Město Niš je administrativním i kulturním střediskem Nišavského regionu. Se svými necelými dvě stě tisíci obyvateli je třetím největším městem Srbska. Mnoho turistů využívá místní letiště jako tranzitní při cestě do Bělehradu, který je vzdálen zhruba dvě až tři hodiny jízdy a pokud letíte s Ryanair, sveze Vás do něj dodávka aerolinek. Určitě ovšem stojí za to ve městě strávit nějaký čas.
Obsah
Letiště a doprava do města
Zmiňované letiště není z největších a nejmodernějších. Místním letiště uchváceni nebudete, letiště připomíná menší hangár a architektura je podobná bratislavskému vlakovému nádraží. V současné době ho s Prahou či Brnem nepojí žádná přímá linka. Nejlepší možnost jak navštívit Niš je určitě přímo linkou z Bratislavy.
Do centra města Vás z letiště sveze autobus nebo taxi za zhruba 5-7 euro v přepočtu.
Jak je to s penězi ?
Oficiální měna Srbska je dinar. 1 Euro je zhruba 120 dinarů a za korunu dostanete necelých 5. Ceny jsou obecně lehce příznivější než v ČR. Peníze se dají vyměnit přímo na letišti nebo vybrat v jednom z mnoha bankomatů rozesetých po městě. Na většině míst jsou také akceptovány platební karty.
Co ve městě navštívit?
Coby jedno z nejstarších měst na Balkáně (zal. 279 př.kr) město přímo dýchá historií. K nalezení jsou tu památky na všechny významné historické epochy.
Věž lebek (Ćele Kula) je takovým malým poutním místem pro všechny, kteří si chtějí připomenout Srbský boj za nezávislost na Osmanském impériu. Byla postavena coby výstraha po porážce rebelů vedených Stevanem Sindelicem v roce 1809 a skrývá kosti mrtvých vzbouřenců. Po odchodu Osmanů z Niši byla kolem věži postavena kaple, která má dodnes za úkol chránit ostatky hrdinů. Lebek je zde k vidění dnes zhruba padesát včetně té Sindeličovi, kterou jestě navíc chrání skleněná vitrína.
Osmanskou nadvládu připomíná i místní pevnost, která byla za jejich nadvlády dokončena, zároveň však pamatuje už doby římského Impéria.
Poslední nechvalné Imperiální snažení v Evropě pak připomíná koncentrační tábor Červený kříž (Crveni Krst). Ten je zajímavý tím, že v roce 1942 se z něj zhruba stovce vězňům podařilo uprchnout.
Krvavou německou odplatu za jedenáct zabitých vojáků pak připomíná nedaleký park Bubanj. Na místě, kde nacisté popravili přes deset tisíc lidí dnes stojí památník chorvatského sochaře Ivana Saboliče. Za zmínku také stojí katedrála svaté trojice z devatenáctého století. Ve městě si ovšem přijdou na své nejen zájemci o historii.
Kultura a noční život
Niš má i svou univerzitu, tudíž je město zaplněno bary a kavárnami. Zmíněná pevnost v letních měsících slouží coby pomyslné centrum kulturního života. Přímo uvnitř je několik kaváren a lokalita je populární u místních studentů ať už na posezení u sklenky nebo piknik v parku. Též se tu odehrávají různé kulturní události jako například filmový a jazzový festival. Také se zde nachází malá mešita z šestnáctého století, dnes sloužící jako galerie umění. Nudit se zde nebudou ani milovníci nočního života. Ve městě se nachází řada klubů. Obzvláště populární jsou zde House a Techno, také ovšem jazzové či rokové kluby a nachází se zde i klasické pivnice nebo irský bar.
Jsou zde také bohaté možnosti kulturního vyžití. Je zde Národní divadlo a cestovatele s dětmi potěší přítomnost loutkového divadla. Navštívit můžete také Galerii moderního umění, která je v Niši hned na třech místech (mimo jiné v již zmiňované mešitě) a zájemce o hudbu jistě zaujme přítomnost jediného symfonického orchestru v zemi mimo Bělehrad. Na několika místech (také v pevnosti) můžete nalézt tradiční (nejen) zeleninové trhy, kde si můžete vyzkoušet o ceně i smlouvat. Není to tu zdaleka tak populární jako například v Turecku, ale prodavači jsou občas ochotni jít s již tak dosti příznivou cenou ještě o kus dolů. Více západní styl nakupování pak poskytuje obchodní centrum forum, kde jsou k nalezení obchody známé ze zbytku Evropy.
Okolí
Niš je obklopeno nádhernou přírodou která přímo vybízí k návštěvě, zvláště pokud navštívíte město v jarních či letních měsících. Řeka Nišava, která protéká městem tvoří v jeho okolí nádherné krajinné útvary a malebná údolí. Za zmínku stojí například Sicevská soutěska (Sićevačka klisura) zhruba patnáct kilometrů za městem, která je navíc obklopena vesničkami známými svým vynikajícím vínem. Další populární destinací v okolí je vrchol Kamenica ze kterého je nádherný rozhled na město a přilehlou krajinu a za jasného dne je vidět i nejvyšší hora Srbska – Midžor. Ve městě se dají půjčit i kola na kterých lze cesty po okolí absolvovat. Svou polohou je Niš ideálním východiskem pro objevování zbytku jižního Srbska. Dvouhodinová jízda směrem ke kosovské hranici Vás zavede k jednomu z nejúchvatnějších přírodních divů Balkánu. Skalnatý útvar Đavolja Varoš (Ďáblovo město) je tvořen zhruba dvěma sty přírodními sloupy vzniklými v důsledku vykácení okolních lesů a vlivu přírody na nezpevněnou půdu. Místní mají na celou věc samozřejmě jiný názor, a tak se zde můžete dozvědět, že útvary jsou dílem samotného Belzebuba.
Ubytování a doprava po městě
Co se týče ubytování, v Niši jsou zastoupeny ve velké míře téměř všechny kategorie od čtyřhvězdičkových hotelů, přes soukromé apartmány až po hostely. (Doporučujeme) Veřejnou dopravu tvoří autobusová síť která se může ze začátku zdát lehce nepřehledná, ale centrum se dá obejít pěšky a při vyjížďkách za turistickými atrakcemi mimo město vám místní ochotně poradí ať už v turistické kanceláři (která stojí za návštěvu tak jako tak) či přímo na zastávce. Se zbytkem Srbska a Evropy je Niš spojeno také železnicí.
Dorozumím se?
S Jazykovou vybaveností místních je to jako asi všude jinde v regionu. V hotelech a restauracích se domluvíte (občas lámanou) angličtinou, pár základních slovíček srbsky ale stojí za to se před cestou naučit. Pro české mluvčí ovšem většinou platí, že se nakonec nějak domluví vždy a většina místních je vskutku ochotná pomoci.
Niš je skrytý klenot Balkánu který jistě stojí za návštěvu.