Nezbytné cestovní doklady zahraničí

Chystáte-li se v nejbližších dnech vycestovat do blízkých zemí , členských států EU a některých dalších, pak vám bude stačit pouze občanský průkaz. Pokud je vaše cílová destinace vzdálenější, pak budete potřebovat pas. Jsou ale také země, na které si musíte opatřit vízum nebo alespoň vyplněný registrační formulář.

Itálie, Francie, Španělsko…

Díky vstupu České republiky do Evropské unie se všem turistům značně zjednodušil cestovatelský život. Chcete-li tedy vyrazit za krásami těchto zemí, pak vám bude stačit platný občanský průkaz. To samé platí o Chorvatsku, které je členem EU od roku 2013.

TIP: Kam mohu cestovat na občanský průkaz?

A jak je to se Švýcarskem?

Švýcarsko není členem Evropské unie, ale i tak si zde vystačíte pouze s občanským průkazem. Je to díky tomu, že Švýcarsko přistoupilo k dohodám Schengenskému prostoru speciálním protokolem.

Dovolená na severu

Zde je to stejné, jako z jihem. Na návštěvu Baltského či Severního moře vám opět stačí platný občanský průkaz. Dokonce vás na občanku pustí i do Norska nebo na Island, které sice nejsou součástí EU, ale jsou součástí Schengenského prostoru.

Vydáte-li se za kanál La Manche do AnglieSkotska a Irska nebo na Kanáry či Azory, stačí vám opět pouze občanský průkaz. Tedy alespoň do té doby, než VB dokončí Brexit.

Zaoceánský odpočinek

Už se pomalu dostáváme k zemím, kam vám občanský průkaz stačit nebude. Do zemí, jako je Kanada či USA budete kromě pasu potřebovat také pas se strojově čitelnými a biometrickými údaji. Platnost cestovního pasu by měla být nejméně šest měsíců od vstupu. Také je nezbytná registrace v elektronickém systému.

A co Středozemní moře?

Řecko, Bulharsko a Rumunsko jsou členy EU, tedy stačí občanka. Mezinárodní úmluvy vám dovolují navštívit bez cestovního pasu Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Albánii, Makedonii a Moldavsko.

Pak jsou tu další středozemní státy, kde se bez cestovního pasu neobejdete. Egypt, Alžírsko a Libye vyžadují navíc i vízum, které si můžete obstarat na letišti při příletu nebo na velvyslanectví. Bez víza se obejdete při krátkodobých pobytech v Monaku nebo Tunisku.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *