Jak se chránit proti koronaviru, výběr respirátoru

Koronavirus je téma, které vzbuzuje výraznou pozornost, a to zejména od té doby, kdy se v tuzemsku prokázaly první tři případy nákazy. Jak se chránit na cestách a jak vybrat vhodný respirátor?

Koronavirus v Česku

K potvrzení prvních případů nákazy došlo v tuzemsku 1. března 2020. Vláda v návaznosti na výskyt prvních případů prozatím odmítla vyhlášení nouzového stavu.

Dle posledních zpráv jsou všichni postižení umístěni na infekčním oddělení v Nemocnici Na Bulovce a jejich zdravotní stav je dobrý, jak veřejnost záhy po potvrzení diagnózy informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přesto současně představitelé vlády nabádají občany ČR k opatrnosti. Ačkoli hygienici uklidňují, že k panice není důvod a rozhodně není zapotřebí nakupovat zásoby potravin, určitá opatření je nutno vzhledem k prudkému šíření koronaviru přijmout.

Můžeme ještě cestovat?

V této chvíli pozastaveny omezeny lety do severní Itálie. Ta je nejrizikovější oblastí a právě zde se nakazili oba Češi a americká turistka, která se léčí v ČR. Nejhůře je na tom co do počtu nakažených Lombardie, Benátsko a Emilia-Romagna. Bezpečnostní rada státu navíc rozhodla o zrušení letů z Korejské republiky.

Ministr Vojtěch dále apeloval na Čechy, aby do rizikových oblastí už nejezdili vůbec, pokud to není nezbytné. Ministerstvo zdravotnictví vydalo prostřednictvím svého webu doporučení na omezení veškerého cestování, které není zcela nutné.

Těm, kteří se budou vracet, neboť řada lidí odjela do Itálie trávit právě probíhající jarní prázdniny, je doporučována dobrovolná domácí karanténa, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. V karanténě by měli zůstat rovněž ti, kteří na sobě začnou pozorovat příznaky nemoci. Žádná další specifická opatření v platnost uvedena nebyla.

Jak se proti nákaze chránit

Obecně tak není cestování výslovně zakázáno a lidé mají coby hlavní způsob ochrany zejména dodržovat základní hygienická opatření, která platí například i v době chřipkové epidemie.

Znamená to, že je nutné mýt si ruce, případně i používat dezinfekci. Vyhýbat bychom se měli místům s vyšší koncentrací lidí a těm, kteří jsou zjevně nemocní. Při kýchání a kašlání používáme papírové kapesníčky a zakrýváme si ústa kvůli možnému přenosu kapénkové infekce.

Rouška nebo respirátor, pomohou?

Roušky lze považovat za zbytečné, jestliže již netrpíte respiračním onemocněním. Fungují opačně, než si mnoho laiků myslí: Chrání okolí nemocného, který kapénkovou infekci potenciálně šíří, nikoli samotného nositele.

Tak, jak běžná veřejnost zamýšlí, může fungovat pouze respirátor, případně speciální rouška vyrobená s využitím nanotechnologií. Nejste-li nakažení, nošení běžné textilní roušky postrádá smysl.

Jak vybrat respirátor

Za nejúčinnější jsou označeny respirátory filtrační třídy FFF3. Znamená to, že takovýto výrobek má vysokou účinnost, až 99 %.

Je proto schopen filtrovat maximum nežádoucích částic. Obecně je vhodný právě na ochranu před viry a bakteriemi. Má extrémně hustou mřížku o velikosti 600 nanometrů. Virus o velikosti 100 nanometrů proto nemá šanci projít.

Najít nejlevnější respirátory s oynačením FFF3

Pro dokonalou funkčnost bychom si jej také měli správně nasadit. Upevněn musí být na tváři těsně, čemuž mohou na mužské tváři bránit i vousy. Rozlišit bychom dále měli i to, zda se jedná o respirátor jednorázový nebo vhodný na opakované použití (značí se písmenem R).

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *