Zajímavosti Rakousko – památky a místa k vidění

Rakousko patří mezi oblíbenou lokalitu pro cestovatele z celého světa. V létě nabízí kilometry turistických tras, cyklistické stezky a koupání v nádherně čistých jezerech. V zimě zde zažijete to nejlepší lyžování na upravených širokých sjezdovkách.

Prozkoumejte krásná historická centra měst, hrady, zámky a muzea a poté si odpočiňte v kavárně, kde si vychutnejte pravý rakouský Sacherův dort se šlehačkou. Tak poznáte to pravé Rakousko!

Stručná historie státu

Dějiny Rakouska úzce souvisí s dějinami okolních států. Současná hranice Rakouska vznikla až po první světové válce.

V době římské se na území dnešního Rakouska rozkládaly tři římské provincie. Od poloviny 4. století na toto území dorazili také Germáni. Římané se z této oblasti stáhli okolo roku 476 a místo nich sem přesídlili Bavoři a Slované.

Významná byla Franská říše. Východní marka založená Karlem I. Velikým se stala jádrem budoucího rakouského státu. V 10. až 13. století zde vládl rod Babenburků, po jeho vymření přešla část území pod vládu Přemysla Otakara II.

V roce 1273 nastoupil na trůn rod Habsburků. Rudolf I. Habsburský byl zvolen římskoněmeckým králem, jeho moc byla ještě více upevněna po bitvě na Moravském poli, kde porazil Přemysla Otakara II.

Ve 14. století bylo k Rakousku připojeno Štýrsko, Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a Terst.

V 15. a 16. století zažilo Rakousko největší územní rozmach, díky sňatkové politice Maxmiliána I. získalo Alsasko, Burgundsko, Lotrinsko, Nizozemí a državy v jižní Americe.

16. a 17. století bylo poznamenáno náboženskými konflikty zakončenými Třicetiletou válkou a škodami, které napáchala obranná válka s Turky.

V 1. polovině 18 století začali boje o španělské dědictví a boje o rakouské dědictví. Po smrti Karla VI. si rakouské území nárokovalo Prusko, Francie a Španělsko.

Druhá polovina 18. století se nesla v duchu reforem Marie Terezie a jejího syna Josefa II. Jejich cílem bylo zahlazení rozdílů mezi jednotlivými zeměmi říše.

Na přelomu 18. až 19. století došlo k mocenskému úpadku Rakouska a to kvůli sérii porážek Napoleonem. František II. se na nátlak pruska vzdal titulu císaře Svaté říše římské a tím celá říše zanikla, dále vládl jen jako císař rakouský.

Počátek 20. století Rakousko-Uhersko anektuje Bosnu-Hercegovinu, dochází k atentátu na srbského studenta Gavrila Principa a na rakouského dědice trůnu Ferdinanda d´Este. Tyto atentáty ústí v 1. světovou válku.

Po roce 1918 se rozpadá habsburská monarchie a vzniká Rakouská republika. V roce 1938, ale dochází k hitlerovskému anšlusu – připojení Rakouska k hitlerovskému Německu. Až do konce 2. světové války je Rakousko rozděleno do 4 okupačních zón.

V roce 1955 získává Rakousko plnou suverenitu a stává se členem OSN, roku 1995 pak vstupuje do EU.

Nejslavnější rakouské osobnosti

 • Josef Strauss – spisovatel
 • Wolfgang Amadeus Mozart – hudební skladatel
 • Arnold Schwarzenegger – herec
 • Niki Lauda – závodník F1
 • Gustav Klimt – malíř
 • Romy Schneider – herečka

Geografie země

Rakousko je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí celkem s 8 zeměmi (Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Itálie, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Německo). Se svojí rozlohou 83 879 km2 je 14. největší zemí v Evropě.

Rakousko patří k nejhornatějším zemím Evropy. 68 % plochy země leží přes 500 m. n. m.

Nejníže položeným místem je Hedwighof (114 m. n. m.), naopak nejvýše položeným místem je vrchol Grossglockner (3 798 m. n. m.).

Území Rakouska se rozděluje do čtyř geomorfologických subsystémů: Alpy, Hercynské pohoří, Karpaty a Panonská pánev.

Rakousko – hory

Rakouské klima je označeno za smíšené oceánského a kontinentálního klimatu. Charakteristické je velkými teplotními rozdíly mezi létem a zimou. Ve východním Rakousku jsou horká léta, mrazivé zimy a celoroční srážky. V západním Rakousku jsou zimy mírnější a léta teplejší.

 • nejvyšší hora: Grossglockner 3 798 m. n. m.
 • největší jezero: Neziderské 315 km2
 • nejdelší řeka: Dunaj 357,5 km
 • nejvyšší přehrada: Kölnbreinspeicher
 • největší obec: Vídeň 2,1 milionu obyvatel

Čím se v Rakousku platí a jaké jsou ceny

V Rakousku se platí Eurem. Obchody jsou otevřeny od rána do 18 hodin, v sobotu do 17 hodin, v turistických oblastech pak nakoupíte (ne zpravidla) i v neděli. Banky a pošty mívají polední přestávku stejně jako u nás v České republice.

Orientační ceny – přepočet na české koruny

 • káva – 54 Kč
 • menu ve fast foodu – 190 Kč
 • pivo 0,5L – 98 Kč
 • polední menu v centru města – 280 Kč
 • chléb – 44 Kč
 • sýr – 275 Kč/kg
 • mléko – 30 Kč/litr
 • kuřecí prsa – 240 Kč/kg
 • jablka – 65 Kč/kg
 • vejce – 85 Kč/12 ks
 • cigarety – 130 Kč
 • láhev vína – 220 Kč

Rakouská kuchyně

V Rakousku jsou velmi populární kavárny. Hlavně ve Vídni mají staletou tradici. Nejznámějším dortem je zajisté Sacherův dort – čokoládový dort s meruňkovou marmeládou, který se proslavil po celém světě.

Další oblíbenou sladkostí je jablečný štrůdl, palačinka s čokoládou a tvarohem nebo Mozartovy koule – čokoládová pochoutka plněná marcipánem. 

Rakouská kuchyně je částečně podobná té české. Jsou v ní patrné německé, italské a maďarské vlivy. Základní surovinou bývá často maso. Velmi populární je vídeňský řízek, který často pokrývá celý talíř a správně se připravuje z telecího masa.

Národní specialitou je kyselé zelí, maso a knedlík nebo svíčková omáčka. Až budete v alpské hospůdce, určitě ochutnejte špekové knedlíky Tiroler Knödel – knedlík s uzeným masem, vejcem a slaninou.

Oblíbená rakouská jídla

 • vídeňský řízek s bramborovým salátem
 • Tafelspitz – hovězí špička vařená v zeleninovém vývaru s bramborem a křenem
 • Tyrolský gröstl – kousky hovězího masa s bramborem a volským okem
 • Tyrolské knedlíky
 • Guláš
 • Špecle se sýrem a smaženou cibulkou
 • Císařský trhanec – trhanec ze sladkého těsta s jablečným pyré
 • Žemlovka
 • Sacherův dort
 • Štrůdl s rozinkami
 • Vídeňská káva s našlehanou smetanou

Kultura a tradice

Rakušané jsou velmi kulturním národem. Nejraději navštěvují koncerty, divadla, galerie a muzea. 

Mezi významné kulturní události patří Mozartův týden, který se odehrává každý leden v Salcburku. 

V únoru se po celém rakousku konají masopustní průvody. Velmi slavné jsou Narcisové slavnosti v Ausseerlandu, na které můžete zavítat každý květen.

V letních měsících se po celém Rakousku konají hudební koncerty – Vídeňský festival, Hudební jaro v Millstattu, Svatodušní koncerty v Salcburku, nebo Svět na vsi v Bad Kleinkirchheimu. 

V adventní době se po celé zemi konají vánoční trhy, mezi nejkrásnější patří ty ve Vídni, které rozhodně doporučujeme navštívit.

Zajímavé rakouské zvyky

 • Funkenfeuer – ohňová slavnost, která má zahnat zimu a přinést štěstí, koná se první neděli po Popeleční středě, staví se vysoké hranice, které jsou zapalovány pochodněmi
 • Sonnenwendfeuer – oslava slunovratu, nejčastěji 21. června, na vrcholcích hor jsou zapalovány velké ohně
 • Almabtrieb – slavnostní shánění dobytka z pastvin, krávy jsou ozdobeny květinami a scházejí z hor do údolí
 • Krampusové – rakouští děsiví čerti v propracovaných maskách, kterých se zalekne i nejeden dospělý

Co vidět a navštívit v Rakousku

Vídeň 

Hlavní město Rakouska ve kterém najdete celou řadu památek jako je dóm sv. Štěpána, Hofburg, zámek Schönburnn nebo zábavní park Prater

Do Vídně doporučujeme vyrazit v adventním čase, kdy je celé centrum krásně nazdobené a konají se zde asi ty nejznámější vánoční trhy v celé Evropě.

Vídeň – centrum

Innsbruck

Innsbruck je hlavním městem Tyrolska. Leží v údolí řeky Inn v podhůří Alp a jde o jedno z nejhezčích rakouských měst.

Za vidění stojí Helblingův dům, Císařský zámek, barokní dóm sv. Jakuba nebo Zlatá stříška na městské radnici.

Salzburg 

Historické jádro města je od roku 1996 zapsáno na seznamu UNESCO. Salzburg je po Vídni, Štýrském Hradci a Linci, čtvrtým největším městem v Rakousku. Ve městě se narodil slavný skladatel Wolfgang Amadeus Mozart

Každoroční velkou kulturní událostí je Salcburský festival, v rámci kterého se konají koncerty, operní a divadelní představení a písňové večery.

Eisriesenwelt – ledová jeskyně

Nedaleko Salzburgu leží největší ledovcová jeskyně na světě. Celý jeskynní systém má délku přes 42 km. Návštěvníkům je zpřístupněn jeden kilometr, kde mohou objevovat ledové útvary. Vstupní portál do jeskyně je 20 m široký a 18 m vysoký. Po vstupu do jeskyně budete mít pocit, že jste se ocitli v království Sněhové královny.

Krimmelské vodopády

Třístupňové vodopády vysoké 380 metrů, to jsou Krimmelské vodopády, které si nesmíte nechat ujít. Oblast je totiž považována za největší přírodní atrakci v celém Rakousku. Klikaté cestičky vás dovedou až nad nejvyšší vodopád odkud je krásný výhled na celé údolí.

Tip: až dojdete nad nejvyšší vodopád, pokračujte dál po cestě. Údolí okolo říčky Krimmler Ache je jedním z nejhezčích míst, které v Rakousku známe.

Kitzsteinhorn

Symbol regionu Zell am See. Oblíbená lyžařská destinace, kde máte celoročně jistotu sněhu. Unikátní vyhlídka Gipfelwelt 3000 nabízí nezapomenutelné výhledy na okolní horské velikány. Nejvýše položená vyhlídka Top of Salzburg leží ve výšce 3 029 metrů nad mořem. 

Nově na vrchol Kitzsteinhornu dojedete lanovkou z údolí pod kopcem Maiskogel v centru Kaprunu.

Kitzsteinhorn

Zell am See

Hledáte-li ideální místo pro letní nebo zimní dovolenou s celou rodinou, pak je to právě oblíbené středisko Zell am See. V létě nabízí kilometry turistických tras, cyklostezek a vodních radovánek na hladině jezera Zeller See. V zimě láká na kilometry upravených sjezdovek a běžkařských tras. Prostě ráj na zemi.

Grossglockner Hochalpenstrasse

Vysokohorská silnice ve Vysokých Taurách je určitě nejznámější silnicí v celém Rakousku. Nejvyšším bodem na silnici je vrchol Edelweisspitze (2 571 m. n. m.), druhým nejvyšším bodem je pak průsmyk Hochtor (2 504 m. n. m.). Za 37,5 Euro můžete se svým autem dojet až nakonec silnice k vyhlídce na ledovec Pasterzenkees.

Další krásná místa v Rakousku

 • rakouské soutěsky
 • vysokohorské přehrady Mooserboden
 • pevnost Hohensalzburg
 • Wachau
 • Vysoké Taury
 • jezero Hintersee
 • Hallstatt
 • ledovcové jezero Weisssee
 • Bad Gastein
 • ledovec Pasterze
 • hrad Hohenwerfen
 • Hoher Dachstein 
 • průsmyk Timmelsjoch
 • vodopád Stuibenfall
 • jezero Finstertaler
 • Kufstein
 • jezero Gosausee
Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *