se s dětmi přímo v Pule vydejte do akvária nebo do muzea. Na celodenní výlet autem zase zajeďte do akvaparku nebo dinoparku.

 • Akvárium Pula – umístěno v bývalé pevnosti, návštěvníkům představuje přes 250 druhů ryb a dalších živočichů. V sezóně dospělý za vstup zaplatí 120 Kn, děti a studenti 70-90 Kn.
 • MEMO museum – poblíž pulské Arény. Muzeum vám představí každodenní život a vzpomínky Chorvatů z 50.-80. let minulého století. Dozvíte se tu zajímavosti o automobilech, filmu, hudbě, gastronomii, módě, vzdělávání, dětských hrách a hračkách a o bydlení v dobách minulých. Vstupné činí 30 Kn na dospělého, studenti a děti od 7 do 12 let zaplatí 15 Kn.
 • Návštěvu Aquaparku Aquacolors můžete spojit s návštěvou města Poreč. V tomto akvaparku najdete kromě jiného bazén s vlnobitím, línou řeku, kurty na různé sporty, velký dětský bazén, 13 skluzavek a 5 restaurací. Celodenní vstupenka pro dospělého vyjde na 185 Kn, děti do 15 let platí 140 Kn. Můžete si ale zakoupit i rodinné vstupné.
 • Dinopark Funtana leží také nedaleko města Poreč. Je plný robotických modelů dinosaurů a dalších atrakcí pro děti. Některé dinosaury si mohou vaše děti samy rozhýbat tlačítkem. Všechny atrakce jsou v ceně celodenního vstupného, které je 120 Kn na dospělého a 100 Kn na děti od 3 do 15 let. Menší děti mají vstup zdarma. Součástí programu v dinoparku jsou také animace nebo malá diskotéka.

Noční život v Pule

V sezóně se v Pule konají různé hudební festivaly. Tyto festivaly a koncerty se odehrávají v amfiteátru, ale také na některé z pláží.

V Pule můžete navštívit Rock Cafe, kde vám k vašemu drinku zahraje jukebox a spoustu večerů i živá hudba. Tento hudební klub najdete velmi blízko Arény v Pule a nabídne vám příjemnou rockovou atmosféru. Dáte si tu pivo, nealko i mnoho různých druhů alkoholických nápojů.

Art Café Cvajner je jedinečný bar a kavárna v jednom, umístěný na hlavním náměstí Puly (adresa je Forum 2). Toto místo je velmi útulně zařízené, s krásným výhledem přímo na Chrám sv. Augusta. Dáte si tu koktejly, kávu a na čepu je mnoho druhů piv z Belgie, Německa i odjinud.

Z dalších podniků vám můžeme doporučit například Pietas Julia (koktejlový bar s elektronickou hudbou), Uliks bar a pokud máte rádi diskotéku, můžete jít do populárního místního klubu Ulijanik Disco.

Počasí v Pule

V Pule panuje typické středomořské podnebí – velmi horká léta a mírné, ale vlhké zimy. V zimě málokdy teplota klesne pod nulu a sníh je v Pule opravdovou raritou. Letní dny bývají velmi suché a plné slunce. V červenci a srpnu denní teploty stoupají i vysoko nad 30 °C. Pokud vám nevadí vysoké teploty a rádi se koupete, vydejte se do Puly v červenci nebo srpnu. Jestliže se chcete vedrům vyhnout nebo dáváte přednost památkám, doporučíme vám dovolenou v červnu nebo v září. Podzim v Pule bývá poměrně deštivý, nejdeštivějším měsícem je statisticky prosinec. (zdroj)

Historie Puly

Historie osídlení této oblasti sahá velmi hluboko do minulosti. Z archeologických nálezů lze soudit, že osídlení tu začalo vznikat nejméně 40000 let před naším letopočtem, ale možná i daleko dříve.

Pula byla dlouhou dobu pod římskou nadvládou. Tento vliv jde vidět na mnoha městských stavbách a archeologických nálezech. I proto je kultura a kuchyně Puly, potažmo Istrie, silně ovlivněna Itálií.

Po římské nadvládě ze začátku našeho letopočtu byla Pula pod kontrolou mnoha různých národů – například Gótů nebo Byzatinců. Okolo 7. století našeho letopočtu začali oblast osidlovat Slované. Podobně jako zbytek Istrie se Pula dostává do područí Benátčanů, a to roku 1331. V tomto období Pula utrpěla mnoho epidemií a také útoků (např. od Habsburků). To vedlo k prudkému poklesu populace.

Z velkého úpadku se Pula začala dostávat až v průběhu 19. století, kdy byla pod rakousko-maďarskou nadvládou. Na konci 19. století v Pule žilo kromě Chorvatů také velké množství Němců a Italů. Když se po I. světové válce Istrie stává součástí Itálie, Chorvatské obyvatelstvo bylo utlačováno a jeho práva nebyla respektována. Ke zlepšení situace došlo až po II. světové válce, kdy se Pula stává součástí Jugoslávie a později Chorvatska, které vyhlásilo v roce 1991 samostatnost. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Pula
Sending
User Review
5 (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top