Zajímavosti Itálie – památky a místa k vidění

Itálie a její historické a překrásné památky či místa, které jsou k vidění pro každého z nás. Co v Itálii navštívit, kam se vydat a jakou řadu osobností italských dějin poznat, vám rádi nastíníme v tomto článku. 

Itálie a její historie

Itálie byla, je a bude zemí s velmi bohatou a komplikovanou historií, která již od pravěku byla obydlena různými kmeny. Řecká kolonizace, která byla zhruba mezi lety 755-535 př.n.l. zasáhla jižní Itálii, a tím začal vznikat jednotlivé městské státy. Po rozpadu byl poloostrov napaden barbarskými kmeny, které následně poloostrov ovládli a usilovali o papežský stát. Ke sjednocení celé Itálie došlo v roce 1861. Italové vnímají i v současnosti Itálii jako stát na menší celky, které jsou ovládány jinou velmocí. Každý tento celek se bere jako region, který má svůj dialekt, pokrmy, tradice nebo kulturu. V zemi panuje patrná rivalita mezi severem a jihem. Všimněte si, noviny nebo televizní zprávy nejsou zaměřeny na Itálii jakožto stát, ale na region, ve kterém se nacházíte. 

Obyvatelstvo

Italové jsou milovníci sladkého a krásného života, milují dobré jídlo a pití, k tomu zábavu a strávený čas s rodinou. Díky jejich živé gestikulaci jsou Italové hlasitější a spontánnější. Jsou velmi milí a vstřícní, někdy až moc. 

Chystáte se na dovolenou do Itálie? Přečtěte si náš článek Zajímavosti Itálie – památky a místa k vidění

Italská architektura

Svátky

Až 90 % obyvatelstva Itálie je v katolické víře, a křesťanské svátky jim tak umožňují příležitosti jako je setkání se s rodinou nebo hodování. Italové slaví mezinárodní, státní a náboženské svátky. Velice důležité jsou také Vánoce a Velikonoce v Itálii, jejich tradice a zvyky. Jak jsme již zmiňovali, každý region má typické a různorodé slavnosti a festivaly, mezi ty nejznámější patří karneval v Benátkách, Palio di Siena což je koňský dostih, který se koná dvakrát ročně v toskánském městě, mimo ti i historická regata v Benátkách. 

Geografie země

Itálie zahrnuje Apeninský poloostrov a oblast mezi Alpami, mimo to i mnoho dalších ostrovů jako je Elba, S. ANtioca, Pantelleria, Sicílie a Sardinie. Rozkládá se v jižní Evropě a její celková rozloha činí 301 230 km2, která je z 294 020 km2 obytnou částí a z 7 210 km2 je část vody. Itálie je hraničním sousedem se Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem, zcela tak obklopuje stát jako je San Marino a Vatikán. 

TIP: Před cestou do Itálie doporučujeme sjednat cestovní pojištění

V Itálii se nachází pohoří jako jsou hory, sopky, kopce či roviny. Mezi hlavní horské pásmo Itálie patří Alpy a Apeniny, které vznikly již za dob druhohor a třetihor. Alpy mimo to mají mnoho vrcholů jako je Monte Rosa, Matterhorn a Mont Blanc, některé jsou vysoké přes 4 000 m. Monta Blanc je považován za nejvyšší vrchol Evropy, jelikož je jeho výška 4 810 m. V itálii můžete také spatřit mnoho aktivních sopek jako je Etna, která spadá do nejvyšší sopky Evropy, dále pak Vulcano, Stromboli a Vesuv, která je v současnosti jedinou činnou sopkou na Evropské pevnině. Itálie je většinou svou části pokrytá kopcemi, která jsou rozmístěná především na úbočích Apenin nebo v podhůří Alp. Roviny v Itálii zabírají 23,3 % celkové rozlohy země. 

Čím se platí v Itálii a ceny

Itálie spadá do eurozóny a platí se tedy eurem, kromě eurových bankovek můžete použít také platební karty Visa, MasterCard, Diners nebo American Express. Co se týče útraty, kolik peněz v Itálii ponecháte? Vše záleží podle města jako nejdražší města má Itálie Benátky a Řím, především v letním období. 

Jaké jsou orientační ceny potravin? 

máslo: 1,1 až 1,3 EUR což je v přepočtu na CZK 34 až 40 Kč

mléko: 0,5 až 0,8 EUR což je v přepočtu na CZK 16 až 25 Kč

chléb: 2,8 EUR což je v přepočtu na CZK 85 Kč

vejce 10 ks: 0,77 EUR což je v přepočtu na CZK 24 Kč

pohlednice: 0,5 EUR což je v přepočtu na CZK 16 Kč

pivo plech 0,5l: 0,7 EUR což je v přepočtu na CZK 22 Kč

Italská kuchyně

Italská kuchyně je proslulá především svou kuchyní, která hojně využívá těstoviny. Těstoviny jsou potravina, která je vyrobena z nekynutého těsta, a tím je Italská kuchyně považována za jednu z nejlepších na světě. V italské restauraci se můžete těšit na druhy masa a ryb, zeleninu, těstoviny či nádivky a zmrzliny, které jsou v Itálii považovány také za jedny z nejlepších. Původ pokrmů, které restaurace nabízejí svým zákazníkům pochází již od Etrusků, Řeků a Římanů. 

Italská kuchyně

TIP: Chystáte se do Itálie autem? Doporučujeme přečíst Kam do Itálie autem k moři?

Základem italské kuchyně je tradiční koření a jednoduchost, která s velkým důrazem na kvalitu surovin postačí. Každý region Itálie používá své suroviny nebo receptury, které jsou ve většině případech předávané z generace na generaci. Základem italské restaurace jsou těstoviny, které italové používají čerstvé nebo sušené v mnoha tvarech a s odlišnými příchutěmi. Další velmi oblívenou surovinou italů je rýže, která se základem speciality jako je italské rizoto, poté další surovinou je hladká mouka, která slouží jako důležitá součást pro přípravu pizzy. 

Kultura a tradice

Itálie ovlivňovala od dob římského impéria dění v Evropě, je tak označována za kolébku západní civilizace. Jde o zemi, do které se již od počátku přesunulo centrum křesťanství. Itálie je zemí, z níž pochází renesance, opera a mnoho světových umělců, kteří svým uměním dokázali něco velkého, například jako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante Alighieri, Francesco Petrarca nebo Giuseppe Verdi. 

Italské tradice

Itálie je doslova obklopena muzei, galeriemi, historickými památkami, kostely nebo výstavami, které v Itálii najdete na každém rohu. Historická a proslulá díla můžete spatřit například ve vatikánském muzeu a Galerii Borghese v Římě, nebo také v Galleria degli Uffizi ve Florencii, Národní archeologické muzeum v Neapoli a Gallerie dell'Accademia v Benátkách. Mezi ty novější muzea patří Ferrari muzeum v Maranellu, které pro milovníky Ferrari značky stojí za návštěvu. 

7 překrásných míst, která musíte v Itálii navštívit

Řím

  • Hlavním městem Itálie je Řím, v tomto případě se nesnažte ani okem oběhnout všechny památky, které Řím nabízí. Alespoň dopředu si vyberte pár těch. které vás opravdu zajímají a nechte si den na římské úzké uličky, kterými se dostanete do známého a nádherného Kolosea, Vatikánu, na Andělský hrad, Pantheon, Fontanu di Trevi nebo Španělské schody. Řím je jedním z nejstarších měst Evropy, kde se podařilo většinu památek zachovat.

Toskánsko

  • Toskánsko jako další město, které nabízí krásnou Sienu a její Duomo a náměstí Piazza del Campo, kde se odehrávají koňské dostihy Palio di Siena. Toskánské městečka se pyšní svou středověkou architekturou a městem jako je San Gimignano s jeho 15 věžemi. 

Benátky

  • Jako nejnavštěvovanější město jsou Benátky, které patří k největším evropským klenotům. Je to město, které stojí téměř na vodě a láká tak na nespočet vodních kanálů, které jsou možné proplouvat s tradičními loďkami. Jedná se o romantické úzké uličky, které jsou poblíž mostů, monumentálních kostelů nebo paláců. V Benátkách si udělejte časový prostor na Ponte Rialto, Náměstí a Baziliku sv. Marka, Dóžecí palác či San Giorgio Maggiore. 
Benátky

Sicílie

  • Sicílie je největším ostrovem Středozemního moře a nabízí svým turistům nejen osvěžující koupání a překrásné pláže, ale i poznání nové kultury. Sicílie jako italský ostrov láká turisty na pláže s panoramatickým pozadím a teplé moře, mimo to i kulturu, která je rozmanitá na historii. V okolí Sicílie si můžete vylézt na Etnu nebo Stromboli nebo si vychutnávat pohled na pláže San Vito Lo Capo. Mimo to můžete na Sicílii navštívit městečko Erice, které je umístěné vysoko na Trapani přibližně 751 m nad mořem. Mimo to vás může zaujmout také městečko Palermo, které vás na první pohled nemusí uchvátit, jeho oprýskané fasády, úzké romantické uličky nebo zborcené domy by však už mohli za podívanou stát. 

Sardinie

  • Sardinie je ostrovem, který leží západně od Itálie a patří do nejkrásnější scenérie a pláží v zemi. Sardinie má jednu z nejkrásnějších pláží Cala Mariolu, která vás uchvátí svou modrou vodou nebo vápencovými skalami. Malebné městečko jako je Bosa je turistmi obdivovaný jeho uličkami, barevnými fasádami domů nebo městskými paláci. Během návštěvy Sardinie zaručeně nezapomeňte na jednu z nejluxusnějších evropských destinací jako je Costa Smeralda, která se nachází kolem města Porto Cervo. V současnosti je Smaragdové pobřeží srazovým místem pro boháče a celebrity z celého světa, a není se čemu divit. 

Italská jezera

  • Italská jezera jako jedno z dalších překrásných míst, naplánujte si okruh jezer na severu Itálie. Největším italským jezerem je Gardské jezero, které se nachází v městě Sirmione, odtud je to pouhých 42 km do Verony. Druhým největším jezerem je Lago Maggiore, poté Comské jezero, které je asi hodinu jízdy do Milána. 
Lago Fera Bergsee Dolomity

Kampánie

  • Kampánie patří k nejoblíbenějšímu místu pro jakékoliv roční období. Nabízí dlouhé písečné pláže, které střídají fotogenické plážičky a dramatické útesy. Hlavní a největším městem Kampánie je Neapol, který nabízí rozporuplné emoce na první pohled. Jeho kopcovitý terén a překrásnými vyhlídkami, spletitými uličkami a parádními restauracemi, musíte prostě vidět. 
Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *