Nejlepší cestovní batoh na túru i do letadla

Batoh je pohodlným zavazadlem pro nejrůznější cestování. Na výběr jsou k dispozici různé druhy batohů, lišící se nejen objemem, ale i další výbavou, počtem oddělených přihrádek, apod. Od skladných malých turistických batohů až po velkoobjemové batohy pro náročné túry. Jaký cestovní batoh vybrat (nejen) do letadla jako skladné zavazadlo a naopak jak vybírat batoh na túru či expedici? Nabídka je široká, záleží, co od batohu očekáváte a pro jaké účely jej chcete využívat.

Objem batohu je podstatné hledisko, ne však jediné

Většina z nás bude brát objem batohu jako klíčový parametr. Objem se udává ve standardních jednotkách, tedy v tomto případě v litrech. Je základním parametrem pro volbu celkové velikosti batohu, tedy kolik se Vám do batohu vejde věcí. Orientačně lze říci k objemu následující:

  • malé turistické batohy mají objem cca od 10 do 30 litrů
  • běžné batohy pro všestranné použití cca od 30 až 50 litrů
  • velké batohy pro náročné použití asi od 50 litrů a více

Jsou to však orientační hodnoty, je však zřejmé, že do letadla nemá obvykle smysl brát 70litrový batoh a naopak pro několikadenní túru na horách Vám patrně nebude stačit 20litrový batůžek. Objem však není jediným kritériem, podle čeho batoh vybírat. Záleží, kde budete batoh nosit a jaké máte další konkrétní požadavky na jeho používání.

Materiál, oddělené prostory či zádová výztuž

Velice podstatný parametr je materiál, z něhož je batoh vyroben (samozřejmě to je většinou kombinace více materiálů). To ovlivňuje spoustu vlastností jako nepromokavost nebo hmotnost batohu. Materiálů je na výběr mnoho, většinou se jedná o nylon, polyester a další umělé materiály.

Top produkt v kategorii

Batohy

Mezi další parametry, pomocí nichž batoh vybírat, patří například zádová výztuž a odvětrávání, prsní i bederní popruh, oddělené uzavíratelné prostory či praktické síťové kapsy vně i uvnitř batohu včetně kapsy na pitný vak.

Cestovní batoh do letadla

Coby příruční zavazadlo do letadla můžeme doporučit menší a skladné batohy. Objem postačí menší, např. do 30 litrů a do takového batohu dáte vše potřebné. Pozor však na maximální rozměry příručních zavazadel u různých leteckých společností – pokud nechcete připlácet, pak vezměte s sebou do letadla malý, skladný batoh. Nezabere místo a nepřekročí povolené rozměry. Takový malý turistický batoh bude i poměrně levný a přesto Vám udělá dobrou službu. Vybírejte takový, který je skladný a lehký, přičemž však se bude pohodlně nosit. Hmotnost batohu nemusí překročit 400 g a přesto bude pro tyto účely maximálně pohodlný. I menší batohy bývají vybaveny panelovým zádovým provedením, které je anatomicky přizpůsobitelné, nastavitelným hrudním i bederním popruhem, bočními kapsami či uzavíratelnými kapsami. Cena se s přehledem vejde zhruba do 300 Kč. V této kategorii kompaktních cestovních batohy dbejte při výběru na rozměry, lehkost a pohodlné používání, batoh by měl být spolehlivým průvodcem nejen do letadla, na druhou stranu je obvykle zbytečná nadstandardní výbava velkoobjemových batohů.

Hledáte-li srovnání kufrů určitě Vám pomůže náš článek – Nejlepší cestovní kufr

Komfortní batoh pro náročné túry

Takřka na opačném konci stojí komfortní batohy pro náročné túry. Nejen pro jednodenní výlety, ale rovněž pro náročné expedice. Takový batoh sice bude stát okolo 1500 až 6000 Kč, avšak poskytne Vám nekompromisní komfort. Samozřejmostí je zde nepromokavost, anatomicky tvarovaný panelový zádový systém, nastavitelné bederní, hrudní i prsní popruhy. K výbavě těchto batohů patří například následující:

  • boční kompresní popruhy ke stažení věcí uchycených na batohu
  • odnímatelná pláštěnka
  • poutko a úchyty na cepín a trekové hole
  • kapsa na drobnosti, boční kapsy
  • madla pro přenášení
  • síťované kapsy na lahev
  • signalizační píšťalka

Takové batohy jsou výškově nastavitelné, mají polstrované měkké popruhy, odvětrávání zad a spoustu dalších prvků přispívajících pro maximálně komfortní a spolehlivé používání. Batoh může být Vaším průvodcem na výletě i na náročné několikadenní túře, kdy máte stále vše potřebné s sebou. V této kategorii cestovních batohů budete pravděpodobně požadovat větší objem, například od 40 litrů. U těchto batohů je dbáno na maximální komfort, který v sobě spojuje odolnost, nepromokavost a anatomicky tvarovatelné provedení pro přizpůsobení postavě. Nedílnou součástí jsou i reflexní prvky. Mezi výbavu patří poutka na uchycení spacáku, stanu a dalších věcí, takže batoh „obalíte“ dalšími věcmi. Co se týče hmotnosti, většinou ani tyto komfortní batohy nepřekročí 2 kg, právě hmotnost je zde klíčovým parametrem – batoh by měl být lehký a přesto poskytovat spolehlivý komfort se vší výbavou.

Nejlepší cestovní batoh do letadla a cesty

Ať již hledáte menší batoh nejen do letadla nebo komfortní batoh s velkým objemem, nabídka je pestrá a umožní Vám vybrat si cestovní batoh přesně dle Vašich požadavků. Vybírejte dle hmotnosti, rozměrů, objemu i dle další výbavy – často i drobnosti jako postranní síťované kapsy nebo poutka jsou nedocenitelnou výbavou batohu pro pohodlné používání.

Mezi přední výrobce batohů všech rozměrů patří kupříkladu Husky, Loap, Head, Axon, Decathlon, Quechua a další značky zabývající se sportovní a turistickou výbavou.

Jako tip na batoh do letadla může být například 30litrový batoh Axon Oyster, který svým objemem patří k menším batohům, avšak nabízí i přesto dostatečný prostor. Odvětrávání, 5 kapes i reflexní prvky pro pohodlné používání. Jedná se o univerzální typ batohu, nejen do letadla, ale na turistiku, cestování, apod. S cenou pod 600 Kč patří k velmi dobrému poměru cena/výbava.

Mezi zástupce komfortních batohů na nejen horské túry můžeme doporučit například batoh Gemma Marathon černý 40l s objemem 40 litrů. Nabízí veškerou výbavu pro robustní batohy na náročné túry, expedice, apod. Seženete jej za příznivou cenu okolo 1800 Kč, což odpovídá výbavě.

Máte nějaký batoh, který by jste doporučili všem co hledají batoh na cesty?

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *