➦Autem do Řecka

Řecko stále zůstává oblíbenou dovolenkovou destinací a každý rok sem míří tisícovky turistů také z tuzemska. Výhodou je, že pro krásné moře nemusíte opustit hranice Evropy a letět až na druhý konec světa. Do Řecka se dá pohodlně dopravit též autem. Co byste měli před cestou vědět a na co se připravit?

Kudy autem do Řecka?

Asi nejčastěji volí pro její pohodlnost motoristé cestu přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii. Jde o nejrychlejší cestu, která měří přibližně 1900 km. Z ČR se přes Brno po silnicích číslo E65 a E75 dostanete do Bratislavy dále budete směřovat do Budapešti, poté do Bělehradu, severomakedonského Kumanova až do Evzoni. Většinu času můžete využívat dálnice, případně dvouproudé silnice. Na cestě je také dostatek čerpacích stanic a míst, kde se dá zastavit a během dlouhého řízení si odpočinout.

Slovenská a Maďarská známka: tu si můžete už před cestou zakoupit přes internet, která je elektronická a jen doplníte svou SPZ.  Slovenská dálniční známka a maďarská dálniční známka.

Alternativu může představovat trasa, která vás povede přes Německo, Rakousko a Itálii. Spíše dobrodruhům nebo nadšeným milovníkům řízení lze doporučit směr přes Černou Horu a Albánii, případně z druhé strany přes Rumunsko a Bulharsko. Pak se musíte vydat do Szegedu, pokračovat přes Arad do Temešváru, odtud do Drobeta-Turnu Severinu, dále Vidinu, Montany, poté směr Sofia, Sandanski, až dorazíte do Serresu. Samozřejmě ale musíte počítat s o něco menším komfortem, silnice bývají v horším stavu oproti předešlé trase. Mnozí nedají dopustit na trasu přes Chorvatsko do Albánie, tzv. jadranskou, protože je opravdu zajímavá a vede krásnou krajinou, méně zajímavé však bývají četné kolony.

Na co se připravit při cestě do Řecka?

Vezmeme-li v úvahu první zmiňovanou trasu, cesta vám zabere přibližně 18 hodin, je tedy poměrně dlouhá a náročná. Pamatovat je tudíž dobré na to, abyste vyrazili vyspalí, pravidelně zastavovali kvůli odpočinku nebo se nejlépe mohli s někým za volantem vystřídat. Chcete-li si cestování usnadnit, je vhodné myslet i na denní dobu, ve kterou vyrazíte na cestu. Optimální je vyjet ve večerních hodinách od neděle do středy. Zejména v pátek a v sobotu budete muset počítat s přeplněnými silnicemi.

Na rozdíl od silnic tuzemských je potřeba ocenit fakt, že řecké dálnice jsou velmi dobře udržované. Na některých úsecích je v zemi potřeba počítat s poplatky, připravte si cca dvě až tři eura(mýtna mapa níže). Podobně to s kvalitou platí i o maďarských dálnicích, solidní úroveň si udržují taktéž silnice slovenské. Srbské dálnice sice nemohou konkurovat nejlepším evropským silnicím, horší úroveň než česká D1 však zaručeně nemají.

Na cestu vám stačí občanský průkaz, tedy ten, který používáte v tuzemsku. Mezinárodní řidičák se už od roku 2004 nevyžaduje, dále byste měli mít platnou zelenou kartu. Než vyrazíte, zkontrolujte si povinnou výbavu auta. Chybět by vám neměl ani hasicí přístroj, který je v Řecku povinný. V Srbsku a Makedonii je potřeba se připravit na nižší rychlostní limity. V případě prací na silnici není výjimkou maximální povolená rychlost 40 nebo i 20 km/h.

V cíli můžete být klidní, řečtí policisté měří rychlost spíše výjimečně. Oficiální rychlostní limity v zemi jsou stanoveny následovně: 50 km/hod. v obci, 90 km/hod. mimo obec a 130 km/hod. na dálnicích. Obecně vzato, dopravní značky i předpisy v zemi odpovídají těm mezinárodním. Specifikum má zdejší doprava jedno: Na hraničních přechodech Řecka je nutné se připravit na četné zácpy i v délce několika hodin způsobené přesunováním tureckých motoristů.

Autem do Řecka – dálniční poplatky

Platnou dálniční známku budete potřebovat pro Slovensko a Maďarsko. Slovenská dálniční známka stojí 10 EUR (desetidenní) nebo 14 EUR (měsíční). V Rakousku pak za desetidenní dálniční známku zaplatíte 9 EUR a za dvouměsíční 36,20 EUR. V Německu je zatím průjezd pro většinu osobních vozidel zdarma, platit se začne až od roku 2019 mýtné.

V Makedonii, Srbsku i samotném Řecku se mýtné naproti tomu již platí. Ve všech případech se mýtné platí na mýtných branách, a to buď v místní měně nebo v eurech.

Mýtné v Řecku

Mýtné v Řecku

Články o Řecku

Všechny naše články o Řecku naleznete v článku, který slouží jako rozcestník.

Sending
User Review
2 (3 votes)

5 názorů na “➦Autem do Řecka”

 1. Transit pres Makedonii

  Dobry den, jak to aktualne (a i vyhledove) vypada s prejezdem hranic . jde mi asi hlavne o Makedonii (kde je vyzadovana karantena). Nemate nejake informace jestli jde Makedonii projet (jen transit bez zastaveni) bez karanteny?
  Predem dekuji

 2. Dobrý den,chystám se na cestu do Řecka, a potřebuji informaci zda potřebuji test, když jsem vlastníkem certifikátu o vakcíne. Děkuji.

  1. Ahoj,
   Jeli jsme začátkem září 2021 z Olomouce do Igumenica a cestou tam jsme přespali v Běhelradě – v ArkaBarka floating hostel & apartments, plovoucím domě na Dunaji a při cestě zpět v Niš v Bed and Breakfast Linda, ubytovaní se skvělou snídaní. Obě ubytování mohu vřele doporučit. Obě ubytování jsem rezervoval přes Booking.com. Adresu (Knjaževačka 15, Niš, Srbsko) pro Linda B&B běžná navigace neukazuje dobře, dík přejmenovaným ulicím nebo co. Doporučuji proto pro snadné dohledání použít Google Maps, tam se dá najít pod jménem „Nis Linda“ .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *