4 Thassos

Thassos: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Zelená perla Řecka turisty okouzluje svou svěží přírodou, krásnými plážemi i hojným výskytem historických památek. Ostrov jako by byl stvořen k odpočinku a načerpání sil. Pokud chcete poznat ničím nefalšovanou tvář Řecka, na Thassosu byste neměli chybět. V našem průvodci se o tomto řeckém ostrově dozvíte vše podstatné a získáte informace potřebné pro naplánování své příští zasloužené dovolené.

4 Thassos

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy na Thassos

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí na Thassos na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Princess Golden Beach

1 Princess Golden Beach Thassos

Hotel Princess Golden Beach stojí ve středisku Skala Panagia na východním pobřeží v severní části ostrova. Hlavní město Limenas je vzdáleno cca 12 km, taverny, bary a restaurace jsou vzdáleny cca 15 minut chůze od hotelu.

Green Bay

2 Green Bay Thassos

Menší, nově postavený prázdninový hotel je situován na klidném místě, uprostřed zeleně, jen 50 m od krásné pláže Trypiti Beach a 3 km od malebného letoviska Limenaria. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté v blízkosti ubytování (obchůdky, taverny) nebo v centru města, které je pohodlně dostupné místní dopravou (restaurace, bary, tradiční trh, půjčovny automobilů a motocyklů, sportoviště).

Sylvia

3 Sylvia Thassos

Oblíbený hotel je situován v zeleni vzrostlé udržované zahrady, v klidné části letoviska malebného Kinira, jen 30 m od pěkné oblázkové pláže. Známá pláž Paradise Beach je vzdálena asi 2,5 km a Golden Beach asi 10 km od ubytování (pohodlně dostupné spolehlivou místní dopravou, zastávka v blízkosti hotelu). Nákupní možnosti a zábavu mají hosté v centru letoviska (taverny, restaurace, půjčovna automobilů, střediska vodních sportů).

Makryammos

4 Makryammos Thassos

Oblíbený hotelový resort s bungalovy, které jsou kaskádovitě rozesety podél příjezdové cesty na mírném kopci svažujícím se dolů k mořskému pobřeží leží cca 2 km od přístavu a hlavního města ostrova Thassos (Limenas). Resort je postaven v krásném borovicovém háji. Dlouhá písečná pláž u přírodní zátoky Makryammos je s pozvolným vstupem do moře a leží hned u resortu. Do hlavního města je možné dojít pěšky, taxi, nebo můžete použít lodní přívoz nebo hotelový shuttle bus (jezdí dvakrát denně).

Vila Theo

5 Vila Theo Thassos

Apartmány a rodinná studia Vila Theo se nacházejí na řeckém ostrově Thassos. Komplex se rozkládá v upravené zahradě hned na pobřeží. Nejbližší pláž je vzdálena 50 m, městská pláž 300 m. Vila Theo se hodí pro klidnou odpočinkovou dovolenou i pro rodiny s dětmi. Okolí nabízí upravené pláže, možnost vyjet si na kole nebo využít bazén nedalekého hotelu.

PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Thassos

Rozlohou 12. největší ostrov Řecka je nejsevernějším ostrovem v Egejském moři. Sníte o klidné dovolené, kdy si dopoledne užijete koupání v průzračném moři, odpoledne vyrazíte na prohlídku historických památek či objevování zapadlých vesnic a večer si vychutnáte řeckou kuchyni se sklenkou výborného vína v ruce? Pak si Thassos zamilujete. Ostatně jako už mnozí před vámi.

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Thassos

 • Ani v letní sezóně zde není narváno, budete tak mít ideální podmínky pro relaxaci.
 • Velké hotely s bazénem, rodinné penziony, vilky a apartmány – z rozmanité nabídky ubytování nebude mít problém si vybrat.
 • Oproti Zakynthu či Krétě Thassos stále není tak turisticky rozvinutý. Tady tak budete mít možnost poznat autentičtější Řecko.
 • Ať už je libo pláž se zlatavým pískem, či kamínky, Thassos vám má co nabídnout.
 • Hlavní město Limenas je doslova studnicí historie. Navštívit můžete antické divadlo, agoru i muzea.
 • Thassos neboli „zelený smaragd“ vás nezklame svými přírodními krásami. Zdejší husté lesy, táhnoucí se od vnitrozemí až k pobřeží, vytváří jedinečná panoramata.
 • Vykoupat se zde můžete v přírodním bazénu Giola se slanou mořskou vodou. Tato atrakce je poměrně netypická a zážitek rozhodně stojí za to.
 • Autobusové spoje jsou poměrně frekventované, dostanete se s nimi do všech větších letovisek. Ostrov tak mohou prozkoumat i i, kteří si nechtějí půjčovat auto nebo jezdit na organizované výlety.
 • Když navštívíte Thassos, navštívíte jednu z nejlepších vinařských oblastí v Řecku.
 • Místní jsou pyšní nejen na jejich víno, ale také na organický med s piniovým nádechem.
 • Češi sem v porovnání s jinými národy jezdí ve velkém počtu. Nejenže tedy můžete vybírat z bohaté nabídky zájezdů, ale navíc zde máte možnost snadno natrefit na krajana.

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou na Thassos

 • Přímo na Thassosu není letiště, dosednete na letiště Kavala, musíte se přesunout do přístavu a odtud pokračovat trajektem. (Nejen) pro menší děti tak cesta může být až nepříjemně dlouhá.
 • Pro někoho by tu mohl být až příliš velký klid a málo rozvinutá turistická infrastruktura.
 • Některá letoviska sice nabízejí noční zábavu, především však v podobě barů, hospod a restaurací. Velké diskotéky jsou spíše ojedinělé.
 • Nenajdete tu velké veřejné koupaliště ani aquapark s tobogány.

Shrnutí

Thassos vám ukáže pravou tvář Řecka. Zdejší krásné pláže zůstávají nepřeplněné i uprostřed léta, při toulkách zeleným vnitrozemím turisty také potkáte spíše zřídka. Thassos tak patří mezi klidnější řecké ostrovy. Pokud si dovolenou neumíte představit bez návštěvy minimálně jednoho klubu za večer a místa rádi střídáte, zdejší nabídka vás nemusí plně uspokojit. Stejně tak je třeba počítat s horší dostupností ostrova. Pokud vám nic z toho nevadí, bez obav zvolte Thassos jako cíl své příští dovolené.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Pobřeží Thassosu lemují tak různorodé pláže, že si každý najde tu ideální na míru svému vkusu. Vybírat můžete mezi písečnými i oblázkovými, plně organizovanými i divokými, s přírodním stínem i bez něj. Téměř desítka pláží byla dokonce oceněna Modrou vlajkou kvality.

 • Paradise: Písečná pláž plně dostává svému názvu, budete si tu připadat (téměř) jako v ráji. Díky pozvolnému vstupu do vody se tu bude líbit i rodinám s dětmi. Můžete si tu půjčit lehátka, možnosti občerstvení jsou ale značně omezené.
 • Golden Beach: Nejdelší pláž na Thassosu se nachází blízko města Skala Potamia. Pokrývá ji zlatavý písek, vstup do čistého moře je velmi pozvolný. Po celé délce ji obklopují borovice a cedry, není proto divu, že její krásy byly oceněné Modrou vlajkou kvality. Samozřejmostí je kompletní servis.
 • Aliki: Na jihu ostrova se můžete opalovat na oblíbené pláži Aliki. Ta se do vkusu trefí zejména dětem, které si zde užijí zábavu na hřišti a skluzavkách. Kromě toho v okolí nechybí ani taverny a bary.
 • Makryammos: V blízkosti hlavního města naleznete písečnou pláž Makryammos. Je plně organizovaná a oceněná Modrou vlajkou. Díky piniím tady budete mít příjemný stín i uprostřed parného dne.
 • Potos: Na pláži Potos ve stejnojmenném letovisku si přes den zvednete adrenalin v krvi vodními sporty, večer si u zdejšího baru užijete párty.

Pokud spíše než plavání v širém moři dáváte přednost v bazénu, navštivte přírodní bazén Giola se slanou vodou. Raději byste vodu sladkou? Zvolte některý z hotelů s bazénem. Veřejné koupaliště tu schází.

Příroda

Thassosu se kvůli jeho přírodě přezdívá zelený smaragd v Egejském moři. Z této přezdívky nejspíš odvodíte, že ostrov pokrývá bujný porost borovic, cedrů, olivovníků a nejrůznějších křovin. Daří se tu také nejrůznějším bylinkám a vinné révě. I když je povrch poměrně kopcovitý, z výšky vypadá jako velká zelená skvrna.

U Thassosu najdete jednu z pěti nejvýznamnějších středomořských oblastí s chráněnými mořskými savci. (zdroj) Daří se zde také ptactvu.

Tipy na výlety

Pokud si zaslouženou dovolenou neumíte představit bez výletů a aktivního poznávání dané destinace, na Thassosu nebude zklamáni. Za minimálně jednodenní návštěvu stojí hlavní město Limenas, rozhodně to ale není to jediné, co ostrov nabízí.

Památky v hlavním městě Limenas

 • Agora Limenas: Dávné kulturní a politické centrum ostrova vám dnes připomenou dórské sloupy a pozůstatky obvodových zdí.
 • Divadlo Limenas: Antické divadlo vystavěné z kamenů se nachází nedaleko agory. Divadlo pojalo několik tisíc diváků, dodnes zůstalo velice dobře zachované a je využívání pro různé koncerty a kulturní akce.
 • Přístav Limenas: Starý přístav Limenas má za sebou dlouhou historii a dnes spíše než přístav slouží jako turistická atrakce. Vede od něj stezka k antické agoře.
 • Archeologické muzeum ostrova Thassos: Žádný milovník historie by při návštěvě hlavního města neměl vynechat archeologické muzeum. Uvidíte zde významné artefakty z minulosti ostrova včetně soch, mincí a keramiky.

Výlety po ostrově a jeho okolí

 • Přírodní bazén Giola: Koupel v přírodní laguně Giola je při návštěvě Thassosu téměř povinností. Jezírko je úchvatné už při pohledu z vrchu, byla by ale škoda zůstat jen u něj. Laguna je naplněná mořskou vodou, pozor dávejte pouze při silnějším příboji.
 • Muzeum Sotirelis: Muzea nemusí být věnována pouze historii, na Thassosu najdete muzeum olivového oleje. To je postaveno na severozápadě ostrova, prohlédnout si zde můžete proces výroby oleje, dozvědět se spoustu zajímavostí a rovnou si nějaký výrobek koupit třeba jako suvenýr.
 • Klášter Archangelou: Nejvýznamnější církevní stavbu na Thassosu představuje tento klášter z 18. století. Údajně je zde uložený o kus kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš. (zdroj)
 • Hora Ipsarion: Nejvyšší hora ostrova dosahuje výšky jen něco málo nad 1 200 metrů. Pokud ji budete chtít pokořit, výstup doporučujeme zahájit ve městě Potamia.
 • Jeskyně Dracotrypa: Tato jeskyně plá stalagmitů a stalaktitů připomíná dračí tlamu, právě od ní je také odvozený její název. Najdete tu i podzemní jezírko.
 • Město Aliki: Na jihovýchodě ostrova se nachází město Aliki, ve kterém si můžete prohlédnout významné pozůstatky antických staveb. Stopy zde najdete i po těžbě mramoru.
 • Vesnice Theologos: V té nejstarší vesnici na ostrově si prohlédnete pozůstatky původní architektury i Lidové muzeum připomínající ostrovní tradice a život místních.

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Na Thassosu si užijete šnorchlování i potápění. Za nejlepší potápěčské spoty platí moře v okolí měst Potos a Pefkari. Využijte nabídku Scuba Diving Thassos a půjčte si u nich veškeré vybavení.
 • Všichni milovníci vodních sportů si maximální zábavu užijí například na Golden beach.
 • Protáhněte se na tenisových kurtech, tenisový klub najdete ve městě Skala Rachoniou.
 • Na Thassos se můžete podívat i z koňského hřbetu, lekce jezdectví vám nabídne škola ve městě Skala Prinos.
 • Pokud chcete prozkoumat ostrov a nechcete si půjčovat auto, ideálním dopravním prostředkem může být kolo. Půjčte si ho například u Velo Bike Rental. Na své si tu přijdou zejména milovníci jízdy v terénu, trasy jsou hodně kopcovité.
 • Thassos nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku. Vydejte se například na nejvyšší horu Ipsarion nebo kláštera Archangelou do vesnice Theologos. A to je jen příklad zajímavých tras.

Aktivity pro děti

Na Thassosu se bude líbit malým dětem i neplavcům, důvodem jsou písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Celková spíše klidnější atmosféra nahrává rodinné dovolené, na druhou stranu je kvůli absenci letiště nutné počítat s delší dobou strávenou na cestě na dovolenou.

Co konkrétně tu s dětmi podniknout? Projděte si hlavní město Limenas plné památek a vykoupejte se v přírodní laguně Giola. Děti obvykle nadchne i prohlídka jeskyně Dracotrypa. A co dál?

 • Dolphins Water Park: Na pláži Potos si zábavu užijí malá dítka i teenageři. Pro ty menší je tu klouzačka a šlapadla, pro ty starší adrenalinovější banán nebo ringo.

Noční život

Co se nočního života týče, Thassos představuje zlatou střední cestu. Není tak divoký jako například Mykonos, ale ani tak klidný jako Karpathos. Dostatečnou nabídku barů najdete v letoviscích Limenaria a Limenas, zejména u mladší generace je pak velice oblíbené město Potos s pláží, která se ve večerních hodinách mění v taneční parket.

Jaké konkrétní místa po setmění neminout?

 • Tropical bar Thassos Island: Pokud hledáte místo pro večerní posezení u drinku, nabízí se Tropical bar ve městě Potos. Těšte se na příjemnou atmosféru, velmi dobré koktejly, vodní dýmku i kvalitní hudbu.
 • Karnagio Beach Bar: Ve městě Limenas navštivte Karagio Beach Bar, který se skládá rovnou ze tří teras a patří k němu i menší pláž. Mají tu lahodné koktejly i frappé. Jedná se o luxusní podnik, je proto třeba počítat s lehce vyššími cenami.
 • Street Cafe Coctail Bar: Podle mnohých ten nejpříjemnější personál potkáte právě ve Street Cafe Coctail baru ve městě Limenas. To samozřejmě není jediný důvod, proč se tu zastavit. Mezi další patří příjemná hudba i výborné nápoje.

Počasí na Thassosu

V létě teploměry průměrně ukazují 25 °C, v nejchladnějším lednu pak teploty poklesnou na 5 °C. Zatímco v létě prší minimálně, v zimě se šance na déšť několikanásobně zvedá.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Thassosu? Hlavní koupací sezóna trvá od června do konce září. Příjemně teplé moře si užijete ještě v říjnu, s postupem měsíce však začínají klesat teploty a naopak stoupá pravděpodobnost deště. Na aktivní dovolenou sem zamiřte v dubnu, květnu, září či říjnu.

Historie Thassosu

S Thassosem jsou spojovány mnohé báje. Údajně měl být domovem známých Sirén, kouzelných pěvkyň, které svým zpěvem způsobily ztroskotání nejedné lodě. (zdroj) Název ostrova by měl být odvozen od prince Thassose, který zde pobýval při hledání své sestry Európy. Alternativním vysvětlením vzniku jména Thassos je odvození od slova Jiná verze vzniku „dasos“ (v překladu les).

Prvními obyvateli ostrova byli Féničané, ostrov rychle vzkvétal díky těžbě zlata a mramoru. O další rozvoj se postarala Makedonie a Římská říše. Negativní dopad však měly četné nájezdy pirátů.

Od 15. století Thassos spadal pod nadvládu Turků, což bylo příčinou silné vlny emigrace. Během 2. světové války pak ostrov okupovalo Bulharsko, od roku 1960 je hlavním zdrojem příjmů cestovní ruch. Zajímavostí je, že v 60. letech zde byla nalezena ropa, na některých místech můžete ropné jeřáby vidět dodnes. (zdroj)

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Thassos
Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top