1 Split

Split: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Chcete se vydat na klidnou dovolenou sami, ve dvou nebo s celou rodinou? A co takhle vyjet do Chorvatska? Ať už jste v této oblíbené dovolenkové destinaci byli nebo se sem chystáte poprvé, Chorvatsko vám bude mít co nabídnout. Pojďte si přečíst něco o krásném přístavním městě jménem Split; třeba se vám toto typické středozemní město zalíbí a stane se vaší příští destinací na dovolenou.

1 Split

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy ve Splitu

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí do Splitu na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Hotel Zagreb

1 Split Zagreb

Hotel Zagreb s výhledem na moře se nachází ve Splitu, 5 km od Diokleciánova paláce, a nabízí restauraci, bar a bezplatné Wi-Fi připojení v celém objektu. Všechny klimatizované pokoje mají TV a vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou. Recepce je otevřena 24 hodin denně. Proslulá pláž Žnjan je od hotelu vzdálená 400 metrů.

Apartmány Vinko

2 Split Apartmany Vinko

Vinko Apartment je klimatizovaný a nabízí bezplatné Wi-Fi, bezplatné parkování a terasu s výhledem na Diokleciánův palác, přístaviště pro jachty a ostrovy. Nachází se v rezidenční čtvrti vedle kopce Marjan a 300 metrů od pobřežní promenády. Nejbližší pláž je vzdálená 400 metrů. Nákupní ulice Marmontova a promenáda Riva začínají asi 600 metrů daleko, zatímco palác zapsaný na seznamu UNESCO je od Apartment Vinko vzdálený 800 metrů.

Apartmány Silvija

3 Split Apartmany Silvija

Dům přímo na pláži s velkou společnou terasou. K dispozici je klimatizace, WiFi internet, gril, TV/SAT,… Vybrané jednotky mají pračku a myčku na nádobí.

Apartmány Bruna

4 Split Apartmany Bruna

Dům jen 200 m od moře. Komfortně vybavené apartmány – LCD TV/SAT. K dispozici je např. klimatizace, parkování u domu, WiFi internet a gril. Vybrané jednotky mají pračku a myčku na nádobí.

Apartmán Spalato

5 Split Apartman Spalato

Apartment Spalato je vzdálený 2,4 km od Diokleciánova paláce a 2,5 km od pláže Znjan. Nabízí klimatizované ubytování s balkonem. Tento dům nabízí přístup na terasu, bezplatné parkování a Wi-Fi zdarma.

15 důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Splitu

Split je druhé největší chorvatské město, nacházející se ve střední Dalmácii. Se svými 180 tisíci obyvateli se řadí mezi velmi živá středomořská letoviska s typickým charakterem. Po celý den si tu můžete užívat středomořské atmosféry.

Ve Splitu se nebudete nudit v žádnou denní dobu – od rána do noci máte neustále co dělat. Je to ideální destinace pro ty, které zajímá kultura, umění, historie, ale také skvělé koupání. Na své si tu přijdou i milovníci potápění a adrenalinu. Split žije nočním životem a jako významný přístav vám nabídne i nespočet výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou do Splitu

 • Split vám nabídne pohodlí a život města, ale i mnoho blízkých pláží s průzračnou vodou.
 • Je to skvělý výchozí bod pro mnoho výletů, například na blízké ostrůvky. Pokud chcete poznávat okolí a ne se jen držet vašeho ubytování, je Split výbornou volbou.
 • V tomto městě můžete očekávat dobré počasí téměř celoročně. Léta jsou tu teplá a suchá a zimy mírné.
 • Split opravdu žije: najdete tu spoustu restaurací, barů, kaváren, obchodů i obchůdků a možností zábavy.
 • Split a okolí se stále řadí mezi cenově dostupnější části Chorvatska.
 • V tomto městě se setkává historie se současností. Stačí si jen projít historické centrum a budete žasnout. Centrum je plné památek, muzeí i galerií.
 • Ve Splitu si užijete také výbornou dalmatskou kuchyni. Ochutnáte tu výborná vína, lokální olivový olej i pokrmy z ryb nebo těstoviny.
 • Ve Splitu sídlí jeden z nejvýznamnějších chorvatských rybích trhů, čerstvost ryb je tu tedy naprostou samozřejmostí.

SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou do Splitu

 • Cesta z Brna do Splitu vám zabere 9 hodin čistého času, z Prahy pak asi 11,5 hodiny. Pokud cestujete s malými dětmi, může pro ně být cesta příliš náročná.
 • Jelikož je Split poměrně velké a živé město, nemusí vyhovovat cestovatelům, kteří dávají přednost klidné a tiché dovolené.
 • Pokud chcete ležet celý týden na pláži, zvolte jinou destinaci. Ve Splitu by to byla škoda – je totiž výborným výchozím bodem pro cestovatele a výletníky.
 • Jestliže se chcete v noci vyspat, raději se ubytujte mimo Split. Split žije i v noci a sjíždí se sem lidé, kteří mají rádi párty.
 • Léta ve Splitu jsou velmi horká. V hlavní sezoně očekávejte teploty i přes 35 °C. Pokud špatně snášíte horka, vyberte si jinou, o něco chladnější letní destinaci.
 • Městskou dopravu tu obstarávají autobusy, takže zapomeňte na metro nebo jiné moderní vymoženosti. Pokud nemáte vlastní auto, další možností je už jen taxi nebo vaše vlastní nohy…
 • Historické centrum je tvořeno především Diokleciánovým palácem. Ten si ale moc v klidu neprohlednéte – neustále tu všude možně posedávají a korzují davy lidí.

Shrnutí

Split je živé město Dalmácie, které má co nabídnout lidem, vyrážejícím za koupáním i zábavou. Jelikož jde o přístavní město, svou polohou osloví všechny turisty, kteří chtějí jezdit na výlety po blízkých i vzdálenějších ostrovech. Spoustu zábavy si užijete nejen po celý den, ale také v noci – noční život ve Splitu je plný zábavy, vína a dobrodružství. Pokud si ale chcete odpočinout od hluku v klidné a tiché destinaci nebo se chcete v noci dobře vyspat, zvolte raději jiné, menší město.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Koupání ve Splitu si opravdu užijete – v této oblasti Chorvatska se vám nabízí mnoho krásných pláží s pískem i s kamínky. Do moře navíc můžete vstoupit přímo ve Splitu, a to prakticky kdekoliv mimo přístav. Toto město vám i přes svou rozlehlost nabídne velké množství krásných míst ke koupání a mnohá z nich mají překvapivě čistou vodu. Zkuste se vydat na výlet po pobřeží, a vyberte si to své místo… nebo se inspirujte našimi tipy.

A na jaké pláže se můžete ve Splitu a okolí vydat?

 • Trstenik – jedna z nejlépe udržovaných pláží ve Splitu s velmi čistou vodou. Tato oblázková pláž je vybavena lehátky i deštníky, ale můžete si vzít i vlastní ručník. Má i VIP část, patřící k přilehlému hotelu, zbytek je ale otevřený pro všechny. Poblíž najdete i mnoho barů.
 • Bačvice – tato písčitá pláž je součástí Splitu a proto bývá v sezóně velmi plná. Od centra je vzdálená pouze 5 minut pěšky. Pokud vám nevadí davy lidí, můžete si na této pláži užívat koupání i mnoha okolních barů a klubů.
 • Žnjan – tato pláž se nachází na východní části Splitu a je vhodná pro rodiny s dětmi. Najdete tu minipark pro děti s trampolínami a nafukovacími atrakcemi i kavárny pro dospělé.
 • Kašjuni – tuto písčito-oblázkovou pláž najdete o něco dále od centra, ale dostanete se k ní pěšky, autem i autobusem. Pláž Kašjuni nabízí výhled na kopeček Marjan, zmíněný níže. Vstup do vody je velmi pozvolný, takže děti tu mají zelenou. Hned za rohem se nachází také nudistická pláž. (zdroj)

A pokud se rádi koupete v bazénu, můžete se ubytovat v jednom z hotelů, vybavených bazény. Ve Splitu jich máte na výběr spoustu. Pokud byste chtěli navštívit veřejně přístupný bazén a spa, můžete zamířit například do Wellness and Spa Camping Stobreč Split.

Příroda

Ve Splitu a okolí můžete očekávat velmi čisté moře, krásné pláže a také velké množství zeleně. Přímo ve Splitu najdete několik menších městských parků a pokud se vydáte směrem k přístavu, projdete si také zelený kopeček Marjan. V okolí Splitu je mnoho krásných míst, kde si přírodu užijete naplno.

 • Výlet

Pokud se chcete vydat do přírody, ze Splitu se snadno dostanete například k Plitvickým jezerům. Tato jezera jsou součástí národního parku, který patří do dědictví UNESCO. Jedná se o systém jezírek s vodopády a krásnými scenériemi. Vstupenku si můžete koupit i online a nemusíte tak nic řešit na místě.

Pokud jste ve Splitu autem, můžete se vydat také k dalším blízkým národním parkům – například parky Krka nebo Biokovo.

Tipy na výlety

Přímo ve Splitu:

 • Diokleciánův palác – tvoří jádro městského centra, patří do dědictví UNESCO. Byl postaven římským císařem Diokleciánem ve 4. století našeho letopočtu. Dobře zachované jsou podzemní prostory. Abyste palác navštívili, nemusíte platit žádné vstupné – palác tvoří přirozenou součást města. Pokud si ale chcete prohlédnout sklepení, zaplatíte 40 Kn. (zdroj)
 • Galerie moderního umění (Gallery of fine arts) – jedna z nejvýznamnějších galerií v celém Chorvatsku. Představí vám mistrovská díla mnoha významných chorvatských umělců. Vstupné je 40-60 Kn na dospělého a 20-30 Kn na dítě podle okruhu, děti do 7 let mají vstup zdarma.
 • kopeček Marjan – nachází se velmi blízko historického centra a dovede vás až k přístavu. Tento kopeček vám nabídne krásnou přírodu a spoustu vyhlídek a míst k odpočinku. Je to krásné místo na poklidnou odpolední procházku. Marjanu se právem říká “Plíce splitu” a každý den tu potkáte mnoho pejskařů, rodin s dětmi, cyklistů, místních i turistů. (zdroj)

Výlety do okolí:

 • Národní park Krka – cca hodinu autem od Splitu, s vodopády a krásnými scenériemi
 • Šibenik – cca hodinu autem ze Splitu, nedaleko NP Krka.  Malebné městečko, známé především díky Katedrále Sv. Pavla, zařazené do dědictví UNESCO.
 • Hvar – jeden z nejvíce navštěvovaných ostrovů, na který se dostanete lodí ze Splitu. Hvar je vhodný na jednodenní výlet; městečko Hvar je obklopeno středověkým opevněním, projděte si jej celé.
 • Brač – největší z blízkých ostrovů, v okolí tohoto ostrova můžete šnorchlovat a koupat se a ostrov je pěkný i na procházky.
 • Šolta – velmi blízký ostrov s mnoha nádhernými, starobylými vesničkami, které lákají k návštěvě. (zdroj)
 • Jeskyně Vranjaca – cca 0,5 hodiny autem ze Splitu, příjemně se tu ochladíte v letním horku. Průměrná teplota v jeskyni je okolo 15 °C a vstupné je 40 Kn pro dospělého a 20 Kn pro děti na hodinový okruh.
 • Zadar – cca 2 hodiny autem ze Splitu. Zadar je krásné, historické město. Uvidíte zde mnoho historických budov a muzeí; známou atrakcí je Pozdrav slunci (památník, který navštivte při západu či východu slunce) a také Mořské varhany (zvláštně tvarované schodiště s trubkami, které vede až do moře; je to experimentální hudební nástroj, na který moře hraje).
 • Salona – 5 km od Splitu, ruiny starobylého římského města.
 • Pevnost Klis – 15 km od Splitu, ruiny starobylé pevnosti, kde sídlili chorvatští králové. Tato pevnost je must-visit pro milovníky Hry o trůny, protože je jednou z filmových lokalit. (zdroj)

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Venkovní aktivity – Agentura Pelican tours vám nabídne rafting, zipline, potápění, canyoning i kajaky. Ideální varianta pro všechny milovníky dobrodružství a adrenalinu.
 • Split Adventure – agentura, pořádající kromě výše uvedeného také výlety na kole, paintball, rafting a mnoho dalších aktivit.
 • Pokud byste si chtěli půjčit skútr nebo užít další vodní aktivity, zkuste Watersports Split.
 • Ve Splitu si můžete půjčit kola a projet se po okolí. Pokud byste chtěli cyklovýlet s průvodcem, můžete si jej rezervovat tady.
 • Pokud rádi lezete na skály, můžete se vydat například na 4hodinový výlet s průvodcem.
 • Další možností pro milovníky sportu a adrenalinu je výlet na jachtě, při kterém si užijete i plavání a šnorchlování.
 • Ve Splitu a okolí si můžete užít také skok s padákem.

Aktivity pro děti

Split má co nabídnout i vašim dětem. Můžete se s nimi vydat například na už zmíněnou pláž Žnjan s dětskými atrakcemi, do pevnosti Klis a na kopeček Marjan, nebo zkuste naše další tipy:

 • Aquapark Dalmatia – hodinu a čtvrt od Splitu, nabídne vám spoustu různých vodních atrakcí. Vy i vaše děti se tu zabavíte celý den.
 • S dětmi si můžete půjčit kola (třeba i elektrická) a projet se po Splitu a blízkém okolí.
 • Projížďky na segwayi – můžete si zaplatit i projížďky s průvodcem a poznat tak Split z jiného pohledu.
 • Modrá jeskyně (Blue cave) – dostupná lodí v rámci výletu. Jeskyně je přístupná malým otvorem ve skále a lom světla uvnitř vytváří jedinečné barevné efekty. Mnoho místních agentur pořádá výlety k této jeskyni, lístky si koupíte snadno na místě i přes internet.
 • akvárium Split je jediné mořské akvárium v Dalmácii. Představí vám přes 80 druhů mořských a 20 druhů sladkovodních ryb na 800m2 v 22 různých akváriích.
 • (trvale uzavřeno… Carobni Grad – vnitřní herna v blízkosti stadionu Poljud. Skvělý tip hlavně když je špatné počasí. Děti si mohou pohrát třeba s velkým legem, prolézačkami nebo si budou hrát na piráty či v domě panenek. Můžete si tu i dát malé občerstvení.)

Noční život ve Splitu

Split je velmi živé město a noční život si tu můžete užívat dosyta. Toto město je centrem zábavy, do kterého míří mladí lidé z celé Evropy a užívají si večery a noci v klubech, barech a na diskotékách. Ve Splitu se opravdu připravte na to, že nebudete chodit spát “se slepicemi”. Obzvlášť v teplém létě, kdy budete večer venku v tričku s krátkým rukávem, si posedíte třeba na schodech Diokleciánova paláce s koktejlem nebo sklenkou dobrého vína v ruce.

Pokud si chcete dát něco dobrého k pití, navštivte Lvxor Café and Restaurant. Tento podnik se nachází přímo v centru Splitu a je součástí staré zástavby. Usaďte se uvnitř, kde na vás dýchne historie, nebo si dejte kávu nebo drink venku na schody a večer si užijte třeba i hudební vystoupení.

Zamířit můžete také do Figa Food Bar, který je kavárnou a barem současně. Nachází se prakticky uvnitř Diokleciánova paláce a má jedinečnou atmosféru. V ranních hodinách si tu můžete dát kávu, později odpoledne zase výborná vína a večer různé koktejly. Už jen kvůli své lokalitě tento bar stojí za návštěvu.

Počasí ve Splitu

Počasí ve Splitu během celého roku odpovídá teplotami zbytku Chorvatska. Nejvhodnějším obdobím ke koupání je druhá polovina června až konec srpna. Pokud se chcete vyhnout hlavní sezóně, koupat se můžete i začátkem června a v září. V tomto období také nebude takové horko. Od října do května se do Splitu můžete také podívat, počítejte ale spíše s výlety. V zimních měsících se teplota ve Splitu většinou drží nad nulou a sněží tu opravdu jen výjimečně, takže velké zimy se tu nemusíte bát ani v prosinci a lednu.

Historie Splitu

Split byl založen okolo 3. století našeho letopočtu římským císařem Diokleciánem, ale už předtím se v těchto místech nacházela řecká osada. Dioklecián si tu postavil mohutný palác, jehož zbytky dodnes tvoří historické centrum města. Po pádu římského impéria byl palác na nějakou dobu opuštěn. Okolo paláce se později postupně stavělo městečko. Ve středověku bylo město postupně součástí Byzance a také Benátské republiky, Maďarského království a Chorvatského království. Dodnes (nejen) na architektuře místních staveb rozpoznáte vlivy mnoha různých kultur.

V průběhu 2. světové války tento přístav obsadila Itálie. Po vyhlášení Chorvatské nezávislosti v roce 1991 přišla ekonomická krize, ale i z té se Split postupem času dostal. Od té doby začal budovat svou infrastrukturu, pečovat o historické centrum a památky a také podporovat a rozvíjet turismus. Z původního přestupního uzlu výletníků, mířících do jiných částí Chorvatska, se Split postupně stal turisticky oblíbeným letoviskem v dnešní podobě. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Split
Sending
User Review
4.91 (11 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top