Cestování za vínem po Itálii

Za skvostnými víny po celé Itálii

Itálie je zemí slunce, koupání, hor, výtečné italské kuchyně a také znamenitých italských vín. Když se řekne italské víno, mnozí z nás si vybaví známé Prosecco, Bardolino, Lambrusco či toskánské Chianti. Italská vína však nabízejí mnohem více – desítky odrůd a chutí ve vinařských regionech v celé Itálie. Dalo by se říci, že celá Itálie je v podstatě vinařskou oblastí, od úpatí Dolomit až po Sicílii.

Vinařské oblasti, klasifikace vín se zaručeným původem

V Itálii je celkem 20 vinařských oblastí. V každé z nich můžeme ochutnat typická regionální vína z místních odrůd, čímž se dostáváme mnohem dále než z nabídky supermarketů. Každá oblast má svá vinařská esa bílých, červených i růžových vín. Abyste si byli jisti, že víno opravdu pochází z dané oblasti a příslušného terroir, vyplatí se sledovat tzv. Garantované označení původu.

Klasifikace italských vín je poněkud složitější, avšak vína, u nichž je garantován původ, se označují jako DOP, DOC a nejvyšší stupeň kvality je DOCG. Tyto zkratky znamenají označení původu (Denominazione di Origine Protetta, Denominazione di Origine Controllata a Denominazione di Origine Controllata Garantita). Máte tak záruku, že vína opravdu pocházejí z daných oblastí. Naopak, označení nemusí úplně nutně být puncem nejvyšší kvality, i některá „neoznačená“ vína mohou být velmi kvalitní.

Vinařská „grand tour“ Itálií

Každý vinařská oblast Itálie nabízí svá specifika a tak nelze de facto říci, kde je víno lepší a kvalitnější. V každé oblasti můžete ochutnat skvělá vína. Podívejme se však na některá typická vína ve vybraných oblastech. Mezi víny najdete tradiční odrůdy, které mají názvy „po italsku“, jako např. Pinot Grigio (Pinot Gris), ale i desítky čistě lokálních odrůd mezi bílými, červenými i růžovými víny.

Severní vína s rakouskými názvy

V severních italských vinařských oblastech Trentino a Alto Adige se setkáváme často s víny, u kterých je patrný vliv Rakouska a mají rakouské názvy v němčině, například Gewürzetraminer nebo Weissburgunder. Mezi oblasti severní Itálie řadíme také Veneto a právě zde má svůj původ známé šumivé víno Prosecco (vyráběné z místní odrůdy Glera) a též nacházejí se zde známé podoblasti Soave či Bardolino.


Často se dostává k lidem biodynamické víno, které je velmi oblíbené hlavně kvůli své kvalitě a lásce k přírodě.


Svěží friulská vína

V oblasti Friuli najdeme především svěží bílá vína. Vyrábí se z mnoha odrůd – Pinot Bianco, Sauvignon Blanc, Chardonnay a další. Neznamená to však, že bychom si z této oblasti nemohli vychutnat i rubínově červený Merlot.

Mnoho chutí toskánských a umbrijských vín

Střední Itálie je pro milovníky vína charakteristická hned několika vinařskými oblastmi. Jsou jimi Toscana a Umbria, rovněž zde ještě lze započítat i oblast Puglia na jihovýchodě Itálie. Mnohdy se říká, že toskánská zvlněná krajina posázená olivovníky, cypříšovníky a samozřejmě vinicemi je nejkrásnější v Itálii. Netroufáme si to posuzovat, každopádně pro milovníky vína je Toskánsko velmi pestré svými odrůdami. Legendární bílé Chianti a červené Sangiovese dopňují pestrá paleta dalších odrůd – Trebbiano, Vermentino či Vernaccia. Také umbrijská vína mají rozhodně co nabídnout – zejména v podoblasti Orvieto se setkáte s mnohými místními odrůdami jako Grechetto, Procanico či Malvasia. Rovněž vína apulijská poslední dobou překvapují širokou škálou odrůd a chutí.

Piemonte nejen s chutí Martini

Druhá největší vinařská oblast Itálie nabízí mnoho k ochutnání pro každého „vínofila“. Slavná italská červená vína Barolo (první uznané víno DOCG – viz výše) a Barbaresco z odrůdy Nebbiolo. Piemonte se dělí do dalších 5 podoblastí. Italové milují také vermuty, tedy aromatické nápoje na bázi vína doplněné o jemnou chuť bylinek. A právě zde v Piemonte má domov slavné Martini. Martini patří k tzv. fortifikovaným vínům (kam patří i portská vína). Tento vermut neboli aperitiv si můžete vychutnat v řadě variantách – Bianco, Rosso, Prosecco, Brut, Bellini, apod.


Mohlo by Vás zajímat: Areál vinných sklepů Petrov | Plže – Slovácko sa nesúdí


Jih Itálie a ostrovy

Také vinaři a enologové z jižní Itálie a ostrovů mají své vinařské umění v malíčku. Region Puglia může nabídnout velmi kvalitní červená vína z odrůd Primitivo, Aglianico a Negroamaro a rovněž bílá vína převážně z odrůdy Chardonnay. Přibližně 2/3 produkce tvoří červená vína. Sardinia a Sicilia jakožto ostrovní vinařské oblasti Itálie mají též svá specifika. Ochutnejte zde nejen vína z odrůdy Vermentino, které se skvěle daří i ve velmi teplých oblastech. Mezi známá sicilská vína patří nepochybně Marsala.

Malá vinotéka lepší než velký supermarket

To samá platí i u nás. Chcete-li opravdu poznat autentická italská vína, hledejte raději menší místní vinotéky. Mohou Vám v nich nabídnout opravdové skvosty regionálních vín i vysoce kvalitních vína DOC a DOCG.

S vínem souvisí i grappa

Když se řekne v ČR pálenka, odpoví se slivovice. Když se řekne pálenka v Itálii, odpoví se grappa. Jelikož je víno v Itálii všudypřítomné, destilát grappa je vyroben z vylisovaných hroznů, tzv. matolin. Původ má grappa v regionu Veneto, v městečku Bassano del Grappa. Odsud se rozšířilo grappa do celé Itálie i do dalších zemí.

Nekonečnost poznávání italských vín

Přestože francouzská vína jsou považována za obecně nejkvalitnější a nejprestižnější na světě, Španělsko má zase největší rozlohu vinic v Evropě, právem patří Itálie mezi špičku světové vinařské produkce. Více než 350 odrůd hroznů včetně desítek regionálních a staletí zkušeností s pěstováním a výrobou vína. Každá vinařská oblast nabízí svá ikonická vína. Proto je poznávání variací chutí italských vín takřka nekonečné. Víno tvoří v celé Itálii neoddělitelnou součást gastronomie a doplňuje pestrou italskou kuchyni.


Italské vína – zde naleznete nejlevnější ceny na vína, které pochází z naší milované Itálie


Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *