vychodslunce-snezka

Výstup na Sněžku za východem slunce

Ptáte se kde zažít nejkrásnější východ slunce v České republice? Za nás je to určitě na Sněžce. V článku se Vám budeme snažit přiblížit co nejvíce výstup na nejvyšší horu České republiky.

Trasa-cesty-snezka-velkaupa

Co si vzít na cestu

  • čelovku
  • teplé oblečení
  • triko/mikinu na převlečení
  • jídlo a pití
  • mobil s navigací (mapy.cz)

Na naši expedici se vydáváme z malebné vesničky nesoucí název Velká Úpa. Kde se vydáváme po hlavní cestě, která vede do Pece pod Sněžkou. U malé chalupy na konci (č.p. 147) Velké Úpy se táhne nenápadná cestička do lesa. I když se Vám bude zdát, že jdete někomu do zahrady, tak se nemusíte bát opravdu se jedná o správnou cestu.

Vychod-slunce-snezka

Po téhle „cestě“ půjdete necelé 3 km, než se dostanete než se dostanete na asfaltovou cestu, která Vás přivede k místu s názvem Růžohorky. Zde se nachází dvě restaurační zařízení a vyhlídkové místo. Od Růžohorky půjdete necelých 800 metrů, než se dostanete k Růžové hoře. Z tohohle místa Vás na Sněžku dokáže převézt i lanovka ale pokud půjdete na východ slunce, tak ještě nebude v provozu. Proto se vydáme dále po cestě a před sebou máme asi ten nejtěžší úsek cele cesty.

Procházet budete neupraveným terénem, který je nejspíše v rekonstrukci a bude z něj tvořena kamenitá cesta. Touhle cestou jezdí i těžká technika, proto po dešti je cesta celá rozježděná. Za tmy je cesta opravdu nebezpečná. Po zdolání těžkého terénu se dostaneme na kamenitou stezku, která nás dovede až na samotný vrchol Sněžky.

Největší překvapení pro nás bylo, kolik turistů se vydalo na východ slunce.

Východ slunce byl opravdu krásný a jsem nesmírně rád, že jsem se na tuhle cestu dokázal odhodlat.

vychodslunce-snezka

Další úžas pro Vás určitě bude cesta zpět, kdy budete procházet lesy a poslouchat, jak se celá příroda probouzí. Několikrát se nám podařilo zpozorovat houf srnek, které pobíhaly po loukách a lesích.

Je cesta nějak zpoplatněna?

Cesta je zdarma, pokud nevyužijete lanovky.

Růžová hora – Sněžka – 120,- dospělý, dítě 60,-, malé dítě zdarma
Sněžka – Růžová hora – 100,- dospělý, dítě 50,- malé dítě zdarma

Je cesta náročná?

Trasa není nejlehčí a určitě se při cestě velmi zapotíte. Důležité je myslet na to, že se musíte držet žlutého značení, mít dostatek pití a jídla a hlavně teplé oblečení.

Jaké je počasí na Sněžce?

Tohle je další aspekt na který si musíte dávat pozor a hlavně to nepodceňovat. I když si myslíte, že počasí Vás nemůže překvapit, protože při východu se Vám zdá, že je docela teplo. Jakmile se budete dostávat na vrcholek bude více přituhovat. Nás počasí zaskočilo, protože jsme nečekali, že to bude až takhle velký teplotní skok a vítr nám k tomu taky moc nedopřával.

Jak vypadá cesta na Sněžku?

Cesta na Sněžku je většinou horským terénem, takže půjdete po kamenech. Ve třetině cesty narazíte na asfaltovanou cestu, která Vás bude doprovázet asi 2 km. Následně Vás bude čekat bahnitá cesta, která se nejspíše rekonstruuje. My vycházeli za tmy po dešti, takže cesta byla opravdu zrádná. Pod Sněžkou se už cesta bude zlepšovat, až se dostanete na zpevněné kamenité schody.

Je cesta na Sněžku nebezpečná?

Pokud půjdete na Sněžku s respektem a nebudete vybočovat z cest, tak by pro Vás neměla být cesta nebezpečná. Důležité je hlavně mít správnou obuv, protože na Sněžku nevede žádná dlážděná cesta. Většinu cesty jdete v terénu. Dostatek teplého oblečení a jídla. Před cestou někomu z blízkých dejte určitě vědět, že se chystáte vydat na ranní výšlap Sněžky.

Jakou si stáhnou navigaci?

Doporučujeme určitě aplikaci od firmy Seznam.cz (mapy.cz). Ne všechny navigace disponují „turistickou mapou“, kde jsou značené i různé turistické značky. Mapy od firmy seznam jsou touhle funkcí vybaveny a bezpečně vám ukážou cestu až na nejvyšší vrcholek České republiky. Důležitou funkcí je i fungování aplikace v offline režimu.

V jakém kraji je Sněžka?

Nejvyšší hora České republiky se nachází v Královohradeckým kraji.

Sending
User Review
4.33 (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *