Maroko co vědět před cestou
Chystáte se do Maroka na svojí vysněnou dovolenou a rozhodli jste se tuto cestu podniknout zcela na vlastní pěst, bez cestovní kanceláře?
Tak nám dovolte, abychom vám na následujících řádcích předali několik užitečných informací a rad, rozdělených do několik nejčastěji před cestou dotazovaných oblastí, které se vám pak při této cestě mohou hodit.
Obsah
Letenky
Nasát atmosféru severozápadní Afriky můžete od stovek. Letenky jsou díky nízkonákladovým spolčnostem, velmi nízké. Pokud si vyčkáte na akční nabídku nějaké aerolinky, můžete sehnat letenky už od 900,- Kč. Většinou se létá z letiš v Praze a Bratislavě, kde má linku irská společnost Ryannair.
Peníze v Maroku
V Maroku se platí marockým dirhamem, ten je však bohužel v českých bankách a směnárnách dosti nesehnatelnou měnou, proto je častou praxí cestovatelů, že si v České republice smění nejdříve koruny za eura a ty až následně na místě vymění právě za marocké dirhamy. Nicméně pokud chcete mít jistotu a marockou měnu si obstarat již v ČR, tak můžete vaši banku požádat o jejich objednání, často vám v takovém případě vyjde vstříc. Ve velkých městech pak z osobní zkušenosti víme, že lze sehnat dirhamy i od marockých přistěhovalců, často trávících svůj čas například v marockých čajovnách, jen je třeba si v takovém případě dávat pozor, aby dodrželi kurz, který se aktuálně pohybuje na úrovni 2,4 Kč za 1 MAD. V Maroku existuje též i obdoba halířů nazývaná santimat, přičemž 1 dirham = 100 santimat. Platit pak lze mincemi v hodnotě 1, 5, 10, 20 santimat a ½, 1, 2, 5 a 10 dirhamů či bankovkami majícími hodnotu 20, 50, 100 a 200 dirhamů. Do Maroka můžete převézt maximálně 2000 Dirhámů.
Poslední možností je pak vybrat hotovost v některém z marockých bankomatů, který vám váš zůstatek v korunách automaticky přepočte na dirhamy, jen je v takovém případě nutno počítat s vysokým poplatkem za výběr z bankomatu v zahraničí.
Ceny
Co se týče cen, tak ty jsou oproti České republice mírně nižší. Pokud se zaměříme konkrétně na potraviny, tak ty si lze nejvýhodněji a často i v nejlepší kvalitě sehnat na místních trzích, přičemž za litr mléka zde zaplatíte přibližně 17 Kč, za bochník chleba asi 8 Kč, za kilo pomerančů pak 13 Kč.
Rovněž se nebojte na trzích i mimo nich smlouvat, neboť smlouvání patří k marockým zvykům a často se vám díky němu povede cenu snížit až o 50 %.
Váš rozpočet na cestu do Maroka by pak měl činit minimálně 750 Kč (320 dirhamů) na den, pod tuto hranici byste rozhodně při cestě na vlastní pěst zacházet neměli.
Doprava
Pokud se rozhodnete do Maroka vypravit po vlastní ose bez cestovní kanceláře, tak je zde šance hraničící téměř až s jistotou, že budete muset využít tamní dopravní infrastruktury. Ta je na velmi dobré úrovni, silnice jsou v relativně dobrém technickém stavu, zejména tedy ty na hlavních silničních tazích.
Tip: Při cestě do Maroka je určitě lepší mít vyřízený mezinárodní řidičský průkaz, i když není vyžadován. Dávejte si pozor na dodržování zákonů, policejní hlídky jsou na mnoha místech, rádi dávají pokuty za rychlost. Máte-li v peněžence málo financí, vezmou si jen to minimum co máte a pustí vás dál.
Bohužel maročtí řidiči patří k těm horším a dochází tak zde k velkému počtu dopravních nehod, tudíž je při cestování po tamních vozovkách nutno dbát zvýšené opatrnosti.
Rovněž zde existuje riziko, že díky častým záplavám budou některé vozovky neprůjezdné, tudíž je dobré se na cestu vybavit navigací s hlášením aktuálních dopravních komplikací.
Pokud do Maroka necestujete vlastním vozem, ale letíte letadlem, tak si můžete půjčit automobil až na místě, přičemž je třeba počítat s půjčovným v průměru kolem 600 Kč na den (samozřejmě dosti závisí na typu a značce auta) a s podobnou cenou paliva jako u nás. Dálnice jsou nádherné a na okrskových si užijete spoustu zábavy
TIP: Pokud zvolíte možnost zapůjčení auta, tak za nás doporučujeme Majdoline travel, skvělý servis, rychlá komunikace, není nutno depozit. Pán nás čekal na letišti, kde si po skončení naší cesty i auto vyzvedl.
Nicméně doporučujeme využívat primárně autobusovou dopravu, neboť autobusy jezdí téměř do všech míst v zemi a cena jízdenek, které si lze buď předem předobjednat nebo pořídit přímo u řidiče, je velmi nízká, tudíž se bezesporu jedná o nejefektivnější způsob dopravy po Maroku.
Cestovat po Maroku lze i vlakem, ty jsou moderní a čisté, nicméně železniční síť není nikterak rozsáhlá a cestovat tímto způsobem lze jen mezi velkými městy (Fes, Meknes, Casablanca, Rabat, Tanger a Marrakeš), tudíž tento způsob dopravy spíše nedoporučujeme.
Co navštívit?
Dovolte nám, abychom se s vámi podělili o několik zajímavých a přenádherných míst v Maroku, která rozhodně stojí za to během vašeho pobytu bez cestovní kanceláře navštívit.
Marakéš a jeho noční trhy
Pokud se alespoň jeden den budete pohybovat v okolí Marakéše, jeho noční trhy nesmíte opominout. Při setmění se centrum mediny začne plnit nejrůznějšími stánky, prodejci, chutěmi, vůněmi a barvami.
Merzouga – Noc v poušti
Pokud hledáte doopravdy něco neobvyklého co jinde nenajdete. Tenhle zážitek si nenechte ujít. Výlet začíná jízdou na velbloudovi asi hodinu cesty do pouště. Zde vás průvodci ubytují v provizorní osadě tvořené ze stanů. Uvaří vám večeři A zařídí i večerní program. Takže poznáte i kousek místní kultury. Samozřejmostí je i berberská whisky (marocký čaj z několika druhů bylin). A sledování západu a východu slunce přímo z duny vám doslova vezme dech.
Tyto výlety lze domluvit na místě a nebo taky po internetu. My jsme zvolili objednávku přes internet na portálu booking.com. Využít můžete slevy 10% na celý výlet.
Pláže v okolí Agadiru a Taghazoutu
Pro milovníky pláží, moře a oceánu Maroko nabízí opravdovou krásu. Ty nejkrásnější se nachází na západním pobřeží například u města Agadir nebo kousek severněji v surfařském městečku Taghazout. Panenská příroda a kilometry dlouhých pláží vám doslova seberou dech.
Rabat – Hassan tower
Rozhodně nezapomeňte navštívit i hlavní město Maroka, kterým je Rabat. Ten se lehce liší od ostatních marockých měst svou obrovskou vyspělostí, nádhernou promenádou i architekturou. Za zmínku určitě stojí Hassan tower, která by neměla chybět na vašem bucket listu.
Chefchaouene
neboli také „modré město“ – už jen to by vás mělo nalákat. Chefchaouene je známe především tím že převážná většina domů je zbarveno do modra. To láká spoustu blogerů a influencerů, protože tady v ulicích prostě nejde udělat špatná fotka. Zároveň zde můžete využít i trek nad město na přenádhernou vyhlídku.
Při troše štěstí se seznámíte se zdejšími marokánci a odvážnější a dobrodružnější jedince potká třeba i výstup do hor. Jistě Vás nemine ani návštěva hašišových plantáží, případná možnost si takový hašiš vyrobit. Kdoví. Maroko je plné neočekávaných dobrodružství a zajímavých poznání.
Vodopády UZÚD
Tyto vodopády nacházející se asi 168 km severovýchodně od Marakéše měří úctyhodných 110 metrů a jsou obklopeny klidnou panenskou přírodou, která bude mít blahodárný vliv na vaši mysl. Navíc v jejich okolí je možno spatřit volně se potulující divoká zvířata. Všudypřítomné opičky vám za malý úplatek přijdou klidně zapózovat.
Výrobny kůže ve Fesu
Jde o místo s velmi zajímavou atmosférou, která vás doslova pohltí. Město Fes je středověkým městem, jež bylo založeno v 8. století, jemuž dominují téměř dobové koželužny a barvířský súk.
Co si dát dobrého k snědku?
Po náročném dni, stráveném třeba na některém z výše uvedených míst, je třeba se vydatně najíst. V Maroku doporučujeme ochutnat zejména následující pokrmy:
Tajine
Jedná se o pomalu dušené maso (jehněčí, kuřecí či rybí) se zeleninou, jež je marockým národním pokrmem. Ochutit ho pak lze sušenými švestkami, fíky či ořechy, přičemž jej můžete jíst například v kombinaci s pečivem nebo kuskusem.
Zaalouk
Tento salát z pečených lilků, rajčat, česneku a koření patří k vůbec nejchutnějším pokrmům, co místní kuchyně nabízí.
Kultura a lidé
Náboženství a zvyklosti
Maroko je muslimskou, leč tedy benevolentnější, zemí, tudíž je zřejmé, že si zakládá na spoustě tradic a zvyků, mezi ty pro turisty cestují do této nádherné africké země nejzásadnější, pak patří:
- u žen se jednoznačně doporučují dlouhé rukávy a kalhoty zakrývající celou plochu nohou
- do mešit je povolen vstup pouze vyznavačům islámu
- vyvarujte se konzumace alkoholu na veřejných místech
Místní
Místní lidé jsou povětšinou velice přátelští a ochotní. Bez větších problémů tolerují vše, co není přímo proti jejich zvykům či pravidlům islámu.
Rovněž jsou vcelku dobře jazykově vybaveni, tudíž se zde není problém dorozumět anglicky, též značné procento populace hovoří francouzsky.
Pozor však dejte na rádoby průvodce ve velkých městech, rádi vám nabídnou, že vás vyvedou z uliček za to si ale na konci si budou žádat nemalé částky!
Bezpečnost
Otázka bezpečnosti je v souvislosti s Marokem často skloňovaným tématem a rovněž i strach z případných bezpečnostních hrozeb patří mezi častou obavu nejen českých turistů, zejména tedy těch, kteří se vydají do Maroka po vlastní ose.
Nicméně není se čeho obávat, neboť pobyt v Maroku nepředstavuje nikterak vyšší riziko než v evropských zemích. Mezi těmi africkými se dokonce Maroko řadí mezi vůbec mezi ty nejbezpečnější a jediné na co si je tak třeba dávat velký pozor, tak abyste splňovali podmínky stanovené jeho zákony (platné vízum atd.), neboť tamější ochránci zákona patří k těm přísnějším a u nich vám rozhodně smlouvání již nepomůže.
Naše slova o bezpečnosti Maroka potvrzuje i Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, jež označuje Maroko za v současnosti politicky a ekonomicky stabilní zemi a též označuje bezpečnostní situaci v Maroku na hlavních turistických místech a trasách za dobrou.
Maroko se rovněž snaží velice dobře předcházet teroristickým útokům, jejichž riziko zde není nikterak vyšší než v Evropě, a nadstandardně spolupracuje s bezpečnostními složkami evropských států a USA.
Vízum, celní předpisy a očkování
Vízum
V případě, že se chystáte pouze na krátkodobý pobyt nepřesahující délku trvání 90 dnů, tak vízum potřebovat vůbec nebudete, bohatě vám postačí cestovní pas. Nicméně i při krátkodobém pobytu se může díky nečekaným událostem (například zranění) stát, že si pobyt budete nuceni prodloužit nad 90 dnů, v takovém případě je nutno, co nejdříve kontaktovat místní policii, která vám může platnost pobytu prodloužit maximálně o dalších 90 dnů.
Pokud plánujete v Maroku strávit více než 90 dnů, tak vízum již potřebovat budete, pro jeho vyřízení bude vyžadován platný cestovní pas, 3x vaše fotografie, 3x vyplněný formulář s žádostí, fotokopie občanského průkazu a 600Kč, jakožto poplatek za vyřízení, přičemž celý postup, jak jej zařídit naleznete na webových stánkách Velvyslanectví Marockého království v Praze.
Celní předpisy
Bez povolení není do země možno dovážet jakékoliv zbraně, o zákazu dovozu drog ani nemluvě.
Do Maroka si pak s sebou můžete přivést maximálně litr alkoholu a 200 cigaret.
Očkování
Žádné očkování není při cestě do Maroka povinně vyžadováno. Rozhodně bychom vám však doporučili při cestě na vlastní pěst očkování proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a proti tetanu.
Jak vás můžu podpořit?
Projekt www.vsekolemcestovani.cz, můžete podpořit pomocí nákupů přes naše odkazy. Jedná se o výhru pro obě strany, vy získáte slevu na služby a my pro Vás můžeme připravovat další přínosné články.
Ubytování:
Pojištění na cesty
Budete-li mít jakékoliv dotazy, můžete zanechat Váš dotaz v komentářích či nám napsat na email [email protected].