Návštěva Krakova -základní informace před cestou

Krakov (polsky: Kraków) je metropolí Malopolského vojvodství. Leží na jihu Polska a mnohými bývá označován za nejkrásnější město této země. Proč? Která místa se vyplatí navštívit a na co si dát před cestou pozor?

Bohatá historie

Město se rozkládá na řece Visle, první zmínka o něm pochází už z roku 966. jedná se tak o místo s bohatou historií, která tu své stopy zanechala dodnes.

Historické jádro města je v současné době jednou ze zajímavostí, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Turisticky atraktivní lokalita sem přivádí každým rokem doslova davy turistů. Krakov je pro svou unikátní atmosféru navštěvovanější než metropole Varšava.

Nejen rušný noční život

Turisté nadšení památkami však reprezentují jen jednu část, která utváří charakteristický kolorit města. Nemálo lidí sem taktéž vyráží za odkazem papeže Jana Pavla II.

Jedná se též o významné univerzitní město, kde studuje asi 50 tisíc lidí. Tomu odpovídá i čilý noční život a bohatá přehlídka nejrůznějších barů klubů a jiných podniků, kde se můžete bavit až do rána. Krakov udivuje i velkým množstvím zeleně a nejrůznějších parků, kde se lze na pár okamžiků ukrýt před ruchem města.

S větším množstvím lidí se však také pojí narůstající kriminalita (Na co si dát pozor?). Dlouhodobý problém, se kterým se Krakov musí popasovat, představuje taktéž silně znečištěné ovzduší, typické pro celou oblast jižního Polska.

Jak do Polska

Plusem pro české turisty je dobrá dostupnost přímých vlakových spojení i nevelká vzdálenost, pokud zvolíte cestu autem. Z českých hranic se dostanete do centra po cca 130 kilometrech. Vlak však mnozí kvůli značné neukázněnosti polských řidičů coby dopravní prostředek jednoznačně doporučují. Samotné centrum není příliš rozsáhlé, můžete proto pohodlně cestovat pěšky.

Co vidět

Wawel

Vršek Wawel, na kterém se hrdě vypíná Královský hrad společně s katedrálou sv. Stanislava a Václava, je nezpochybnitelnou dominantou a jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů. Mnozí jej označují za symbol samotného Polska.
Více než 500 let zde sídlili polští králové. Hrad vznikl v 11. století z přičinění Boleslava Chrabrého. V 15. století však prošel výraznou proměnou, kdy byl přestavěn v duchu renesance.

Staré město (historické jádro)

Královský rynek

Srdcem této městské části je Krakovský rynek (Rynek Główny). Ten byl vytyčen ve 13. století.

Floriánská brána

Jen o století mladší je Floriánská brána, dochovaný pozůstatek původního gotického opevnění.

Sukiennice

Jedním z velmi důležitých míst je též tržnice Sukiennice. Dvoupodlažní budova patří k dalším slavným lokacím, které by příchozímu turistovi neměly uniknout. Kromě samotných stánků zde najdete expozici polského umění 19. století a restaurace zaměřená na polskou kuchyni.

Kaziměř (Kazimier)

Svérázná židovská čtvrť reprezentuje zcela temnější kapitolu ze života Krakova. Původně samostatné město a později čtvrt obehnaná zdí si dodnes uchovalo svou autentickou tvář. Továrnu Oskara Schindlera nejvíce proslavil známý hollywoodský snímek.

Co ochutnat

Polská gastronomie nabízí četné poklady. Co vás tady čeká, pokud se rozhodnete cestu do Polska pojmout jako ochutnávku?

Krakov se může chlubit restauracemi světové úrovně. Mezi ty nejlepší patří Szara vybudovaná na Rynku a ověnčená slavnou michelinskou hvězdou. Doporučovanou vyhlášenou místní pochoutkou jsou například telecí žebírka.

To, že se město v posledních letech stává Mekkou gurmánů, potvrzují taktéž četná moderní bistra nebo kavárny. Ochutnat se tu dají naturální vína i kvalitní káva.

Tradiční polská kuchyně nicméně stojí a padá s masem, klobásami, ale také zeleninou či houbami. Podobná je tak do velké míry tomu, co uvidí strávník na svém talíři běžně v tuzemsku. Vyhlášenou specialitou města jsou tzv. zapékanky. Jde o obložené pečivo (chléb nebo bageta), které se zapeče v troubě. Používá se šunka, sýr nebo třeba houby a jde o jedno z nejznámějších „pouličních“ jídel.

Na co si dát pozor?

Každé město, které propadne oblibě turistů sebou nese i černou stránu mince. V Krakově tomu jsou určitě „nahaněči do klubů“, kteří se Vás budou snažit zlákat do strip barů. Nabídnou vše od drinku zdarma až po dvě flašky vašeho oblíbeného alkoholu. Hodně opilých turistů se nechalo zlákat a jejich zkušenosti si můžete přečíst na local-life.com. Určitě tímhle nechceme říci, že všechny stripbary v Krakově jsou špatné, jen buďte při svém výběru hodně obezřetní a určitě si čtěte recenze.

Sending
User Review
1 (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *