Na co nezapomenout při cestě na dovolenou

To první, co byste si měli před jakoukoli cestou zkontrolovat, je, zda máte v pořádku všechny nezbytné doklady. Máloco tak nabourá pohodovou atmosféru dovolené jako fakt, že na prvních hranicích zjistíte, že občanský průkaz zůstal pečlivě nachystaný doma na nočním stolku. Na co byste tedy neměli zapomenout?

Občanský průkaz

Stačí vám na cestování po kompletní osmadvacítce států Evropské unie. Plus jak uvádí Ministerstvo vnitra České republiky, smíte „na občanku” ještě do těchto států:

Mohou to navíc být všechny typy, opět citujme:

  • občanský průkaz se strojově čitelnými údaji
  • občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem
  • občanský průkaz bez strojově čitelných údajů

Při cestování do zemí schengenského prostoru vás sice nečekají kontroly na hranicích, ale přesto se doporučuje mít u sebe občanský průkaz nebo cestovní pas, pokud byste museli z nějakého důvodu prokazovat svou totožnost.

Cestovní pas

Nově už si pořídíte jen ten se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, vydávání pasů bez nich bylo na začátku roku 2016 zrušeno. Pokud má ČR s danou zemí uzavřenou bezvízovou dohodu, tento doklad vám postačí. A bude ho potřebovat také vaše dítě, a to všude, jelikož ještě nemá svůj občanský průkaz. Tam, kde tedy vy cestujete na něj, dítě má pas. A pozor, výhradně vlastní, neboť zapisování do pasů rodičů bylo zrušeno.

Mezinárodní řidičský průkaz

Je pro vás nezbytný při řízení mimo země EU. V Evropské unii nutností není, to vám stačí nejnovější verze toho, který byl vydán u nás (má na sobě modré logo EU). Stejné podmínky platí i pro Švýcarsko, Norsko a Lichtenštejnsko, ač mezi členské státy nepatří. Žádáte si o něj, citujeme, na obecním úřadě obce s rozšířenou působností (tedy městský úřad nebo magistrát), příslušného podle místa trvalého pobytu.

Mezinárodní očkovací průkaz

Skládá se z:

  • Certifikátu o platném očkování nebo profylaxi (CPO)
  • Mezinárodního očkovacího průkazu

Doporučuje se mít ho pro cestování do exotických destinací mimo Evropu, ale potřebná očkování jsou individuální. Mimo série těch povinných pro danou zemi navíc existují i dobrovolná, která můžete podstoupit. Všechna vám do průkazu, který si pořídíte v očkovacích centrech (najdete ve větších městech), lékař napíše.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *