V Chorvatsku existuje mnoho turistických míst, o kterých jste již nepochybně slyšeli. Jadran ale nabízí i velké množství těch, které k nejnavštěvovanějším nepatří, a přesto si zaslouží vaši pozornost. Věřte, že pro vás budou nevšedním zážitkem.
Ostrov Molat pro samotáře
Když se mezi přáteli načte téma „dovolená Chorvatsko“, nejednomu člověku vyvstanou na mysl přeplněné pláže a rady blízkých o tom, v kolik hodin ráno by měl dovolenkář vstávat, aby ulovil solidní místo na pláži. Věřte, nebo ne, ale Chorvatsko ukrývá i lokality, které turistický ruch stále nepoznamenal. Jednu z nich najdete v Severní Dalmácii. Ostrov Molat je specifický svou zelenou a nedotčenou přírodou. Stojí na něm tři malé vesnice, přičemž ta největší má jen 100 obyvatel. Ostrov je rájem pro samotáře a nabízí prožití zcela poklidné dovolené. Čistý světlý písek mohou v jiných částech Chorvatska jen závidět a průzračně čistá voda naláká ke koupání a potápění snad každého. Ostrov Molat v překladu znamená medový. Sladce strávené dovolené se tu zkrátka nedá vyhnout.

Pevnost i mistrovské dílo
Poměrně nově otevřenou atrakcí, kterou můžete ve střední Dalmácii navštívit, je pevnost sv. Mikuláše u města Šibenik. Od roku 2019 je přístupná veřejnosti. Její historie spadá až do 16. století, kdy ji Benátčané vystavěli na obranu proti Osmanské říši. Uvidíte, že už samotná cesta tam pro vás bude zážitkem. Pevnost je prozatím dostupná pouze lodí, a tak na vás čeká vyjížďka kanálem sv. Antonína a kolem tzv. Hitlerových očí – úkrytu pro lodě z druhé světové války. Po dvaceti minutách plavby dorazíte do cíle. Vojenská stavba upoutá nejen nadšence historie, ale i architektury. Právě renesanční styl, klenuté místnosti a dekorativní části stavby přispěly k tomu, že byla pevnost sv. Mikuláše zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Nejmenší katedrála na světě
Kostel sv. Kříže ve městě Nin nedaleko Zadaru provází několik zajímavých skutečností. Za prvé jde o jedinou náboženskou stavbu města, která od 9. století zůstala architektonicky zcela nedotčená. Za druhé si v nejstarším královském městě Chorvatska vysloužila označení katedrály a se svými 8 metry na výšku se stala nejmenší svého druhu na světě. A za třetí je tato sakrální stavba považována za astronomický div. Proč? Její eliptický tvar kopíruje pohyb Slunce a plní úlohu kalendáře a slunečních hodin. Díky tomu se 4× ročně (o jarním, letním, podzimním a zimním slunovratu) sluneční paprsky potkávají na jednom místě uprostřed katedrály.
Muzeum zlomených srdcí
Vznik tohoto netradičního místa má základy v rozchodu dvou umělců ze Záhřebu, kteří nevěděli, jak naložit se společnými věcmi. Vyzvali proto své přátele, aby jim zaslali předměty odkazující ke starým láskám. „Vzpomínek“ nastřádali tolik, že se rozhodli vytvořit projekt v podobě Muzea zlomených srdcí. Sbírku o přibližně tisíci předmětech najdete v centru hlavního chorvatského města. Jde o skutečnou podívanou. Věci zaslané z celého světa jsou také doplněny o autentický příběh. V expozici najdete romantické artefakty jako milostný dopis starý 100 let, dětské hračky nebo pohlednice. Pokud jste ale zvědaví, jaké historky se schovávají za toustovačem, ustřiženými dredy nebo sekerou, určitě muzeum navštivte. A co víc, sami se můžete stát přispěvatelem.

Místo spokojených delfínů
Víte, že v Chorvatsku můžete spatřit delfíny? Zejména u ostrovů Lošinj a Cres v Kvarnerském zálivu. Tato lokalita byla v roce 2006 vyhlášena jako chráněná s cílem zastavit pokles populace delfínů skákavých. Dnes je díky tomu v čistém moři zahlédnete například při plavbě lodí z přístavu Rovinj na Istrii. Pokud se ve zmíněné oblasti nebo v okolí ostrovů Hvar, Korčula či Mljet, kde delfíni také brázdí mořské vody, pohybujete sami na jachtě, přibližujte se k nim jen velmi pomalu a s vypnutým motorem. Okouzlující tvory tak zbytečně nevyplašíte a o to déle je budete moci nerušeně pozorovat.
Oslnivě modrá jeskyně
Světelný efekt, která se odehrává v „Modré jeskyni“ na jadranském ostrově Biševo, zůstane ve vzpomínkách každého, kdo ji navštíví. Lodě plují k 31 metrů dlouhé jeskyni, když je moře klidné, a to ze Splitu, Hvaru, Starého Gradu, Visu i Komiži. Následně si v zátoce Mezuporat přesednete do člunu, ze kterého budete obdivovat okouzlující sluneční paprsky. Ty pronikají vodou, kde se odráží ode dna jeskyně. Oceán osvětluje stěny modrošedou až zelenomodrou intenzivní barvou a vytváří skoro až éterickou hru barev. Doporučujeme čas návštěvy směřovat k 11. a 12. hodině dopoledne. Tehdy jsou světelné podmínky nejlepší.

Honba za lanýži
Patříte mezi gurmány, kteří na každé dovolené ochutnávají vše, co jim jen trochu zavoní pod nosem? Vydejte se na poloostrov Istrie. Kromě plážových lokalit skrývá tato oblast jedno kulinářské bohatství – vesničku Motovun, která je hlavním chorvatským nalezištěm bílého lanýže. Jejich sezona začíná v druhé polovině září a trvá až do listopadu. V lesích, kde Benátčané po staletí těžili nepřeberné množství dřeva, dnes místní i zahraniční turisté hledají vzácné houby. Zapojit se můžete také. Pokud vás ale honba za lanýži neláká, zajděte je ochutnat alespoň do některé z taveren, které na podzim nabízí jídla s touto lahůdkou ve velkém. Dostane se vám nevšedního zážitku. Destinací v Evropě, kde vám naservírují před pár hodinami nalezený lanýž, totiž příliš není.