Národní park Calanques: Přírodní ráj jen kousek od přístavního města Marseille

Návštěva Azurového pobřeží ve Francii není jen o luxusních jachtách, rušných přístavních městech a filmovém festivalu v Cannes. Možná byste byli překvapeni, že při pobytu v rušném Marseille můžete jednoduše uniknout do přírody. Nádherný národní park Calanques totiž leží doslova za rohem a nabízí pláže s průzračnou vodou, rozeklané skalnaté vrcholky a nespočet turistických cest. Dominantou oblasti jsou tzv. calanques, úzké skalnaté zálivy, jež se zařezávají hluboko do pobřeží. Na jednodenní pěší výlet je tato oblast zkrátka jako dělaná…

S Marseille za zády

Na celém národním parku Calanques je skvělá jeho dostupnost z Marseille. Přímo k národnímu parku se totiž dostanete běžnou městskou veřejnou dopravou za pár euro. Nebo můžete tento národní park navštívit jednoduše v rámci poznávacího zájezdu do Provence. Ať už se sem ale vydáte jakkoliv, rozhodně nebudete zklamaní, protože krajina národního parku je rozhodně okouzlující.

My tedy brzy vstáváme a necháváme se odvézt autobusem až pod kopec Mont Rose. Silnici i divoké Marseille necháváme za sebou a míříme za trochou klidu do hor. Stoupání je poměrně jednoduché a za chvíli už se ocitáme mezi vápencovými výčnělky a porosty středomořských borovic. Vzduch tu voní jehlicemi a mořem, výhledy jsou nepřekonatelné. První máme v plánu přejít celý masiv přes hřeben, ale nenadálá bouřka nás přinutí sestoupit do rybářského městečka Les Goudes s výhledem na hornatý ostrov na obzoru. Pohled je to k nezaplacení.

Ostré zálivy a koupání na každém rohu

Naštěstí se počasí brzy umoudřilo a my můžeme pokračovat po svých podél pobřeží. Otevírají se nám první výhledy na úzké mořské zálivy, tzv. calanques. Právě tato francouzská obdoba fjordů dala tomuto národnímu parku jeho název. Park byl založen až v roce 2012 a je tak jedním z nejmladších francouzských národních parků. Od té doby se ale místní opravdu snaží, vytyčili tu celou řadu turistických cest, a dokonce zprovoznili aplikaci, jež má pomoci turistům s orientací. Překvapivě tu ale nepotkáváme velké množství návštěvníků. V době, kdy mají malí Francouzi letní prázdniny, jsme rozhodně čekali větší davy.

Pobřežní stezka je moc pěkná a provází nás přes skalnaté vrcholky, jež od sebe oddělují malé pláže v srdci zálivů. Téměř na každé pláži najdeme opuštěnou plážičku s průzračnou vodou, která přímo láká ke svlažení. Plavky tedy mějte rozhodně s sebou, stejně jako pevné boty. Sice se celou dobu pohybujeme podél moře, ale stezky jsou kamenité a k vyvrtnutí kotníku tu může dojít během vteřiny. Nad mořem můžeme vidět divoké souostroví s dominantním největším ostrovem Riou. Občas zahlédneme i nějakou tu luxusní jachtu, jež nám připomíná, že vzdor okolní krajině jsme stále v jedné z částí Francie, kde se nejvíce koncentruje bohatství a luxus.

Postupně se vzdalujeme od moře a opět stoupáme mezi vrcholky a borovicemi. Kdybychom pokračovali dál, dostali bychom se k ještě krásnějším a hlubším zálivům. Za nimi už leží příbřežní město Cassis. Tuto cestu si ale necháváme na příště a tentokrát přecházíme hřeben, odkud máme velkolepé výhledy, směrem k městečku Sormiou. Právě tam se dá naskočit na autobus, jež míří zpět do Marseille za ruchem velkoměsta. Bylo moc příjemné strávit den v přírodě a užít si trochu čerstvého vzduchu, než se znovu vypravíme do legendárních měst na pobřeží Francie. Hvězdné Saint Tropea i citrusové městečko Menton už na nás čekají…

Autor: Lucie Šajnarová

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *