Kambodža bez cestovky – co vědět před cestou

Tato východoasijská země nepatří mezi ty českými turisty nejvyhledávanější destinace, nicméně s klidným svědomím můžeme konstatovat, že je to velká škoda, neboť ta jim má rozhodně co nabídnout. 

Pokud se do ní však rozhodnete vypravit, navíc zcela na vlastní pěst, tak bychom vám rádi před odletem předali pár užitečných informací a rad, které by se vám mohly v průběhu vaší cesty hodit. 

Peníze a ceny 

Peníze 

Oficiální měnou Kambodži je Kambodžský riel. Asi vás nepřekvapí, že české banky a ani směnárny tuto měnu nenabízí ve svém kurzovním lístku. Tudíž vám zbývají dvě možnosti, jak si ji obstarat.  

Jednu z těchto variant představuje směnění českých korun za dolary v některé z českých bank či směnáren, a jejich následná výměna za Kambodžský riel přímo v Kambodži. Směnárny zde naleznete v každém větším městě na pevnině. Na ostrovech se pak směnárny vůbec nevyskytují, tudíž je nutno si ověřit, zdali máte dostatek hotovosti před tím, než se na ně vydáte. 

Druhou možností je pak výběr z kambodžského bankomatu, jenž vám přepočte zůstatek v korunách na Kambodžský riel. Nicméně i zde platí, že bankomaty jsou dostupné výhradně na pevnině. Navíc poplatek za výběr v Kambodži není nikterak nízký, tudíž za výhodnější považujeme první zmiňovaný způsob. 

Aktuální kurz činí 1000KHR = 5,5 Kč, respektive 1 USD = 4 000 KHR.

Ceny 

Kambodža se řadí mezi levné destinace, ceny jsou zde o poznání nižší než v ČR. Například oblíbenou pochoutku místních – nudle s kuřecím masem, zde seženete za v přepočtu 50 korun. Pitná voda pak stojí přibližně 20 korun a trs banánů kolem 30 Kč. 

Též i ubytování je zde relativně levné, v průměru kolem 200-300 Kč za noc. Tudíž námi doporučovaný denní rozpočet činí 500 až 1000 korun. Dosti však záleží, jak moc budete chodit po památkách, neboť v nich se povětšinou platí vstupné (v rozmezí 50 až 200 Kč) a cesta se tak díky tomu může trošku prodražit. 

 

Doprava 

Nejlepší způsob cestování po Kambodže představuje autobusová doprava. V Kambodže jezdí několikero autobusových společností, které pokrývají všechny významné trasy. Autobusy jsou relativně moderní a klimatizované. Jízdenku si můžete zakoupit buď na recepci hotelu nebo přímo na místě u řidiče. 

Po městech a do odlehlých oblastí se nejlépe cestuje stopem. Místní jsou totiž velice podnikaví a rádi si přilepší k platu tím, že svezou turistu. Další z možností pak jsou tuk-tuky, obdoby taxíků. Ty jsou sice dražším, nicméně bezpečnějším řešením cestování po kambodžských městech. 

Rovněž si v Kambodži můžete pronajmout auto, ovšem vzhledem k výše zmíněným skutečnostem je tato možnost neefektivní, protože i bez něj se téměř vždy dostanete opravdu kamkoliv. Půjčovny aut sídlí v každém větším městě, ceny pronájmu jsou pak přibližně o 30 % nižší než v ČR. 

 

Aktivity a jídlo 

Co navštívit? 

Kambodža je plná překrásných míst a památek, proto je těžké z nich vybrat jen některé, nicméně rozhodně byste při návštěvě Kambodži na vlastní pěst neměli vynechat: 

Chrám Preah Vihear 

Tato původně hinduistická stavba, později přeměněná na chrám théravádského buddhismuzapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO je překrásnou ukázkou asijské architektury 11. století. Naleznete ji poblíž hranic s Thajskem na severu Kambodži. 

Ostrov Koh Rong 

Pokud cestujete do Kambodži za přírodou, tak té se vám na tomto relativně malém ostrově dostane měrou vrchovatou. Ten vám na svých 78 km² naservíruje malebné pláže a průzračné moře. 

Přírodní rezervaci Phnom Tamao 

V této přírodní rezervaci, snažící se o ochranu divoké zvěře, žije na 100 druhů savců. Spatřit zde můžete například i tygry nebo slony. 

 

Co si dát dobrého k snědku? 

Typickým znakem kambodžské kuchyně je hojné používání rýže a kokosu, alespoň jednu z těchto surovin najdeme ve valné většině jídel. Co se týče pokrmů, můžeme vám doporučit zejména následující: 

khmer food

Amok  

Jedná se o nejznámější kambodžské jídlo. Konkrétně jde o omáčko-polévku s rýží, která se připravuje z ryb (případně z kuřecího, vepřového či hovězího masa), žluté Kroeung pasty a kokosového mléka. 

Prahok 

Tato fermentovaná rybí pasta slané intenzivní chuti se vyrábí lisováním čerstvých ryb. V chudších oblastech pak toto zpracování probíhá podobně jako se u nás zpracovává zelí, to jest šlapáním. 

 

Kultura a lidé 

Obyvatele Kambodži, z 92 % zastoupené Khmery, bychom s klidným svědomím mohli všeobecně vzato zařadit mezi ty vůbec nejmilejší a nejpohostinější. Nezbytné je ovšem dodržování jejich pravidel slušného a etického chování, na kterých si místní dosti zakládají. Mezi ně patří například podávání pouze pravé ruky (levá je zde považována za nečistou). 

Obzvláště spořádaně je pak se třeba chovat při návštěvě chrámů a watů, kambodžských posvátných míst. Veškerá kambodžská kultura je totiž založena právě na náboženských základech, konkrétně tedy na buddhismu. Toto náboženství vyznává 96 % obyvatel této země. Bohužel několik chrámů bylo poničeno či dokonce zcela zničeno během krutovlády Rudých Khmerů, stopy z jejich řádění jsou zde patrné dodnes. 

 

Bezpečnost 

Bezpečnostní situace v Kambodži je relativně dobrá, Ministerstvo zahraničních věcí ČR aktuálně neeviduje žádné upozornění nebo varování pro cesty do této země. 

Nicméně drobná kriminalita je zde vyšší než v Česku. Cizinci se stávají častým terčem zlodějů a kapsářů, proto je v Kambodži nutno dbát zvýšené opatrnosti zejména v turistických oblastech. Naopak násilná kriminalita vůči cestovatelům se zde téměř nevyskytuje, obávat se nemusíte ani při podniknutí cesty na vlastní pěst do odlehlých kambodžských oblastí. 

Bohužel politická situace v této jihovýchodní asijské zemi není dostatečně stabilní, dochází tak poměrně často k různým politickým protestům. MZV ČR zásadně doporučuje vyhnout se takovýmto masovým shromážděním a demonstracím, neboť při nich občas dochází k výtržnostem. 

Důležitá telefonní čísla:  

  • 117 – policie 
  • 118 – hasiči 
  • 119 – záchranná služba 

 

Vízum, celní předpisy a očkování 

Vízum 

Pro cestu do Kambodže potřebují všichni čeští občané vízum. To si můžete sjednat online z pohodlí domova na webové stránce www.evisa.gov.kh, přičemž 30 denní vstupní vízum vás vyjde na 36 dolarů (cca 800 Kč). 30 dnů, s možností prodloužení až o 1 měsíc, je pak maximální délkou, na níž si lze turistické vízum zařídit. 

K úspěšnému vyřízení žádosti je pak třeba dodat barevný sken celé datové dvoustránky pasu a fotografie pasového formátu. 

Celní předpisy 

Bez nutnosti platit clo lze dovést až 2 litry lihovin či vína, 400ks cigaret, 100ks doutníků nebo 400g tabáku a 350ml parfémů. 

Zcela zakázán je pak dovoz a vývoz narkotik, zbraní, munice, výbušnin, pornografie a rovněž i starožitností. 

Očkování  

Mezi povinná a naléhavě doporučovaná očkování do Kambodži patří: 

  • Žlutá zimnice – pokud jste před Kambodžou navštívili oblast, kde se vyskytuje žlutá zimnice – plošně se jedná téměř o všechny země Afriky a Jižní Ameriky, tak jste povinni být proti ní očkováni, přičemž plnění této povinnosti je kontrolováno u pasové kontroly 
  • Hepatitida A – nejpozději týden před odletem do Kambodži je vysoce doporučováno se nechat očkovat proti hepatitidě typu A 

Jak vás můžu podpořit?

Projekt www.vsekolemcestovani.cz, můžete podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.

Ubytování:

Pojištění na cesty

Budete-li mít jakékoliv dotazy, můžete zanechat Váš dotaz v komentářích či nám napsat na email  [email protected].

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *