Ostrov Korfu – základní informace před cestou

Řecký ostrov Korfu je oblíbeným prázdninovým cílem mnoha výletníků. Co zajímavého byste tu měli zažít a jaké praktické informace se vám vyplatí před cestou znát?

O ostrově Korfu

Korfu, jinak také Kerkya, je druhým největším ostrovem Jónského moře. (Největší ostrov Kefalonie) Celková rozloha ostrova činí 592 km² a žije tady něco přes 107 000 obyvatel. Jde o součást Jónských ostrovů. Od Řecka je v nejužším místě vzdálen pouhých 5 km.

Ostrov se může pyšnit i jedním velmi slavným rodákem. Právě na tomto místě na svět přišel britský princ Phillip, který zde také prožil prvních osm let života. Ostatně šlechtic se narodil jako Princ Philip řecký a dánský.

Počátek historie ostrova můžeme zřejmě hledat v období vzdáleném více než 9000 let. Právě tehdy se dnešní ostrov oddělil od řecké pevniny.

 

Co vidět a zažít

Korfu bývá některými pokládán za jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů. A také za jeden z nejzelenějších. Pro množství zeleně si dokonce vysloužil přezdívku smaragdový. Jinak se mu také říká zelená perla Jónského moře.

Největší podíl rozlohy ostrova zabírají olivové a cypřišové háje. Z kulturních plodin se zde dále v hojném počtu pěstuje vinná réva. Mezi další zemědělské produkty Korfu patří i granátová jablka, fíky, hrušky nebo v menším množství i banány.

Korfu tak nabízí především okouzlující přírodu s nádhernými plážemi, které lákají k relaxaci. O řeckých plážích se ostatně traduje, že jsou to ty v Evropě nejkrásnější. Kromě plavání se tu můžete věnovat i horské turistice.

Ostatně nádherná příroda zlákala i samotnou rakouskou císařovnu Alžbětu Bavorskou, známou jako Sissi. Nechala si tu zbudovat letní zámeček zvaný Achillion. Neoklasicistní stavba je pojmenovaná na počest antického hrdiny Achilla.

Řecko také patří ke kolébkám evropské civilizace. A místa, kudy kráčela historie, se návštěvníkům četnými památkami připomínají dodnes. Historikové předpokládají, že první lidé se tady usadili již v době bronzové.

Střediskem současného života je hlavní město Kerkyra. Historická část města zvaná Old Town je dnes zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí hlavně kostel sv. Spiridona, který je místním patronem.

Jedním z dalších oblíbených letovisek je vesnička Liapades. Leží v srdci téměř neporušené přírody. Místní obyvatelé se stále ještě žijí tradiční život mimo turistický ruch. Romantickou atmosféru podtrhuje členité pobřeží s četnými zálivy.

 

Kuchyně ostrova Korfu

Tradiční středomořská kuchyně se v hojné míře skládá z masa, především z ryb, zeleniny a olivového oleje. Řada místních se živí rybolovem a ryba tak jednoznačně dominuje i jídelníčku obyvatel Korfu.

Gastronomii v této oblasti však silně ovlivnil i benátský vliv, díky kterému tu ochutnáte dušené ryby a rajčatové omáčky. Typickým pokrmem je také uzená šunka nebo numbulo, které se připravuje z uzené vepřové panenky.

Pokud byste si měli dát jen jednu klasickou řeckou pochoutku, zkuste si objednat talíř pikilia. Jedná se o směs různých předkrmů z masa a ryb. Dát si můžete také karbanátek s bramborem nebo typické grilované jehněčí.

Nebylo by to Řecko, aby mohla na stole chybět typická ledová káva zvaná frappé. A pokud se potkáte s ovocem jménem kumquat, vězte, že se nejen konzumuje, ale také z něj vyrábí i stejnojmenný likér.

 

Praktické informace na cestu

 

Kdy vyrazit

Dobré počasí zde vládne od dubna do listopadu. Od června do října panuje ideální počasí na koupání. V sezóně je počasí stálé, teploty však v létě, tedy v červenci a v srpnu, mohou vyšplhat až na 40 °C. Pokud nejste vyznavači extrémního horka, vypravte se sem mimo prázdniny.

Doklady pro vstup

Pro vstup do Řecka vám stačí platný občanský průkaz. Pas nutný není. Vlastní občanský průkaz, případně také pas, musejí mít děti.

 

Doprava

Korfu má vlastní mezinárodní letiště. Z Prahy se na ostrov přepravíte za cca 2 hodiny. Po ostrově lze cestovat autobusem. Řešením je také půjčit si automobil nebo motocykl. Dopravní situace je však na Korfu poměrně chaotická, poznat je typický řecký temperament. Cestovat na ostrov Korfu autem lze taktéž, přečtěte si náš článek autem do Řecka.

 

Ceny a jak platit

V Řecku se platí eurem. Ceny na Korfu jsou v porovnání s tuzemskem o něco vyšší. Zejména se to promítá do ceny jídel v restauracích.

Články o Řecku

Všechny naše články o Řecku naleznete v článku, který slouží jako rozcestník.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *