Dovolená na Zanzibaru – co vědět před cestou

Zanzibar je exotický ostrov v Indickém oceánu proslulý zejména jako vyhledávaná prázdninová destinace. Co byste měli vědět, než si zabalíte a vyrazíte na dovolenou?

Základní informace o ostrově

Zanzibar se nachází asi 35 km od břehů východní Afriky. Jde o autonomní stát v rámci Tanzánie, oficiální úřední jazyk je svahiliština. Běžně se domluvíte i arabsky a v turistických destinacích není problém se dohovořit anglicky.

A že krásy tohoto ostrova objevuje stále více turistů, které na něm fascinují hlavně nádherné pláže s palmami, které vypadají jako vystřižené z vypulírovaných katalogů cestovních kanceláří. Přesto vám pobyt v ráji může pár věcí pokazit a určitě byste neměli na cesty vyrazit zcela bez informací.

Nemáte ještě vybranou dovolenou na Zanzibaru? Podívejte se na výběr nejlepších lastminute zájezdů na Ostrov Zanzibar.

Rady na cestu – doklady

Turista zvyklý na cesty do Chorvatska, k nimž prakticky nic nepotřebuje, by si měl především zkontrolovat, zda má platný pas. A také jak dlouho. Pas musí platit ještě minimálně 6 měsíců po příletu do vlasti.

Pro vstup potřebujete rovněž platné vízum, jde konkrétně o jednorázové turistické. To bude platit 3 měsíce a musíte se připravit na to, že poplatek za něj činí 50 EUR. Jeho získání je možno na příslušném zastupitelském úřadě nebo na hraničních přechodech. Ministerstvo zahraničních věcí však doporučuje si podat žádost na zastupitelském úřadě.

 

Povinná očkování a zdravotní péče

Jak opět uvádí oficiální web ministerstva, potvrzení o platném očkování proti žluté zimnici platí pouze pro pro osoby přijíždějící ze zemí s výskytem této nemoci. Což se Evropy netýká, žádná povinná očkování tak mít před cestou na Zanzibar v současné době nemusíte. Rozhodnutí příslušných orgánů se mohou nicméně měnit.

Všeobecně se však doporučuje nechat se očkovat proti břišnímu tyfu, malárii a žloutence typu A a B. Mezi základní očkování patří rovněž to proti choleře. Cestovatel by si měl zkontrolovat platnost přeočkování proti tetanu, záškrtu, spalničkám, příušnicím a dalším chorobám, proti nimž se u nás standardně očkuje.

Veřejná zdravotní péče není na vysoké úrovni, obecně se tak při zdravotních problémech radí spíše vyhledat k ošetření soukromé zdravotnické zařízení. Zcela nutné je být řádně pojištěn u seriózního poskytovatele. Pro jistotu s sebou nezapomínejte nosit jednak pojistku a jednak i kreditní kartu.

 

Čím se platí, jaké jsou ceny a co si (ne)koupit

Měnou je tanzanský šilink, platit můžete místy v turistických komplexech i dolary, lépe ale ne eurem, které je tady rozšířeno minimálně. Platit kartou se dá též, nicméně problémem je nevýhodný kurz, mějte tak u sebe raději hotovost. Nespoléhejte se na to, že si vyberete peníze z bankomatu.

Základním rysem místní cenotvorby je smlouvání, které k zanzibarskému koloritu patří. Druhým pro Evropana poněkud nezvyklým jevem je to, že se spropitné přímo důsledně vyžaduje.

Turistické komplexy jsou poměrně drahé. Chcete-li si koupit třeba ovoce, vyplatí se vám spíš zavítat na trh anebo nakupovat přímo na ulici. Ochutnat určitě musíte i grilovaná masa, jako příloha slouží třeba rýže nebo brambory. Ceny nejsou nijak nadsazené, ale najíst se můžete na ulici, stejně jako v luxusní restauraci. Tady už vaše peněženka rozdíl ale pochopitelně zaznamená. Kdo si na exotické poživatiny netroufá, v hotelových restauracích se může najíst běžně známých pokrmů, jako je třeba už v podstatě mezinárodní pizza.

Mohlo by Vás zajímat:  Nejlepší cestovní kufry roku 2018 – Seznam věcí na dovolenou k moři 

Jak se na ostrově chovat bezpečně

I neškodný relax na pláži může být poměrně zrádný. Pamatujte hlavně na vliv přílivu a odlivu, které mohou zásadním způsobem charakter pláže proměnit. Východní pobřeží je nevhodné pro plavání, odliv zde zanechá jen velmi mělké vody. Pozor, častým jevem po odlivu je také velké množství řas, které moře na pláž přinese. Chcete-li na klasickou dovolenou spojenou hlavně s pobytem v moři, volte tak pláže v severní části ostrova.

Na Zanzibaru je nutné respektovat ještě jedno pravidlo: Dámy a dívky na pláži nesmějí odkládat horní díl plavek, to je zde zakázáno. I když tu převažují Afričané, četná je i muslimská populace. Podle toho by se každý turista měl zařídit, speciálně ženy. Mimo hotelové komplexy je tak potřeba dbát na vhodné oblečení, to znamená se přespříliš neodhalovat. Pod tím se rozumí schovat ramena a vyvarovat se příliš krátkých sukní. Přísně zakázána a potírána je homosexualita a veškeré její projevy.

Pravidla platí i pro fotografování, zcela zakázáno je to například u policie a jejich vozidel. V případě místních obyvatel je vhodné požádat předem o svolení. Neměli byste ale narazit na problémy, zdejší lidé jsou velice přátelští a pravděpodobně vás budou srdečně zdravit.

 

Kriminalita a bezpečnost

Politická situace je v zemi stabilní, turistům tak riziko nehrozí. Kriminalita je na Zanzibaru na nízké úrovni, respektive rozšířená je pouze drobná kriminalita, která je srovnatelná s většími evropskými městy. Vliv na tento fakt má zcela nesporně náboženství. Platí proto veskrze běžná bezpečnostní opatření, tj. nenechávat si věci nikde bez dozoru. Zejména se této zásady držíme u cenností (fotoaparáty a mobilní telefony) a dokladů.

 

Jak je to se suvenýry

Striktně zakázáno je vyvážet trofeje ze zvířat, kůži a kosti. Rovnou zapomeňte na to, že byste si z dovolené přivezli třeba mušle. A to nejen ty, které si sami nasbíráte, ale i ty, které byste si „oficiálně“ koupili někde na tržišti. Možné je zakoupit si na památku například typickou dřevořezbu.

 

Internet a mobilní telefon

Kvalita signálu může být kolísavá, lze ale obecně říct, že s evropským operátorem bez spojení nezůstanete. Problém jsou mobilní data. Zpravidla za poplatek se na internet ale dostanete na hotelu, alespoň pokud je to ubytovací zařízení vyšší kategorie. Dostupné jsou taktéž i internetové kavárny.

Jak vás můžu podpořit?

Projekt www.vsekolemcestovani.cz, můžete podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.

Ubytování:

Pojištění na cesty

Sending
User Review
5 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *