5 Sibenik

Šibenik: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Chorvatský Šibenik patří mezi historické klenoty Dalmácie. Toto letovisko oplývá architektonickými skvosty a je vhodné pro všechny milovníky historie a romantických procházek. Třetí největší město Dalmatského pobřeží, ležící v blízkosti Šibenického zálivu, je střediskem kultury a cestovního ruchu. Díky tomu jsou přímo ve městě i okolí výborné podmínky ke koupání a k provozování vodních sportů. Dnes vám ukážeme ta nejlepší místa v Šibeniku, dáme vám tipy na výlety a prozradíme vám, kdy je nejvhodnější se do destinace vypravit.

5 Sibenik

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy v Šibeniku

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí do Šibeniku na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Amadria Park Andrija

1 Amadria Park Andrija Sibenik

Oblíbený rodinný hotel Andrija, který je situovaný v rezortu Solaris Beach Resort (tento resort tvoří 5 hotelů), je vystavěn uprostřed krásné zeleně přímo u moře a krásných pláží. Resort je vhodný pro rodiny s děmi a nabízí mnoho možností zábavy a trávení volného času. Před hotelem cca 50 m je oblázková Solaris Family pláž. Centrum města Šibenik je vzdáleno cca 5 km.

Amadria Park Lifestyle Jure (ex. Solaris Beach Jure)

2 Amadria Park Lifestyle Jure Ex Solaris Beach Jure Sibenik

Hotel Jure je jedním z 5 hotelů, které jsou součástí komplexu Solaris Beach Resort (nachází se mezi hotely Ivan a Niko) a rozkládá podél 4 km dlouhého pobřeží s četnými oblázkovými plážemi a nádhernou písčitou pláží „Bijela plaža“, která již získala vícero ocenění jako nejlepší pláž Jadranu. Součástí komplexu Solaris Beach Resort jsou hotely Andrija, Ivan, Jakov, Jure a Niko, kemp s mobilními domky a apartmánové středisko Villas Kornati.

Solaris Beach Hotel Niko

3 Solaris Beach Hotel Niko Sibenik

Hotel Niko, který je součástí Solaris Holiday Resortu, je situován uprostřed zeleně borového lesa a subtropické zeleně. Centrum městečka Šibenik je vzdáleno asi 6 km. Oblázková pláž se skalnatými úseky a betonovými platy se rozkládá v těsné blízkosti hotelu.

Solaris Camping Beach Resort

4 Solaris Camping Beach Resort Sibenik

Luxusní domky se nacházejí v Camping Resort Solaris ****, který je součástí oblíbeného prázdninového hotelového komplexu Solaris cca 150 m od moře, nedaleko města Šibenik. Od nejbližšího hotelu Niko je dělí pouhých 200 m.

Amadria Park Ivan

5 Amadria Park Ivan Sibenik

Hotel je součástí střediska Šibenik-Solaris. Nachází se v piniovém háji, ve vzdálenosti asi 6 km jižně od Šibeniku. Oblázková pláž s betonovými platy leží přibližně 50-100 m od ubytování. Středisko Šibenik-Solaris je označováno za nejlépe vybavené středisko na Jadranu.

PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Šibeniku

Historické přístavní město Šibenik leží v severní Dalmácii a může se pochlubit vysokým počtem slunečných dní. I místní středomořské podnebí je více než příjemné; léta tu jsou suchá a horká. Město leží při zálivu, do něhož ústí jedna z nejkrásnějších krasových řek Krka. I příroda je tu přímo pohádková a vhodná k outdoorovým aktivitám a vodním sportům.

Šibenik je vyhledávanou turistickou destinací a nachází se zde mnoho památek. Z České republiky je Chorvatsko dobře dostupné; i tak si ale v hlavní sezoně dejte pozor, abyste se netrefili do období, kdy se zrovna mění týdenní turnusy turistů. Kromě auta se sem dostanete i letecky, autobusem či vlakem.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou do Šibeniku

 • Šibenik je 3. největším historickým městem Chorvatska a najdete zde bohatou nabídku ubytování a služeb.
 • Kulturní bohatství je tu opravdu veliké. Šibenik je městem kostelů a pevností.
 • Najdete zde krásnou přírodu, tyrkysové vody Jaderského moře a pěkné oblázkové pláže. Pár pláží je přímo ve městě, v blízkém okolí je jich spousta.
 • Šibenik je vyhlášeným centrem zábavy a kultury. Oblíbené jsou zejména místní slavnosti vážné hudby a letní slavnosti.
 • Toto přístavní město je důležitým dopravním uzlem a veřejná doprava zde funguje velmi dobře. Ani cesta z Česka není nijak složitá. Pokud nechcete jet autem, krom letadla můžete využít i nabídek autobusových společností nebo do Chorvatska vyrazit vlakem.
 • V této oblasti se lidé věnují zemědělství a rybolovu. Díky tomu si vychutnáte skvělou místní kuchyni nebo vyrazíte za lokálními surovinami na místní tržnici.
 • Město leží jen kousek od národních parků a nepřijdete tak o tu nejkouzelnější přírodu střední Dalmácie. (zdroj)
 • Místní podnebí nabízí skvělé podmínky k outdoorovým aktivitám. V Šibeniku a jeho okolí najdete několik cyklostezek a cest, kam se můžete vydat na pěší túru nebo procházku. Plážové resorty nabízí spoustu vodních sportů.

 SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou do Šibeniku

 • Jelikož je Šibenik každoročně vyhledáván turisty z celého světa, zejména v hlavní sezóně je tu dost živo a přelidněno.
 • Pokud se do Šibeniku vydáte autobusem nebo vlakem, cesta bude poměrně dlouhá. Lepší je se z Česka do Šibeniku vypravit letecky nebo autem.
 • I v místě je dobré mít vlastní auto. Můžete se lépe pohybovat po okolí a nemusíte spoléhat na veřejnou dopravu.
 • Pokud vás zaujmou výlety na okolní ostrovy, musíte počítat s lodní dopravou ve formě trajektu či vodního taxi.
 • V této turistické destinaci se setkáte s vyššími cenami, než na jaké jste zvyklí v Česku. Za stravovací a ubytovací služby v sezóně si připlatíte.
 • Přímo v Šibeniku moc pláží nenajdete. Na ty hezčí budete muset zajet do okolí.
 • Ve městě je mnoho obchůdků s lokálním zbožím a suvenýry. Ty jsou často zbytečně předražené a historické centrum jich je plné.

Shrnutí

Šibenik je romantické a krásné město, které vás okouzlí svou přírodou, slunným podnebím a bohatou historií. Místo je vhodné k procházkám a nabízí spoustu adrenalinových a vodních sportů. Na své si přijdou milovníci kultury, středomořské kuchyně i rodiny s dětmi. Je zde i široká nabídka ubytovacích a stravovacích zařízení.

Tato destinace je ale tak populární, že je tu v létě dost rušno. Také ceny za služby jsou o něco vyšší. Město je 3. největším v Dalmácii, ale na pláže je lepší vyrazit spíše dál do okolí. Zde jich najdete jen pár a ty jsou často “hlava na hlavě”. Do Šibeniku doporučujeme vyrazit vlastním autem nebo letecky. Cesta autobusem nebo vlakem je sice pohodlná, protože nemusíte řídit, ale je také dost dlouhá. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Přímo v Šibeniku moc pláží nenajdete. Zato jeho okolí se pyšní krásnými písečnými i oblázkovými plážemi. Pokud vám nevadí absolvovat cestu lodí, můžete si vyjet na některý z okolních ostrovů. Zde máte možnost objevovat skryté zátoky a soukromé pláže. V destinaci najdete menší a útulné pláže, ale i hotelové komplexy s vodními parky a bazény u pláží.

 • pláž Banj – tuto městskou pláž najdete přímo v Šibeniku, jen 5 minut pěšky od centra. Můžete se tu koupat, opalovat nebo se jen kochat výhledem na staré město Šibenik. Pláž je oblázková a vhodná i pro děti. Najdete zde aktivity pro nejmenší i pro dospělé sportovní nadšence. Pláž byla v roce 2016 oceněna jako nejlepší turistická chorvatská pláž.
 • Zaboric – tato kdysi klidná vesnička je dnes jednou z nejvyhledávanějších oblastí v okolí Šibeniku. Leží od něj 10 km, v oblasti Brodarica. Oblast je protkaná přírodními lagunami a najdete zde oblázkové i písečné pláže. Křišťálově čistá voda a stín okolních borovic dělá z této pláže ideální místo k odpočinku.
 • Solaris – plážový resort, který najdete směrem na Split, 6 km od Šibeniku. Resort je nově zrekonstruovaný a najdete tu vše, co potřebujete k zábavě i k odpočinku. V délce 4 km se v Solarisu táhnou rozličné pláže. Ty jsou rozdělené do 5 tematicky laděných částí, nechybí ani bary a restaurace. Pláž je dobře udržovaná, tvořena menšími kamínky a hrubším pískem. Vstup do plážového resortu je volný. Pokud si budete chtít půjčit něco z plážového servisu, ceny jsou poměrně vysoké. V blízkosti najdete i parkoviště za poplatek 60 Kn.
 • pláž Jadrija – lidé se na tuto tradiční pláž jezdí koupat už od roku 1921. Leží 22 minut cesty autem od Šibeniku a dostanete se na ni motorovým člunem. Pláž je menší, písečná a s velkými oblázky.
 • Rezaliště – v klidné osadě Brodarica leží tato malá, příjemná pláž. Je oblázková a vstup do vody je velmi pozvolný. Tato klidná pláž je často vyhledávaná rodinami s dětmi. Nachází se zde i bary a nabídka vodních sportů a aktivit.

Mezi další známé pláže v okolí Šibeniku patří Velika Raduca a Slanica. (zdroj)

Součástí resortu Solaris je i aquapark a bazény. V celém Šibeniku najdete několik hotelů, které nabízí lázeňské služby a venkovní či krytý bazén.

Příroda

Šibenik je obklopen borovicovými lesy, nedotčenou přírodou a zálivem emeraldové barvy. Město leží jen kousek od Šibenického soustroví, na kterém se rozkládá na 250 ostrovů. Ostrovy a místní národní parky jsou vhodné pro celodenní výlety.

Šibenik je důležitým centrem hospodářství a zemědělství. Tím se tady živí až tři čtvrtiny obyvatelstva. V Šibeniku se pěstují olivy, vinná réva a zelenina. Vy tak máte možnost ochutnat místní olivový olej a víno. Nechybí ani středomořské speciality, jako jsou čerstvé ryby na grilu a mořské plody. V kombinaci se sluncem a zelenými kopci jde o velmi přitažlivou lokalitu pro turisty všech věkových kategorií.

 • výlet: vydejte se do národního parku Krka, kde můžete objevovat nádherné Skradinské vodopády. Park leží 13 km od Šibeniku a pokud vyrazíte sami autem, cesta je dobře značená. Krajinná řeka Krka je nejkrásnější řekou v Dalmácii. V parku roste přes 250 druhů bylin a žije je zde na 100 druhů ptáků. Před vstupem do parku je nutné zaparkovat na velkém parkovišti ve Skradinu. Poté nastoupíte na loď, která vás doveze do přístaviště pod vodopádem. Zde si můžete v pokladně zakoupit lístky. V ceně je plavba lodí po řece, prohlídka parku a budete mít možnost obdivovat vodopády i zezdola. Vstupné je 150 Kn.
 • Zadar – na celodenní výlet můžete vyrazit do této moderní chorvatské metropole. Počítejte s přibližně hodinovou cestou autem. Pokud jste milovníky historie, cesty do Zadaru nebudete litovat. Centrum je plné historických památek, muzeí a galerií. Najdete zde i dvě novodobé atrakce – Mořské Varhany a Pozdrav Slunci.  (zdroj)

Tipy na výlety

Přímo v Šibeniku:

 • staré město – přímo v Šibeniku si prohlédněte celé staré město. Toto středověké místo je plné významných památek a je skvělým místem pro romantické procházky i pro objevování s dětmi. Místo je plné pevností, gotických a renesančních kostelů. Šibenik je unikátní v tom, že jako jediné místo v Chorvatsku má hned dvě významné památky na seznamu UNESCO.
 • První položkou na seznamu kulturního bohatství je katedrála sv. Jakuba. Základy katedrály se datují do 15. století. Katedrála je postavená pouze z kamene a v jejím stylu se mísí prvky chorvatské, italské a toskánské architektury. Budou nadšení i všichni milovníci Hry o trůny – některé scény se natáčely přímo tady. (zdroj)
 • pevnost sv. Mikuláše je další významnou památkou Dalmácie a zároveň je také zapsaná na seznamu UNESCO. Pevnost s půdorysem trojúhelníku se tyčí nad Šibenikem a po staletí chránila město před nájezdy. Návštěva této historické stavby ze 17. století je zážitkem pro děti i dospělé. Pokud vyjdete až nahoru, budete odměněni krásnými výhledy na celý Šibenik i okolí.

Výlety do okolí:

 • národní park Kornati – rádi se plavíte po moři a milujete přírodu? Potom byste měli využít jedné z nabídek místních cestovních kanceláří a vyrazit na celodenní plavbu. Obkroužíte všech 89 ostrovů a proplout zátokami. Budete mít možnost zaplavat si na širém moři nebo si odpočinout na jedné z pláží. Výlet vás vyjde okolo 800 Kn na osobu. Cena se liší dle sezóny a typu lodi, kterou do parku vyrazíte.
 • město Trogir – leží 100 km od Šibeniku. Trogir je druhým nejnavštěvovanějším městem v Chorvatsku. Toto románské historické město je zapsáno na seznamu UNESCO a všem milovníkům historických památek se tu bude líbit. Město je velmi živé a nabízí skvělé podmínky k jachtaření.
 • Vodice – jen 11 km od Šibeniku najdete toto velmi oblíbené městečko, které nabízí sportovní, zábavní i společenské vyžití. Jde o kulinářskou lokalitu a město se pyšní lokálními restauracemi a kavárnami na každém rohu. Vychutnejte si skleničku dalmatského vína s výhledem na třípatrovou obrannou věž v centru města.
 • výlet do vnitrozemí: Drniš je okouzlující malé město, které leží 30 km od Šibeniku. Zajímavostí jsou pozůstatky tureckých památek, které se dochovaly z dob, kdy byla oblast pod nadvládou Turků. Turci vybudovali mnoho mešit a turecké lázně. Ve vedlejší vesničce Otavice si prohlédnete rodinné mauzoleum sochaře Ivana Mestroviče. Hrobku si vyrobil sám z kamene, ještě před svou smrtí, a poté zde byl uložen i s celou svou rodinou.
 • přístav Mandalina – jde o nejluxusnější přístav v Chorvatsku, který byl jako jediný oceněn 5 zlatými řády za bezpečnost. Tato luxusní lokalita je vhodná zejména pro milovníky jachtaření. Stojí zde i krásný 5* hotel a kotví tu ty nejkrásnější jachty. Přístav najdete přímo v Šibeniku.
 • ochutnejte místní víno ve vinárně Rak, která leží ve městě Dubrava kousek od Šibeniku. Toto rodinné vinařství zde stojí od 60. let a můžete si tu domluvit i degustaci. Při ní ochutnáte místní odrůdy vína a v ceně máte i občerstvení ve formě lokálních specialit. Vydat se můžete také v rámci organizovaných výletů do okolních vinohradů – stačí se domluvit přes email nebo se informovat v jedné z cestovních kanceláří. (zdroj)

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Cyklo túry- v celém městě najdete několik míst, kde si můžete zapůjčit kolo a projet se po historickém Šibeniku. Agentury organizují i skupinové túry. Můžete vyrazit směrem do vnitrozemí nebo projet dalmatské pobřeží. Poznáte okouzlující přírodu, ochutnáte lokální vína a odpočinete si na jedné z místních pláží.
 • Vodní centrum Windrose – toto sportovní centrum leží přímo v Šibeniku, v resortu Amadria Park. Jeho služeb můžete využít, i když nejste ubytování přímo v resortu. Stačí nechat auto na placeném parkovišti poblíž. V centru se můžete zúčastnit lekcí windsurfingu nebo paddlingu. Instruktoři jsou profesionálové a centrum vám zapůjčí i vybavení.
 • JEEP SAFARI – pokud jste milovníky adrenalinu, doporučujeme vám organizovaný výlet na čtyřkolkách. Dozvíte se více z historie kraje a spatříte Šibenickou zátoku i okolní ostrovy. Dojedete až ke Stragiským vodopádům a k národnímu parku Krka. Na jízdu si vyhraďte celý den. Cena se pohybuje okolo na 750 Kn na osobu.
 • Potápění – tyrkysové vody Jaderského moře přímo vybízí ke šnorchlování a potápění. Poznejte podmořský svět a domluvte si svou lekci potápění. Přímo ve městě najdete několik center, které organizují ponory a půjčí vám i vybavení. Ceny ponorů začínají na 220 Kn.
 • Rybaření a plachtění – na pláží Baj najdete vodní centrum, které má v nabídce jízdu na kajaku, plachtění a taky rybaření na moři. Ceny se liší dle zvolené aktivity; centrum se nachází jen kousek z centra Šibeniku. Rybářské pruty a další rybářské vybavení si zde můžete půjčit.
 • Jízda na koni  – poznejte chorvatskou krajinu z koňského hřbetu. Happy Horse Farm je menší farmou, která organizuje jízdy na koních a pro ty nejmenší také na ponících. Ceny začínají na 700 Kn.
 • Opravdu adrenalinovým zážitkem je bungee jumping. Ti nejodvážnější skáčou z Šibenického mostu. Seskok stojí 320 Kn a můžete si připlatit i za video tohoto ojedinělého zážitku.
 • Oblast je oblíbená také jachtaři. Na mnoha plážích si můžete zajezdit i na vodním skútru, vodních lyžích nebo na banánu.

Aktivity pro děti

Moderní Šibenik se bude vašim dětem zaručeně líbit. I s těmi nejmenšími si můžete projít historické památky a zejména z pevností budou určitě nadšeny. Díky okouzlující přírodě s dětmi poznáte národní parky a místní farmy. V okolí najdete i písečné pláže a spousta z nich nabízí aktivity právě pro děti. V okolí nechybí ani zábavní parky a aquapark, které zaručí den plný zábavy vám i vašim ratolestem.

 • aquapark Solaris – leží jen 6 km od města a najdete zde i placené parkování. Místo je ale v sezóně dost navštěvované – vyražte brzy ráno. Vstupné je 100 Kn pro dospělého a 60 Kn pro dítě do 3 let. Stovky vodních a zábavních atrakcí zabaví děti i dospělé na celý den.
 • paintball – starší děti můžete vzít na paintball. Jedno centrum najdete přímo v Šibeniku a cena hodinové hry začíná na 120 Kn. (zdroj)
 • sokolnické středisko – tato ptačí rezervace leží v 8 km vzdálené Dubravě. Je otevřena celoročně a vstupné je symbolických 10 Kn. Ptáky zde můžete jen pozorovat nebo se zúčastnit kurzu lovu se cvičenými dravci. Cena kurzu je 380 Kn a trvá celý den.
 • akvárium a terárium – objevte s dětmi podmořský svět a přímo v centru Šibeniku. V akváriu můžete obdivovat stovky druhů ryb a v teráriu vás čeká expozice dalmatské flóry a tropických rostlin. Najdete zde i menší obchůdek se suvenýry. Vstupné pro dospělé je 34 Kn, děti zaplatí 27 Kn.
 • prohlídka pevnosti sv. Michala – světová památka historického Šibeniku je jednou ze tří pevností města. Šibeniku dodává jedinečnou atmosféru a na její otevřené scéně se celé léto konají hudební koncerty, vystoupení a slavnosti. Svatý Michal je patronem města a pevnost zde stojí od 17. století. (zdroj)

Noční život v Šibeniku

Šibenik je živým místem a centrem kultury a zábavy. Každoročně se zde koná spoustu folklorních slavností, hudebních koncertů a vystoupení. Mezi ty nejkrásnější patří hudební festivaly na otevřené scéně pevnosti sv. Michala.

V Šibeniku se pořádá i Mezinárodní dětský festival. Na přelomu června a července město patří dětem, a to už po 50 let. Festival oslavuje dětský svět, jejich představivost a tvořivost. Na děti i dospělé čeká 2denní bohatý program, plný zábavy a vzdělávání.

Oblíbené jsou také tradiční slavnosti fešty. Na konci září se každý rok pořádají středověké trhy. Na trzích nechybí souboje rytířů, stánky s lokálními surovinami, výrobky a suvenýry. Bohatý doprovodný program zahrnuje i divadelní vystoupení, přehlídku tradičních řemesel a rytířské turnaje.

Šibenik žije i v noci – město je plné barů, klubů a diskoték. Mezi ty nejznámější patří The Godfather Night Bar a Makari Club na pláži Banja. Na své si přijdou ale i milovníci klidnějšího společenského života. Doporučujeme zajít na večeři do jedné z autentických tratorií a vychutnat si grilované ryby nebo skleničku lahodného chorvatského vína.

Počasí v Šibeniku

V Šibeniku vládne příjemné středomořské klima a jde o jedno z nejslunnějších míst v Dalmácii. Zimy tu jsou mírné, léta suchá a horká. Nejvýše v Šibeniku teploty šplhají v červenci a srpnu, kdy se dostávají až ke 30 stupňům Celsia. Nejlepší doba na dovolenou je od dubna do října.

Koupání je možné už od května a průměrná teplota moře je 25 stupňů Celsia. Prší spíše v zimiě, a tak se po většinu roku nemusíte bát dešťových přeháněk – právě naopak. V Šibeniku je průměrně 2710 hodin slunečního svitu za rok. V horku vás ochladí příjemný mořský vánek. (zdroj)

Historie Šibeniku

Šibenik byl založen ve 2. polovině 11. století chorvatským králem Krešimirem IV. Městu se dodnes říká Krešimirovo a ve vládě se tu po dlouhou dobu střídali různí králové. Od 15. století zde ale po dalších 400 let vládli Benátčané.

V období benátské nadvlády se Šibenik stal renesančním a humanistickým centrem mnoha známých chorvatských malířů, skladatelů, básníků a sochařů. Po 1. světové válce Italové o Šibenik opět bojovali, ale museli ho nakonec přenechat tehdejší Jugoslávii. Od roku 1993 Šibenik patří pod samostatné Chorvatsko. (zdroj)

Nejhorší byly pro město válečné konflikty na Balkánu. V 90. letech Srbové při náletech zničili značnou část Šibeniku. Město se ale z toho všeho dostalo a dnes patří mezi nejoblíbenější turistické destinace cestovatelů z celého světa.

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Šibenik
Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top