Autem do Albánie – rady a tipy

Do Albánie je cesta autem dlouhá, ale uvidíte kus Evropy

Albánie je bezesporu krásná země. Trochu drsná, neznámá a postupně objevovaná po dlouhé izolaci. Ve srovnání například s Řeckem nebo Itálií najdete v Albánii spoustu nedotčených míst od hor až po moře. Objevte Albánii, známou i jako země bunkrů. Jenže se musíte do Albánie dostat. I samotná cesta do téhle země může být plná dobrodružství a zajímavých míst na trase. Vydejte se do Albánie, aby i cesta byla součástí zajímavých zážitků. Cesta autem je sice poněkud delší a náročnější a právě proto Vám přinášíme tipy, jak si ji udělat zajímavou a příjemnou.

<

Varianty tras při cestě do Albánie

 

  • ČR – Slovensko – Maďarsko – Srbsko – Kosovo – Albánie (velice rychlá)
  • ČR – Slovensko – Maďarsko – Bosna a Hercegovina – Černá Hora – Albánie (nejkratší)
  • ČR – Rakousko – Slovinsko – Chorvatsko – Bosna a Hercegovina – Černá Hora – Albánie (vhodná zejména ze západních Čech)

 

Jakou trasu zvolíte, závisí na Vašem uvážení, každá trasa má rozhodně spoustu zajímavých míst k vidění po cestě a pokud budete mít více času, stojí za to se zastavit (a odpočinout si od řízení). Cesta trvá přibližně od 15 do 20 hodin, záleží na provozu, zdržení na hranicích, atd.

Přestože Albánie není členem EU, je potřeba na cestu platný cestovní pas nebo občanský průkaz, Pas je nutný rovněž pro průjezd nečlenskými státy EU. Bez víza je možno v Albánii zůstat 90 dní. Není povinné žádné očkování.


Ceny dálničních známek a mýtné pro rok 2018

Předpokládáme cestu osobním autem, tedy do 3,5 tuny. Informace jsou čerpány ze serveru Tolls.eu.

V jednotlivých zemích platí tyto podmínky:

ČR

10denní 310 Kč
měsíční 440 Kč
roční 1500 Kč

Slovensko

10denní 10 €
měsíční 14 €
roční 50 €

Rakousko

10denní 9 €
dvouměsíční 26,20 €
roční 87,30 €

Maďarsko

týdenní 2975 Ft
měsíční 4780 Ft
roční 42980 Ft

Existuje ještě varianta roční regionální známky, která platí na vybraných úsecích Maďarska.

Tip na ubytování: Chystáte-li se do Albánie na vlastní pěst, doporučuji nakupovat ubytování přes Booking

Slovinsko

U osobních automobilů s hmotností do 3,5 tuny se ve Slovinsku cena dálniční známky odvíjí od první nápravy dle následující tabulky:

 

dálniční známka do 1,3 m nad první nápravou více než 1,3 m nad první nápravou
týdenní 15 € 30 €
měsíční 30 € 60 €
roční 110 € 220 €

 Srbsko

V Srbsku i osobní automobily platí průjezd dálnicemi formou mýtného. Orientační cena je od 3 do 6 € na 100 km.

 

Bosna a Hercegovina

Je zpoplatněn úsek dálnice před Sarajevem.

 

Chorvatsko

Opět se platí pomocí mýtného, nikoli známkami. Orientační cena je cca 40 kun za 100 km. Využít lze i speciální zařízení pro ETC (Electronic Toll Collection) pro častější průjezdy Chorvatskem a platby jsou online a evidovány. ETC nelze využívat na Istrii.

 

Černá Hora

Dálnice zde neexistují.

 

Albánie

Přímo v Albánii se platí mýtné pouze za průjezd některými mosty a tunely.

 

Kde se můžete zastavit

Po cestě je spousta zajímavých míst. Zastávku si můžete udělat ve Vídni (u varianty cesty přes Rakousko), rovněž odbočit například ke slovinskému jezeru Blad. Rovněž si lze udělat zastavení v Maďarsku třeba u Balatonu (při cestě dálnicí) nebo v hlavním městě Srbska – Bělehradu. Máte-li čas, projeďte si Bosnu a Černou Horu, narazíte zde na spoustu odlehlých míst s nedotčenou přírodou (to však platí i v Albánii).

 

Rychlost, pokuty, výbava při cestě autem v Albánii

Dle serveru Ibesip.cz platí v Albánii následující podmínky:

  • rychlostní limity pro osobní auta – dálnice 110 km/h, mimo města 90 km/h (méně významné silnice 80 km/h) a v obci (městě) 45 km/h
  • tolerance alkoholu je stejná jako v ČR, tedy 0,0 ‰ – pokuta může být až 20000 ALL (asi 4000 Kč) + odebrání ŘP
  • zimní pneumatiky nejsou povinné
  • povinný je výstražný trojúhelník a vybavená lékárnička, rovněž je povinné tažné lano
  • velice se doporučuje mít v autě základní výbavu pro nouzové situace – rezervní kola, hever, ventilátor, hasicí přístroj a jinou potřebnou výbavu pro poruchu
  • dovoz domácích zvířat nepodléhá speciálním předpisům, nutné je však veterinární osvědčení
  • děti do 12 let musí být přepravovány v odpovídajícím zádržném systému

 

Při překročení rychlosti v obci o méně než 10 km/h je pokuta asi 1000 ALL, za vyšší překročení vytáhnete z peněženky až 5000 ALL a mimo obec je pokuta až 15000 ALL a odebrání ŘP.

V Albánii je patrně nejhustší síť čerpacích stanic, ceny běžných pohonných hmot i LPG se mohou značně lišit, nicméně jsou ceny podobné jako v ČR. Běžný Natural se označuje albánsky „benzinë pa plumb“ a nafta je diezel nebo gazoil. Pozor je třeba dát zvláště při cestě ve snížených podmínkách viditelnosti na pomalý a neosvětlený provoz a to zejména na místních silnicích. Některé silnice se náhle mění v polní nezpevněné cesty, především v horských oblastech. Pro asistenční služby v případě problémů využijte nabídku UAMK.

Albánie je země plná kontrastů – od vysokých hor s nedotřenou přírodou, hlubokými kaňony a římskými ruinami až po stále se zlepšující pláže, servis pro turisty a města. V krajině jsou tisíce bunkrů jako pozůstatek komunistické vlády Envera Hodži. Albánie je zemí, kde se střetává orientální turecký styl a balkánská pohostinnost. Exotický je pro nás i jazyk – albánština, která nemá s žádným evropským jazykem takřka nic společného. Cesta do Albánie a po Albánii je skvělou dovolenou pro ty, kteří se nechtějí jen vyplácnout u moře. K tomu je Albánie doslova stvořena.

Jak vás můžu podpořit?

Projekt www.vsekolemcestovani.cz, můžete podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.

Ubytování:

Pojištění na cesty

Sending
User Review
4.5 (4 votes)

1 názor na “Autem do Albánie – rady a tipy”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *