Stopování – rady a tipy, příprava

Chystáte se vyzkoušet jízdu stopem ale nevíte co a jak? Tak tenhle článek je přímo pro Vás. Stopem neušetříte jen peníze ale hlavně získáte neskutečně mnoho zážitků a poznáte spoustu nových lidí.

Příprava na cestu stopem

  • Určitě doporučuji vzít si mapu nebo využít navigace v mobilu a zaměřovat se na větší cesty/dálnice, které vedou do větších měst.
  • Nastudujte si zákony zemí, přes které jedete. Stopování ve většině zemí je povoleno ale můžete se setkat s omezením stopování jen na silnice nižší třídy.
  • Čím méně věcí si vezmete tím lépe pro Vás. Protože při stopování se můžete setkat s tím, že nějakou hodinu Vám nikdo nezastaví a táhnout se obrovským batohem nebude příjemné.
  • Nejdůležitější je určitě cedule s velkým nápisem místa, kam cestujete.

Poznatek: Při mé poslední 10 denní cestě jsem cestoval s batohem Assault pack cerny 30l, který má výhodu v tom, že je nepromokavý, což je při každé cestě důležité. Můžete na každý bok připnout kalimatku + spacák. Batoh má hodně úložného prostoru a na cestování stopem můžu opravdu doporučit.

Co si vzít na cestu stopem?

Jak jsme psali, čím méně toho budete brát sebou tím lépe se Vám bude cestovat. Při mé poslední cestě jsem se neobešel bez

  • hygiena
  • peníze/doklady
  • spacák + kalimatka
  • oblečení dle potřeby a cíle cesty
  • jídlo

Co se týče oblečení, toho jsem při poslední cestě měl opravdu málo a při každé možnosti, kde byla voda jsem si oblečení „vypral“. Pokud budete mít u sebe peníze, potřebné věci si v případě nouze můžete dokoupit.

Kde stopovat?

Stopovat bych určitě doporučoval na hlavních cestách, zde máte velkou šanci na stopnutí nějakého auta. Dalším dobrým místem jsou i benzinové pumpy, zde se můžete zeptat i stojících řidičů, zda-li nejedou Vaším směrem a jestli nemají volné místo.

■ navažte oční kontakt s řidičem

■ řidič by měl mít kde zastavit

Další tipy o stopování najdete na blogu Hitchdiary.

Sending
User Review
0 (0 votes)

1 názor na “Stopování – rady a tipy, příprava”

  1. Stopování je určitě super věc, ale je potřeba se připravit i na horší věci a být minimálně připravený reagovat na ně, aby člověk nebyl zaskočený. Bezpečnost je velmi důležitá a existují několik tipů, jak předejít nechtěným věcem. Velmi doporučuji i tento článek, i přes to, že každému přeji jenom dobré zážitky:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *