Obsah
Co vědět a co udělat před cestou do Srbska?
Chystáš se na cestu do Srbska? Chceš poznat tuto pohádkovou zemi, ale potřebuješ před cestou pár nezbytných informací? Kolik peněz si sebou vzít, jaké doklady a na kolik tě nakonec vyjde celá cesta? Přečti si celý článek, který ti zodpoví všechny tvé otázky. Pohádková země, ještě tolik nepoznamenaná turismem. Nížiny, hory a pohádkové památky tě v této zemi budou fascinovat doslova na každém kroku.
Památky, kultura a místní kuchyně
Srbská kuchyně byla ovlivňována kuchyněmi sousedních zemí i kuchyní řeckou nebo tureckou. V hojné míře je zde zastoupeno mleté maso, sýry, pečivo nebo místní zákusky. Mezi speciality patří pljaskavica (placky z grilovaného mletého masa ve světlém lepkavém chlebu), čevabčiči nebo burek (listové těsto se sýrem, mletým masem nebo špenátem). Téměř na každém kroku se setkáte se zelím. Jejich zelný salát je vyhlášená pochoutka. Doporučujeme přeslazené želé lukum nebo ořechovou baklavu. Na pití pak kávu, pálenku nebo místní pivo Jelen a Nikšićko.
Jako i místní kuchyně, také literatura, umění a památky byly ovlivňovány okolními státy.
Z památek a zajímavostí určitě stojí za zmínku město Niš, jedno z nejstarších dochovaných měst na Balkáně vůbec. Zde najdete pověstnou Ćele kulu, trochu připomínající kostnici nebo různá archeologická naleziště. Město umělců Nový Sad s historickým středem a národním parkem. Smederevskou pevnost, založenou roku 1430 nebo klášter Staro Hopovo ve Fruške Goře a Manasija. Mauzoleum Oplenac je přímo impozantní. Nezapomeňte navštívit i hlavní město, tého balkánské perly, Bělehrad.
Peníze a ceny
V zemi je jednotnou měnou srbský dinár.
Aktuální kurz ke dni 27.11.2018 je: 100RSD = 21.89Kč 1Kč = 4.56RSD
Jeden dinár tvoří sto para. Mince zde mají hodnoty 1, 2, 5, 10 a 20 dinárů. Na každé minci je název napsán v cyrilici i v latince. Bankovky jsou v hodnotách 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 dinárů. Na bankovkách jsou vyobrazené významné srbské osobnosti.
Téměř v každé větší vesnici zde fungují bankomaty a v obchodních střediscích a restauracích se dá platit kartou. Díky menší návštěvnosti turisty zde ceny nejsou tak přehnané. Jako všude i tady platí pravidlo, čím menší vesnice, tím nižší ceny. Vyjímkou jsou velké obchodní řetězce, ty mají ceny srovnané po celé zemi.
Orientační ceny:
Jídlo v restauraci – 600 RSD – 1.000 RSD
Fast food – 470 RSD
Pivo 0,5 l – 150 RSD
Voda 0,33 l – 70,30 RSD
Místní doprava – 89 RSD
Litr benzinu – 144 RSD
Dříve v Srbsku nebylo zvykem nechávat spropitné, ale cestovní ruch to změnil. Nyní je tu nepsaným pravidlem nechat spropitné 10 % a více. Smlouvání je zde na místě. Zpravidla vždy smlouvejte, na jihu to místní ocení. Jen u toho nezvyšujte hlas, to by neocenili, spíš naopak.
Denní rozpočet může být různý. Pro ubytování v hostelu a stravu ve fast foodu by vám mělo stačit 4000RSD za osobu/den(cca 870,-Kč) . Se zlatou střední cestou, což je ubytování v hotelu, jídlo v restauraci a k tomu vstup do nějakého muzea, byste měli vyjít s 10000RSD za osobu/den(2190,-). Tato částka vás nemine ani když budete chtít rozhazovat za soukromého průvodce a večeře v restauracích. Útrata je samozřejmě pouze orientační, záleží na sezóně a kurzu měny.
A jak ušetřit? Možností, jak ušetřit nějakou tu kačku je tu celá řada. Velkou sumu peněz ušetříte především včasnou koupí letenky. Zvolte levnější typ ubytovaní. Cestujte ve více lidech, náklady se tak rozpočítají a vy si užijete mnohem víc zábavy. Stravujte se ve fast foodech na ulici místo v restauraci, poznáte tak život místních. Platí zde jednoduché pravidlo – kde je hodně lidí, tam dobře vaří. Na kratší vzdálenosti choďte pěšky a obdivujte krásu přírody. Jestli si troufnete, jeďte i stopem.
Víza a povinnosti
Do 90 dnů pobytu se cestovatelé dostanou pohodlně bez víza, navíc pro cestu stačí pouze občanský průkaz. Důležité je ale vědět, že zde platí přihlašovací povinnost a to do 24 hodin a je vydána tzv. bílá karta. Pokud se ubytujete v hotelu, penzionu apod. pak vás přihlásí ubytovací zařízení nebo majitel nemovitosti. Před odjezdem se musí každý odhlásit sám. Doporučuje se uchovat si doklady o zaplacení ubytování až do odjezdu, kvůli případné kontrole.
Do Srbska není povinné žádné očkování. Doporučuje se ale očkování na hepatitidu A, hepatitidu B. Nezapomeňte si ověřit platnost očkování proti tetanu a spalničkám.
Bezcelně můžete dovézt věci pro osobní potřebu v odpovídajícím množství na jednu osobu. Na hraničním přechodu se přihlaste a nechte si vystavit doklad k radiostanici instalované ve vozidle.
Zakázán je dovoz omamných a psychotropních látek i jedů.
Chcete sebou vzít domácího mazlíčka? Nezapomeňte předložit mezinárodní očkovací průkaz a veterinární potvrzení, že se zvíře nepohybovalo na místě s infekční nemocí. Potvrzení nesmí být starší 90 dnů.
Proč právě Srbsko?
Země jako stvořená pro poznávání a zážitkovou dovolenou s okouzlující atmosférou, kde čas neplyne tak hekticky, jak jsme zvyklí doma. Zažijete tu ty nejdivočejší večírky, načerpáte energii v okouzlujících údolích podél Dunaje. Srbsko, perla Balkánu, má rozhodně co nabídnout.
Tipy co určitě ochutnat v Srbsku
Pljeskavica – jedná se o směs mletého masa s cibulí, které je připravováno na grilu a podávání v housce se zeleninou. Základem je dobré koření.
Ajvar – známo jako „srbský salát“ nebo „srbský zeleninový kaviár“ je dělán z červených paprik s lilkem, česnekem a chilli.
Rakija – je známo, že Srbsko má výbornou pálenku. Místní Vám ji budou nabízet na každém kroku od ubytování v hotelu až po romantické večeři v restauraci.
Srbské víno – neslyšeli jste ještě o srbském víně? Určitě doporučujeme vyzkoušet v Srbsku se vyrábí velmi kvalitní vína. Vinařský rozmach nejvíce poznamenala občanská válka v 90. letech.
Pingback: Srbko a víno - O víně za vínem