Důležité informace před cestou do Egypta

Žhavé letní slunce, poušť, pyramidy, slavní faraonové, arabština, Nil a spousta dalšího, co můžete zažít v této severoafrické zemi. Egypt (oficiální název Egyptská arabská republika; EAR) – oblíbenou destinaci letních dovolených není asi třeba příliš představovat. Kromě známých letovisek můžete poznat Egypt i z mnoha dalších tváří, například v historické části Káhiry nebo kouzelnou noční vyjížďkou v poušti. Nejen to tato kolébka civilizace nabízí k prožití skvělé dovolené. Podívejme se na některá fakta, jejichž znalost Vám dovolenou ještě více zpříjemní a nedostanete se tak do rozpačitých situací. Některá pravidla jako například bakšiš, jsou nedílnou součástí nejen Egypta, ale celého arabského světa.

Před odletem do země faraonů

Než odletíte obdivovat pyramidy a šnorchlovat do Rudého moře, několik důležitých informací je nutno uvést. Především fakt, že je nutno mít (pochopitelně platný) cestovní pas, jehož platnost je minimálně 6 měsíců od návratu z Egypta. Pokud se chystáte do Egypta s CK, vyřídí vízum za Vás. I když jedete s cestovní agenturou můžete si zakoupit vízum na letiště před pasovou kontrolou. Pouze zaplatíte potřebnou částku a je vyřízeno. Vízum je platné maximálně 3 měsíce a délkou nepřetržitého pobytu 1 měsíc. Pro běžnou dovolenou tedy naprosto postačuje. Na Sinajském poloostrově není vízum vyžadováno do délky pobytu 14 dní.

Očkování

Do Egypta není nutné žádné specifické očkování, nicméně může být dobré se nechat očkovat proti žluté zimnici a choleře.

V Egyptě

V Egyptě na Vás čekají některé rysy, které jsou pro Egypt a arabský svět nedílnou součástí životního stylu. Mezi ně patří bezesporu smlouvání o cenách a bakšiš.

Smlouvání na súku a bakšiš

Zejména na tradičním trhu, tzv. súk, je smlouvání o ceně zcela běžným způsobem nakupování a patří k místnímu koloritu. Právě v Egyptě je smlouvání velmi časté.

Co je bakšiš, je poměrně složité definovat. Lze jej přirovnat k evropskému spropitnému, ale občas se nazývá i soucitné, protože je dáme třeba žebrákovi na ulici. Bakšiš je drobná finanční odměna za poskytnutou službu – může to být vyfocení u památky, odnesení tašky či v podstatě jakákoli služba.

Vyhněte se fotografování strategických míst – nádraží, vojenské objekty, apod. Chcete-li někoho vyfotit, rozhodně je slušnost se zeptat. Fotografování je zakázáno v řadě historických památkách.

Elektřina

V Egyptě se používají stejné typy zásuvek jako v ČR, takže není potřeba mít redukci.

Alkohol

Jelikož je Egypt muslimskou zemí, je přístup k alkoholu poněkud jiný. V letoviscích je sice dostupnější, ale často pouze ve specializovaných obchodech nebo v hotelu. Přesto je zde k dostání i víno, pivo i tvrdý alkohol. Pozor na pančovaný alkohol – setkat se můžete s prodejnami pančovaného alkoholu s pozměněnými etikami např. místo Johnnie Walker budete pít Johniee Waller, apod. Raději však tohle vůbec nepijte.

Egyptská arabština – naše číslice v ní nenajdete

Úředním jazykem v Egyptě je egyptská arabština, která je jedním z dialektů současné arabštiny. V letoviscích pochodíte s angličtinou obvykle bez problémů, mimo ně už to bude horší. Každopádně tak jako ve většině zemí potěšíte místní, prohodíte-li několik slov jejich řečí. Pozor však na jedno – číslice jsou opravdu psány arabsky, což může být problém u dvojjazyčných ceníků například v restauracích, kdy cena latinkou je jiná, než napsaná arabsky.

Doporučujeme přečíst:

Nejlepší cestovní kufry 2018

Senam věci na dovolenou k moři

Oblékání

V turistických letoviscích jsou místní už zvyklí na evropské volné oblékání. Nicméně mimo ně dbejte na pravidla muslimského světa a ženy by měly mít zahalená ramena či nohy. Každopádně slušné oblečení je i v Egyptě známkou kultivovanosti. Přísnější pravidla platí v mešitách a památkách, kde musíte dbát na formální pravidla oblékání.

Výměna peněz

Oficiální měnou je egyptská libra (EGP). V českých směnárnách obvykle egyptské libry nenabízejí a oficiálně v Egyptě nelze směnit české koruny za egyptské libry. Doporučit můžeme výměnu Kč na dolary či eura a v Egyptě je vyměnit za EGP. Lze v Egyptě platit i dolary, avšak pozor na často „výhodný“ kurz.

Můžeme doporučit i článek – Jak se chovat v Egyptě 

Vývoz z Egypta domů – mořský život ani zlato ne

Přísně zakázán je vývoz neopracovaného zlata a cenných památek z Egypta. Dalším zákazem je vývoz mušlí, korálů a lastur, takže se budete muset rozloučit s „autentickým“ suvenýrem mořského života Rudého moře.

Drobné postřehy

Několik drobných rad na závěr…

  • pozor na žhavé slunce – opalovací krém s vysokým faktorem nutností
  • vyvarujte se pokud možno „sexuálních“ projevů – držení za ruku, líbání na veřejnosti
  • turistická letoviska jsou v maximálně míře přizpůsobena evropským zvykům
  • při cestování autem nutný mezinárodní řidičský průkaz, při půjčení auta navíc fotokopie cestovního pasu a složení garance
  • obecně je v Egyptě poměrně lacino, například večeře pro 4 osoby v bistru nevyjde obvykle více než cca 25 dolarů
  • zákaz používání dronů a podobných ovládaných zařízení
  • neexistuje systém zdravotního pojištění pro cizince, je třeba uzavřít zdravotní a cestovní pojištění před odletem

Chování turistů ve vodě

  • Nekrmit ryby
  • nelámat a nevstupovat na korály

Další informace můžete najít například na webu MZV ČR. Užijte si skvělou dovolenou v Egyptě se vším, co nabízí. Od památek, horkého slunce až po třeba tradiční kávu.

Jak vás můžu podpořit?

Projekt www.vsekolemcestovani.cz, můžete podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.

Ubytování:

Pojištění na cesty

Sending
User Review
4.33 (3 votes)

0 názorů na “Důležité informace před cestou do Egypta”

  1. Pingback: JAK SE CHOVAT V EGYPTĚ ANEB RADY A TIPY PRO BEZSTAROSTNOU DOVOLENOU - 1. DÍL

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *