Itálie – skvělá letní i zimní dovolená, tipy na poznávací zájezdy

Itálie – Italia je jihoevropský stát se zhruba 60 miliony obyvateli a metropolí Řím. Rozkládá se mezi Alpami a ostrovy, jimž dominuje Sicílie a Sardinie.

Itálie je turisticky atraktivní země nabízející moderní služby, do níž se jezdí v létě k moři, v zimě na lyže a celoročně za antickými a renesančními památkami. V Itálii naleznete až tři pětiny uměleckých děl celého světa.

Velkým pojmem je italská gastronomie, která zahrnuje olivový olej, pizzu, parmezán, těstoviny i znamenité víno, kávu a zmrzlinu. Itálie je také země vyhlášeného designu a aut značek Alfa Romeo, Fiat nebo Ferrari.

Itálie počasí

Na území Itálie je různorodé počasí. Sever charakterizuje blízkost Alp a horské klima, na jihu vládne subtropické středomořské podnebí.

Jižní Itálie má po celý rok příjemné počasí. Například na Ischii jsou nejteplejší měsíce červenec a srpen s průměrnými teplotami ve dne 29 °C a v noci 18 °C. V moři tam lze v hlavní sezóně naměřit 26 °C.

Sever Alp charakterizují teplotní výkyvy, naopak jižní část tohoto pohoří je bohatá na sluneční svit.

Jak se dopravit do Itálie

Do Itálie, která náleží mezi členské země EU, je možné cestovat s pasem nebo občanským průkazem. Některé destinace jsou jen 600 km od našich hranic. Například cestou autem do populárního zimního střediska Itálie Val di Fiemme/Obereggen můžete využít 3 trasy:

 1. Brno, Mikulov, Wien, Linz, Salzburg (v Rakousku se vyplatí natankovat a potřebujete tam dálniční známku).
 2. Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München (v Německu za použití dálnic neplatíte).
 3. České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a pokračujete na Innsbruck, Brenner, Bolzano, dálniční sjezd Ora/Egna, Cavalese (do Itálie nepotřebujete dálniční známku, platíte mýtné).

Spolehlivou leteckou dopravu zajišťuje více než 150 italských letišť a frekventovaná je tu také trajektová a železniční doprava.

Jaké očkování platí pro Itálii?

Před cestou do Itálie nemusíte absolvovat žádné očkování. Je však dobré prověřit platnost očkování proti tetanu a spalničkám, případně vakcinace proti hepatitidě B – u osob, kterým hrozí vyšší riziko nákazy. Tato nemoc se přenáší při pohlavním styku nebo kontaktu s krví či jinou tělní tekutinou infikované osoby.

Na co musí pamatovat cyklista v Itálii

Itálie je atraktivní zemí pro cyklozájezdy. Jízdní kolo zde musí mít světla, odrazová skla a zvonek. Bezpečnostní helma tu není povinná, ale za zhoršené viditelnosti je třeba mít oblečenou reflexní vestu. Pozor i na další pravidla cyklistiky v Itálii:

Cyklisté musí jezdit podle okolností za sebou a nikdy jich vedle sebe nesmí jet více než dva. Na kole se nesmí jezdit na dálnicích a městských okruzích označených jako dálnice (písmeno A v poli v barvě khaki – zelenohnědá). Dopravní přestupky cyklistů jsou pokutovány a body odečítány z registru řidičů podle řidičského průkazu.

A ještě zvláštní opatření pod hrozbou pokuty: pokud do Itálie převážíte jízdní kolo na zadním nosiči obytného automobilu, musí mít varovnou značku – bílý čtverec se 3 šikmými červenými pruhy o rozměrech 50 × 50 cm a se 4 červenými odrazkami v rozích.

Regiony Itálie

Itálie se administrativně člení do 20 regionů. Někam se dá vydat za sluncem a jinam na lyže. Pro svůj klid a bezpečí si před cestou nezapomeňte zařídit cestovní pojištění (evropský průkaz zdravotního pojištění nestačí!) a na lyžařský zájezd také helmu, která se v Itálii nosí povinně.

Itálie letní dovolená

V létě Itálie láká zejména sluncem, azurově modrým mořem a písčitými plážemi, u kterých si skvěle vyhrají malé děti. Jezdí se tu však i za zmrzlinou, zábavními parky, poznáváním památek a na cyklistické nebo turistické zájezdy.

Mezi populární italské destinace patří:

 • Alpy– Dolomity, Lago di Garda
 • Emilia Romagna– Cesenatico, Lido Adriano, Rimini
 • Gargano– poloostrov v jižní Itálie
 • Kalábrie– místo vyhledávané potápěči
 • Kampánie– Neapol, blízké Pompeje, ostrovy Capri a Ischia
 • Ligurská riviéra– východně od Janova
 • Palmová riviéra– střední Itálie, jižní část kraje Marche
 • Řím– Roma, metropole Itálie plná památek, založená před více než 2700 lety
 • Sardinie– druhý největší ostrov Středozemního moře s hlavním městem Cagliari
 • Severní Jadran– turistická centra Bibione nebo Caorle s písčitými plážemi
 • Sicílie– největší ostrov Středozemního moře s centrem Palermem
 • Toskánsko– Florencie, Pisa, ostrov Elba

Itálie zimní dovolená

Zimní Itálie, to je záruka skvělého lyžování na širokých a bezpečných sjezdovkách pod modrou oblohou. Alpská lyžařská střediska jsou perfektně technicky vybavená a lákají výhodnými cenami a dokonce i ubytováním a skipasy zdarma pro děti do 8 let. Mezi nejoblíbenější náleží destinace:

 • Alta Badia – moderní středisko s dokonalou přepravní infrastrukturou
 • Alta Pusteria – geograficky nejbližší destinace Dolomit pro české návštěvníky
 • Arabba/Marmolada – špička mezi světovými lyžařskými středisky
 • Cortina d'Ampezzo – atraktivní centrum se svahy na všechny světové strany
 • Plan de Corones – také Kronplatz, hojně navštěvovaný lyžaři i snowboardisty
 • Tre Valli – středisko se sjezdovkami různých náročností a 4 snowparky
 • Val di Fiemme, Obereggen – Čechy nejvíce navštěvované italské lyžařské centrum

Tipy na zážitky v Itálii od jara do zimy

Leden

Dolomiti Superski – lyžování v italském ráji zimních sportů na 1200 km kvalitních sjezdovek, kde si to své najdou začátečníci, pokročilí i rodiny s malými dětmi. Nejpopulárnější jsou centra Val di Fiemme, Arabba, Cortina d´Ampezzo, Alta Pusteria.

Únor

Benátky – světoznámý karneval v jednom z nejromantičtějších měst, po kterém se ideálně cestuje lodí, tradičně gondolou.

San Remo – hudební festival v regionu Ligurie, který se pořádá už od roku 1951, v současnosti obvykle na přelomu února a března.

Milán – Fashion Week, Týden módy, na který se zde sjedou zájemci z celého světa.

Březen

Alta Valtellina – lyžování až dlouho do jara poblíž proslulého švýcarského zimního střediska St. Moritz, se středisky Livigno, Santa Caterina nebo Bormio.

Duben

Řím – poznávací zájezd, na němž si určitě prohlédněte baziliku sv. Petra ve Vatikánu, Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, fontánu di Trevi, Andělský hrad a další mezinárodně ceněné památky.

Květen

Toskánsko – dopřejte si cestování malebnou krajinou, poznání Florencie s Michelangelovou sochou Davida, šikmé věže v Pise a Napoleonova ostrova Elba. Využijte rozmáhající se agroturistiku.

Červen

Italské Alpy-Dolomity –  terén, v němž se doporučuje pěší, cyklistická a vysokohorská turistika, horolezectví, paragliding poznání Lago di Garda, největšího italského jezera, návštěva aquaparku v Canazei.

Červenec

Lignano, Bibione nebo Caorle – rodinné pobyty v pohodlně vybavených střediscích severního Jadranu, kam je to navíc z České republiky blízko. Děti tu naleznou mnoho zábavy a pro tatínky je přímo na pláži vybudován systém barů s vynikajícím občerstvením všeho druhu.

Srpen

Palmová riviéra, Abruzzo/Marche – nezapomenutelná dovolená u krásného teplého moře.

Ostrov Lido, Benátky – slavný Benátský filmový festival založený roku 1932, který se koná na konci srpna nebo začátku září. Uděluje se na něm hlavní cena Zlatý lev.

Gargano – tip na last minute dovolenou na malebný poloostrov jižní Itálie, kde můžete bydlet ve stanu, apartmánu, bungalovu, chatce nebo karavanu. Do této „ostruhy“ italské „boty“ zavítá ročně více než milion turistů!

Září

Eraclea Mare – pobyt v letovisku severního Jadranu v Itálii, doporučovaný rodičům s předškoláky a díky jedinečnému borovicovému lesu také astmatikům a alergikům. Atraktivními cíli výletů jsou nedaleká města Benátky, Padova a Verona.

Parma, region Emilia Romagna – Festival parmské šunky lákavý i degustací vína.

Carmignano, region Toskánsko – Festival polenty, hub a zvěřiny. Gurmánské zážitky celoročně.

Panzano, region Chanti – Festival vyhlášeného italského vína s kulisou jazzové hudby.

Říjen

Ischia – dovolená na nejslavnějším jihoitalském ostrově, která je atraktivní koupáním v moři, léčivými termálními prameny či poznáním blízké Neapole, Capri a Pompejí. Využijte levnější letenky mimo hlavní sezónu.

Listopad

Skirama Adamello Brenta – fantastické lyžování mezi provinciemi Trentino a Lombardie na severu Itálie, s centry rodinné zimní dovolené Passo Tonale nebo Monte Bondone. Můžete tu naučit lyžovat své děti.

Prosinec

Adventní Řím – půvabné vánoční trhy na římských náměstích, výstavy betlémů. Jedinečná atmosféra v hlavním městě Itálie.

Sending
User Review
0 (0 votes)

1 názor na “Itálie – skvělá letní i zimní dovolená, tipy na poznávací zájezdy”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *