3 Umag

Umag: Nejlepší zájezdy 2023 & kompletní průvodce dovolenou

Město Umag, ležící na severozápadním pobřeží Istrie, je často vyhledávanou dovolenkovou destinací a oblíbenou lokalitou turistů holdujících sportu. Od 50. let zažil Umag velký rozvoj v oblasti cestovního ruchu, který trvá dodnes. Díky výhodné poloze na hranicích se Slovinskem a v blízkosti Itálie můžete v podstatě strávit dovolenou hned ve třech zemích najednou. O oblibě Umagu svědčí i fakt, že jej ročně navštíví kolem 2,5 milionů turistů.

3 Umag

Všechny zájezdy →

Nejoblíbenější zájezdy v Umagu

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam pěti nejoblíbenějších míst, kam Češi jezdí do Umagu na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, těchto pět patří mezi ty nejprodávanější:

Polynesia Apartments

1 Polynesia Apartments Umag

Resort Polynesia nabízí ubytování v apartmánech s terasou nebo balkonem a krbem, které se nacházejí uprostřed borovic na pláži v oblasti Katoro nedaleko města Umag. K vybavení objektu patří několik restaurací, pizzerií, snack-barů, kaváren, obchodů s bankou, ale i několik bankomatů, pošta, ambulance, supermarket nebo hřiště.

Sol Aurora

2 Sol Aurora Umag

Hotel Sol Aurora se nachází v rezortu Katoro v překrásné lokalitě přímo u moře, jen 2,5 km od centra Umagu. Tento ekologický hotel nabízí snadný vstup na dlážděnou pláž. K vybavení hotelu patří 3 venkovní bazény pro dospělé i děti, recepce, restaurace, animační programy, parkoviště, směnárna, obchod se suvenýry, kavárna, bar, dětská postýlka pro dítě do 3 let zdarma. Domácí zvířata nejsou povolena.

Sol Katoro

3 Sol Katoro Umag

Přímořský komplex Sol Katoro leží na klidném místě uprostřed přírody a nabízí venkovní bazén a elegantní, klimatizované apartmány. Do centra města Umag je to 5 km. Sol Katoro leží 2 km od stadionu ATP Stella Maris a přístav ACI Umag je vzdálený asi 3 km. Na letiště v Pule je to 10 km. Parkovat lze zdarma na soukromém parkovišti. V letní sezóně jezdí do Umagu každou půlhodinu malý turistický vláček.

Adriatic Guest House

4 Adriatic Guest House Umag

Hotel se nachází v části Punta a je spojen s centrem Umagu pěknou pobřežní promenádou. Centrum letoviska leží ve vzdálenosti cca 1,5 km. Hotelová budova se nachází pouhých 50 m od moře. Pláže jsou skalnaté s betonovými plotnami. Hostům je k dispozici recepce, aperitiv-caffe bar, restaurace s terasou, taverna a la carte, kadeřnictví a bezplatné parkoviště. Dětem je určeno dětské hřiště a různé atrakce v okolí hotelu.

Kanegra Apartments

5 Kanegra Apartments Umag

Komplex je situován v jednom z nejkrásnějších zálivů Istrijského poloostrova s výhledem na slovinskou Portorož. Od centra Umagu je vzdálen asi 10 km. Bungalovy jsou umístěny na svahu nad mořem a obklopeny zelení. V blízkosti střediska se nachází nudistická pláž. Ve vzdálenosti asi 50–200 m od ubytování se nachází oblázková, kamenitá pláž. Nákupní možnosti mají klienti v Umagu. Velmi oblíbené jsou výlety do Národního parku Krk, Šibenik Kornati, Brijuni a na Plitvická jezera.

PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Umagu

Umag se nachází v Istrijské části Chorvatska takřka na hranicích se Slovinskem. Podle oficiálních stránek města v něm žije okolo 15.000 stálých obyvatel. Historické jádro starého Umagu se nachází na malém poloostrově, novější výstavba zasahuje více do vnitrozemí. Přes moře lze využít vynikajícího lodního spojení do italských Benátek, na pevnině zase těsně sousedí se Slovinskem, což mnoho cestovních kanceláří také využívá k organizování výletů i do těchto oblastí.

Díky své poloze byl Umag od prvopočátku považován za význačné strategické místo a i díky tomu má bohatou historii a množství památek různých kultur. V minulosti se původní obyvatelé živili zejména rybolovem, výrobou olivového oleje, vinařstvím a barvířstvím – z této oblasti pochází unikátní fialová barva na tkaniny.

DESET důvodů, proč jet na dovolenou do Umagu

 • Z Brna do Umagu pojedete autem zhruba 7 hodin. Časově výhodné je využít leteckou dopravu Puly nebo Rijeky s následným přesunem místními autobusy.
 • Jak jsme zmínili již v úvodu, díky výhodné poloze Umagu můžete během jednoho týdne zvládnout dovolenou hned ve třech zemích dohromady.
 • Lázeňskou atmosféru Umagu ocení zejména turisté, kteří preferují klidnější dovolenou. Také zde najdete lázně věnující se talasoterapii – léčbě mořskou vodou.
 • V blízkosti Umagu je stále co objevovat. Námi níže uvedené tipy na výlety do kolí jsou jen zlomkem aktivit, které můžete  využít.
 • V Umagu pamatují i na malé turisty. Přímo v místě nebo v blízkém okolí je mnoho atraktivní zábavy i pro vaše děti.
 • Nedokážete si představit celou dovolenou jen prolenošit na pláži s knihou v ruce? Pak budete z Umagu nadšeni. Město nabízí množství sportovního vyžití jak pro vás, tak pro vaše děti.
 • V Umagu se snoubí několik starých kultur dohromady. Nejen na architektonických památkách můžete vidět různé vlivy, které toto město ovlivňovaly – Řím, Itálie,Jugoslávie, Rakousko-Uhersko a samozřejmě kultura původních obyvatel.
 • Umag má, jako každá destinace, i své unikátní atrakce, které nikde jinde nenajdete.  Zde je to , mimo jiné, i jediné golfové hřiště na pobřeží Jadranu. Hřiště má 18 jamek a plánuje se rozšíření a výstavba dalších hřišť.
 • Tenisovým nadšencům nemusíme připomínat, že v Umagu se koná každoročně významný tenisový turnaj mužů.
 • Pokud raději podnikáte výlety do kolí na vlastní pěst a organizovanou nebo skupinovou zábavu nevyhledáváte, jistě vás potěší informace, že ve městě i okolí funguje několik cyklostezek i stezek pro pěší turistiku.

PĚT důvodů, proč nejet na dovolenou do Umagu

 • V hlavní turistickou sezonu počítejte s poněkud horší dostupností na místo určení. Celé Chorvatsko je opravdu světově oblíbenou lokalitou a dojezdové časy z plánovače tras se mohou značně lišit od reality. Také cesta autobusem s CK  je poněkud zdlouhavá.
 • Dobrodruzi, kteří nechtějí mít opletačky s místními strážci zákona, ať raději využijí vždy zavedené kempy. Po celém Chorvatsku je stanování ve volné přírodě zakázáno.
 • Pokud se rozhodnete dopřát slunné pláže a historické památky i svým čtyřnohým mazlíčkům, neměl by to být zásadní problém. Zpozornět by však měli majitelé kříženců teriérů typu bull (označovaných jako bojová plemena)  a plemen typu bull, která nejsou uznaná FCI (americký pitbullteriér, americký bully, liondog…). Všem těmto je vstup do Chorvatska, tedy i do Biogradu, zakázán (zdroj).
 • Milovníci rušného nočního života  by mohli být v Umagu jeho poměrně poklidnou atmosférou poněkud znuděni.
 • Podle informací z různých cestovatelských portálů, kde píšou recenze sami návštěvníci, musíme bohužel uvést i fakt, že  jsou zde poměrně vyšší ceny než v jiných destinacích a neodpovídají mnohdy kvalitám služeb.

Shrnutí

Umag už několik desítek let žije prakticky zejména z cestovního ruchu. Na městě to jde znát a plně si tento potenciál uvědomuje. Najdete tak přímo v místě mnoho kulturních památek, sportovišť, tenisových kurtů a v sezóně se zde rozhodně nudit nebudete. Tři velké pláže jsou hrdými nositelkami Modré vlajky – prestižního ocenění, které se uděluje jen nejčistším a nejudržovanějším plážím. Navštívit můžete i během poměrně krátkého půldenního nebo celodenního výletu i jiné dvě země – Itálii a Slovinsko.

Všechny zájezdy →

Koupání – pláže a koupaliště

Jak jsme zmínili již výše, Umag je v podstatě z větší části umístěn na poloostrově, takže pláže jsou prakticky v centru veškerého dění. Několik pláží se honosí titulem modrá vlajka. Na výběr máte z písčitých i oblázkových pláží. Na své si tak přijdou opravdu všichni. Většina pláží je velmi dobře přístupná a s malými dětmi tak nemusíte cestovat za čistým mořem s mělkým dnem kdo ví kam. Na plážích můžete využít jak nabídky vodních sportů, tak plážových atrakcí jako jsou různé tobogány a skluzavky.  Výborná je i snadná dostupnost do centra. Takže není problém po cestě z pláže navštívit nějakou památku nebo si sednout do příjemné kavárny.

 • Exotická pláž, exotické jméno – Stella Maris. Tato pláž se nachází v Monterol nedaleko Umagu .Specialitou pláže je jemný písek a pozvolný přístup do moře. Hodí se tak skvěle pro rekreaci s malými dětmi. Je vybavená sprchami i kabinkami. Přímo na pláži jsou i restaurace a bufety, takže není třeba si s sebou brát mnoho věcí. Část pláže stíní borovicový les. Nedaleko v turistickém areálu je vybudováno i přírodní koupaliště  s mořskou vodou, které je pro děti jako stvořené. Na pláži je možnost si zapůjčit i kola. Má ocenění Modrá vlajka.
 • Pláž Vela Draga – Katoro je velmi prostorná a oblíbená. Od jiných pláží se liší především přirozeným stínem, který poskytuje velký borový les.Pohled na moře je uvolněný a přijde dobře během vaší dovolené. Pláž je tvořena  betonovými deskami, přizpůsobená pro snadnější přístup do vody a příjemnější opalování. K dispozici je také záchranná služba na pláži. V lese se nacházejí malá promenáda a hosté mají možnost si ve stínu položit lehátka.
 • Pláž Kanova se nachází asi 8 km od centra Umagu u největšího istrijského kempu Park Umag Camp. Můžete si vybrat zda chcete trávit den na kamenité nebo oblázkové části pláže. Přiléhající kemp nabízí množství služeb. Ať už se jedná o sportovní vyžití nebo třeba pirátskou loď, na které se vyřádí hlavně děti. Pokud vás omrzí moře, nabízí kemp i bazény nebo třeba možnost návštěvy botanické zahrady. Také tato pláž je oceněna Modrou vlajkou.
 • Sol Polynesia  je luxusní pláž patřící do části Kotoro. Najdete zde část písečnou, kamenitou i oblázkovou, takže si opravdu vybere každý. Vhodná je zejména pro rodiny s dětmi díky pozvolnému vstupu do moře. Speciálně upravený vstup potěší i tělesně postižené turisty.I tato pláž byla díky službám a křišťálově čistému moři oceněna Modrou vlajkou. Pro vyznavače naturismu je část pláže oddělena od ostatních návštěvníků borovicovým lesíkem.
 • Navštívit můžete i pláže Coral, Sol Aurora a Sol Sipar,  které náleží k hotelovým komplexům.

Příroda

Blízké i vzdálenější okolí Umagu nadchne jak turisty, tak především milovníky přírody všeobecně. V blízkosti města leží několik chráněných krajinných oblastí a přírodních parků.

 • Asi  km od Umagu směrem do vnitrozemí se nachází městečko Brtonigla. To samo o sobě skýtá mnohé zajímavosti. My vás však nasměrujeme do jeho blízkého okolí, kde se nachází unikátní jeskyně Mramornica. V jeskyni je stálá teplota 14 ℃  a místní ji tak, mimo jiné využívají ke zrání vína v tzv. Barrique sudech. Samozřejmě jsou zde i značené turistické stezky a prohlídkou vás provede zkušený průvodce. V jeskyni můžete shlédnout množství stalagmitů a stalaktitů různých barev od čistě bílých, až po černé.
 • Asi 3 km severně od centra města se nachází park Vjeverica,  kde se zvířátka nachází na dosah ruky i fotoaparátu. Pro lovce beze zbraní ideální příležitost k vytvoření nádherných fotografií, pro děti skvělá příležitost k pozorování života poloochočených veverek. Pro malé návštěvníky je zde možnost zhotovit v příležitostných dílnách hračky, kostýmy nebo kresby.
 • Z geologického hlediska, ale i co se týče flory a fauny, je velmi zajímavý výlet do Strunjanské přírodní rezervace. Odskočíte-li si do sousedního Slovinska, což je asi 20 km od Umagu, ocitnete se v Přírodní rezervaci Strunjan. Jedná se o 4 km dlouhé a až 80 m vysoké útesy tvořené flyšovými sedimenty pískovce, jílu a trubiditu. Lokalita je zajímavá i výskytem některých ojedinělých druhů rostlin ( myrtha ) nebo živočichů ( měkkýši Pina nobilis, kteří mají až metr vysoké schránky).
 • Park Histria Aromatica poblíž městečka Bale potěší zejména botanické nadšence. Tam, kde se původně rozléhaly lány bujné  divoké vegetace, dnes na ploše asi 10 hektarů najdete lány levandulí, máty, šalvěje, heřmánku a rozmarýnu, olivové háje i vinice.Celkem zde najdete až 200 druhů rostlin, mezi kterými se vinou stezky roubené lavičkami pro relaxaci a odpočinek. V areálu najdete i skalku, zeleninovou zahradu, ovocný sad, ale také les a louku s původními druhy – například istrijskou orchideí, motýli a houbami. Zaslouženou pozornost zde má i 120 let starý fíkovník rostoucí ze 7 metrů hluboké jeskyně.

Tipy na výlety

Přímo v Umagu:

 • Historické centrum Umagu nabízí mnoho architektonických skvostů, které stojí za to navštívit. Za zmínku určitě stojí kostel sv. Rocha z roku 1507 s dřevěným malovaným stropem a středověká urbanistická struktura ve středu města – zbytky městských zdí, brána a padací most z konce 10. století.
 • Umag, jako lázeňské město, nabízí i množství procedur. Přesto, že je proslulé spíše talasoterapií – léčbou mořskou vodou, můžete zde nalézt i jiné specialiti . Navštívíte-li zařízení Fish Spa, můžete svým nohám dopřát netradiční pedikúru, o kterou se postará speciální druh ryb. Po očištění chodidel, ponoříte nohy do akvária a o zbytek už se postarají hladové rybky. Ti, kdo tuto proceduru absolvovali ji popisují jako velice nevšední avšak velmi příjemný zážitek.
 • Pokud se toužíte dozvědět o Umagu co nejvíce, není problém. V historickém centru můžete navštívit Městské muzeum Umagu.
 • Milovníci klasické hudby si léto v Umagu opravdu užijí. Po celou sezonu se konají koncerty v rámci akce Koncertního léto, které probíhají v kostele sv. Pelegrina.
 • Ti, kteří dávají přednost výtvarnému umění, mohou navštívit galerii Dante Marina Settina, kde je možnost shlédnout díla převážně současných umělců.
 • Nenáročnou procházku po promenádě lemující pobřeží ocení především rodiny s dětmi. Na trase se kromě stánků s občerstvení, kaváren a obchůdků se suvenýry, nachází i

dětská hřiště a venkovní posilovna.

Výlety do okolí:

 • Nejseverněji postaveným a nejstarším ( 1818 ) majákem na Jadranu je maják Savudrija, který, stejně jako Umag, leží na Slovinských hranicích. Je otevřen 24 hodin denně. V jeho bezprostřední blízkosti je množství restaurací a pláží. Od Umagu je vzdálen pouhých 9 km.
 • Sečoveljske soline jsou solná pole na Slovinsku. Z Umagu velmi blízko a velmi dobře dostupná. První zmínka o výrobě soli pochází už z roku 804. Součástí tohoto přírodního parku je i muzeum, které dokumentuje historii solných polí. Přírodní rezervaci je možné projet i na kole.
 • Lázeňské město Portorož, které se nachází taktéž na Slovinsku, si oblíbí jistě milovníci jak růží, tak historie.Samotné město má dokonce růži ve svém názvu – Portorož znamená v překladu přístav růží. Na území Portorože najdete mnoho architektonických památek.
 • Romantické duše jistě ocení nabídky mnoha cestovních kanceláří, které pořádají v rámci dovolené v Umagu i jednodenní výlety do nedalekých Benátek. Po moři je to jen nějakých 56 km, takže na prohlídku města, ochutnávku vynikající italské zmrzliny nebo posezení v kavárně či pizzerii budete mít času dostatek.
 • 15 km od Umagu můžete navštívit město Novigrad, které každoročně pořádá zajímavé folklorní, gastronomické nebo rybářské festivaly. Za zmínku stojí Novigradské kulturní léto, nebo slavnost konaná na počest sv. Pelagija, patrona Novigradu.

Sportovní a adrenalinové aktivity

 • Umag je rájem pro tenisty. Je zde 60 tenisových kurtů s různým povrchem. Každoročně se zde koná mezinárodní tenisový turnaj mužů ATP Croatia Open.
 • I díky několika přístavištím je Umag ideální pro návštěvníky se zálibou ve vodních sportech. Jachting, windsurfing, ale i vodní lyže, potápění nebo podmořský rybolov – toto vše vám Umag dokáže nabídnout a zprostředkovat.
 • Jak jsme zmínili hned v úvodu, toto město disponuje golfovým hřištěm, což je na pobřeží Jadranu opravdu rarita. Na oficiálních stránkách města jsme zjistili, že golfové možnosti budou v nejbližší době  podstatně rozšířeny.
 • Pláže, kromě vodních sportů, nabízejí i možnosti sportování na souši. Fotbalová, basketbalová a volejbalová hřiště doplňují pingpongové stoly, minigolf, kuželky, kulečník nebo badminton.
 • U hotelů, ale i ve městě, naleznete půjčovny kol a cyklistického vybavení. Pokud si nevezete svá vlastní kola, můžete jejich služeb využít a objevovat tak krásy Umagu i okolí po husté síti cyklostezek.
 • Pro milovníky adrenalinu doporučujeme výlet, do asi 70 km vzdáleného Barbanu, kde se nachází Glavani Park. Kromě lanového centra s několika druhy stezek nabízí lezeckou stěnu, lidský katapult, 11 metrů vysokou lanovku,20m vysokou věž pro ,,volný skok´´.

Aktivity pro děti

 • Pokud vaše ratolesti omrzí klasická nabídka plážových hřišŤ a nafukovacích atrakcí, můžete je vzít na výlet do vyhlášeného Aquapark Istralandia v Novigradu.
 • V Juricinaji můžete navštívit jezdecké středisko, které pořádá jak kurzy jízdy na koni, tak i vyjížďky.
 • Aby měly z podmořské fauny zážitek i vaše děti, můžete je vzít do akvária buď přímo v Umagu nebo si udělat výlet a navštívit akvárium ve slovinském Piranu, který je jen 11 km od města.
 • Na Festivalu rajčat mohou malí labužníci ochutnat místní speciality, zůčastnit se mnoha zábavných soutěží a večer se těšit na nádherný ohňostroj.
 •  Kousek za městem směrem na Dubu najdete motokárovou dráhu Go kart Umag, kterou určitě ocení nejeden mladý muž či slečna.

Noční život v Umag

V Umagu se, jako téměř ve všech prázdninových destinací v Chorvatsku, rádi baví. Během sezóny se zde pořádá několik festivalů, ať už folklorních, gastronomických, čistě hudebních nebo všechno dohromady.

Z hudebních festivalů stojí určitě za účast UmagoBlues, pro mladší ročníky festival elektronické hudby Umagination.

Pokud dáváte přednost spíše barům, diskotékám nebo nočním klubům, i zde je nabídka poměrně široká.

Můžete využít buď nabídku hotelů nebo kempů, které obvykle pořádají vlastní hudební večery na tanečních terasách, plážích nebo ve vlastních restauracích a barech, nebo vyrazit, jak se říká, do víru velkoměsta.

Mezi turisty je poměrně oblíbený noční klub Jimmy Woo, který pořádá pravidelné akce a párty. Bar Buoni Amici nabízí spíše komornější atmosféru, zato s celkem zajímavým programem alternativnější hudby.

Bar Garage  připomíná spíše moderní diskotéku. Kromě reprodukované hudby zde hraje i živá hudba na tématických party.

Počasí v Umagu

Počasí v Umagu je natolik příznivé, že zde trvá sezóna neuvěřitelných šest měsíců. Nejlepší počasí na rekreaci u moře je samozřejmě v letních prázdninových měsících. Pokud však z různých důvodů dáváte přednost termínům před nebo po prázdninách, počasí v Umagu vás rozhodně nezklame.

Květen a říjen ocení zejména ti, kteří mají rádi aktivní dovolenou a nesnášejí příliš horké a suché počasí. V květnu bývá sice ještě poněkud deštivo,ale průměrná teplota kolem 18 -20 stupňů je pro aktivní pohyb naprosto skvělá. V červnu a září už je to kolo 25 stupňů a přes prázdninové měsíce se hravě vyšplhají ke třicítce. Nejmenší srážky bývají v Umagu v červenci a srpnu.

Pokud se rozhodnete navštívit toto krásné město i v zimě, teplota obvykle pod 8 stupňů neklesne, jen počítejte s poněkud vyššími srážkami (zdroj).

Historie Umagu

Historie Umagu sahá až do staré antiky, kdy v těchto místech stála římská osada Umacus.

V raném středověku přešlo město do majetku terstských biskupů a od 13. do 18. století patřilo pod Benátskou republiku. Ve 14. století zde byly vybudovány hradby s věžemi, jejichž část se podařila dochovat dodnes. V Umagu dnes můžete obdivovat také řadu kamenných domů pocházejících z 15. a 16. století. Některé z nich zdobí dokonce gotická okna.

Nevelké staré město leží na poloostrově mezi dvěma mělkými zálivy, severní je upraven na přístav, na jehož konci je jachtařská marina. Kromě pozůstatků hradeb ve městě nenajdete příliš mnoho významných historických památek.

Za zhlédnutí stojí ovšem barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1757, který je ozdoben reliéfem sv. Pilgrima a opevněného města Umag. Zvonice kostela postavená v benátském stylu pochází z roku 1691.

Další památkou je kaple sv. Rocha pocházející z počátku 16. století. Nezapomenutelným zážitkem bude jistě procházka typickými středověkými uličkami starého města, které jsou lemovány řadou krámků se suvenýry.

Dnes je Umag poměrně rušným přímořským letoviskem s četnými hotely. Najdete zde typické oblázkové istrijské pláže, doplněné v některých střediscích aglomerace betonovými plošinami nebo navezenými oblázky. Někde byly uměle vytvořeny celé zátoky s pěknými plážemi. Dno je místy písčité, mírně se svažující do moře, je tak vhodné i pro rodiny s dětmi a neplavce. Pobřeží je velmi členité, lesní porost sahá místy až k plážím. U většiny hotelů jsou bazény, v některých i speciální bazény pro děti.

Všechny zájezdy →

Hodnocení letoviska Umag
Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top