➤Cesta do Chorvatska autem [AKTUÁLNĚ]

Chorvatsko autem – rady a tipy

Jestliže vám učaroval Jadran a chystáte se sem na letní dovolenou autem, určitě oceníte několik užitečných rad a tipů. Čtěte:


Do Chorvatska přes Maďarsko nebo Slovinsko? 

Otázka, kterou slyšíme stále častěji.  Cesta přes Slovinsko má své kouzlo ale musíte počítat, doporučujeme přečíst obě varianty a vybrat si pro Vás tu nejvhodnější.


Cesta do Chorvatska přes Slovinsko

  1. Nejčastěji využívaná je cesta vedoucí z Prahy po dálnici D1 (ale zde bych zdůraznil, že cesta může trvat i déle, skrz neustálé opravy D1 a kolony) přes Mikulov a dál do Vídně.
  2. Nejkratší trasa k moři míří přes České Budějovice, ovšem není nejrychlejší, protože se u nás vyhýbáte dálnici a v Rakousku se na ni dostanete nově u Freistadt.
  3. Nejdéle si cestování užijete, pokud se vydáte z Prahy přes Jihlavu na Znojmo a odsud opět směr Vídeň.

Všechny výše uvedené možnosti vedou do Grazu, odkud vás čeká jízda po dálnici. Jakmile překročíte Šentilj (Spielfeld) a ocitli jste se ve Slovinsku.

TIP: Před cestou do zahraničí vždy doporučujeme sjednat cestovní pojištění. Srovnat cestovní pojištění

Výhody 

  • rychlost cesty
  • levná dálniční známka (Rakousko)
  • cesta většinou po dálnici

Nevýhody

  • Možné zácpy ve Vídni
  • hustý provoz na dálnici
  • drahá dálniční známka (Rakousko)

Cesta do Chorvatska přes Maďarsko

Poslední dobou se do obliby dostává i cesta přes Maďarsko. 

Výhody

  • Levná maďarská dálnice
  • Volnější provoz na dálnicích
  • Levnější občerstvení a benzín

Nevýhody

  • Dvouproudová dálnice 

Kolik stojí cesta do Chorvatska na vlastní pěst?

V následujících řádcích si podrobněji rozepíšeme poplatky za dálniční známky.

 

Jak se zdejší dálnicí? Dálniční poplatky aktuálně

Mnoho řidičů se jí pokouší vyhnout, protože vám nemusí stačit týdenní dálniční známka, která navíc i tak není levná, ale bude nutné koupit si měsíční. Buď se jí vyvarujete tak, že se necháte vést podél dálnice objízdnou trasou přes město Maribor, což je sice kratší a o něco pohodlnější, ale ne bez chyby. Jiná alternativa je totiž přes Mureck, to vás zase uchrání od dopravní zácpy, až bude mít stejný nápad jako vy vícero řidičů.

Pokud byste necestovali z Prahy, ale z Brna, tak se můžete Slovinsku vyhnout úplně a volit jízdu přes Slovensko a Maďarsko.


Mohlo by Vás zajímat:  Nejlepší cestovní kufry roku – Seznam věcí na dovolenou k moři 

Platba mýtného:

K dálničním známkám v klasické variantě se dostaneme, ty ale v Chorvatsku nenajdete, místo nich se setkáte s mýtným. Platíte buď v hotovosti nebo kartou, nejlepší variantou je ale platba přes elektronický systém ENC. Proč? Jde o metodu levnou i citelně rychlejší.

Způsob placení se rozlišuje i podle toho, zda jde o takzvaný otevřený nebo uzavřený. V prvním případě půjde o kratší úseky, mýtnice je vstupní i výstupní zároveň, takže platíte hned. Má-li dálnice víc exitů, uplatíte druhou verzi, to znamená, že při vjezdu sem dostanete kartu a na jejím podkladě mýtné zaplatíte, jakmile dálnici zase opustíte. Částky se liší dle kategorie vozidla.

Aktuální ceny dálničních známek:

Slovensko a Maďarsko zavedly elektronické dálniční známky. Což znamená, že tu už tedy nemají klasickou samolepku, která by se dávala na přední sklo. Koupíte ji standardně třeba na benzínkách, ale tyhle verze se dají pořídit taky přes internet nebo smskou. Každopádně si od ní musíte pro kontrolu nechat potvrzení.

  • Rakousko: desetidenní – 9 EUR, dvouměsíční – 26,20 EUR, roční – 87,30 EUR (může zakoupit na webu shop.asfinag.at)
  • Slovinsko: (pro vozy s výškou nad přední nápravou do 130cm): týdenní – 15 EUR, měsíční – 30 EUR, roční – 110 EUR
  • Slovensko: desetidenní – 10 EUR, měsíční – 14 EUR, roční – 50 EUR
  • Maďarsko: desetidenní – 2 975 HUF, měsíční – 4 780 HUF, roční – 42 980 HUF

Kompletní přehled poplatků za dálnice a mýtné brány včetně výpočtu vzorové cesty najdete v článku Dálniční a mýtné poplatky při cestě do Chorvatska

Rychlostní limity:

  • nejvyšší povolená rychlost ve městě: 50 km/h
  • nejvyšší povolená rychlost mimo město: 90 km/h
  • nejvyšší povolená rychlost na dálnici: 130 km/h

Orientační ceny benzínu:

V červnu 2020 se cena Naturalu 95 pohybovala na 8,88 HRK (31,96 Kč). A jak je to s jeho dostupností? V létě jsou benzínky otevřeny až do deseti večer, někde fungují nonstop.

 

Jak je to s pokutami – kolik a za co?

Pokud se vám podařilo přesáhnout povolenou rychlost méně než třicet kilometrů v hodině, očekávejte pokutu ve výši 500 HRK. Stejná částka vás čeká i za nezapnuté bezpečnostní pásy. Pokuty za překročení rychlosti v obci mohou jít ale až do tisícovek, v nejhorším případě se musíte připravit i na trest odnětí svobody. Pozor si dejte nejen na rychlou jízdu, ale i na pečlivé zajištění zavazadel, které se v Chorvatsku kontroluje. Na silnici je rozhodně vhodno dodržovat předpisy, za jízdu na červenou si můžete vysloužit až 5000 HRK a předjíždění zprava vaší kapse uleví o 700 HRK. Řídit byste neměli unavení, pak se vás může týkat povinná kontrola. A rovněž byste neměli jet bez pomůcek typu brýle, potřebujete-li je.

TIP: Před cestou si nezapoměňte zkotrolovat platnost povinného ručení

Povinná výbava

Před cestou do Chorvatska si určitě nezapomeňte překontrolovat povinnou výbavu auta. Autolékarnička,  reflexní vesta (podle počtu osob), výstražný trojúhelník, hasící přístroj do auta, rezervu, náhradní žárovky.

 


Molo by Vás zajímat: Jakou si vzít svačinu na cestu? – Seznam věci na dovolenou k moři

 

Sending
User Review
5 (1 vote)

8 názorů na “➤Cesta do Chorvatska autem [AKTUÁLNĚ]”

  1. Stanislava Horváthová

    Celkem dobře napsané, ale tohle už všichni dávno víme, nic nového. Ovšem vyhnula bych se hned tuším první větě, jak rychle se do Chorvatska dostaneme. To je velmi ošemetné, protože každý jedeme jinou rychlostí, každý zastavujeme jinak a na jinak dlouhou dobu. Já například razím rčení, že jedu na dovolenou a ne na závody. Je důležité hlavně v pořádku dojet a je jedno, zda na místě budu o hodinu později.

  2. Zdravím,
    nějak si v tom textu neumím vysvětlit větu:
    „Jiná alternativa je totiž přes Mureck, to vás zase uchrání od dopravní zácpy, až bude mít stejný nápad jako vy vícero řidičů“….
    Uvedená fakta snad jsou ok.
    Trasy po HR se mohou různit podle toho jaký má kdo cíl. Podle mne, je potřeba trasu plánovat idividuálně na míru každého uživatele s přihlédnutím k době (jinak se jede květen a září, jinak v srpnu.) a cílovému místu.
    Já například jezdím na ostrov Krk a do vaší šablony se nevejdu.
    Preferuji cestu Vídeň-Graz—-Maribor-Ljubljana-Postojna-Jelšane—-Rupa-Rijeka-most ostrov Krk.
    Má sice „zavádu“ v tom, že od Postojne do Jelšane vede úsek 75 km po obyč cestě. Zato jediný poplatek je za dálniční úsek Rupa-most Krk á 8,- Kuna a při zaplacené SLO známce se nic víc neplatí.
    Alternativní trasa je Maribor-Ptuj—Macelj-Zagreb-Rijeka-most ostrov Krk, platíte kromě SLo známky i chorvatské mýtné 120 KN v jednom směru, tedy vlastně 2×120,- Kuna. Navíc na dvou mýtnicích v Zagrebu se mohou vytvářet fronty v neodhadnutelných termínech, kdy mají Chorvaté svátky nebo ve špici sezóny.

    Naštěstí doba je taková, že není problém sám si sestavit si trasu.
    I přitom věřím, že je dost lidí, kteří nejsou tak zběhlí a rádi využijí a ocení Vaše úsilí prezentovat svoje návrhy.

    1. Jezdíme také na Krk, letos už po čtvrté. Hodně záleží odkud vyrážíte a kde je konečná. Rádi se cestou kocháme krajinou a tak nepreferujeme jenom jízdu po dálnici. Před 2 roky jsme byli na Pagu a rozhodli jsme se pro jinou trasu, mimo slovinskou dálnici a jeli jsme z Vídně na Ilz, Feldbach a Mureck, pak je to už stejné. Prostě nás nebaví jet po několikáté stejnou trasu. Alespoň malý úsek si trochu zpestřit. Možná by bylo přínosné poradit, kde se zastavit a dát tip na hezké místo pro ty, co si cestu užívají.

  3. Lidičky taky hodně záleží kdy jedete (noc,den) a taky termín Vaši dovolené.
    Včera jsem se vrátil z Omiše (Split) a připadal jsem si že jedu po dálnici sám.
    Tak Všem štastnou cestu a kdyby přišla únava,dejte si raději šlofíka at´dobře dojedete.
    Jarda Želzná Ruda.

  4. Byli jsme zvyklí přenocovat ve Slovinsku a ráno pokračovat do Chorvatska. Existuje tato možnost v době koronavirových opatření?A za jakých podmínek? Děkuji. St.M.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *