Za divočinou řeckých ostrovů

Jste milovníkem flóry a fauny a chystáte se na dovolenou na některý z řeckých ostrovů? Určitě nebudete zklamáni, neboť každý z nich nabízí řadu pěkných výletů do přírody. 

Řecko je známé svou kuchyní, historickými památkami a krásnými plážemi omývanými průzračně čistým mořem. Můžete zde zažít jak klidnou odpočinkovou dovolenou, tak aktivní pobyt plný výletů, poznání a sportování. Nejen milovníci přírody jistě ocení některá z níže vybraných míst, která nepochybně stojí za to navštívit. 

Lefkada – vodopády Nidri a Alabastrová jeskyně v Agia Ekaterini K přírodním krásám, které byste určitě neměli vynechat, patří vodopády Nidri. Už cesta k nim je pro mnohé nezapomenutelným zážitkem, neboť vede borovými háji a skalnatým terénem s řadou pěkných vyhlídek. V cíli vás čeká pohled na vodu padající z křišťálově čistého jezírka mezi skalisky do propasti bílých kamenů a příjemné osvěžení.

Poblíž vesnice Apolpena v rekreační oblasti Agia Ekaterini naleznete Alabastrovou jeskyni. Místní podzemní sály a stále rostoucí krápníky, podle jejichž unikátního zabarvení dostala jeskyně jméno, okouzlili už nejednoho návštěvníka. Kefalonie – pláž Xi a skála Kounopetra

Na ostrově Kefalonie najdete hned několik přírodních skvostů. Jednou z nich je oblíbená pláž Xi na poloostrově Paliki. Zajímavá je červeným pískem, který vytváří dokonalý kontrast s bílými skalami, které ji obklopují. 

Kounopetra v řečtině znamená „pohybující se kameny“. Skála nesoucí toto jméno se v minulosti skutečně pohybovala rytmicky s mořem. Tuhle zvláštnost však zastavilo velké zemětřesení v roce 1953. Přesto je dodnes toto místo oblíbeným cílem turistů a kromě nedotčené přírody zde najdete i taverny a obchůdky se suvenýry.

Korfu – hora Pantokrator a mys DrastisKorfu, ostrov, který je nazývaný zelenou perlou Jónského moře, si své přízvisko nepochybně zaslouží. Díky olivovníkům, cypřišům, eukalyptům, vinné révě a dalším rostlinám je totiž stále zelený. Přesvědčit se o tom můžete výhledem z vrcholku nejvyšší hory Pantokrator, na jejímž vrcholu najdete také klášter Tao Penteli.

Mys Drastis vybíhající do průzračného Jónského moře je ukryt v malebné zalesněné krajině a je obklopen třemi miniaturními ostrůvky. Místo je jako stvořené pro dobrodruhy, sportovce a milovníky přírody. Spatříte zde úchvatné skalní útvary, romantické pláže a jeskyně.

Zakynthos – Modré jeskyně a pláž NavagioZakynthu je už dlouhá staletí – díky jeho bohaté flóře – přezdíváno Ostrov vůní, Ostrov květů nebo také Květina východu. Západní pobřeží je tvořeno vysokými skalními útesy, malebnými zátokami, ostrůvky a jeskyněmi. Nejznámější z nich jsou Modré jeskyně na severním mysu Skinari. 

Oblíbenou atrakcí na ostrově Zakynthos je také pláž Navagio přezdívaná též Pláž ztroskotání. Kdysi tu na moři ztroskotala pašerácká loď a byla vyvržena na toto místo. Doprava sem je možná pouze lodí, protože pláž obklopují mohutná skaliska.

Santorini – pláže tří barev a hora Profitis IliasJak už bylo řečeno, Řecko a jeho ostrovy jsou proslulé svými krásnými plážemi. Ani ostrov Santorini není výjimkou, protože vás tu čekají pláže hned tří barev – bílá, rudá a černá. Díky barevnému kontrastu moře, písku a skal je Red Beach neboli Červená pláž spolu s Černou pláží (Black Beach) jedním z nejfotogeničtějších míst na ostrově.

Nejvyšší hora ostrova nese název Profis Ilias nebo Proroka Eliáše. Na jejím úpatí leží nejvýše položená vesnice Pyrgos s malebnými uličkami a na vrcholu stojí mužský klášter Proroka Eliáše, jehož součástí je muzeum a knihovna.

Kos – pohoří Dikeos a termální prameny u Agios FokasPovrch ostrova Kos je převážně rovinatého charakteru a protíná ho řada stezek, což láká k pěším procházkám, výletům na kole či projížďce na koni. Pro náročnější turisty je tu pohoří Dikeos se stejnojmenným nejvyšším vrcholem. Pokud se sem vyprávíte, čeká na vás krásná příroda a skutečně dechberoucí výhledy na okolní krajinu. 

V blízkosti vesnice Agios Fokas naleznete další lákavou atrakci ostrova Kos. Jsou jí termální prameny s léčivým účinkem,dosahující teploty až 50 °C. Koupel zde je opravdu nezapomenutelným zážitkem. 

Kréta – soutěska Samaria a jeskyně Dikteo AndroKréta okouzlí milovníky přírody zejména na jaře, protože v tu dobu je ostrov zasypán květinami, a to především vlčím mákemkopretinamidivokými tulipány nebo orchidejemi. Soutěska Samaria je však zážitkem kdykoliv během roku. Jedná se o nejdelší soutěsku v Evropě začínající u vesničky Omalos a končící v rybářské osadě Agia Roumeli. Nejznámějším místem je Železná brána, kde jsou od sebe skalní stěny vzdálené pouhé tři metry. Průchod soutěskou je zkrátka jedinečným zážitkem, a to nejen díky nádherným vyhlídkám, ale i pestré fauně a flóře.

Velmi oblíbeným cílem turistů na Krétě je krápníková jeskyně Dikteo Andro nacházející se na Lassithi. Podle pověsti se zde narodil nejvyšší antický bůh Zeus. Navíc je zde v průběhu celého roku příjemný chládek.

Rhodos – Údolí motýlů a pláž Prasonisi Rhodos je pro svou nádhernou, prosluněnou krajinu považován za nejpůsobivější ostrov Řecka. Pyšní se horami, lesními porosty, vinnou révou i olivovými háji a stále si zachovává svůj nedotčený divoký ráz. Jednou z místních přírodních zajímavostí je Údolí motýlů neboli Petaloudes. V určitou část roku jsou zde k vidění hejna přástevníků kostivalových.

Polibek dvou moří je jev, který lze spatřit na oblíbené pláži Prasonisi. Jak už název napovídá, dochází zde k dotyku dvou moří – ze západu Středozemního a z východu Egejského. Během odlivu a při nižší hladině moře je pláž Prasonisi poměrně široká a lze po ní suchou nohou dojít na stejnojmenný ostrůvek, kde se nalézá maják a kouzelná malá pláž SuBe Beach.Samos – Pythagorovy jeskyně a vodopád Potami

Samos patří mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy Egejského moře. Nejvyšší horou ostrova je Kerkis měřící 1434 m. n. m. Najdete zde slavné Pythagorovy jeskyně, v nichž prý slavný matematik a filozof přebýval a studoval, když se skrýval před zlým vládcem Polykratem.

Na severozápadě ostrova Samos najdeme oblast zvanou Potami, což v překladu znamená řeka. Nachází se zde jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií ostrova – vodopády a jezero Potami, kde je možné se v horkých letních dnech osvěžit. I samotná cesta na zmíněné místo je velice příjemným zážitkem, neboť vede pod korunami stromů, které vytvářejí chladivý stín.

Autor článku: blue-style.cz

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top