Samos – základní informace před cestou

Řecký ostrov Samos je oblíbeným cílem výletníků, kteří touží po slunečných prázdninách a zároveň klidu. Které informace potřebujete znát před cestou?

O ostrově Samos

Celková rozloha tohoto ostrova činí 477 km². Nachází se ve východní části Egejského moře. Bývá označován za jeden z nejzelenějších a taktéž nejhornatějších ostrovů, které bychom našli v této oblasti. Zároveň se řadí k největším. Stejnojmenná metropole Samos se nachází v zálivu. Hlavní město je též největším přístavem.

Ostrov Samos je znám jako rodiště řeckého filosofa Pythagora. Tomu se také přezdívá otec čísel, ačkoli slavný učenec vůbec nebyl primárně matematikem. Nejvíce jej však proslavila právě známá Pythagorova věta. Tu sice nevymyslel, podařilo se mu ji ale dokázat.

Zatím je tato lokalita ve srovnání s mnoha jinými nezatížená masovým turismem. Jedná se tak o ideální destinaci pro ty, kteří si chtějí užít dovolenou nikým a ničím nerušeni.

Co vidět a zažít

Samos nabízí četné přírodní i kulturní zajímavosti. Z pamětihodností lze zmínit především dvě položky zapsané na seznam UNESCO.

Tou první je Héraion, kdysi monumentální chrám, na jehož někdejší slávu upomínají dnes již pouze pozůstatky komplexu. Z architektonického hlediska jsou tyto zbytky však mimořádně cenné. Obdobně vyhledávanou lokací je Pythagoreion. Původně se jednalo o pevnost, do dnešního dne se však uchovaly již jen fragmenty.

Na ostrov se i jezdí za relaxací. Ke koupání zde lákají písečné pláže a křišťálově čisté moře. K osvěžení v průzračných vodách vybízí i horké klima, během letních měsíců tu bývá i více než 35 °C. Přírodní podmínky ostrova nabízejí vhodné podmínky i pro turistiku a vodní sporty.

Mezi rušnější místa na ostrově Samos patří například středisko Karlovassi, kde si lze užít i nočního života. Kromě romantických restaurací a typických taveren zde v hojném počtu naleznete noční kluby a bary.

I Samos je místem, odkud si turisté vozí suvenýry. V tomto případě se však jedná o ryze osobité produkty, neboť na ostrově se udržela řada tradičních řemesel. Nejznámějším produktem, který si turisté vozí ze Samu, je bezesporu zdobená keramika. Stále živé je však i tkalcovství.

Díky tomu, že se obyvatelé snaží uchovat původní ráz ostrova nezatížený turismem, si zde užijete i romantické procházky do zapadlých náměstí a dalších míst, kde často téměř nikoho nepotkáte.

Co ochutnat

Pokud by měl návštěvník volit pouze jednu specialitu, zcela jistě by to bylo místní víno, jímž je Samos proslulý. Z vinné révy se rovněž vyrábějí likéry.

Neodmyslitelnou součástí zdejšího zemědělství jsou olivovníky či citrusovníky. Olivy se zde konzumují přidávané do mnoha pokrmů, případně se z nich lisuje výtečný olivový olej.

Na ostrově se setkáte i s typicky řeckými specialitami, jako jsou tzatziki či gyros nebo souvlaki. Stejně tak využijte možnost ochutnat dary moře. Typickou ostrovní specialitou je i jogurt, který se podává dochucený medem.

Z nápojů se určitě vyplatí ochutnat typickou řeckou kávu neboli kafé elenikos. Ani zde navíc podobně jako v jiných oblastech Řecka nezůstanete ochuzeni o frappé.

 

Praktické informace a rady na cestu do Řecka

 

Kdy vyrazit

Turisté sem jezdí převážně během letních měsíců, kdy je počasí vhodné ke koupání. K aktivnější dovolené je vhodný i počátek jara, lze vyrazit už v květnu. Konec turistické sezóny přináší častější srážky, ale i mírnější teploty. 

 

Doklady pro vstup

Při cestování do Řecka je nutné mít platný občanský průkaz. S výjimkou cest do turecké části není nutné mít cestovní pas. Vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz musejí mít i děti.

 

Doprava

Samos má vlastní mezinárodní letiště. Lety do této oblasti se organizují z Prahy i z Brna.  ➦Autem do Řecka

Cestovat lze veřejnou dopravou, přičemž autobusy představují nejlevnější způsob dopravy. Lístek si koupíte za 1 až 6 eur. Naopak nejdražší možností je taxi. Půjčit si lze auto nebo motorku. Ceny půjčoven automobilů bývají nastaveny na cca 30 až 50 eur na den.

 

Ceny a jak platit

V Řecku se platí eurem. Hotovost je vždy vhodné u sebe mít. Bankomaty jsou v Řecku dobře dostupné a vzhledem k tomu, že současné banky už ustupují od zpoplatňování plateb kartou, doporučuje se využívat tu. Samos nijak nevybočuje z řeckého standardu, očekávat tedy jako turista můžete mírně vyšší ceny ve srovnání s Českou republikou.

Články o Řecku

Všechny naše články o Řecku naleznete v článku, který slouží jako rozcestník.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top