Nuuk – informace před cestou, co navštívit

Při představě hlavního města většinu z nás napadne velkoměsto, metropole s počtem obyvatel v milionech nebo alespoň několik set tisíc. Jsou však i hlavní města, která jsou pro nás spíše malá městečka. Takovým hlavním městem je i grónský Nuuk (dánsky Godthåb) se svými přibližně 14000 obyvateli. V našich poměrech je to malé okresní město, Nuuk je hlavním městem poskytující veškerou potřebnou občanskou vybavenost pro bydlení, kulturu, sport i zábavu. Při průjezdu městem téměř nepoznáte, že jste kdekoli daleko v arktických krajích a to hlavně v letním období. V podstatě je to normální menší město, jakých jsou u nás stovky. Co však je typické pro Grónsko, jsou dřevěné barevné domky, které pestře oživují ulice Nuuku. Vyskytují se i v jiných grónských městech a vesnicích.

Nuuk leží na jihozápadním pobřeží Grónska. Byl založen roku 1721 Dány. Dnes je sídlem Národní rady a nejvyššího soudu. Nabízí veškerou občanskou vybavenost pro běžný život:

 

 • několik supermarketů (Unik, Brugseni, Spar,…), nákupní centrum Nuuk Center, hobby centrum
 • čerpací stanice
 • škola, univerzita Ilinniarfissuaq zaměřená na arktická studia
 • národní muzeum umění, National Greenland Museum
 • nemocnice Queen Ingrid's Hospital
 • pošta
 • několik hotelů a restaurací, bistra typu fast-food, několik barů
 • dětské hřiště, fotbalové hřiště
 • kino, kulturní centrum Katuaq
 • autobusové nádraží, mezinárodní letiště, přístav
 • krytý bazén s akvaparkem

 

Je vidno, že Nuuk je moderním městem, které nijak nezaostává mezi evropskými městy. Velmi frekventovaný je zejména přístav, neboť lodní doprava tu jednoznačně hraje hlavní roli. Železnice zde neexistuje. Autobusové spojení je možné pouze v rámci Nuuku. K městu patří 3 okrajové části – Qaurunnguaq, Nuussuaq a Qinngorput. Co je zajímavé, některé ulice mají grónské názvy a některé dánské (ty poznáte podle zakončení -vej). Grónské treky mohou začít sotva několik metrů za městem.

Všude hory a led kolem

Jakmile se dostanete z Nuuku mimo město, jste opět v pustině mezi horami a ledem. Na východ od Nuuku se rozprostírají horské masivy.

Co v Nuuku nevynechat

Pokud jste přiletěli do Nuuku, určitě si nechte alespoň jeden den k projití města. V podstatě je to jediná větší civilizace v Grónsku. Navštívit můžete zmíněné národní grónské muzeum věnované místním tradicím, historii a umění Inuitů, galerii Anori Art či třeba zajít si do akvaparku. Další možností je sednout na autobus a projet si tak Nuuk jako okružní jízdu. Nebo si jen sednout do některé z restaurací či do kavárny a pozorovat život místních. Prohlédnout si můžete i zdejší katedrálu. Atraktivním zážitkem je plavba na vodním taxíku Water Taxi, kdy během plavby máte krásný výhled na celé město i okolní krajinu. A nejen děti nadchne Greenland Simulation Center, v němž si můžete vyzkoušet pilotovat letadlu na reálném 3D simulátoru. Možností vyžití je v Nuuku na tak malé hlavní město opravdu hodně. Za zmínku určitě též stojí návštěvu největšího grónského přístavu právě zde v Nuuku a případně si dopřát i vyhlídkovou plavbu. Přístav je důležitý pro místní i mezinárodní dopravu včetně nákladních trajektů.

Několik praktických informací

Na poměrně vysoké úrovni je zdejší nemocnice. V obchodech se platí dánskými korunami, přestože do roku 2009 byl plán na vydání grónských korun. Ceny jsou zde poměrně vysoké na naše poměry, podobně jako jinde ve Skandinávii i v Dánsku. Po celém místě jsou rozmístěna pítka s pitnou i užitkovou vodou. Z letiště se dostanete na další grónská letiště či na Island. Na přímý let do Dánska musíte například na letiště Narsarsuaq. Letenky jsou poměrně drahé i na krátké vzdálenosti, trajektem vyjde cesta i třikrát levněji. Především pro mladé jsou otevřeny v létě bary a diskotéky. Alkohol se prodává od 18 let. Mezi suvenýry, které si z Grónska můžete přivézt domů patří  přívěsky z velrybích kostí či sobího paroží a vyřezávané sošky. Oblíbené jsou i výrobky z tulení kůže. V Nuuku je spousta obchůdků se suvenýry.

Kam z Nuuku dále

Z Nuuku se lze vypravit na horské túry do okolních hor s úchvatnými scenériemi ledové krajiny a poznávat tajemství grónské ledové krásy. Mezi městy Nuuk, Narsaq a dalšími přístavy funguje lodní doprava trajekty, tudíž je možno se přesunout do dalších míst Grónska. Trajekt vyjde levněji než letadlo. Nuuk je ideálním startovním místem pro poznání Grónska.

Mezi největší turistická lákadla Grónska patří Ilulissat (dánsky Jakobshavn), neboli „město ledovců“. Zdejší ledovec se odlamuje a kry proplouvají po moři jen kousek od obydlených domů. Ledovec je od roku 2004 na seznamu UNESCO. Lze se vydat přímo na ledovec a uslyšíte praskání až výbuchy. Jde o praskání vzduchových bublin v ledovci.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *