1 Santorini

Santorini: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

To nejkrásnější řecké souostroví, který znáte z fotek i reklam a kde se budete cítit jako doma. Jeho symbolem jsou charakteristické bílé domečky, doplněné modrými střechami. Na ostrově Santorini si užijete romantických zákoutí, nádherných západů slunce, krásných výhledů a křišťálově čistého moře. Čeká vás i dobré jídlo a spousta historických zajímavostí. Tak se sem vypravte – s rodinou, s partnerem nebo i sami. Santorini vás prostě dostane.

1 Santorini

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy na Santorini

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí do Santorini na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Limnes Villa

1 Limnes Villa Santorini

Menší komplex s celkem 21 studii a několika apartmány, jen 80 m od pláže, na klidném místě, cca 300 m od centra letoviska. Nejbližší bankomat a větší super market je na hlavní ulici, od studií asi 700 m (5 až 7 min chůze).

Mark & Johanna

2 Mark Johanna Santorini

Malý komplex se skládá ze dvou domů. Nachází se na klidném místě pod horou Mesa Vouno ve vzdálenosti asi 450 metrů od písečné pláže. Centrum letoviska s řadou obchodů, restaurací a taveren. Autobusová zastávka je v dosahu 10 minut chůze.

Hotel a apartmány Koralli

3 Hotel A Apartmany Koralli Santorini

Menší rodinný hotel je situován v bezprostřední blízkosti písčito-oblázkové pláže. Centrum Kamari s mnoha možnostmi zábavy a nákupů je vzdáleno asi 100 m. Hostům je k dispozici malá recepce, bar s TV místností, trezor na recepci, snídaňová místnost a venkovní terasa.

Studia Ira

4 Studia Ira Santorini

Hotel se nachází v oblíbeném Falcade, leží cca 600 m od nejbližší sjezdovky i od začátku lyžařských okruhů, hotel má vlastní shuttle bus (na vyžádání, v období 22. 12. až 15. 3.). Centrum města je vzdáleno 300 m. K vybavení objektu patří recepce, malé lobby, restaurace, bar, společenská místnost s TV, konferenční místnost, Wi-Fi připojení, výtah, parkoviště, lyžárna.

Kamari Blue

5 Kamari Blue Santorini

Hotel Kamari Blue stojí v centru letoviska, od krásné černé písečné pláže Kamari je oddělený jen místní komunikací. V blízkosti hotelu je spousta obchodů, restaurací, taveren a barů, cca 50 m od hotelu se nachází autobusová zastávka s autobusovým spojením do Thira, které je vzdálené cca 8 km.

PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Santorini

Řecké souostroví Santorini je cestovatelskou perlou. Hlavnímu ostrovu se říká také Théra a žije tu přibližně 15000 obyvatel. Za unikátní kruhový tvar souostroví může dávný výbuch sopky, který původní ostrov rozdělil na několik menších. Santorini patří mezi nejnavštěvovanější řecké ostrovy právě pro svou výjimečnou atmosféru, výbornou kuchyni a charakteristickou architekturu. Je také jednou z nejoblíbenějších destinací cestovatelů z celého světa.

Na Santorini budou spokojení milovníci přírody, památek, řeckých městeček, dobrého jídla i pití. Můžete si vybrat z řady luxusních hotelů a vil s úžasnými výhledy na moře, ale najdete tu i levnější ubytování v soukromí.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou na Santorini

 • Santorini by neměl chybět na seznamu míst, která navštívíte alespoň jednou v životě. Je opravdu kouzelným místem.
 • Ze spousty hotelů na ostrově budete mít úžasné výhledy, třeba do kráteru bývalé sopky. Takové výhledy se vám nenaskytnou nikde jinde na světě.
 • Santorini je oblíbeným místem pro zamilované a užijete si tu nejen úžasné západy slunce do moře. Můžete se tu zasnoubit nebo dokonce uspořádat svatbu.
 • Santorini je radost pro milovníky architektury. Typické bílé domečky s modrými střechami doplňuje spousta kostelíků.
 • Na Santorini se můžete dostat nejen letecky, ale i trajektem. Pokud si zvolíte druhou možnost, souostroví vás okouzlí už z dálky.
 • Santorini je nesmírně fotogenickým místem. Pokud rádi děláte selfíčka a fotky z dovolené, na Santorini si jich užijete naplno.
 • Toto souostroví je oblíbené také milovníky jídla – ryby a mořské plody jsou tu na denním pořádku. Doplňuje je mnoho dalších řeckých specialit, které si dáte v místních tavernách. Nechybí ani výborné víno.
 • Na Santorini si užijete spousty vodních sportů. Ostrov je oblíbený cestovateli, kteří mají rádi aktivní dovolenou.

SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou na Santorini

 • Santorini je většinu roku přeplněný turisty. Především v hlavní sezoně si tu neužijete moc klidu.
 • I večer Santorini žije. Především v turistický významnějších místech (například Oia) budete muset spát se zavřenými okny. Spousta lidí se sem jezdí pobavit, a v zábavě pokračují do pozdních nočních hodin.
 • Santorini je větší, než byste možná čekali. Pokud si tu nepůjčíte auto, bude váš pohyb po ostrově hodně omezený. Na Santorini je ale dost hustý provoz, který způsobují především turisté. Spousta cest je klikatých a proto vám přesuny po ostrově zaberou dost času.
 • Sluníčko na Santorini je opravdu silné. Hlavně v červenci a srpnu se teploty šplhají vysoko nad 30 stupňů, a snadno se tak spálíte, i když se natřete opalovacím krémem.
 • Pokud byste se rádi někam podívali jen na víkend, letět až na Santorini je zbytečné. Abyste viděli aspoň něco, je třeba počítat minimálně s týdnem.
 • Pokud se na dovolené chcete jen “válet na pláži”, vydejte se jinam. Santorini je místem, hodným objevování a výletů a hodí se spíš pro aktivní dovolenou.
 • Santorini patří mezi dražší řecké ostrovy. Pokud máte omezený rozpočet, vyberte si jiný, méně navštěvovaný ostrov a ušetříte.

Shrnutí

Santorini je úžasné řecké souostroví s malebnými městečky, nádhernými zákoutími a romantikou všude kolem. Jednou za život určitě stojí za návštěvu. Záleží jen na vás, jestli se sem vydáte v hlavní sezóně, kdy ostrůvky praskají ve švech kvůli přílivu turistů ze všech koutů světa, nebo zvolíte jiné období a místo koupání dáte přednost výletům. V tom případě se vám budou malebná městečka jistě líbit.

Jelikož jde o několik ostrůvků a hlavní ostrov je poměrně velký, vyplatí se tu mít k dispozici auto. Od nás se na Santorini dostanete letadlem, ačkoliv sem jezdí i trajekty z pevniny. Santorini se řadí mezi dražší destinace. Pokud máte napjatý rozpočet nebo se chcete celý týden jen válet na pláži, vyberte si jinou destinaci. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Santorini je velké souostroví v Egejském moři, a tak máte na výběr z řady krásných pláží. Místní pláže jsou proslulé jemným vulkanickým pískem černé barvy, ale najdete tu i bílou a červenou pláž. Na mnoha z nich najdete i taverny a restaurace s místními delikatesami. Spousta hotelů a ubytovacích zařízení je umístěna v těsné blízkosti pláží, takže najít ubytování s výhledem na moře je hračka.

 • Red Beach – červená pláž leží kousek od městečka Akrotiri. Je to jedna z nejkrásnějších a nejoblíbenějších pláží ostrova, známá unikátní barvou písku a skalním masivem podél celé pláže. Na pláž se dostanete lodí (například z měst Akrotiri nebo Perissa) nebo pěšky (10 minut z Akrotiri).
 • Kamari – tento rezort najdete v jižní části ostrova, kousek od Perissy. Pláž Kamari je oblíbená zejména těmi, kdo chtějí pozorovat východ a západ slunce na moři. Podél pláže najdete spoustu restaurací a taveren. Písek je černý a hrubý – nezapomeňte si vzít boty do vody.
 • Perissa – pláž je součástí turistického rezortu, který bývá v létě hodně plný. Písek je černý a kousek od pláže najdete pozůstatky historického města Théra.
 • Cape Columbo – jedna z nejklidnějších pláží ostrova. Najdete ji přibližně 10 km severně od města Fira. Okouzlí vás skalním masivem i tmavým pískem. Raději se usaďte dál od skály, abyste se nemuseli bát padajících kamenů.
 • Monolithos – klidnější, dobře udržovaná pláž poblíž letiště. Pláž je ideální pro rodiny s dětmi, protože má pozvolný vstup do vody. Moře je zde klidné. Půjčíte si tu i slunečníky a lehátka a můžete si vybrat také z nabídky vodních sportů.
 • Perivolos – pláž najdete 10 km od Firy. Jedná se o nejdelší pláž ostrova Santorini s černým pískem. Je obklopená skalními masivy a proto si tu užijete nejen příjemného koupání, ale i krásné krajiny všude kolem.

Tím pláže na Santorini zdaleka nekončí. Navštívit můžete třeba i pláž Vlychada, Vourvoulos, Santorini White Beach (známá čistě bílým pískem, obklopena bílými útesy) nebo Agios Georgios. (zdroj)

Na ostrově Santorini nenajdete žádný veřejný krytý bazén. Pokud byste po něm ale přesto toužili, můžete si vybrat ze spousty ubytování s venkovním bazénem. Kdybyste měli hotel bez bazénu a přesto se chtěli vykoupat, ve městě Oia najdete bazén v Liyoderma Lounge Cafe Pool Baru. Stačí si objednat něco k pití.

Příroda

Celé souostroví vás uchvátí nádhernou přírodou a úžasnými sceneriemi, které vám žádné jiné místo na světě nenabídne. Ostrovy jsou jedinečné svou sopečnou minulostí, která jim dala jejich dnešní podobu. Uvidíte tu do výšky čnící útesy, kopce, porostlé vegetací, které sestupují přímo do moře, i nádherné pláže.

K souostroví patří pět ostrovů: Thira/Santorini (největší ostrov), Thirassia, Aspronisi, Palea Kameni a Nea Kameni. Jen první dva jsou obydlené. Na ostrovech Palea a Nea Kameni leží sopka, a proto na nich nenajdete vegetaci ani zvířáta kromě ptáků, kteří sem občas zavítají. Z vegetace na tomto souostroví uvidíte například olivovníky, fíky, oleandry, různé druhy borovic a spoustu dalších. A kam se vypravit za přírodou? (zdroj)

 • výlet: projít se můžete například ke skále Skaros u městečka Imerovigli. Dostanete se sem po schodech vedle restaurace Blue Note a povedou vás vyšlapané cestičky. Užijete si tu krásnou přírodu a nádherné výhledy na širé moře. Část trasy je určena spíše pro milovníky lezení. Další podobné trasy najdete mezi Perissou a Therou a také z Imerovigli do letoviska Oia. (zdroj)
 • Na lodi za krásnou přírodou – na tradiční řecké lodi si užijete ranní návštěvu vulkánu a celého jeho okolí. Budete se moct vydat přímo na sopku a projít se po ní. Zaplavete si tu také v teplých pramenech. Více informací zde.

Tipy na výlety

Přímo na největším ostrově Santorini/Théra:

 • Akrotiri – osada z doby bronzové, zničená při dávném výbuchu sopky. Uvidíte tu dobře zakonzervované stavby i zachovalé dobové výmalby místností. V tomto dávném městě si můžete zaplatit i prohlídku s průvodcem. Akrotiri leží na jihozápadním cípu ostrova Théra/Santorini. Pohodlně sem dojedete vypůjčeným autem. (zdroj)
 • Oia – malebné městečko se spoustou skrytých uliček, plných schodů. Okouzlí vás tradiční architekturou a můžete se zastavit i v místních tavernách nebo vinárnách. Prohlédnete si tu krásný pravoslavný kostel Panagia Platsani nebo ruiny starověkého hradu. V tomto městečku si užijete i překrásných západů i východů slunce. Oia leží v severní části ostrova Santorini.
 • Fira – hlavní město ostrova. Rušné místo, často plné turistů, které je plné barů, restaurací, taveren i vináren. Můžete se sem vydat i za nákupy. Najdete jej uprostřed ostrova Santorini, na západním pobřeží. Zaparkovat můžete například na kraji města a do centra se projít nebo svézt autobusem.
 • Archeologické muzeum Théry – vstupné jsou 2 Eura, zlevněné stojí 1 Euro. V letní sezóně je otevřeno od 8:30 do 16:00 každý den kromě úterý. Uvidíte tu spoustu předmětů z místních nalezišť – amfory, keramiku a spoustu dalších starověkých pokladů.
 • Folklórní muzeum – najdete jej ve městě Fira. Muzeum nadchne všechny zájemce o místní historii. Za 5 Eur uvidíte spoustu artefaktů a uděláte si představu o tom, jak se na Santorini žilo v 19-20. století. Uvidíte tu i starý jeskynní dům.
 • Z historických památek na ostrově můžete navštívit například klášter sv. Mikuláše (Agios Nikolaos), který patří mezi nejstarší kláštery ostrova. Najdete jej v severní polovině ostrova. Krásný kostel Anastasi v typickém modrobílém stylu najdete v městečku Imerovigli.
 • Maják Akrotiri – leží v jihozápadním cípu ostrova. Dovnitř se sice nepodíváte, ale můžete si užít západ slunce na tomto romantickém místě a spojit výlet s objevováním blízkého okolí.

Výlety do okolí:

Souostroví Santorini má návštěvníkům opravdu co nabídnout. Na okolní ostrovy se sice můžete vydat, ale doporučujeme vám tyto výlety pečlivě zvážit. Cesta z trajektem na některé ostrovy vám ze dne ukrojí i 3-4 hodiny a na objevování místa nezbude moc času. Pokud byste se ale chtěli podívat alespoň na některý z blízkých ostrovů, inspirujte se těmito tipy:

 • Výlet na lodi s návštěvou termálních pramenů – celodenní výlet do středu bývalé sopky, která formovala celé souostroví. Zaplavete si v horkých pramenech, užijete si výhledy na celé souostroví a navštívíte ostrov Thirassia a městečko Oia. Průvodci mluví několika jazyky včetně angličtiny. Vyzvednou vás u hotelu. Výlet vás bude stát přibližně 750 Kč na osobu.
 • Návštěva ostrova Thirassia – na ostrov se můžete vypravit i samostatně. Tento malý neobydlený ostrov nabízí turistům několik výborných taveren a můžete se tu procházet nebo si užívat krásných pláží. Lodní doprava na ostrov vás vyjde na 1 Euro na osobu. Lodě odjíždí z Ammoundi (cesta trvá cca 20 minut) a ze starého přístavu ve městě Fira. Poslední loď z ostrova na pevninu vyplouvá okolo 5. hodiny odpoledne.
 • Výlet na ostrov Ios – na tento ostrov se dostanete trajektem za méně než hodinu. Můžete tu strávit celý den nebo se sem vydat na jednu či dvě noci. Ios je ostrov s nádhernou přírodou, který žije přes den i v noci a je oblíbeným cílem mladých cestovatelů. Užít si tu můžete i nádherných pláží s čistou vodou. Hlavní město ostrova je kouzelné a romantické místo, plné zábavy i taveren.
 • Výlety na další ostrovy – z největšího ostrova Santorini se trajekty dostanete také na ostrovy Folegandros, Anafi nebo Sikinos. Musíte ale dávat pozor, abyste stihli poslední trajekt a zvládli se z ostrova vrátit zpět. Všechny ostrovy stojí za návštěvu pro svou krásnou přírodu, malebná městečka a nádherné pláže. (zdroj)
 • Naxos a Paros – další větší ostrovy. Trajekty ale na sebe navazují takovým způsobem, že na objevování vybraného ostrovu budete mít maximálně okolo 3 hodin. Větší smysl dává na jednom z ostrovů přespat.

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Pláže Perissa a Kamari vám nabídnou spoustu vodních sportů. Můžete se pustit do vodního lyžování nebo kitingu a vyzkoušíte si i jízdu na banánu. Další informace o půjčovně na pláži Kamari najdete zde.
 • Na vodní sporty se orientuje i agentura Santorini Water Sports, která na pláži Saint George Beach nabízí spoustu aktivit. Vyzkoušet si můžete vodní skútry, parasailing, vodní lyže, hooverboard, flyboard, SUP board, šlapadla i kánoe. Vezmou vás i na výlet lodí. Rezervovat můžete na místě nebo přes webovou stránku agentury. Ceny se liší podle aktivity, například vodní skútr vás vyjde na 35 Eur za nejkratší 10minutovou projížďku.
 • Potápění – do podmořského světa v blízkosti ostrova vás vezme například agentura Santorini Dive Center. Nabízí různé balíčky potápění pro zkušené potápěče i pro začátečníky a také potápěčské kurzy. Vydáte se s nimi i na šnorchlovací výlety do okolí. Ceny pro necertifikované potápěče začínají na 30 Eurech za šnorchlování. Agentur tohoto typu je na ostrově spousta. Podívat se můžete také na stránky Atlantis Oia nebo Aegean Divers.
 • Půjčovna kol – na Santorini oceníte trekkové kolo nebo mountainbike. Půjčit si jej můžete například od Santorini Adventures. Ceny začínají na 25 Eurech za den a k dispozici jsou i elektrokola. Kola vám doplní navigací a dalším vybavením podle potřeby.
 • Objevování ostrova na koni vám nabídne Santorini horse riding. Stáj najdete v Megalochori a svézt se můžou začátečníci i pokročilí. Půjčí vám helmy i další vybavení a v sedlech se vydáte třeba za ochutnávkami vína a lokálních specialit. Projet se můžete v tradiční vesničce Megalochori, po plážích s černým pískem nebo do terénu.
 • Soukromý výlet minibusem po Santorini – 5.5hodinový výlet s průvodcem, který vás vezme na ta nejkrásnější místa ostrova. Společně navštívíte ruiny v Akrotiri, ochutnáte místní vína a zastavíte se, kde si sami zvolíte. Průvodce vám cestou poví spoustu zajímavostí.
 • Pokud rádi rybaříte, vydejte se na ranní rybářský výlet na lodi se zastávkou na obědě, složeném z čerstvých mořských ryb. Uvidíte, jak řečtí rybáři chytají krevety nebo chobotnice a vyzkoušíte si zajímavé rybářské techniky. Rybářské vybavení vám půjčí na lodi. Celý výlet trvá přibližně 5 hodin.
 • Výlet pro nadšené fotografy – s průvodcem můžete objevovat skryté poklady ostrova, lahodící vašemu oku i fotoaparátu. Sami si zvolíte, zda se vydáte do vesniček, na pláže či do přírody. Průvodce mluví anglicky a během 5hodinového výletu vás vezme na ta nejfotogeničtější místa.
 • Let helikoptérou nad Santorini – jiný pohled na ostrovy a okolí získáte z helikoptéry. Délka letu může být 25 nebo 60 minut, průvodce mluví anglicky. Do helikoptéry se vejde až 5 pasažérů. 25minutový let stojí přibližně 1000 Eur.

Aktivity pro děti

Santorini není typickým řeckým ostrovem, který cílí na návštěvníky s dětmi. I přestože je ostrov oblíbený hlavně zamilovanými páry, nabídne dostatek zábavy i rodině s dětmi. Pláže s černým pískem mohou být přes den opravdu rozpálené, a proto nezapomeňte děti vybavit botami do vody. Ubytování na ostrově je vesměs dost drahé, ale pokud budete dostatečně hledat nebo se sem vypravíte mimo hlavní sezónu, najdete možnosti, které snese i rodinný rozpočet. Ostrov dětem nabízí spoustu krásných míst k plavání a vydat se můžete také na už zmíněný výlet na lodi s návštěvou termálních pramenů.

 • Pláž Monolithos – nejlepší pláž pro děti na ostrově. Najdete tu basketbalový kurt a fotbalové hřiště pro větší děti, ty menší si můžou hrát na dětském hřišti. Vstup do moře je pozvolný, takže se můžete s dětmi i bez problému koupat. Na místní pláže se s dětmi vypravte spíše dopoledne – odpoledne bývá černý písek opravdu rozpálený.
 • Lost Atlantis Experience – muzeum, věnované bájné Atlantidě. Najdete jej ve městě Megalochori. Vstupné je 12 Eur pro děti 12 let, 6 Eur od 7 do 11 let, menší děti za vstup neplatí. V muzeu si prohlédnete model bájné atlantidy a s zažijete také 9D kino.
 • Muzeum Rajčat – sídlí v historické továrně, kde uvidíte historii výroby rajčatových produktů a dozvíte se spoustu zajímavostí o pěstování cherry rajčat na ostrově. Hned u muzea najdete krásnou pláž, kde můžete s dětmi strávit zbytek dne. Muzeum najdete v jižní části ostrova. Otevřeno je od 10. do 18. hodiny každý den kromě pondělí. Děti do 12 let mají vstup zdarma, starší děti zaplatí 6 Eur a dospělí 10 Eur. V ceně je i průvodce.
 • Dětské hřiště najdete ve městě Oia. Dávejte ale pozor – v létě mohou být atrakce opravdu rozpálené.
 • Návštěva tradiční vesničky Megalochori – vesničku najdete v jižní polovině ostrova na západním pobřeží. Zaparkujte na jejím okraji a projděte si celou vesničku s dětmi. Uvidíte tu volně rostoucí pistáciovníky, ochutnáte místní dobroty a užijete si místní atmosféry a typické architektury tohoto krásného místa.
 • Kabinová lanovka – ze starého přístavu ve městě Fira se můžete svézt lanovkou nahoru do města. Podobnou cestu si můžete projít i pěšky (třeba i s pomocí místních oslíků nebo mul), ale s lanovkou z ní budou mít vaše děti jiný zážitek. Jednosměrný lístek vás vyjde na 6 Eur pro dospělého, děti zaplatí 3 Eura. Cesta je sice krátká ale zábavná, a nemusíte šlapat pěšky celý kopec.

Noční život na Santorini

Noční život na ostrově Santorini si užijete na plné pecky. S koktejlem nebo sklenkou vína v ruce můžete pozorovat západy slunce z teras barů i restaurací a ve spoustě městeček si užijete spoustu zábavy do pozdních nočních hodin. Najdete tu bary i diskotéky, ale také místa pro zamilované páry i pro rodiny. A kam se za nočním životem vydat?

Nejvíc to žije ve městě Fira, které je hlavním městem ostrova. Najdete tu třeba koktejlové bary MoMix (bar, který se zabývá mixologií) nebo Casablanca (lounge cocktail bar). Pokud byste raději něco romantického, zastavte se třeba do Tango Baru nebo Kira Thira Jazz Baru. Ty nejlepší kluby a hospody jsou tu také, například Two Brothers nebo bar Tropical. Z tanečních klubů můžete vyzkoušet třeba klub Enigma. V noci se ve Fiře můžete najíst v některém z fast foodů. Pokud se vydáte do klubů, vysoké podpatky nechte raději doma – chůze po tomto městečku s podpatky je opravdu jen pro odvážné.

Pokud si rádi dáte koktejl na pláži nebo se chcete vydat na plážovou párty, zkuste bar Tranquilo. Najdete jej na pláži Perissa a je proslulý výbornými koktejly, ke kterým si dáte i něco k zakousnutí. Občas tu hraje i živá hudba a pořádají party s latinskoamerickými tanci. Strávíte tu klidně celý den – dopoledne a odpoledne koupáním a večer v baru.

Další zajímavý plážový bar se jmenuje JOJO a najdete jej na pláži Perivolos. Jojo je letní cocktail bar s mainstreamovou hudbou. Uprostřed baru leží velký bazén. Zábava tu obvykle končí kolem půlnoci. V baru si můžete užít drink s výhledem na moře, protože nabízí i venkovní posezení přímo na pláži.

Na ostrově najdete spoustu dalších barů, například Wet Stories Beach Bar nebo Chilli Beach Bar na pláži Perivolos. Podobných míst vám ostrov nabízí celou řadu, stačí jen objevovat.

Pokud byste se chtěli vydat za moderní řeckou hudbou, zajděte do Mamounia Clubu, kam chodí i místní. (zdroj)

Počasí na Santorini

Klima na souostroví Santorini je typicky středomořské. Očekávejte mírné a deštivé zimy a horká léta, plná slunce. Déšť a zatažená obloha vás tu čeká většinou od října do března. Zbytek roku prší jen zřídka a v letních měsících prakticky nikdy. Letní horka jsou poznat i na vyprahlé krajině.

Nejchladnější dny v zimě klesá teplota i pod 10 °C. V létě naopak roste až k průměrné celodenní teplotě 25 °C a přes den se může šplhat i přes 33 °C. Léto na Santorini bývá poměrně dobře snesitelné díky příjemnému větru, ale v některých obdobích přichází africké vlny veder.

Pokud se na Santorini chystáte za koupáním, nejlepším obdobím je červen až polovina září. Na podzim a na jaře, především v dubnu, květnu a od půlky září do půlky října, vás tu čekají příjemné teploty a méně turistů. Toto období je nejlepší pro cestovatele, kteří chtějí aktivně objevovat ostrov a poznávat jeho krásy. (zdroj)

Historie Santorini

Historie celého souostroví je pevně spjata se sopkami i zemětřeseními. Lidé se v této oblasti objevili nejspíš už v neolitu. Významná civilizace tu byla už kolem roku 3600 před naším letopočtem. Archeologické výzkumy dokládají významnou Mínójskou kolonii. V okolí Červené pláže a Akrotiri byla nalezena spousta keramiky.

Po explozi obrovské sopky okolo roku 1500 před naším letopočtem se střed tehdejšího ostrova ponořil do vody, a mnoho následných zemětřesení zničilo většinu zbývajícího ostrova. Mezi lety 1200-1579 našeho letopočtu byl ostrov pod nadvládou Byzance. Později se dostal pod nadvládu Benátek. Benátčané ostrov také pojmenovali (po svaté Ireně, patronce ostrova). V období turecké nadvlády (1579-1821) se ostrov rozvíjel a čile obchodoval s mnoha okolními přístavy. Toto období bylo časem prosperity.

Kvůli válkám v 20. století se ekonomika souostroví zhoršila a mnoho obyvatel ostrovy opustilo po tragickém zemětřesení roku 1956. Turistický rozvoj oblasti začal v 70. letech minulého století a dnes je ostrov jedním z nejoblíbenějších cílů turistů z celého světa. Santorini se stal centrem luxusních hotelů a resortů a také vyhledávaným cílem bohatších turistů i cestovatelů, kteří se sem vydávají třeba za romantickou svatbou a na líbánky. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Santorini
Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top