Autem do Bulharska – vše co potřebujete vědět

Bulharsko je oblíbenou prázdninovou lokalitou pro stále více Čechů. Rozhodli jste se i vy vypravit se sem na vlastní pěst svým vozem? Tak to se vám bude hodit několik našich užitečných rad. Pokračujte ve čtení.

Kudy se vydat?

Citelně rychlejší způsob, se kterým ušetříte přibližně čtyři hodiny jízdy, představuje cestovat přes Srbsko, většinou totiž pojedete po dálnici. Jde také o trasu bezpečnější. A pozor, Srbsko zatím není členem EU, takže vás mohou zdržet kontroly na hranicích.

Zvolíte-li si Rumunsko, buďte nachystáni na pomalejší přesun, nicméně mnoho řidičů si pochvaluje přejezd krajinou, která je zkrátka hezčí. Tady se na Bukurešť dostanete buď cestou na přechod Arad nebo Oradea, potom lze město minout i po obchvatu a pokračujete na Ruse.

Nutno dodat, že úroveň komunikací lze na Balkáně obecně považovat za solidní a síť dálnic se v samém Bulharsku rozvíjí poměrně rychle, dnes už tak dorazíte z hlavního města až do Burgasu.

Jak dlouho trvá cesta?

Pokud bychom brali jako cílový bod bulharské hlavní město Sofii, lze zhruba říci, že vás čeká asi tisíc kilometrů cesty, k moři to však budete mít ještě o něco dál (cca tři sta padesát kilometrů). Takže pozor na únavu, pro jednoho řidiče je to poměrně dost náročné. Hlavně pokud tedy nejste zvyklí a budete počítat s pauzami, připravte se, že je potřeba si vyhradit přibližně dvacet čtyři hodin.

A co vás to bude stát?

V následujících řádcích si podrobněji rozepíšeme poplatky za dálniční známky.

Maďaři i Slováci už přikročili k těm elektronickým nebo též se setkáte s pojmem virtuální. Pro vás to znamená konec takových, které se lepí na přední sklo. Koupíte si ji třeba na hraničním přechodu nebo zkrátka všude tam, kde najdete patřičné značení. A samozřejmě přes internet. Schovejte si každopádně od ní doklad o zaplacení.

V Rumunsku ji budete potřebovat nejen na dálnicích, ale taky při průjezdu ostatních silnic, které patří do národní silniční sítě. Jmenuje se Roviniete a už také není klasicky papírová, ale elektronická a začíná vám platit až datem nákupu. A ještě pozor na to, že zpoplatněny jsou i přejezdy mostů na Dunaji (od 6-11 EUR).

Srbsko klasické dálniční známky nemá, platí se mýtné. Zaplatit ho lze kartou nebo hotově.

V Bulharsku mít dálniční známku musíte obdobně nejen pro dálnice, ale i pro některé silnice prvních, druhých nebo třetích tříd. A nezapomeňte, nálepky ještě zůstaly, známku elektronickou tu zatím nenajdete.

  • Slovensko: desetidenní – 10 EUR, měsíční – 14 EUR, roční – 50 EUR
  • Maďarsko: desetidenní – 2 975 HUF, měsíční – 4 780 HUF, roční – 42 980 HUF
  • Rumunsko: týdenní – 3 EUR, měsíční – 7 EUR, devadesátidenní – 13 EUR, roční – 27 EUR
  • Bulharsko: týdenní – 8 EUR, měsíční – 15 EUR, roční – 50 EUR

Rychlostní limity v Bulharsku:

  • nejvyšší povolená rychlost ve městě: 50 km/h
  • nejvyšší povolená rychlost mimo město: 90 km/h
  • nejvyšší povolená rychlost na dálnici: 140 km/h

Kolik stojí benzín?

Větší benzínky jsou v provozu nepřetržitě, jsou i ochotnější ohledně plateb kartou a tankovat u nich se rozhodně doporučuje kvůli kvalitě benzínu. Cena benzínu se může lišit, průměrnou cenu benzínu naleznete zde

Pokuty v Bulharsku:

Podaří-li se vám povolenou rychlost přehnat o méně než 20 km/h, připravte si 5 BGN, mezi 20-30 km/h už vás to bude stát dvojnásobek. Víc vás rozhodně bude bolet parkování třeba na promenádě, minimálně si za to vysloužíte 500 BGN.

Alkohol za volantem:

Bulhaři tolerují za volantem půl promile. Pak závisí pokuta na tom, jak moc tenhle limit překročíte a jestli vás náhodou při tomhle přečinu nepřistihnou opakovaně, minimálně jsou částky od 500 BGN. A taky se budete muset v nejlepším případě na půl roku rozloučit s řidičským průkazem. Nezapnuté bezpečnostní pásy nebo jízda na červenou vás připraví o 50 BGN.

Bulharsko je oblíbenou prázdninovou lokalitou pro stále více Čechů. Rozhodli jste se i vy vypravit se sem na vlastní pěst svým vozem? Tak to se vám bude hodit několik našich užitečných rad. Pokračujte ve čtení.

Sending
User Review
3.11 (19 votes)

2 názory na “Autem do Bulharska – vše co potřebujete vědět”

  1. Cez RO je najlepšia trasa Budapest- Szeged- Arad- Timisoara- (v kuse dialnica)-Caransebes- Vidin- (nový most 6€)-Calafat- Montana -Botevgrad- Sofia- Burgas (dialnica).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *