Grado – mezi mořskými kanály a ostrůvky laguny

Uvažujete o dovolené v Itálii a nemůžete se rozhodnout, které místo bude tím nejlepším cílem? Můžeme Vám doporučit letovisko Grado nacházející se v severoitalském regionu Friuli-Venezia Giulia nedaleko Terstu, jednoho z významných italských přístavů a italsko-slovinské hranice. Grado je nejen velmi oblíbeným letoviskem pro koupání, v rámci výletů můžete vyrazit třeba do zmíněného Slovinska či strávit ve městě Aquileia výlet plný historie. Oblast Grado je obklopena úchvatnou lagunou Laguna di Grado s mnoha malými ostrůvky, takže si budete připadat skoro jako někde mezi atoly v Karibiku. I když vyjedete na pevninu, oblast je doslova protkaná mořskými kanály. Nespornou výhodou je také cenová i časová dostupnost, autem se tu dá dojet za 10 až 14 hodin, což je rozdíl oproti například letoviskům jižněji v Itálii.

Letovisko Grado na ostrůvku

Letovisko Grado je vlastně jediným městem na ostrůvku Isola di Grado, který je propojen s pevninou dvěma silnicemi směrem na sever. Nejbližšími pevninskými městy jsou Monfalcone a Cervignano del Friuli. Do obou se dostanete asi za půl hodiny jízdy autem.

Samotné letovisko Grado je oblíbené nejen svými písčitými plážemi. Nabízí vše, co byste od dovolenkového letoviska patrně čekali – čisté a udržované pláže, možnosti ubytování apartmány Grado, hotely, i levnějších ubytovnách nebo v kempu, sportovní vyžití (hřiště, tenisové kurty i 18jamkové golfové hřiště). Letovisko Grado lze rozdělit do 3 částí – hlavní centrum na jihovýchodě ostrova, klidnou část Pineta ve stínu piniových borovic a kempovou část ve východním cípu ostrova. Letovisko a vlastně celý ostrov je navíc protkán mořskými kanály. Najdete tu také termální lázně, chybět nebude ani spousta barů a restaurací. Přesto je Grado stále poměrně klidným letoviskem.

Grado Vám nabízí ke koupání v moři přímo skvělé podmínky. Celková délka pláží je více než 9 km, jsou jemné a písčité. Pozvolný vstup do moře ocení nejen děti. Všechny pláže jsou perfektně udržované a proto právem nad nimi vlaje bandiera blu neboli modrá vlajka, která označuje čistotu pláží.

Nechcete-li strávit dovolenou pouze na pláži, v celé oblasti Grado se nabízejí kratší i delší výlety po okolí.

Laguna di Grado

Severně od Isola di Grado se rozprostírá mořská laguna Laguna di Grado. Je jedním z lákadel této oblasti. Laguna s mnoha malými ostrůvky, projeďte se výletní lodí mezi nimi. Klidná plavba uprostřed laguně připomíná vskutku exotickou dovolenou.

Aquileia – UNESCO město plné římské historie

Milovníci historie a zejména té starověké římské, by určitě měli navštívit nedaleké městečko Aquileia. Je zde mnoho památek, archeologické muzeum, mauzoleum Candia, ale především zbytky antického města, archeologická naleziště a patriarchální bazilika. Od roku 1998 je Aquileia jedna z památek dědictví UNESCO (celkově je v Itálii na seznamu UNESCO více než 50 památek světového významu).

Z Monfalcone na Slovinsko

Dalším tipem může být výlet do městečka Monfalcone vzdáleného zhruba půl hodiny po silnici. Je téměř hraničním městem se Slovinskem. V Monfalcone je dominantou pevnost La Rocca a příznivci vojenské historie budou nadšeni z tematického parku Parco Tematico della Grande Guerra, kde jsou k vidění zákopy, jeskyně a další „atrakce“ válečné historie.

Cestovat do krásného letoviska Grado můžete i s cestovní agenturou Italy Holiday

Celodenní výlet do Terstu

Terst, italsky Trieste, je významným městem nejen pro region Friuli-Venezia Giulia, ale pro celou Itálii, neboť se zde napojíte na dálnici A4 a rovněž je hraničním městem se Slovinskem. Je zde mnoho památek z různých období. Například katedrála San Giusto, zámek Miramare či amfiteátr. Terst je dnes významným přístavem, zejména ve spojení s Albánií. Přímo z Grada se lze do Terstu dostat kromě po silnici právě i lodí.

Oblast Grado je perlou italského Jadranu

Hodláte-li svou dovolenou strávit na italském Jadranu, oblast Grado Vás jistě okouzlí na první pohled. Všudypřítomné kanály, laguna s izolovanými ostrůvky, jemné písečné pláže v Gradu a mnoho dalšího. To vše dohromady dává této oblasti jedinečnou tvář, kterou nenajdete jen tak jinde v Itálii. Grado bude určitě tou správnou volbou, ať již plánujete rodinnou dovolenou nebo „single“ poznávací zájezd spojený s pobytem u moře. Ještě jednu zajímavost tato oblast má – možná tu zaslechnete kromě italštiny i regionální jazyk ligurštinu.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *